Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΑΕΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΗΘΕΙΑ


georgia1994

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

το θέμα είναι τεράστιο! απ τη μια υπάρχουν επαγγελματίες που (κορόϊδα είναι??) πληρώνουν καθε μήνα εισφορές κι ας ζορίζονται, κι απ την άλλη κάποιοι λειτουργούν χωρίς να πληρώνουν.Αν υπήρχε ο νόμος της αγοράς κάποιοι θα έπρεπε να αποχωρήσουν.Δυστυχώς και έδρα στο σπίτι κάποιοι, και μη πληρωμή ασφαλιστικώ εισφορών κάποιοι άλλοι, εεε δεν είναι δίκαιο κι αυτό.Είναι προκληση.Δεν μπορεί να κατηγορούμε το κράτος για μπουρδέλο κι εμείς να κοιτάμε το συμφέρον μας όπως μας βολεύει.

Δεν κατηγορούμε το κράτος για μπουρδέλο απλή αναφορά του γεγονότος κάνουμε.

Δηλαδή εμείς που δεν μπορούμε να πληρώσουμε η λύση είναι να κλείσουμε ????

Αυτό λέτε αγαπητή συνάδελφος ????

Γιατί αν λέτε αυτό να είστε έτοιμη να ακούσετε τα γαμοσταυρίδια και το λέω με κάθε σεβασμό ,

Για θύμισε μου λίγο το ονοματάκι σου :P

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΣΑΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ ΟΛΟΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ IIBLOLIOS?

Όχι δεν θα περάσουμε τίποτα όλοι μαζί στα βιβλία μας.

Υ.Γ.

Τέρμα το διάλλειμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το περίεργο είναι,οτι ο περιορισμός της έκπτωσης μόνο σε 10%,ισχύει για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες (γιατρούς,δικηγόρους,μηχανικούς κλπ) και δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου,να έχει ασκηθεί προσφυγή περί αντισυνταγματικότητας της εκπτωσης μόνο σε 10% και όχι σε 100% -λόγω της υποχρεοτικότητας των ασφαλιστικών εισφορών-από κανέναν από αυτούς του συλλόγους,που έχουν σαφώς, απείρως μεγαλύτερη δύναμη από τη δική μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνω δύο προτάσεις για μελέτη, βέβαια για ασφαλισμένους μετά το 1993.

α) Υπογράφουμε μια σύμβαση (πρόσληψη) με έναν εργοδότη με 586€ μικτά, πλήρες ωράριο, 264€ δηλαδή οι εισφορές, το μήνα. Αναγωγή σε έτος 14*264€/12=308€. Παίρνουμε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ. Οπότε για τους συνάδελφους που οι εισφορές του ΟΑΕΕ είναι 800€ και πλέον έχουν έκπτωση πάνω από 25%.

β) Ο ΟΑΕΕ για να σου δώσει απαλλαγή θέλει 25 ένσημα, σωστά? Άρα κάνουμε 2 συμβάσεις (προσλήψεις) με 2 εργοδότες. 3 ημέρες εβδομαδιαίως στον καθένα από 2 ώρες ημερησίως (Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη στον έναν, και Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο στον άλλον). Τα ένσημα βγαίνουν πάνω από 25, 12 με 15 ένσημα στον καθένα μηνιαίως. Το ημερομίσθιο βγαίνει (χοντρικά) 10€. Το υπολόγισα με αρχική μηνιαία αμοιβή 1000€ δια 25 ημέρες για 2 ώρες την ημέρα. Διορθώστε με παρακαλώ. Άρα μηνιαία αμοιβή και από τους δύο 250€ με 270€, εισφορές ΙΚΑ 142€ (122€*14/12=142€). Δεν νομίζετε ότι συμφέρει καλύτερα? Προτιμώ όταν έχω περισευούμενα χρήματα να τα δώσω σε ένα συνταξιοδοτικό ή μια καλύτερη ιδιωτική ασφάλιση.

Το είχα αναρτήσει και σε άλλο topic. Θεωρώ ότι συμφέρει και πολύ μάλιστα. Για να μαζευτούμε όλοι να κάνουμε ένα brainstorming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνω δύο προτάσεις για μελέτη, βέβαια για ασφαλισμένους μετά το 1993.

α) Υπογράφουμε μια σύμβαση (πρόσληψη) με έναν εργοδότη με 586€ μικτά, πλήρες ωράριο, 264€ δηλαδή οι εισφορές, το μήνα. Αναγωγή σε έτος 14*264€/12=308€. Παίρνουμε απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ. Οπότε για τους συνάδελφους που οι εισφορές του ΟΑΕΕ είναι 800€ και πλέον έχουν έκπτωση πάνω από 25%.

β) Ο ΟΑΕΕ για να σου δώσει απαλλαγή θέλει 25 ένσημα, σωστά? Άρα κάνουμε 2 συμβάσεις (προσλήψεις) με 2 εργοδότες. 3 ημέρες εβδομαδιαίως στον καθένα από 2 ώρες ημερησίως (Δευτέρα,Τρίτη,Τετάρτη στον έναν, και Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο στον άλλον). Τα ένσημα βγαίνουν πάνω από 25, 12 με 15 ένσημα στον καθένα μηνιαίως. Το ημερομίσθιο βγαίνει (χοντρικά) 10€. Το υπολόγισα με αρχική μηνιαία αμοιβή 1000€ δια 25 ημέρες για 2 ώρες την ημέρα. Διορθώστε με παρακαλώ. Άρα μηνιαία αμοιβή και από τους δύο 250€ με 270€, εισφορές ΙΚΑ 142€ (122€*14/12=142€). Δεν νομίζετε ότι συμφέρει καλύτερα? Προτιμώ όταν έχω περισευούμενα χρήματα να τα δώσω σε ένα συνταξιοδοτικό ή μια καλύτερη ιδιωτική ασφάλιση.

Το είχα αναρτήσει και σε άλλο topic. Θεωρώ ότι συμφέρει και πολύ μάλιστα. Για να μαζευτούμε όλοι να κάνουμε ένα brainstorming.

Καλό....κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ, αλλά το υπολόγιζα με 4ωρα και δεν μου βγαίναν πολύ συμφερτικά τα κουκιά. Να ρωτήσω, γιατί 1000ε η βάση υπολογισμού ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα είναι τεράστιο! απ τη μια υπάρχουν επαγγελματίες που (κορόϊδα είναι??) πληρώνουν καθε μήνα εισφορές κι ας ζορίζονται, κι απ την άλλη κάποιοι λειτουργούν χωρίς να πληρώνουν.Αν υπήρχε ο νόμος της αγοράς κάποιοι θα έπρεπε να αποχωρήσουν.Δυστυχώς και έδρα στο σπίτι κάποιοι, και μη πληρωμή ασφαλιστικώ εισφορών κάποιοι άλλοι, εεε δεν είναι δίκαιο κι αυτό.Είναι προκληση.Δεν μπορεί να κατηγορούμε το κράτος για μπουρδέλο κι εμείς να κοιτάμε το συμφέρον μας όπως μας βολεύει.

Εδώ ο πλανήτης λέγεται Γη.........αν σε περίπτωση μπερδεύτηκες.......

Το κράτος δεν το κατηγορούμε για μπουρδέλο όπως λες, ΕΙΝΑΙ μπουρδέλο

Και πρόσεξε, η κακία που βγάζεις για συναδέλφους σου, μην σου γυρίσει μπούμερανγκ γιατί σχεδόν πάντα έτσι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό....κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ, αλλά το υπολόγιζα με 4ωρα και δεν μου βγαίναν πολύ συμφερτικά τα κουκιά. Να ρωτήσω, γιατί 1000ε η βάση υπολογισμού ??

Θεωρητικά με επίδομα γάμου και προυπηρεσία στην σύμβαση λογιστών. Αλλά πλέον μπορούμε κάλλιστα να βάλουμε και την ΕΓΣΣΕ οπότε πέφτει ακόμα πιο κάτω. Απλά με τα 1000€ βάση είναι και πιο αληθοφανές ότι είναι και πραγματική η αμοιβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Ικανοποίηση για τη διάταξη που περιλαμβάνεται σε σχέδιο νόμου του υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, με την οποία δίνεται η δυνατότητα στους ασφαλισμένους του OAEE να ζητήσουν την υπαγωγή τους σε μια ή και δύο κατώτερες ασφαλιστικές κατηγορίες από αυτήν στην οποία υπάγονται, εκφράζει ο πρόεδρος της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ελληνικού Εμπορίου (ΕΣΕΕ), Β. Κορκίδης.

Σημειώνει ωστόσο ότι «το δικαίωμα αυτό θα έπρεπε να παρέχεται σε όλους και όχι μόνο, εφόσον δεν υφίστανται ληξιπρόθεσμες οφειλές ή έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση και καταβάλλονται οι δόσεις κανονικά και με συνέπεια».

γνωρίζετε κάτι γιαυτό? δημοσιεύτηκε στη naftemporiki .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Παναγιώτης Κωνσταντίνου

Τα πραγματα είναι απλά όπως πάντα. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ. Για να διαλυθεί το ταμειο και να ξαναφτιαχτεί από την αρχή.

Εκτος και αν το πάρουν χαμπάρι και το αλλάξουν:

Μονο υποχρεωτικα συντάξιμα στο ταμείο. Οποιος θέλει ασφάλιση δημόσια ας πληρώσει, οι άλλοι χωρίς ή ιδιωτική.

(Για ασφάλιση ενα κατώτερο ποσό για όλους και μετά παραπάνω για όσους θέλουν πιο καλες ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις)

Καταργηση την κλίμακας ανα 3ετια. Ενα ελάχιστο ποσό για όλους για την κατώτερη σύνταξη.

Απο εκεί και πέρα οποιος εχει και πληρώνει παραπάνω θα πάρει και παραπάνω ανάλογη σύνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή εμείς που δεν μπορούμε να πληρώσουμε η λύση είναι να κλείσουμε ????

Αυτό λέτε αγαπητή συνάδελφος ????

Γιατί αν λέτε αυτό να είστε έτοιμη να ακούσετε τα γαμοσταυρίδια και το λέω με κάθε σεβασμό ,

Ενδεχόμενη θεώρηση βιβλίων η παραστατικών πως την αντιμετωπίζετε?... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΙΚΟΛΑΣ

ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ, ΟΤΙ Ο ΛΟΓΩΣ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΟ ΟΤΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΓΑΖΕΙΑ ΕΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΕ??????

ΜΟΝΟ Η ΚΡΙΣΙ ΤΑ ΦΤΕΕΙ ΟΛΑ ,ΕΓΩ ΓΝΟΡΙΖΩ ΠΟΛΗ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ 1998 ΕΩς ΚΑΙ ΤΟ 2010 ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΔΟΣΩ

ΤΑ ΧΡΙΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΣΚΟΛΑ ΜΑΖΕΨΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΥ.εεεε ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΤΟΚΛΕΙΣΑ ΝΑ ΗΣΙΧΑΣΩ ,ΧΡΟΣΤΑΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 3.000 ΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥς ΤΟΚΟΥς

4000-4,500 ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΩ..ΤΟ ΔΙΚΕΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙς ,ΔΕΝ ΠΛΙΡΟΝΩ ΤΕΛΟς!!!!!ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΜΑς ΠΟΥ ΤΟΥς ΤΑΙΖΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενδεχόμενη θεώρηση βιβλίων η παραστατικών πως την αντιμετωπίζετε?... :ph34r:

 

Ενδεχόμενη θεώρηση βιβλίων η παραστατικών πως την αντιμετωπίζετε?... :ph34r:

με ρύθμιση....   ^_^ ^_^ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

:o

Καλησπέρα ... καλέ γιορτές να έχετε.

που πας ??? διακοπές???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

που πας ??? διακοπές???

 

Διακοπές κάνω ήδη ... :P

 

2-3 τη βδομάδα ... :(

 

Μέχρι τον Φλεβάρη, θα τους έχω κλείσει όλους. B)

Έπειτα θα κλείσω και εγώ και θα φύγω από αυτό το γ#μ@κράτος. :)

Θα ξανά ΄ρθω το 2028 που θα "βγει" ... στις αγορές.

 

Καλησπέρααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διακοπές κάνω ήδη ... :P

 

2-3 τη βδομάδα ... :(

 

Μέχρι τον Φλεβάρη, θα τους έχω κλείσει όλους. B)

Έπειτα θα κλείσω και εγώ και θα φύγω από αυτό το γ#μ@κράτος. :)

Θα ξανά ΄ρθω το 2028 που θα "βγει" ... στις αγορές.

 

Καλησπέρααααααααααα :)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: οξύνους, όπως πάντα!

καλή νύχτα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Σωτηρίου

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά για όλες τις μέρες!

Παρακαλώ πολύ, όποιος έχει καμμιά καλή ιδέα για την επίλυση του παρακάτω θέματος να μου δώσει τα φώτα του :

Ηλικία : 70,5 ετών, μέτοχος ΑΕ και Πρόεδρος και Δ.Σύμβουλος του ΔΣ της εταιρείας

Ασφαλίζεται στον ΟΑΕΕ από τον Απρίλιο του 1965.

Από το 2009 είναι συνταξιούχος του ΙΚΑ, απ' όπου καλύπτεται και ιατροφαρμακευτικά.

ΔΕΝ θέλει να μεταβιβάσει τις μετοχές του, ΔΕΝ θέλει να αποχωρήσει από το ΔΣ και ΔΕΝ θέλει να συνταξιοδοτηθεί από τον ΟΑΕΕ, παρόλο που υπερκαλύπτει τις προϋποθέσεις ηλικίας και χρόνων ασφάλισης.

Όμως, διερωτάται και ψάχνεται ο άνθρωπος : Μέχρι πότε θα πρέπει να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές? Γιατί να μην μπορεί να σταματήσει να πληρώνει καθ' ην στιγμήν θα μπορούσε να έχει ήδη ζητήσει και να έχει λάβει σύνταξη (προ πολλού...). Στην ουσία είναι σαν να τον τιμωρεί ο ΟΑΕΕ επειδή δεν θέλει να πάρει σύνταξη!

Μήπως προβλέπεται κάποια διαδικασία πχ. προσωρινής διακοπής της ασφάλισής του στον ΟΑΕΕ (που έτσι κι αλλοιώς δεν του προσφέρει τίποτα... μόνο τον πληρώνει...)???

Θα σας ήμουν υποχρεωμένη αν με "ξεστραβώνατε" γιατί, όπως καταλαβαίνετε, από τις ίδιες τις Υπηρεσίες δεν βρίσκεις άκρη...

Σημειωτέον ότι θα ήθελα και την πίττα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο, δηλαδή, η όποια λύση να μην έχει νομικές ατέλειες, να είναι απολύτως σύμφωνη με τον Νόμο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι Καλές Γιορτές !

Μαρία Σωτηρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά για όλες τις μέρες!

Παρακαλώ πολύ, όποιος έχει καμμιά καλή ιδέα για την επίλυση του παρακάτω θέματος να μου δώσει τα φώτα του :

Ηλικία : 70,5 ετών, μέτοχος ΑΕ και Πρόεδρος και Δ.Σύμβουλος του ΔΣ της εταιρείας

Ασφαλίζεται στον ΟΑΕΕ από τον Απρίλιο του 1965.

Από το 2009 είναι συνταξιούχος του ΙΚΑ, απ' όπου καλύπτεται και ιατροφαρμακευτικά.

ΔΕΝ θέλει να μεταβιβάσει τις μετοχές του, ΔΕΝ θέλει να αποχωρήσει από το ΔΣ και ΔΕΝ θέλει να συνταξιοδοτηθεί από τον ΟΑΕΕ, παρόλο που υπερκαλύπτει τις προϋποθέσεις ηλικίας και χρόνων ασφάλισης.

Όμως, διερωτάται και ψάχνεται ο άνθρωπος : Μέχρι πότε θα πρέπει να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές? Γιατί να μην μπορεί να σταματήσει να πληρώνει καθ' ην στιγμήν θα μπορούσε να έχει ήδη ζητήσει και να έχει λάβει σύνταξη (προ πολλού...). Στην ουσία είναι σαν να τον τιμωρεί ο ΟΑΕΕ επειδή δεν θέλει να πάρει σύνταξη!

Μήπως προβλέπεται κάποια διαδικασία πχ. προσωρινής διακοπής της ασφάλισής του στον ΟΑΕΕ (που έτσι κι αλλοιώς δεν του προσφέρει τίποτα... μόνο τον πληρώνει...)???

Θα σας ήμουν υποχρεωμένη αν με "ξεστραβώνατε" γιατί, όπως καταλαβαίνετε, από τις ίδιες τις Υπηρεσίες δεν βρίσκεις άκρη...

Σημειωτέον ότι θα ήθελα και την πίττα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο, δηλαδή, η όποια λύση να μην έχει νομικές ατέλειες, να είναι απολύτως σύμφωνη με τον Νόμο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι Καλές Γιορτές !

Μαρία Σωτηρίου

μεχρι να πεθανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιαννης

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά για όλες τις μέρες!

Παρακαλώ πολύ, όποιος έχει καμμιά καλή ιδέα για την επίλυση του παρακάτω θέματος να μου δώσει τα φώτα του :

Ηλικία : 70,5 ετών, μέτοχος ΑΕ και Πρόεδρος και Δ.Σύμβουλος του ΔΣ της εταιρείας

Ασφαλίζεται στον ΟΑΕΕ από τον Απρίλιο του 1965.

Από το 2009 είναι συνταξιούχος του ΙΚΑ, απ' όπου καλύπτεται και ιατροφαρμακευτικά.

ΔΕΝ θέλει να μεταβιβάσει τις μετοχές του, ΔΕΝ θέλει να αποχωρήσει από το ΔΣ και ΔΕΝ θέλει να συνταξιοδοτηθεί από τον ΟΑΕΕ, παρόλο που υπερκαλύπτει τις προϋποθέσεις ηλικίας και χρόνων ασφάλισης.

Όμως, διερωτάται και ψάχνεται ο άνθρωπος : Μέχρι πότε θα πρέπει να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές? Γιατί να μην μπορεί να σταματήσει να πληρώνει καθ' ην στιγμήν θα μπορούσε να έχει ήδη ζητήσει και να έχει λάβει σύνταξη (προ πολλού...). Στην ουσία είναι σαν να τον τιμωρεί ο ΟΑΕΕ επειδή δεν θέλει να πάρει σύνταξη!

Μήπως προβλέπεται κάποια διαδικασία πχ. προσωρινής διακοπής της ασφάλισής του στον ΟΑΕΕ (που έτσι κι αλλοιώς δεν του προσφέρει τίποτα... μόνο τον πληρώνει...)???

Θα σας ήμουν υποχρεωμένη αν με "ξεστραβώνατε" γιατί, όπως καταλαβαίνετε, από τις ίδιες τις Υπηρεσίες δεν βρίσκεις άκρη...

Σημειωτέον ότι θα ήθελα και την πίττα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο, δηλαδή, η όποια λύση να μην έχει νομικές ατέλειες, να είναι απολύτως σύμφωνη με τον Νόμο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι Καλές Γιορτές !

Μαρία Σωτηρίου

 

 

Φίλη Μαρία,

Αντιλαμβάνομαι πλήρως το πρόβλημά σου. Νομίζω όμως οτι η απάντησ΄σ σου κρύβετε πίσω απο τους αριθμούς. Εαν βάλεις τα χρήματα που έχεις δώσει στον ΟΑΕΕ ( Το σύγχρονο οργανισμό υποχρεωτικής χρέωσης του κόσμου) όλα αυτά τα χρόνια θα δείς οτι τα χρήματα αυτά δε θα τα πάρεις ποτέ πίσω μετά τη σύνταξη. Δες το εμπορικά .Θα αγόρζες κάτο με 5 ευρώ να το πουλήσεις με 1? Οχι . Οπότε πρέπει να το δείς έτσι... Απο τη δική μου σκοπιά έχεις 2 λύσεις

α) Σταματάς και χωρίς να το θές εκτός εαν τα χρήματα του ΟΑΕΕ είναι πολύ λιγότερα απο τα έσοδά σου οπότε το καταπίνεις και πάς έτσι.

β) Μένεις μόνο Διευθύνων σύμβουλος και δίνεις τις μετοχές. Υποχρέωση στον ΟΑΕΕ έχει μονο ο μέτοχος και ΟΧΙ ο διαχειριστής.

 

Σκέψου το....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιαννης

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά για όλες τις μέρες!

Παρακαλώ πολύ, όποιος έχει καμμιά καλή ιδέα για την επίλυση του παρακάτω θέματος να μου δώσει τα φώτα του :

Ηλικία : 70,5 ετών, μέτοχος ΑΕ και Πρόεδρος και Δ.Σύμβουλος του ΔΣ της εταιρείας

Ασφαλίζεται στον ΟΑΕΕ από τον Απρίλιο του 1965.

Από το 2009 είναι συνταξιούχος του ΙΚΑ, απ' όπου καλύπτεται και ιατροφαρμακευτικά.

ΔΕΝ θέλει να μεταβιβάσει τις μετοχές του, ΔΕΝ θέλει να αποχωρήσει από το ΔΣ και ΔΕΝ θέλει να συνταξιοδοτηθεί από τον ΟΑΕΕ, παρόλο που υπερκαλύπτει τις προϋποθέσεις ηλικίας και χρόνων ασφάλισης.

Όμως, διερωτάται και ψάχνεται ο άνθρωπος : Μέχρι πότε θα πρέπει να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές? Γιατί να μην μπορεί να σταματήσει να πληρώνει καθ' ην στιγμήν θα μπορούσε να έχει ήδη ζητήσει και να έχει λάβει σύνταξη (προ πολλού...). Στην ουσία είναι σαν να τον τιμωρεί ο ΟΑΕΕ επειδή δεν θέλει να πάρει σύνταξη!

Μήπως προβλέπεται κάποια διαδικασία πχ. προσωρινής διακοπής της ασφάλισής του στον ΟΑΕΕ (που έτσι κι αλλοιώς δεν του προσφέρει τίποτα... μόνο τον πληρώνει...)???

Θα σας ήμουν υποχρεωμένη αν με "ξεστραβώνατε" γιατί, όπως καταλαβαίνετε, από τις ίδιες τις Υπηρεσίες δεν βρίσκεις άκρη...

Σημειωτέον ότι θα ήθελα και την πίττα ολάκερη και τον σκύλο χορτάτο, δηλαδή, η όποια λύση να μην έχει νομικές ατέλειες, να είναι απολύτως σύμφωνη με τον Νόμο

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι Καλές Γιορτές !

Μαρία Σωτηρίου

 

 

Φίλη Μαρία,

Αντιλαμβάνομαι πλήρως το πρόβλημά σου. Νομίζω όμως οτι η απάντησ΄σ σου κρύβετε πίσω απο τους αριθμούς. Εαν βάλεις τα χρήματα που έχεις δώσει στον ΟΑΕΕ ( Το σύγχρονο οργανισμό υποχρεωτικής χρέωσης του κόσμου) όλα αυτά τα χρόνια θα δείς οτι τα χρήματα αυτά δε θα τα πάρεις ποτέ πίσω μετά τη σύνταξη. Δες το εμπορικά .Θα αγόρζες κάτο με 5 ευρώ να το πουλήσεις με 1? Οχι . Οπότε πρέπει να το δείς έτσι... Απο τη δική μου σκοπιά έχεις 2 λύσεις

α) Σταματάς και χωρίς να το θές εκτός εαν τα χρήματα του ΟΑΕΕ είναι πολύ λιγότερα απο τα έσοδά σου οπότε το καταπίνεις και πάς έτσι.

β) Μένεις μόνο Διευθύνων σύμβουλος και δίνεις τις μετοχές. Υποχρέωση στον ΟΑΕΕ έχει μονο ο μέτοχος και ΟΧΙ ο διαχειριστής.

 

Σκέψου το....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλη Μαρία,

Αντιλαμβάνομαι πλήρως το πρόβλημά σου. Νομίζω όμως οτι η απάντησ΄σ σου κρύβετε πίσω απο τους αριθμούς. Εαν βάλεις τα χρήματα που έχεις δώσει στον ΟΑΕΕ ( Το σύγχρονο οργανισμό υποχρεωτικής χρέωσης του κόσμου) όλα αυτά τα χρόνια θα δείς οτι τα χρήματα αυτά δε θα τα πάρεις ποτέ πίσω μετά τη σύνταξη. Δες το εμπορικά .Θα αγόρζες κάτο με 5 ευρώ να το πουλήσεις με 1? Οχι . Οπότε πρέπει να το δείς έτσι... Απο τη δική μου σκοπιά έχεις 2 λύσεις

α) Σταματάς και χωρίς να το θές εκτός εαν τα χρήματα του ΟΑΕΕ είναι πολύ λιγότερα απο τα έσοδά σου οπότε το καταπίνεις και πάς έτσι.

β) Μένεις μόνο Διευθύνων σύμβουλος και δίνεις τις μετοχές. Υποχρέωση στον ΟΑΕΕ έχει μονο ο μέτοχος και ΟΧΙ ο διαχειριστής.

 

Σκέψου το....

Το αντίθετο. Βγαίνει απ το ΔΣ, κρατάει τις μετοχές κι αν θέλει να συνεχίσει να εκπροσωπεί την εταιρεία, υπογράφει κλπ, εύκολα γίνεται. Απλά δε θα συμμετέχει στο Δ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά γεια σας, είμαι στην πρώτη κλίμακα του ΟΑΕΕ από το τέλος του 2011 και οι εισφορές μου ανα δίμηνο ειναι 491 ευρώ. Απο άλλους έχω ακούσει να πληρώνουν λιγότερο. Πώς γίνεται αυτό. Μου είπε κάποιος οτι ίσως πληρώνω επικουρικό αλλα εγώ δε συμπλήρωσα καμία σχετική αίτηση ούτε και με ρώτησαν ποτέ.

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση. Αν μου βάζουν επικουρικό χωρίς να το έχω ζητήσει πώς μπορώ να κινηθώ; ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά γεια σας, είμαι στην πρώτη κλίμακα του ΟΑΕΕ από το τέλος του 2011 και οι εισφορές μου ανα δίμηνο ειναι 491 ευρώ. Απο άλλους έχω ακούσει να πληρώνουν λιγότερο. Πώς γίνεται αυτό. Μου είπε κάποιος οτι ίσως πληρώνω επικουρικό αλλα εγώ δε συμπλήρωσα καμία σχετική αίτηση ούτε και με ρώτησαν ποτέ.

 

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση. Αν μου βάζουν επικουρικό χωρίς να το έχω ζητήσει πώς μπορώ να κινηθώ; ευχαριστώ!

Μια διόρθωση: πληρώνω 451.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...