Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΙΚΑ ΔΠ & ΕΑ


annac

Ερώτηση

Γεια σας, θα ηθελα παρακαλω την βοηθεια σας για ενα θεμα που με εχει αγχωσει πολυ, γιατι ειμαι και νεα στο επαγγελμα....

Μιθωτος αποχωρησε οικειοθελως 31/1/2012. Του καταβάλαμε μισθο, επιδομα αδειας, δωρο πασχα και αποζημειωση μη ληφθησας αδειας.

Δυστυχως, στην πληρωμη των εισφορων τον Φλεβαρη για τον Ιανουαριο, απο λαθος, πληρωσαμε τις εισφορες μονο για το μισθο του μηνα και οχι για δωρο & επιδομα, νομιζοντας οτι εχουμε περιθωριο.

Τι μπορω να κανω τωρα? Θα τα πληρωσουμε φυσικα τωρα, τον Μαρτιο, αλλα θα εχουμε προβλημα με το ΙΚΑ σε περιπτωση ελεγχου? Με την ΑΠΔ, τι γινεται?

Ευχαριστω πολυ κ σας με συμβουλεψει καποιος γιατι εχω αγχωθει πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πληρώνεις τωρα μεσω τραπεζης την διαφορά και πηγαινεις στο ΙΚΑ για την προσαυξηση . Στέλνεις κανονικα την ΑΠΔ. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα αφου πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το υπολοιπο ποσο ειναι 496 ευρω περιπου, το προστιμο για 1 μηνα καθηστερισης ποσο ειναι? αν ειναι 1% το ποσοστο, το προστιμο ειναι περιπου 5 ευρω?? Αυτο το πληρωνω τωρα στο ικα ή μονο σε περιπτωση που γινει ελεγχος?? Γινεται μεσω τραπεζης οπως λεει ο Kotlistianos?

Ευχαριστω για την βοηθεια, γιατι μολις το ανακαλυψα και αγχωθηκα παρασκευιατικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το υπολοιπο ποσο ειναι 496 ευρω περιπου, το προστιμο για 1 μηνα καθηστερισης ποσο ειναι? αν ειναι 1% το ποσοστο, το προστιμο ειναι περιπου 5 ευρω?? Αυτο το πληρωνω τωρα στο ικα ή μονο σε περιπτωση που γινει ελεγχος?? Γινεται μεσω τραπεζης οπως λεει ο Kotlistianos?

Ευχαριστω για την βοηθεια, γιατι μολις το ανακαλυψα και αγχωθηκα παρασκευιατικα...

Η προσαυξηση δεν πληρωνεται στην τραπεζα, αλλα ουτε και στο ΙΚΑ.

Οι προσαυξησεις για εκπροθεσμες καταβολες βεβαιωνονται μονο με ΠΕΠΤ απο ελεγχο του ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η προσαυξηση δεν πληρωνεται στην τραπεζα, αλλα ουτε και στο ΙΚΑ.

Οι προσαυξησεις για εκπροθεσμες καταβολες βεβαιωνονται μονο με ΠΕΠΤ απο ελεγχο του ΙΚΑ

Από πότε ισχύει αυτό?

Και αν είναι έτσι, ασφαλιστική ενημερότητα μέσω διαδικτύου παίρνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το δώρο Πάσχα δεν έχεις ακόμη προσαύξηση , είναι εμπρόθεσμο μέχρι και τέλος Ιουνίου (αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από πότε ισχύει αυτό?

Και αν είναι έτσι, ασφαλιστική ενημερότητα μέσω διαδικτύου παίρνουμε?

Απο τοτε που η πληρωμη γινεται στις τραπεζες.

Οταν γινοταν στο ΙΚΑ μπορουσε με την καταβολη κυριας εισφορας να εισπραχθουν και τα προσθετα τελη.

Μονο ομως προσθετα τελη δεν μπορουν να καταβληθουν ως τρεχουσες εισφορες, παρα μονο ως καθυστερουμενες.

Ενημεροτητα παιρνεις αν τα μη καταβληθεντα ΠΤ ειναι μεχρι 900,00 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το δώρο Πάσχα δεν έχεις ακόμη προσαύξηση , είναι εμπρόθεσμο μέχρι και τέλος Ιουνίου (αν δεν αλλάξει κάτι μέχρι τότε)

Ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια σας!

Αρα για την περιπτωση μου αφου προκειται για δωρο πασχα & επιδομα αδειας, δεν εχω καμια προσαυξηση μεχρι 30/6/2012!

Αυτο ισχυει ακομα και αν ο εργαζομενος εχει εισπραξει το δωρο και το επιδομα οταν εφυγε 31/1/2012 και εχει περαστει το ποσο αυτο στα βιβλια?

Μικρο το κακο σε καθε περιπτωση, αλλα ρωταω για να ξερω και για το μελλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια σας!

Αρα για την περιπτωση μου αφου προκειται για δωρο πασχα & επιδομα αδειας, δεν εχω καμια προσαυξηση μεχρι 30/6/2012!

Αυτο ισχυει ακομα και αν ο εργαζομενος εχει εισπραξει το δωρο και το επιδομα οταν εφυγε 31/1/2012 και εχει περαστει το ποσο αυτο στα βιβλια?

Μικρο το κακο σε καθε περιπτωση, αλλα ρωταω για να ξερω και για το μελλον...

Το 30/6 ήταν μόνο για το Δώρο Πάσχα, οι εισφορές του Επιδόματος Αδείας έπρεπε να'χουν πληρωθούν μαζί με τις εισφορές του μήνα της απόλυσης . Μέχρι τέλος Μαρτίου έχουν ήδη προσαύξηση 3% και το ποσό θα ανεβαίνει αν δεν πληρωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 30/6 ήταν μόνο για το Δώρο Πάσχα, οι εισφορές του Επιδόματος Αδείας έπρεπε να'χουν πληρωθούν μαζί με τις εισφορές του μήνα της απόλυσης . Μέχρι τέλος Μαρτίου έχουν ήδη προσαύξηση 3% και το ποσό θα ανεβαίνει αν δεν πληρωθούν.

Οκ. οι εισφορες για το επιδομα ειναι 390 ευρω αρα το προστιμο ειναι περιπου 12 ευρω. τωρα απλα περιμενω οταν και αν γινει ελεγχος του ΙΚΑ για να το εξοφλησω ή πάω στο ΙΚΑ και το πληρωνω να ξεμπερδευω?? Τι απο τα δυο ισχυει?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάνεις την κατάθεση πρώτα στην τράπεζα και μετά από λίγες μέρες για να ενημερωθεί το σύστημα του ΙΚΑ πάς στο ΙΚΑ και πληρώνεις το πρόστιμο. Έτσι έκανα αφού είχα ρωτήσει το ΙΚΑ για παρόμοια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πλήρωσα πάντως ΙΚΑ Ιανουαρίου μέσω τράπεζας καθυστερημένα και μετά από μια βδομάδα στο ΙΚΑ το πρόστιμο.χωρίς έλεγχο!!!! από πότε ισχύει ο έλεγχος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο τοτε που η πληρωμη γινεται στις τραπεζες.

Οταν γινοταν στο ΙΚΑ μπορουσε με την καταβολη κυριας εισφορας να εισπραχθουν και τα προσθετα τελη.

Μονο ομως προσθετα τελη δεν μπορουν να καταβληθουν ως τρεχουσες εισφορες, παρα μονο ως καθυστερουμενες.

Ενημεροτητα παιρνεις αν τα μη καταβληθεντα ΠΤ ειναι μεχρι 900,00 ευρω

Κάπου το ειχα διαβασει δε θυμαμαι για να πω την αληθεια, αλλα επιβεβαιωσε τις σκεψεις μου και η ISIDORA.

Η περιπτωση σου almaria ειναι προσφατη?

μήπως ξέρει κάποιος άλλος να μας διαφωτησει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάπου το ειχα διαβασει δε θυμαμαι για να πω την αληθεια, αλλα επιβεβαιωσε τις σκεψεις μου και η ISIDORA.

Η περιπτωση σου almaria ειναι προσφατη?

μήπως ξέρει κάποιος άλλος να μας διαφωτησει???

ο ελεγχος ισχυει αν δεν πληρωσεις καθολου και θελεις να πληρωθει

με δοσεις το ποσο των εισφορων.Απλα πραγμτα ειναι ο ελεγχος .

Αν δεν εχει γινει απδ καταχωρεις την απδ για τον μηνα που δεν πληρωσες

ας πουμε τον ιανουαριο και μετα κανεις συμπληρωματικη στην κανονικη

ημερομηνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν προκειται για μήνα, αλλά για το επίδομα αδειας γι ατομο που αποχωρισε προσφατα.

Αρα: πληρώνω την εισφορα τωρα, μετά στο ικα για το προστιμο και καταχωρω κανονικα την ΑΠΔ με τον κωδικο της το α' τρίμηνο.

Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληρωσε το επιδομα αδειας τωρα και βαλ' το στην ΑΠΔ στον Ιανουαριο κανονικα. Οι εισφορες για το δωρο Πασχα ειναι απαιτητες τον Ιουνιο. Πριν απο 2 εβδομαδες στο ΙΚΑ ΠΥΛΗΣ ΑΞΙΟΥ ελεγκτης μου ειπε πως οι προσαυξησεις (ειδικα αν προκειται για μικροποσα) θα βεβαιωθουν σε πιθανο μελλοντικο ελεγχο. Οποτε και να μη πας καθολου δεν τρεχει κατι. Τι τωρα, τι αργοτερα?

Κατα τη γνωμη μου, αν καταθεσεις στην τραπεζα και την προσαυξηση, θα φαινεται σαν πιστωτικο υπολοιπο στον εργοδοτη. Οταν λοιπον βεβαιωθει, θα συμψιφηστει κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να από αυτά θέλουν οι καλοί άνθρωποι να μας απαλλάξουν τώρα με το νέο τρόπο πληρωμής μισθών-εισφορών-φόρων κλπ υποχρεωτικά μέσω τραπεζών ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληρωσε το επιδομα αδειας τωρα και βαλ' το στην ΑΠΔ στον Ιανουαριο κανονικα. Οι εισφορες για το δωρο Πασχα ειναι απαιτητες τον Ιουνιο. Πριν απο 2 εβδομαδες στο ΙΚΑ ΠΥΛΗΣ ΑΞΙΟΥ ελεγκτης μου ειπε πως οι προσαυξησεις (ειδικα αν προκειται για μικροποσα) θα βεβαιωθουν σε πιθανο μελλοντικο ελεγχο. Οποτε και να μη πας καθολου δεν τρεχει κατι. Τι τωρα, τι αργοτερα?

Κατα τη γνωμη μου, αν καταθεσεις στην τραπεζα και την προσαυξηση, θα φαινεται σαν πιστωτικο υπολοιπο στον εργοδοτη. Οταν λοιπον βεβαιωθει, θα συμψιφηστει κιολας.

οκ ευχαριστω! Απλα με τρομαζουν οι προσαυξησεις εστω και μικρες...

Ειναι τόσο μικρό το ποσό, που μάλλον θα πάω στο ΙΚΑ να το πληρωσω, αν δεν γινεται θα περιμενω τον έλεγχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...