Jump to content

Recommended Posts

ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ TAXIS

ΛΟΓΩ ΕΙΔΙΚΩΝ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ (ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ) ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ ΑΛΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΦΕΤΟΣ.ΟΣΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΛΑΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΠΑΛΛΑΣΕΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΦΕΤΕΙΝΗ. ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ..

ΕΠΕΣΕ Ο SERVER ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΣ...

ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΝ...

ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ...

ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ

ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑΞΥ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ

"30-01-2015: Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής και καταβολής του φόρου, των περιοδικών δηλώσεων ΦΠΑ που η καταληκτική ημερομηνία υποβολής τους είναι η 30η Ιανουαρίου 2015 μέχρι και τις 27 Φεβρουαρίου 2015.
Προσοχή! Η 27η Φεβρουαρίου 2015 είναι καταληκτική και για τις δύο δόσεις στην περίπτωση επιλογής της καταβολής του οφειλόμενου ποσού σε δόσεις."

Γι' αυτό το κουλό που βγάζει πατώντας "gsis.gr", τί μπορεί να πει κανείς;!!! Και ακόμα να ανακοινώσουν την αναπλήρωση μέρους του χαμένου διαστήματος από τις δηλώσεις (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ)!!!!!!

ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ..

ΕΠΕΣΕ Ο SERVER ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΣ...

ΣΕ 4 ΩΡΕΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΑΝ...

ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ...

ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ

ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑΞΥ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ.....

11-06-2015: Σας ενημερώνουμε ότι λόγω τεχνικού προβλήματος δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στις ηλεκτρονικές εφαρμογές. Καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια για την άμεση αποκατάστασή του. Σας ευχαριστούμε πολύ για την κατανόησή σας.

Υ.Γ: καμιά μπύρα να μας κεράσουν?για να λυθεί η παρεξήγηση? αχ0χ0α0χ0α

εμένα άνθρωπος το υπουργείο μου είπε ανεπίσημα ότι το Taxis επίσημα ΔΕΝ μπορεί να στηρίξει αυτά για τα οποία στήθηκε και ότι ακόμα και η όποια υποφερτή λειτουργία του βασίζεται στο φιλότιμο των υπαλληλων που έχουν απομείνει να εργάζονται εκεί! Αν δηλαδή οι υπάλληλοι της Γενικής Γραμματείας  το έβλεπαν ψυχρά υπηρεσιακά το σύστημα θα κατέρεε ολοκληρωτικά !

εμένα άνθρωπος το υπουργείο μου είπε ανεπίσημα ότι το Taxis επίσημα ΔΕΝ μπορεί να στηρίξει αυτά για τα οποία στήθηκε και ότι ακόμα και η όποια υποφερτή λειτουργία του βασίζεται στο φιλότιμο των υπαλληλων που έχουν απομείνει να εργάζονται εκεί! Αν δηλαδή οι υπάλληλοι της Γενικής Γραμματείας  το έβλεπαν ψυχρά υπηρεσιακά το σύστημα θα κατέρεε ολοκληρωτικά !

Ακόμα κι έτσι να είναι, ο ίδιος δεν σου ανέφερε όμως για το ποιος ευθύνεται για όλο αυτό.

Ούτε και τι κάνουν για να το διορθώσουν. 

Επίσης δεν ευθύνεται ένα αόριστο και απροσδιόριστο "σύστημα" που κάνουν 1,5 χρόνο να εκδόσουν μια διευκρινιστική εγκύκλιο, ούτε και κανένα "σύστημα" φταίει που οι συντάκτες των εγκυκλίων γράφουν ότι τους κατέβει αλλάζοντας ακόμα και νόμους.

Η παθογένεια ολόκληρου του φορολογικού συστήματος είναι ριζωμένη πολύ βαθιά και δεν ευθύνεται μόνο κάποιο μηχάνημα για όλο αυτό το χάλι που υπάρχει φέτος.

Γιατί η ίδια φράση που σου είπε ο άνθρωπος του Υπουργείου, με αλλαγμένες κάποιες λέξεις θα μπορούσε να είναι  ...

".. ότι το Taxis σύστημα υποβολής φορολογικών δηλώσεων επίσημα ΔΕΝ μπορεί να στηρίξει αυτά για τα οποία στήθηκε και ότι ακόμα και η όποια υποφερτή λειτουργία υποβολής κάθε είδους δηλώσεων του βασίζεται στο φιλότιμο των υπαλληλων λογιστών-φοροτεχνικών που έχουν απομείνει να εργάζονται εκεί! Αν δηλαδή οι υπάλληλοι της Γενικής Γραμματείας  λογιστές το έβλεπαν ψυχρά υπηρεσιακά επαγγελματικά, το εισπρακτικό-φορολογικό σύστημα θα κατέρεε ολοκληρωτικά !"

Ακόμα κι έτσι να είναι, ο ίδιος δεν σου ανέφερε όμως για το ποιος ευθύνεται για όλο αυτό.

Ούτε και τι κάνουν για να το διορθώσουν. 

Επίσης δεν ευθύνεται ένα αόριστο και απροσδιόριστο "σύστημα" που κάνουν 1,5 χρόνο να εκδόσουν μια διευκρινιστική εγκύκλιο, ούτε και κανένα "σύστημα" φταίει που οι συντάκτες των εγκυκλίων γράφουν ότι τους κατέβει αλλάζοντας ακόμα και νόμους.

Η παθογένεια ολόκληρου του φορολογικού συστήματος είναι ριζωμένη πολύ βαθιά και δεν ευθύνεται μόνο κάποιο μηχάνημα για όλο αυτό το χάλι που υπάρχει φέτος.

Γιατί η ίδια φράση που σου είπε ο άνθρωπος του Υπουργείου, με αλλαγμένες κάποιες λέξεις θα μπορούσε να είναι  ...

".. ότι το Taxis σύστημα υποβολής φορολογικών δηλώσεων επίσημα ΔΕΝ μπορεί να στηρίξει αυτά για τα οποία στήθηκε και ότι ακόμα και η όποια υποφερτή λειτουργία υποβολής κάθε είδους δηλώσεων του βασίζεται στο φιλότιμο των υπαλληλων λογιστών-φοροτεχνικών που έχουν απομείνει να εργάζονται εκεί! Αν δηλαδή οι υπάλληλοι της Γενικής Γραμματείας  λογιστές το έβλεπαν ψυχρά υπηρεσιακά επαγγελματικά, το εισπρακτικό-φορολογικό σύστημα θα κατέρεε ολοκληρωτικά !"

Για όλα τα παραπάνω αλλά και για πολλά άλλα, ας προσπαθήσουμε άλλη μια φορά όλοι μαζί.

Ας αφιερώσουμε 2-3 ώρες από την εργασία μας ή από τον προσωπικό μας χρόνο για να φωνάξουμε ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

Θέλουμε πίσω τη χαμένη μας αξιοπρέπεια!

Τουλάχιστον εμείς οι Αθηναίοι, δεν έχουμε καμία δικαιολογία.

2zdppp5.jpg

Χαμένος αγώνας, είναι ο αγώνας που δε δόθηκε ποτέ!

Χαμένος αγώνας, είναι ο αγώνας που δε δόθηκε ποτέ!

Δεν υπάρχει κάποιος να μην συμφωνεί με το παραπάνω. 

Αλλά έχω την εντύπωση ότι είμαστε απελπιστικά μόνοι. 

Εδώ και πολύ καιρό, ειδικά με τις κινητοποιήσεις της Διαδικτυακής Ομάδας παλεύουμε για αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας και επισήμανσης των τεράστιων αδικιών του φορολογικού συστήματος και όλοι οι υπόλοιποι κοιτούν την πάρτη τους. Το μαγαζάκι τους και τις συντεχνίες τους μην τυχόν και χάσουν τα προνόμια που τους χάρισε το πελατειακό κράτος που στήσανε τόσα χρόνια.

Μόνοι μας παλεύουμε Μπάμπηηηηηηη.... 

Οι μεν να επαναπροσληφθούν όλοι στο Δημόσιο, οι δε να αυξηθούν οι μισθοί τους, οι άλλοι να μην ασκεί κανένας άλλος το επάγγελμα τους που είναι -φυσικά- "λειτούργημα" , οι παράλλοι να μην καταργηθούν τα ειδικά επιδόματα τους με παράλληλη -εννοείται- αύξηση των μισθών τους.

Συντεχνίες, συνδικαλισμός της συμφοράς, απέραντος κρατικισμός  και δεν πάν να γαμ........ όλοι οι άλλοι.

Πάρε μια ιδέα....

Επιπλέον προσλήψεις «συγγενών Α'βαθμού και αλληλέγγυων ώστε να αποδοθεί συμβολικά το μερίδιο του αγώνα που αντιστοιχεί στην κοινωνία», ζητά ο πρόεδρος της ΠΟΣΠΕΡΤ Παναγιώτης Καλφαγιάννης, όπως αναφέρει σε ανακοίνωση.

http://www.iefimerida.gr/news/210833/h-pospert-zita-proslipsi-syggenon-ton-nekron-tis-ert

Και εσύ μαλάκα λογιστή κάθησε μέχρι τα μεσάνυχτα στο γραφείο να περιμένεις να ανοίξει το κωλοσύστημα να στείλεις καμιά δήλωση, περίμενε την ρημάδα ΠΟΛ. για να δεις τι φόρο θα βγει στην εταιρεία που πρέπει να υποβάλλεις σε 20 μέρες.

Κι άσε την γυναίκα και τα παιδιά να σε περιμένουν στο σπίτι και ν'αναρωτιούνται τι διάολο σκεφτόσουν όταν αποφάσισες να γίνεις λογιστής.

Μόνοι μας είμαστε Μπάμπηηηηηηη...

Δεν υπάρχει κάποιος να μην συμφωνεί με το παραπάνω. 

Αλλά έχω την εντύπωση ότι είμαστε απελπιστικά μόνοι. 

Εδώ και πολύ καιρό, ειδικά με τις κινητοποιήσεις της Διαδικτυακής Ομάδας παλεύουμε για αξιοπρεπείς συνθήκες εργασίας και επισήμανσης των τεράστιων αδικιών του φορολογικού συστήματος και όλοι οι υπόλοιποι κοιτούν την πάρτη τους. Το μαγαζάκι τους και τις συντεχνίες τους μην τυχόν και χάσουν τα προνόμια που τους χάρισε το πελατειακό κράτος που στήσανε τόσα χρόνια.

Μόνοι μας παλεύουμε Μπάμπηηηηηηη.... 

Οι μεν να επαναπροσληφθούν όλοι στο Δημόσιο, οι δε να αυξηθούν οι μισθοί τους, οι άλλοι να μην ασκεί κανένας άλλος το επάγγελμα τους που είναι -φυσικά- "λειτούργημα" , οι παράλλοι να μην καταργηθούν τα ειδικά επιδόματα τους με παράλληλη -εννοείται- αύξηση των μισθών τους.

Συντεχνίες, συνδικαλισμός της συμφοράς, απέραντος κρατικισμός  και δεν πάν να γαμ........ όλοι οι άλλοι.

Πάρε μια ιδέα....

Και εσύ μαλάκα λογιστή κάθησε μέχρι τα μεσάνυχτα στο γραφείο να περιμένεις να ανοίξει το κωλοσύστημα να στείλεις καμιά δήλωση, περίμενε την ρημάδα ΠΟΛ. για να δεις τι φόρο θα βγει στην εταιρεία που πρέπει να υποβάλλεις σε 20 μέρες.

Κι άσε την γυναίκα και τα παιδιά να σε περιμένουν στο σπίτι και ν'αναρωτιούνται τι διάολο σκεφτόσουν όταν αποφάσισες να γίνεις λογιστής.

Μόνοι μας είμαστε Μπάμπηηηηηηη...

Τι προτείνετε αγαπητέ συνάδελφε ;

Να μείνουμε για άλλη μια φορά στους καναπέδες, στα γραφεία μας, κάνοντας "πόλεμο" απ' το πληκτρολόγιο ;

Να στηλιτεύουμε τα στραβά και τα ανάποδα, λέγοντάς τα μεταξύ μας από εδώ ή και αλλού, εκ του ασφαλούς, χωρίς κόπο, νομίζοντας ότι ακουγόμαστε ή καταφέρνουμε κάτι, ή ότι κάνουμε κάποιους με αυτόν τον τρόπο να φοβηθούν ή ν' αλλάξουν ;

Θα μπορούσε ίσως και ένας τέτοιος να ευδοκιμήσει. Ίσως... Αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη, ίσως σε κάποια άλλη χώρα, ή ίσως σε κάποια άλλη εποχή, ή ίσως μ' ένα άλλο επίπεδο διαμορφωμένης παιδείας και κουλτούρας... Ίσως...

Ή μήπως να πούμε, εντάξει. Θα διεκδικήσει κάποιος άλλος για μένα. Θα αντισταθεί, θα αγωνιστεί και θα απαιτήσει αυτός και ίσως πετύχει κάτι και για μένα...

Δεν ξέρω...

Το θεωρώ καθήκον. Και ως τέτοιο θα παλεύω.

Καθήκον απέναντι στον εαυτό μου, απέναντι στα παιδιά μου, απέναντι αν θέλετε σ' εσάς...

Εγώ ο μικρός, ο απειροελάχιστος...

Και ως καθήκον μου, το μόνο που μπορώ να ξέρω και να σας πω τούτη την ώρα με σιγουριά είναι, ότι κι εσείς να στέκεστε εκεί μονάχος, διεκδικώντας την αξιοπρέπεια όλων μας, εγώ θα σας κρατώ το χέρι. Θα είμαι μαζί σας. Θα ενώσω τη φωνή και την ελάχιστη δύναμη που διαθέτω μ' εσάς.

Κι ας είμαστε μόνοι μας εκεί...

Διεκδικώντας αξιοπρέπεια.

Μόνο αυτό.

Αξιοπρέπεια.

Καλή δύναμη.

Υ.Γ.

Και οι παγίδες πολλές...

Ας είμαστε προσεκτικοί στο διάβα μας... 

μηνυμα κατα την 5 φορα που παω να στειλω ενα α21!! 

Γειά σας. Η εφαρμογή έκλεισε λόγω υπέρβασης του επιτρεπόμενου χρόνου αδράνειας (timeout) Κλείστε όλα τα ανοιχτά παράθυρα του Internet Explorer και εισέλθετε στο σύστημα από την αρχή 

πριν αρχίσω να κοιτάζω τα καλώδιά μου......... μήπως το taxis έχει ένα θεματάκι σήμερα........ ή και δύο???.

δυστυχως έχει 

Προσωρινή απώλεια σύνδεσης. Προσπαθείστε πάλι αφού κλείσετε όλα τα παράθυρα του φυλλομετρητή (Browser) !!

δυστυχως έχει 

Προσωρινή απώλεια σύνδεσης. Προσπαθείστε πάλι αφού κλείσετε όλα τα παράθυρα του φυλλομετρητή (Browser) !!

σε ευχαριστώ!