Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαδικασία στην πράξη βήμα βήμα της μείωσης των μισθών με ατομικές συμβάσεις εργασίας


pilot

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους.

Οι ενέργειες που θα πρέπει να κάνει μια επιχείρηση για τη μείωση με τη συμφωνία των εργαζομένων

των μισθών μέχρι το ύψος της ΕΓΣΣΕ είναι οι ακόλουθες ??

1. Υπέθυνη δήλωση του εργαζομένου ότι συναινεί στη μείωση των αποδοχών του στο ύψος Χ ευρώ

επικυρωμένη από τα ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής.

2. Υπογραφή "εντύπου γνωστοποίησης των όρων της ατομικής συμβασης εργασίας ΠΔ156/94" με το νέο μισθό

3. Γνωστοποίηση άμεσα στη επιθεώρηση εργασίας της τροποποίησης των μισθών με νέο πινακα προσωπικού.

Ισχύουν τα παραπάνω όπως τα γράφω ή κάνω κάποιο λάθος ??

Και όλα τα παραπάνω αν ο εργοδότης δεν ανήκει σε καμιά εργοδοτική οργάνωση μπορεί να τα κάνει

άμεσα ή να περιμένει μετά τις 14/5 τουλάχιστον ή όποτε λήγει η μετενέργεια της εκάστοτε κλαδικής ??

Ξέρω ότι έχουν γίνει πολλές συζητήσεις πάνω στο θέμα αλλά πουθενά δεν αναφέρονται πρακτικά

όλες οι ενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

Να σας ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί...

Σε υπάλληλο που αμοίβεται βάσει ΣΣΕ που έχει κυρηχθεί υποχρεωτική και απ'όσο ενημερώθηκα ισχύει μέχρι 14/5/2013, μπορεί να γίνει μείωση μισθού μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ, υπογράφοντας ατομική σύμβαση εργασίας? Πρόκειται μάλιστα για συγγενικό πρόσωπο (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΕΡΓΟΖΟΜΑΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟ 1/6/2008 ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΜΙΣΘΟ 1150 ΚΑΘΑΡΑ ΕΧΩ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΙΩΣΗ 22% ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ 3 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ. ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ...

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΜΑΤΕΙΟ... ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ...

ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ) ΠΡΙΝ ΤΙΣ 14-5-2012. ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΠΤΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ (45/2009) Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΥΠΧΡΕΩΤΙΚΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΟΖΟΜΑΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΠΟ 1/6/2008 ΩΣ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΜΙΣΘΟ 1150 ΚΑΘΑΡΑ ΕΧΩ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΙΩΣΗ 22% ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ 3 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑΣ. ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ...

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΜΑΤΕΙΟ... ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΜΕ ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ...

ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Μονομερώς δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Διμερώς μπορεί να σας κόψει ουκ ολίγα, στην περίπτωσή σας και 40% νομίζω.

Αν δεν υπογράψετε, δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Να σας ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί...

Σε υπάλληλο που αμοίβεται βάσει ΣΣΕ που έχει κυρηχθεί υποχρεωτική και απ'όσο ενημερώθηκα ισχύει μέχρι 14/5/2013, μπορεί να γίνει μείωση μισθού μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ, υπογράφοντας ατομική σύμβαση εργασίας? Πρόκειται μάλιστα για συγγενικό πρόσωπο (αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο)

Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ) ΠΡΙΝ ΤΙΣ 14-5-2012. ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΠΤΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ (45/2009) Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΥΠΧΡΕΩΤΙΚΗ

Συνάδερφοι καλημέρα και καλή δύναμη.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη από όλους, γιατί δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν και τίποτα, αλλά …

ο καθένας μας λέμε ότι θέλουμε όχι γιατί δεν ξέρουμε, αλλά γιατί δεν μας αφήνουν να μάθουμε !!!

συνάδερφε:

Διαιτητική απόφαση 45/2009

«Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και των βοηθών λογιστών των βιομηχανικών, βιοτεχνικών, ξενοδοχειακών, εμπορικών και των πάσης φύσεως επιχειρήσεων και εκμεταλλεύσεων όλης της χώρας»

Αρθρο 5

Έναρξη ισχύος

Η ισχύς της παρούσας αρχίζει από 1-1-2009 και έχει διάρκεια ενός έτους

Βάση αυτών η σύμβαση έχει λήξει και δεν έχει καν καταστεί αορίστου χρόνου βάση του άρθρο 9 του Ν.1876/1990 καθώς και δεν έχει εκδοθεί καμία Υ.Α. που να την έχει καταστήσει υποχρεωτική. Δίνεται όμως από το νόμο η ευκαιρία να υπάρξει νέα έως 14/05/12, που δεν το βλέπω αλλά το εύχομαι.

Επίσης και η εμπορικών επιχειρήσεων έχει λήξη αλλά βάση του άρθρο 9 του Ν.1876/1990, έχει μετατραπεί σε αορίστου (πάνω από ένα έτος ισχύος) και ούτε αυτή έχει καταστεί υποχρεωτική. Δίνεται η δυνατότητα εδώ μέχρι 14/05/13 να γίνει καινούργια σύμβαση.

Ως εκ τούτου και πάντα κατά την άποψή μου, η σύμβαση της κυρίας, έχει μετατραπεί σε ατομική, όχι για τα αναφερόμενά σου αλλά από άλλες αιτίες και φυσικά, όπως σωστά συνεχίζεις, μόνο με συναίνεση εργαζομένου γίνετε αλλαγή αποδοχών κλπ που ισχύουν.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφοι καλημέρα και καλή δύναμη.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, και ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη από όλους, γιατί δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν και τίποτα, αλλά …

ο καθένας μας λέμε ότι θέλουμε όχι γιατί δεν ξέρουμε, αλλά γιατί δεν μας αφήνουν να μάθουμε !!!

συνάδερφε:

Διαιτητική απόφαση 45/2009

«Για τους όρους αμοιβής και εργασίας των λογιστών και των βοηθών λογιστών των βιομηχανικών, βιοτεχνικών, ξενοδοχειακών, εμπορικών και των πάσης φύσεως επιχειρήσεων και εκμεταλλεύσεων όλης της χώρας»

Αρθρο 5

Έναρξη ισχύος

Η ισχύς της παρούσας αρχίζει από 1-1-2009 και έχει διάρκεια ενός έτους

Βάση αυτών η σύμβαση έχει λήξει και δεν έχει καν καταστεί αορίστου χρόνου βάση του άρθρο 9 του Ν.1876/1990 καθώς και δεν έχει εκδοθεί καμία Υ.Α. που να την έχει καταστήσει υποχρεωτική. Δίνεται όμως από το νόμο η ευκαιρία να υπάρξει νέα έως 14/05/12, που δεν το βλέπω αλλά το εύχομαι.

Επίσης και η εμπορικών επιχειρήσεων έχει λήξη αλλά βάση του άρθρο 9 του Ν.1876/1990, έχει μετατραπεί σε αορίστου (πάνω από ένα έτος ισχύος) και ούτε αυτή έχει καταστεί υποχρεωτική. Δίνεται η δυνατότητα εδώ μέχρι 14/05/13 να γίνει καινούργια σύμβαση.

Ως εκ τούτου και πάντα κατά την άποψή μου, η σύμβαση της κυρίας, έχει μετατραπεί σε ατομική, όχι για τα αναφερόμενά σου αλλά από άλλες αιτίες και φυσικά, όπως σωστά συνεχίζεις, μόνο με συναίνεση εργαζομένου γίνετε αλλαγή αποδοχών κλπ που ισχύουν.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

συνάδελφε, έχει κυρηχτεί υποχρεωτική από 2-11-2009 (ΥΑ 580/10, ΦΕΚ 44 τ. β' της 21/1/10

καλή δύναμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

συνάδελφε, έχει κυρηχτεί υποχρεωτική από 2-11-2009 (ΥΑ 580/10, ΦΕΚ 44 τ. β' της 21/1/10

καλή δύναμη!

Συνάδερφε ευχαριστώ για την διόρθωση.

Ναι ήταν υποχρεωτική αλλά είχε ισχύ 1 έτος (έως 31/12/09). Συνεπώς δεν είναι σε ισχύ και νομίζω ότι ισχύουν τα υπόλοιπα προαναγραφόμενά μου.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφε ευχαριστώ για την διόρθωση.

Ναι ήταν υποχρεωτική αλλά είχε ισχύ 1 έτος (έως 31/12/09). Συνεπώς δεν είναι σε ισχύ και νομίζω ότι ισχύουν τα υπόλοιπα προαναγραφόμενά μου.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

για όσες συμβάσεις είχαν καταστεί υποχρεωτικές, ακόμη και εάν την 14-2-2012 έχει περάσει ένα εξάμηνο από την λήξη τους, ισχύει η τρίμηνη μετενέργεια (έως 14-5-2012 δηλαδή),για όσους εργάζονταν ήδη στην επιχείρηση, βάσει της ερμηνευτικής 4601/304/12.3.2012 (αν την έχω κατανοήσει σωστά). Για όσους προσλαμβάνονται από 14-2-2012 και μετά (και ανήκουν στην κατηγορία που εξετάζουμε τώρα) δεν ισχύει η μετενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

για όσες συμβάσεις είχαν καταστεί υποχρεωτικές, ακόμη και εάν την 14-2-2012 έχει περάσει ένα εξάμηνο από την λήξη τους, ισχύει η τρίμηνη μετενέργεια (έως 14-5-2012 δηλαδή),για όσους εργάζονταν ήδη στην επιχείρηση, βάσει της ερμηνευτικής 4601/304/12.3.2012 (αν την έχω κατανοήσει σωστά). Για όσους προσλαμβάνονται από 14-2-2012 και μετά (και ανήκουν στην κατηγορία που εξετάζουμε τώρα) δεν ισχύει η μετενέργεια.

Αγαπητέ συνάδερφε όλα καλά, ας μου επιτρέψεις να επαναλάβω ότι, δεν είναι ότι δεν μπορούμε να μάθουμε αλλά αυτοί δεν μας αφήνουν.

Θα ήθελα να προσθέσω μια παράγραφο της περιβόητης ερμηνευτικής, Αριθ. πρωτ.: 4601/304/12.3.2012, για να τεκμηριώσω την απάντηση που έδωσα παραπάνω:

Γ. Για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έχουν λήξει ή καταγγελθεί και μέχρι την 14.2.2012 έχει παρέλθει και το 6μηνο παράτασης ισχύος τους, όπως προέβλεπε η παρ. 5 του αρ. 9 του ν. 1876/1990, (που καταργήθηκε με το ν. 4046/2012). δίνεται η παράταση του τριμήνου (14.2.2012 έως 14.5.2012) μόνο νια τη σύναψη νέων Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας από τα μέρη. που έχουν το δικαίωμα αυτό σύμφωνα με το νόμο διότι:

α. Οι Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έχουν λήξει ή καταγγελθεί και μέχρι την 14.2.2012 έχει παρέλθει και το δίμηνο παράτασης ισχύος τους έχουν πάψει να παράγουν έννομα αποτελέσματα ως συλλογικές συμβάσεις και οι όροι τους έχουν απολέσει τον κανονιστικό χαρακτήρα τους, παραμένουν δε στις ατομικές συμβάσεις ως απλοί ενοχικοί όροι. Συνεπώς δεν θα ήταν ποτέ δυνατή η «αναβίωσή» τους ως Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας, μια και έχει επέλθει στην πραγματικότητα η «υποκατάστασή» τους από ενεργές ατομικές συμβάσεις εργασίας. Αυτό ενισχύεται και από το γεγονός ότι πολλές ατομικές συμβάσεις εργασίας που ενσωμάτωσαν όρους σ.σ.ε., που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και έχει περάσει για αυτές και το 6μηνο της παράτασης ισχύος τους, έχουν τροποποιηθεί με νέες συμφωνίες των μερών, πράγμα που θα οδηγούσε στην αυτόματη εκ νέου και εκ του νόμου τροποποίηση τους, αντίθετα από τη βούληση των

συμβαλλομένων μερών. Αυτό θα αποτελούσε καταφανή παρέμβαση στην ατομική σύμβαση. Συνεπώς, για την ανωτέρω περίπτωση, η βούληση του νομοθέτη περιορίζεται στην επί τρίμηνο επαναδιαπραγμάτευση των σ.σ.ε που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και έχει παρέλθει και το 6μηνο της παράτασης ισχύος τους και αυτό εντός του διαστήματος από 14.2.2012 μέχρι 14.5.2012. Κατά τη διάρκεια του ανωτέρω διαστήματος, αλλά και μετά την εκπνοή του αν δεν συναφθεί νέα σ.σ.ε., για τους ήδη εργαζόμενους, παραμένουν σεβαστές και ισχυρές οι ατομικές συμβάσεις εργασίας που έχουν ενσωματώσει στο περιεχόμενο τους τούς όρους αυτών των σ.σ.ε. (που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και πέρασε και το εξάμηνο ισχύος τους) καθώς και οι όποιες τροποποιήσεις αυτών των ατομικών συμβάσεων εργασίας.

Δηλαδή κατά την ταπεινή μου άποψη και όπως έγραψα και παραπάνω,

μπορούν να γίνουν τροποποιήσεις στις ανωτέρω ... ατομικές συμβάσεις πλεον ... και πριν την 14/05/12

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

φυσικά τα ανωτέρω πάντα με την σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου που ...

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!

και να κλείσω τη συμμετοχή μου στο θέμα, με τις παρακάτω 2 παραθέσεις ...

di-5SDB.jpg

di-L4QP.jpg

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καμία απάντηση;;;;;

Καλησπέρα!

έχω την εξης ερώτηση: είμαι εργαζομένη σε Νομικο Πρόσωπο Ιδιωτικου Δικαιου με συνεχιζόμενες συμβάσεις απο το Μαιο του 2010,ισχύει ακόμη οτι στις συνεχιζόμενες συμβάσεις ορισμένου μετατρεπεται η συμβαση σε αοριστου;

Ποιες ενεργειες κάνω εγω ως εργαζομενη;

Τι μου εξασφαλίζει μια συμβαση αοριστου χρόνου με τα νεα δεδομένα;

Πληροφοριες: 1η σύμβαση 2 Μαιου 2010, συμβάσεις 3 στον αριθμό, χωρις διακοπή, η σύμβαση που υπέγραψα στις 1/1/2012 θα λήξει στις 31/12/2012., εργασια μειωμενου ωραριου, με 22 ενσημα το μηνα.

Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων για το χρόνο και τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ συνάδερφε όλα καλά, ας μου επιτρέψεις να επαναλάβω ότι, δεν είναι ότι δεν μπορούμε να μάθουμε αλλά αυτοί δεν μας αφήνουν.

Θα ήθελα να προσθέσω μια παράγραφο της περιβόητης ερμηνευτικής, Αριθ. πρωτ.: 4601/304/12.3.2012, για να τεκμηριώσω την απάντηση που έδωσα παραπάνω:

Γ. Για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έχουν λήξει ή καταγγελθεί και μέχρι την 14.2.2012 έχει παρέλθει και το 6μηνο παράτασης ισχύος τους, όπως προέβλεπε η παρ. 5 του αρ. 9 του ν. 1876/1990, (που καταργήθηκε με το ν. 4046/2012). δίνεται η παράταση του τριμήνου (14.2.2012 έως 14.5.2012) μόνο νια τη σύναψη νέων Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας από τα μέρη. που έχουν το δικαίωμα αυτό σύμφωνα με το νόμο διότι:

α. Οι Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έχουν λήξει ή καταγγελθεί και μέχρι την 14.2.2012 έχει παρέλθει και το δίμηνο παράτασης ισχύος τους έχουν πάψει να παράγουν έννομα αποτελέσματα ως συλλογικές συμβάσεις και οι όροι τους έχουν απολέσει τον κανονιστικό χαρακτήρα τους, παραμένουν δε στις ατομικές συμβάσεις ως απλοί ενοχικοί όροι. Συνεπώς δεν θα ήταν ποτέ δυνατή η «αναβίωσή» τους ως Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας, μια και έχει επέλθει στην πραγματικότητα η «υποκατάστασή» τους από ενεργές ατομικές συμβάσεις εργασίας. Αυτό ενισχύεται και από το γεγονός ότι πολλές ατομικές συμβάσεις εργασίας που ενσωμάτωσαν όρους σ.σ.ε., που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και έχει περάσει για αυτές και το 6μηνο της παράτασης ισχύος τους, έχουν τροποποιηθεί με νέες συμφωνίες των μερών, πράγμα που θα οδηγούσε στην αυτόματη εκ νέου και εκ του νόμου τροποποίηση τους, αντίθετα από τη βούληση των

συμβαλλομένων μερών. Αυτό θα αποτελούσε καταφανή παρέμβαση στην ατομική σύμβαση. Συνεπώς, για την ανωτέρω περίπτωση, η βούληση του νομοθέτη περιορίζεται στην επί τρίμηνο επαναδιαπραγμάτευση των σ.σ.ε που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και έχει παρέλθει και το 6μηνο της παράτασης ισχύος τους και αυτό εντός του διαστήματος από 14.2.2012 μέχρι 14.5.2012. Κατά τη διάρκεια του ανωτέρω διαστήματος, αλλά και μετά την εκπνοή του αν δεν συναφθεί νέα σ.σ.ε., για τους ήδη εργαζόμενους, παραμένουν σεβαστές και ισχυρές οι ατομικές συμβάσεις εργασίας που έχουν ενσωματώσει στο περιεχόμενο τους τούς όρους αυτών των σ.σ.ε. (που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και πέρασε και το εξάμηνο ισχύος τους) καθώς και οι όποιες τροποποιήσεις αυτών των ατομικών συμβάσεων εργασίας.

Δηλαδή κατά την ταπεινή μου άποψη και όπως έγραψα και παραπάνω,

μπορούν να γίνουν τροποποιήσεις στις ανωτέρω ... ατομικές συμβάσεις πλεον ... και πριν την 14/05/12

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

συνάδελφε, αυτό που εγώ συμπεραίνω από το τμήμα της διευκρινιστικής εγκυκλίου που παρέθεσες είναι ότι για τους ήδη εργαζόμενους δε μπορεί να γίνει καμμία μείωση μισθών έως 14-5-2012 εκτός κι αν στο διάστημα των 3 μηνών από 14-2-2012 έως 14-5-2012 συναφθεί νέα Σ.Σ.Ε. με δυσμενέστερους όρους. Άλλωστε αυτό που υποστηρίζω θεωρώ ότι αναφέρεται και στην παράγραφο 4 του άρθρου 2 της Π.Υ.Σ. 6/28.2.2012

......Άρθρο 2

1. Οι Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας συνάπτονται εφεξής για ορισμένο χρόνο ισχύος, η διάρκεια του οποίου δεν μπορεί να είναι μικρότερη από ένα (1) έτος και δεν μπορεί να υπερβαίνει τα τρία (3) έτη.

2. Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που βρίσκονται σε ισχύ, ήδη 24 μήνες μέχρι την 14−2−2012 ή και περισσότερο, λήγουν στις 14−2−2013.

3. Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που την 14−2−2012 βρίσκονταν σε ισχύ για χρονικό διάστημα μικρότερο των 24 μηνών, λήγουν με τη συμπλήρωση τριών (3) ετών από την ημερομηνία έναρξης ισχύος τους, εκτός και αν καταγγελθούν νωρίτερα κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 12 του ν. 1876/1990 (Α΄ 27).

4. Οι κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας που θα λήξει ή θα καταγγελθεί, εξακολουθούν να ισχύουν επί ένα τρίμηνο από τη λήξη ή την καταγγελία τους. Κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης που έχει ήδη λήξει ή καταγγελθεί ισχύουν για ένα τρίμηνο από την ισχύ του ν. 4046/2012. Με την πάροδο του τριμήνου και εφόσον εν τω μεταξύ δεν έχει συναφθεί νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, εξακολουθούν να ισχύουν από τους κανονιστικούς αυτούς όρους αποκλειστικώς οι όροι εκείνοι που αφορούν α) τον βασικό μισθό ή το βασικό ημερομίσθιο και β) τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έληξαν ή καταγγέλθηκαν, ενώ παύει αμέσως να ισχύει κάθε άλλο προβλεπόμενο σε αυτές επίδομα. Η προσαρμογή των συμβάσεων στις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου γίνεται χωρίς να απαιτείται προηγούμενη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Οι όροι του τρίτου εδαφίου που διατηρούνται, εξακολουθούν να ισχύουν μέχρις ότου αντικατασταθούν από εκείνους της νέας Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας ή της νέας ή της τροποποιημένης ατομικής σύμβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας ,

σε ποιες περιπτώσεις αμοιβόμενων βάσει κλαδικής σύμβασης μπορεί να γίνει μέιωση ημερομισθίων (με τη σύμφωνη εγγραφη γνώμη των εργαζομένων) σύμφωνα με τη Ε.Γ.Σ.Σ.Ε 2012?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΟΝΙΑ

Καλησπέρα.Σε γνωστό μου χθές του δώθηκε να υπογράψει μείωση κατα 22% του μισθού του με βάση τον νόμο 4046/2012 με αναδρόμικη ισχύ από 01/03/2012.Αμείβεται με τη σύμβαση μέταλλων.Εχει ισχύ κάτι τέτοιο; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.Σε γνωστό μου χθές του δώθηκε να υπογράψει μείωση κατα 22% του μισθού του με βάση τον νόμο 4046/2012 με αναδρόμικη ισχύ από 01/03/2012.Αμείβεται με τη σύμβαση μέταλλων.Εχει ισχύ κάτι τέτοιο; Ευχαριστω

Αν ίσχυε, δε θα προαπαιτούσε υπογραφή του εργαζομένου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΟΝΙΑ

Αν ίσχυε, δε θα προαπαιτούσε υπογραφή του εργαζομένου

Αν ίσχυε, δε θα προαπαιτούσε υπογραφή του εργαζομένου

Tους βάζανε έναν-έναν στο γράφείο και τους δίναν το έντυπο για υπογράφη.Μέτα που έφυγε το αφεντικό και μίλησαν με τον υπευθυνο τους είπε οτι αν δεν υπογράφανε τον ιούνιο θα δινόταν η απόλυση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ίσχυε, δε θα προαπαιτούσε υπογραφή του εργαζομένου

Γιατί, μπορεί να γίνει μείωση με αναδρομική ισχύ?? Και τον πίνακα στην επιθεώρηση που πρέπει να κατατεθεί μέσα σε 15 μέρες απο την αλλαγή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με 22% μείωση .. το πρόστιμο σε μάρανε? άσε που μπορεί να σπρώξεις τίποτα και να το περάσεις με παλιά ημερομηνία.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΤΟΝΙΑ

Γιατί, μπορεί να γίνει μείωση με αναδρομική ισχύ?? Και τον πίνακα στην επιθεώρηση που πρέπει να κατατεθεί μέσα σε 15 μέρες απο την αλλαγή??

Δεν ξέρω, και εγώ μόλις το άκουσα τρελάθηκα. Το έγγραφο ανέφερε απο πότε είναι στην εργασία, με ποιά ειδικότητα και οτι από 01/03/2012 θα γίνει μείωση 22% με τον νόμο 4046/2012. Το περιστατικό έγινε την Δευτέρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΛΕΛΙΑ

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΩΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 1060 ΚΑΘΑΡΑ.ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ (?) ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 820,51(ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕΙΚΤΑ Η ΚΑΘΑΡΑ).ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ????? :):blink: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΩΣ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 1060 ΚΑΘΑΡΑ.ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ (?) ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 820,51(ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΜΕΙΚΤΑ Η ΚΑΘΑΡΑ).ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ????? :):blink: :blink:

ΕΠΟΣ γινέται αγαπητή... αυτό γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

εαν καποιος κατα την προσληψή του εχει υπογράψει ατομική συμβαση αορίστου χρόνου με 1700 ευρω μικτά,

μπορεί ο εργοδότης να του κάνει μείωση αποδοχών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...