Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
FLEXIBILITY

Μη καταβολή φόρου υπεραξίας σε αύξηση κεφαλαίου ΕΠΕ

Question

Σε αύξηση κεφαλαίου ΕΠΕ που έγινε τον 3/2011 με ολοσχερή καταβολή από τον έναν εταίρο έγινε συμβόλαιο χωρίς να υποβληθεί δήλωση φόρου υπεραξίας , ξέρει κάποιος συνάδελφος αν υποβληθεί τώρα δήλωση στην Δ.Ο.Υ υπάρχει πρόστιμο και πόσο

Υπάρχει τρόπος ακύρωσης του συμβολαίου έτσι ώστε να έρθει η εταιρεία στην προηγούμενη κατάσταση και να μην υπάρχει θέμα φόρου

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Επισκέπτης

Σε αύξηση κεφαλαίου ΕΠΕ που έγινε τον 3/2011 με ολοσχερή καταβολή από τον έναν εταίρο έγινε συμβόλαιο χωρίς να υποβληθεί δήλωση φόρου υπεραξίας , ξέρει κάποιος συνάδελφος αν υποβληθεί τώρα δήλωση στην Δ.Ο.Υ υπάρχει πρόστιμο και πόσο

Υπάρχει τρόπος ακύρωσης του συμβολαίου έτσι ώστε να έρθει η εταιρεία στην προηγούμενη κατάσταση και να μην υπάρχει θέμα φόρου

Φόρο Συγκέντρωσης Κεφαλαίου εννοείς;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φόρο Συγκέντρωσης Κεφαλαίου εννοείς;

Οχι, εννοεί ότι μεταβλήθηκαν τα αρχικά ποσοστά συμμετοχής των εταίρων γιατί η αύξηση καλύφθηκε μόνο από έναν

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε αύξηση κεφαλαίου ΕΠΕ που έγινε τον 3/2011 με ολοσχερή καταβολή από τον έναν εταίρο έγινε συμβόλαιο χωρίς να υποβληθεί δήλωση φόρου υπεραξίας , ξέρει κάποιος συνάδελφος αν υποβληθεί τώρα δήλωση στην Δ.Ο.Υ υπάρχει πρόστιμο και πόσο

Υπάρχει τρόπος ακύρωσης του συμβολαίου έτσι ώστε να έρθει η εταιρεία στην προηγούμενη κατάσταση και να μην υπάρχει θέμα φόρου

Για να υπαρχει υπεραξια ,θελεις να πεις οτι ο ενας εταιρος μεταβιβασε ποσοστα(μεριδια)Αν ειναι ετσι πως συνταχθηκε συμβολαιο?Μηπως παιζει κατι αλλο? Αν ομως η αυξηση κεφαλαιου εγινε αναλογικα με τα ποσοστα των εταιρων(αυτο νομιζω οτι εγινε αφου συνταχθηκε συμβολαιο ),δεν υπαρχει υπεραξια σε αυξηση εταιρικου κεφαλαιου(μονομερως ναι)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης

Οχι, εννοεί ότι μεταβλήθηκαν τα αρχικά ποσοστά συμμετοχής των εταίρων γιατί η αύξηση καλύφθηκε μόνο από έναν

Και η υπεραξία που κολάει αφού κανένας δεν πουλάει το ποσοστό του;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ας μας πει ο συναδελφος

Ρωτάει αν στην ΕΠΕ ισχύει ότι και στις προσωπικές εταιρείες, στις οποίες η μη συμμετοχή κάποιου εταίρου σε αύξηση κεφαλαίου σημαίνει έμμεση μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου και επομένως υπεραξία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ρωτάει αν στην ΕΠΕ ισχύει ότι και στις προσωπικές εταιρείες, στις οποίες η μη συμμετοχή κάποιου εταίρου σε αύξηση κεφαλαίου σημαίνει έμμεση μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου και επομένως υπεραξία.

Και πως εγινε συμβολαιο ?τοσο μα......ο ηταν η συμβολαιογραφος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σύμφωνα με το νόμο 2954/2001 άρθρο 1 παρ. 5 : με την μεταβίβαση εταιρικού μεριδίου εξομοιώνεται και η μη συμμετοχή εταίρου στην αύξηση του κεφαλαίου προσωπικής εταιρείας ή ΕΠΕ.

Για το ζήτημα της ακυρώσεως του συμβολαίου (ή της τροποποιήσεως ή συμπληρώσεως με την ταυτόχρονη συμμετοχή και των υπολοίπων εταίρων ) αρμοδιότεροι ημών είναι ο δικηγόρος σας και ο συμβολαιογράφος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η δήλωση υπεραξίας αν υποβληθεί τώρα είναι εκπρόθεσμη και τρέχουν οι προσαυξήσεις εκπροθέσμου καταβολής.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και πως εγινε συμβολαιο ?τοσο μα......ο ηταν η συμβολαιογραφος?

Παταξον μεν ακουσον δε

Υ/Γ Θεμιστοκλης (το πραγματικο μου ονομα)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παταξον μεν ακουσον δε

Υ/Γ Θεμιστοκλης (το πραγματικο μου ονομα)

Ακριβώς αφού έγινε το συμβόλαιο γιατί να υποβληθεί τώρα δήλωση υπεραξίας , αν δεν ζητήθηκε τότε. Βέβαια μπορεί να ζητηθεί και τώρα απ΄π κάποια άσχετη διαδικασία πχ. κάτι σχετικό με τη μητρώο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να απαντησει ο Flexibility.

Υ/Γ ο,η συμβολαιογραφος δεν θα προχωρουσε την διαδικασια του συμβολαιου....!αν δεν ειχε περασει απο Δου η δηλωση μεταβιβασης των εταιρικων μεριδιων.Εν αναμονη λοιπον ........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ABC

Σε αύξηση κεφαλαίου ΕΠΕ που έγινε τον 3/2011 με ολοσχερή καταβολή από τον έναν εταίρο έγινε συμβόλαιο χωρίς να υποβληθεί δήλωση φόρου υπεραξίας , ξέρει κάποιος συνάδελφος αν υποβληθεί τώρα δήλωση στην Δ.Ο.Υ υπάρχει πρόστιμο και πόσο

Υπάρχει τρόπος ακύρωσης του συμβολαίου έτσι ώστε να έρθει η εταιρεία στην προηγούμενη κατάσταση και να μην υπάρχει θέμα φόρου

N.2238/94 ΑΡΘΡΟ 13 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1

Με μεταβίβαση εταιρικών μερίδων ή μεριδίων εξομοιώνεται και η μη συμμετοχή εταίρου στην αύξηση του κεφαλαίου προσωπικής εταιρίας ή εταιρίας περιορισμένης ευθύνης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Το ιδιο ισχύει και για μη συμμετοχη των παλαιών μετόχων στην αυξηση μ.κ ΑΕ?δηλ.προκύπτει υπεραξία?

στις αε σε αυξηση δεν υπαρχει υπεραξια

μονο σε μεταβιβαση μετοχων

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×