Προς το περιεχόμενο
  • 0

Διαδικασία στην πράξη βήμα βήμα της μείωσης των μισθών με ατομικές συμβάσεις εργασίας


pilot

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλους.

Οι ενέργειες που θα πρέπει να κάνει μια επιχείρηση για τη μείωση με τη συμφωνία των εργαζομένων

των μισθών μέχρι το ύψος της ΕΓΣΣΕ είναι οι ακόλουθες ??

1. Υπέθυνη δήλωση του εργαζομένου ότι συναινεί στη μείωση των αποδοχών του στο ύψος Χ ευρώ

επικυρωμένη από τα ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής.

2. Υπογραφή "εντύπου γνωστοποίησης των όρων της ατομικής συμβασης εργασίας ΠΔ156/94" με το νέο μισθό

3. Γνωστοποίηση άμεσα στη επιθεώρηση εργασίας της τροποποίησης των μισθών με νέο πινακα προσωπικού.

Ισχύουν τα παραπάνω όπως τα γράφω ή κάνω κάποιο λάθος ??

Και όλα τα παραπάνω αν ο εργοδότης δεν ανήκει σε καμιά εργοδοτική οργάνωση μπορεί να τα κάνει

άμεσα ή να περιμένει μετά τις 14/5 τουλάχιστον ή όποτε λήγει η μετενέργεια της εκάστοτε κλαδικής ??

Ξέρω ότι έχουν γίνει πολλές συζητήσεις πάνω στο θέμα αλλά πουθενά δεν αναφέρονται πρακτικά

όλες οι ενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Οι ενέργειες που θα πρέπει να κάνει μια επιχείρηση για τη μείωση με τη συμφωνία των εργαζομένων

των μισθών μέχρι το ύψος της ΕΓΣΣΕ είναι οι ακόλουθες ??

1. Υπέθυνη δήλωση του εργαζομένου ότι συναινεί στη μείωση των αποδοχών του στο ύψος Χ ευρώ

επικυρωμένη από τα ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής.

2. Υπογραφή "εντύπου γνωστοποίησης των όρων της ατομικής συμβασης εργασίας ΠΔ156/94" με το νέο μισθό

3. Γνωστοποίηση άμεσα στη επιθεώρηση εργασίας της τροποποίησης των μισθών με νέο πινακα προσωπικού.

Ισχύουν τα παραπάνω όπως τα γράφω ή κάνω κάποιο λάθος ??

Και όλα τα παραπάνω αν ο εργοδότης δεν ανήκει σε καμιά εργοδοτική οργάνωση μπορεί να τα κάνει

άμεσα ή να περιμένει μετά τις 14/5 τουλάχιστον ή όποτε λήγει η μετενέργεια της εκάστοτε κλαδικής ??

Ξέρω ότι έχουν γίνει πολλές συζητήσεις πάνω στο θέμα αλλά πουθενά δεν αναφέρονται πρακτικά

όλες οι ενέργειες.

Η γνώμη μου είναι να κάνετε και μία σύμβαση εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Υπάρχει υποχρέωση απο κάποιο Νόμο για την Υ/Δ ? αν το κάνετε εσείς κ όποιος άλλος το έχει ακούσει σε σεμινάρια τότε πρέπει να το κάνουμε κ όλοι οι άλλοι .

2. Αν υπάρχει σύμβαση εργασίας κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύμβασης .

3. Εντός 15 ημερών

Κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά , δεν ισχύει απόλυτα αυτό που γραφεται για τις κλαδικές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το έντυπο της σύμβασης εργασίας.

πρόκειται για το γνωστό έντυπο γνωστοποίησης του ΠΔ156/94 ???

Οσο για το θέμα της ΥΔ έχει αναφερθεί σε προηγούμενο θέμα αν δεν απατώμαι από τον DOCTOR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι το έντυπο της σύμβασης εργασίας.

πρόκειται για το γνωστό έντυπο γνωστοποίησης του ΠΔ156/94 ???

Οσο για το θέμα της ΥΔ έχει αναφερθεί σε προηγούμενο θέμα αν δεν απατώμαι από τον DOCTOR

Η σύμβαση εργασίας είναι συμβαση προαιρετική γραπτή ή προφορική κ όχι το έντυπο του ΠΔ 156/94 το οποίο είναι υποχρεωτικό απο τον νόμο .

Η διαφορά τους είναι τεράστια , η πρώτη εξυπηρετεί την εργασία κ η δεύτερη την βλακεία .

Για την Υ/Δ ας μας πει ο δημητρης , εγώ είμαι αντίθετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν η σύμβαση εργασίας είναι προαιρετική πως αποδεικνείεται ότι οι εργαζόμενοι σύναψαν "ατομικές συμβάσεις εργασίας" για

τη μείωση των αμοιβών?

Αρα κατ έμέ θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι γραπτή για να κατοχυρώνεται ο εργοδότης για τη μειωση των αποδοχών αλλά και

για την περίπτωση που του ζητηθεί από το ΣΕΠΕ.

Το ζητούμενο είναι, υπάρχει κάπου κάποιο υπόδειγμα "ατομικής σύμβασης εργασίας" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν η σύμβαση εργασίας είναι προαιρετική πως αποδεικνείεται ότι οι εργαζόμενοι σύναψαν "ατομικές συμβάσεις εργασίας" για

τη μείωση των αμοιβών?

Αρα κατ έμέ θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι γραπτή για να κατοχυρώνεται ο εργοδότης για τη μειωση των αποδοχών αλλά και

για την περίπτωση που του ζητηθεί από το ΣΕΠΕ.

Το ζητούμενο είναι, υπάρχει κάπου κάποιο υπόδειγμα "ατομικής σύμβασης εργασίας" ???

Έχουμε κ λέμε

1.σύμβαση εργασίας

2.ΠΔ156/94

3.Νέος πίνακας προσωπικού

4.Υ/Δ θεωρημένη από ΚΕΠ ή αστυνομία πρωτοκ.κ στο ΙΚΑ

5.Ειδικό βιβλίο(γαλαζιο) μειώσεων μισθων ,περικοπών επιδομάτων ,δώρων κ αδείας θεωρημένο από τον ΟΑΕΔ ,ΣΕΠΕ ,ΙΚΑ ,κτλ

και όλα αυτά για να την αύξηση της ανταγωνιστηκότητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε κ λέμε

1.σύμβαση εργασίας

2.ΠΔ156/94

3.Νέος πίνακας προσωπικού

4.Υ/Δ θεωρημένη από ΚΕΠ ή αστυνομία πρωτοκ.κ στο ΙΚΑ

5.Ειδικό βιβλίο(γαλαζιο) μειώσεων μισθων ,περικοπών επιδομάτων ,δώρων κ αδείας θεωρημένο από τον ΟΑΕΔ ,ΣΕΠΕ ,ΙΚΑ ,κτλ

και όλα αυτά για να την αύξηση της ανταγωνιστηκότητας

Έχουμε κ λέμε

1.σύμβαση εργασίας

2.ΠΔ156/94

3.Νέος πίνακας προσωπικού

4.Υ/Δ θεωρημένη από ΚΕΠ ή αστυνομία πρωτοκ.κ στο ΙΚΑ

5.Ειδικό βιβλίο(γαλαζιο) μειώσεων μισθων ,περικοπών επιδομάτων ,δώρων κ αδείας θεωρημένο από τον ΟΑΕΔ ,ΣΕΠΕ ,ΙΚΑ ,κτλ

και όλα αυτά για να την αύξηση της ανταγωνιστηκότητας

To 5 τι είναι? καινούργιο κόλπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.Ειδικό βιβλίο(γαλαζιο) μειώσεων μισθων ,περικοπών επιδομάτων ,δώρων κ αδείας θεωρημένο από τον ΟΑΕΔ ,ΣΕΠΕ ,ΙΚΑ ,κτλ

και όλα αυτά για να την αύξηση της ανταγωνιστηκότητας

Mη τους βάζεις ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Εστω εμπορική επιχείρηση ( η σύμβαση δεν είναι υποχρεωτική), δεν είναι μέλος εργοδοτικών ενώσεων, θέλει να προβεί σε μειώσεις μισθών.

Ο μισθός ενός υπαλλήλου έστω ότι είναι €3.000 βάση της σύμβασης των εμπορικών επιχειρήσεων θα πρέπει να ήταν έστω €2.000, τα άλλα 1000 έστω οικοιοθελής παροχή.

Ο εργοδότης τι δυνανότητες έχει ώς προς την μείωση του μισθού;

Μπορεί να τον μειώσει μονομέρως; και αν ναι μέχρι σε ποιό σημείο; Μέχρι την ΕΓΣΕ και τα 4 επιδόματα; μπορεί να πειράξει την οικοιοθελή παροχή;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερινα

Καλησπέρα!

έχω την εξης ερώτηση: είμαι εργαζομένη σε Νομικο Πρόσωπο Ιδιωτικου Δικαιου με συνεχιζόμενες συμβάσεις απο το Μαιο του 2010,ισχύει ακόμη οτι στις συνεχιζόμενες συμβάσεις ορισμένου μετατρεπεται η συμβαση σε αοριστου;

Ποιες ενεργειες κάνω εγω ως εργαζομενη;

Τι μου εξασφαλίζει μια συμβαση αοριστου χρόνου με τα νεα δεδομένα;

Πληροφοριες: 1η σύμβαση 2 Μαιου 2010, συμβάσεις 3 στον αριθμό, χωρις διακοπή, η σύμβαση που υπέγραψα στις 1/1/2012 θα λήξει στις 31/12/2012., εργασια μειωμενου ωραριου, με 22 ενσημα το μηνα.

Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων για το χρόνο και τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά μιλάμε ο SOULIS δεν παίζεται κάτι φόρες !!!

Με έχει κάνει σε διάφορες αναρτήσεις να χτυπιεμαι κάτω απο τα γέλια με τα επιτυχημένα που ποστάρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σας παρακαλώ δώστε εναλλακτικές λύσεις και πείτε τη γνώμη σας.

Βοηθός λογιστή, άνω των 25 , με επίδομα Τει και 2 χρόνια στον ίδιο εργοδότη(Εμπορική Επιχείρηση και ως τώρα αμοιβή με ΣΣΕ Εμπορικών επιχειρήσεων).Με επιδοτούμενο τετραετές πρόγραμμα ΟΑΕΔ.

Μου ανακοίνωσαν ότι από αύριο θα αμείβομαι με 560€(ΕΓΣΣΕ) και ότι το επίδομα ΤΕΙ μου το βάζουν χαριστικά γιατί δεν ήταν υποχρεωμένος. Δεν έχω υπογράψει κάτι.

Αυτή τη μείωση θα έπρεπε να υποστώ με βάση τα καινούρια μέτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η σύμβαση των εμπορικών επιχειρήσεων λήγει 14/05/13 , εφόσον δουλεύεις σε τέτοιου είδους επιχείρηση δεν μπορεί να μειωθεί ο μισθός σου έως τότε, εκτός αν καταγγελθεί η σύμβαση νωρίτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Τι εννοείτε ότι δεν έχουν κανένα δικαίωμα?

Ο λογιστής της επιχείρησης μας το ανακοίνωσε σε όλους τους υπαλλήλους σήμερα. Επιμένει ότι η σύμβαση των εμπορικών έχει λήξει, όπως και το εξάμηνο και ότι δεν ήταν υποχρεωτική.

Οπότε μπορεί να γίνει μείωση από τώρα και ότι η επιθεώρηση εργασίας δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε το Οαεδ(για το επιδοτούμενο πρόγραμμα)

Και ότι αυτή είναι οι καινούριοι μισθοί και με αυτούς θα βγει και το Δώρο Πάσχα!!!

Πρέπει να είμαι και ευχαριστημένος γιατί κανονικά θα έπρεπε να αμείβομαι με 500€ περίπου καθαρά, αλλά χαριστικά βάζουν και το επίδομα Τει.

Σας παρακαλώ πείτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκτός του ότι η ΣΣΕ των εμπορικών επιχειρήσεων λήγει την 14.5.2013 δεν ήταν και υποχρεωτική, που σημαίνει ότι δεσμεύει μόνο εργοδότη και εργαζόμενους μέλη συνδικαλιστικών οργανώσεων. Άρα εσύ είχες υπογράψει μια σύμβαση η οποία λογίζεται ως ατομική που σημαίνει ότι μονομερώς δεν μπορεί τώρα ο εργοδότης να προβεί σε καμιά μείωση. Μπορεί να προβεί σε μείωση όλων των επιδομάτων πλην σπουδών, ανθυγιεινής, ωριμάνσεων (που είχες μέχρι 14/2/2012) και παιδιών, από 14.5.2013 που λήγει η σύμβαση αυτή.Διμερώς όμως (με την σύμφωνη γνώμη σου), εφόσον μιλάμε για μη υποχρεωτική σύμβαση, μπορεί να πάτε μέχρι το κατώτατο της ΕΓΣΣΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο εργοδότης τι δυνανότητες έχει ώς προς την μείωση του μισθού;

Νομίζω καμία. Υπάρχει συμφωνία μισθού και μόνο με διμερή συμφωνία αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι!! δεν έχουν κανένα δικαίωμα.

Αυτή τη στιγμή αγαπητοί συνάδελφοι, όπως εύκολα καταλαβαίνετε, στην αγορά εργασίας επικρατεί μια κατάσταση απολύτου αναρχίας.

Οι άθλιοι νομοθετούν ό,τι παπαριά τους έρθει στο κεφάλι και δημιουργούν ένα απίστευτο χάος.

Σε κάθε περίπτωση, μόνο η ΕΓΣΣΕ μπορεί να αλλάξει άμεσα και μάλιστα μόνο γι'αυτούς που δεν αμείβονταν με μισθό ή ημερομίσθιο πάνω από αυτήν.

Επίσης μπορεί να αλλάξει και ο μισθός των <25 άμεσα, ανεξαρτήτως κλάδου και ειδικότητας, αρκεί να μην έχουν συμφωνία μισθού η ημερομισθίου άνω των κλαδικών ή της ΕΓΣΣΕ.

Και για τα παραπάνω δεν είμαι σίγουρος...

Που μπλέξαμε ρε;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εκτός του ότι η ΣΣΕ των εμπορικών επιχειρήσεων λήγει την 14.5.2013 δεν ήταν και υποχρεωτική, που σημαίνει ότι δεσμεύει μόνο εργοδότη και εργαζόμενους μέλη συνδικαλιστικών οργανώσεων. Άρα εσύ είχες υπογράψει μια σύμβαση η οποία λογίζεται ως ατομική που σημαίνει ότι μονομερώς δεν μπορεί τώρα ο εργοδότης να προβεί σε καμιά μείωση. Μπορεί να προβεί σε μείωση όλων των επιδομάτων πλην σπουδών, ανθυγιεινής, ωριμάνσεων (που είχες μέχρι 14/2/2012) και παιδιών, από 14.5.2013 που λήγει η σύμβαση αυτή.Διμερώς όμως (με την σύμφωνη γνώμη σου), εφόσον μιλάμε για μη υποχρεωτική σύμβαση, μπορεί να πάτε μέχρι το κατώτατο της ΕΓΣΣΕ

Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση. Παρακαλώ πολύ διορθώστε με αν δεν έχω καταλάβει σωστά.

Ο εργοδότης υποστηρίζει ότι δεν είναι μέλος συνδικαλιστικών οργανώσεων.

Οπότε θα έπρεπε κανονικά να συνεχίσω να αμείβομαι με το βασικό μισθό συν τα επιδόματα που έχουν μείνει μέχρι και τις 14/05/2013 και μετά από τις 14/05/2013 αν συμφωνήσω να συνάψουμε καινούρια ατομική σύμβαση που μπορεί να φτάνει μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση. Παρακαλώ πολύ διορθώστε με αν δεν έχω καταλάβει σωστά.

Ο εργοδότης υποστηρίζει ότι δεν είναι μέλος συνδικαλιστικών οργανώσεων.

Οπότε θα έπρεπε κανονικά να συνεχίσω να αμείβομαι με το βασικό μισθό συν τα επιδόματα που έχουν μείνει μέχρι και τις 14/05/2013 και μετά από τις 14/05/2013 αν συμφωνήσω να συνάψουμε καινούρια ατομική σύμβαση που μπορεί να φτάνει μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ?

Δεν μορει να κανει καμμια αλλαγη χωρις την συγκαταθεση σου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...