Προς το περιεχόμενο
  • 0

Καταβολή ασφαλιστικών εισφορών μαζί με μισθό από 1/4/2012


marialena87

Ερώτηση

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9649

Βάσει αυτού του άρθρου που δημοσιεύτηκε σήμερα το πρωί...

1)Έχει ψηφιστεί το εν λόγω Νομοσχέδιο?

2)Μιλάμε ΜΟΝΟ για ασφαλιστικές εισφορές ή και για κρατήσεις εργαζομένου?

Δηλαδή μιλάμε περί του συνόλου των ενσήμων ΙΚΑ ή μόνο για το μέρος που αντιστοιχεί στις εργοδοτικές εισφορές?

3)Τον Απρίλιο επομένως οι εργοδότες θα πρέπει να καταβάλλουν τα ένσημα του Μαρτίου, τον μισθό του εργαζομένου και

το Δώρο Πάσχα, καθώς επίσης και τα ένσημα Απριλίου με τα ένσημα που αντιστοιχούν στο Δώρο Πάσχα?

4)Από 1/4/2012 και μετά τα ένσημα ΙΚΑ θα καταβάλλονται στον ίδιο μήνα κατά τον οποίο καταβάλλεται ο μισθός?

πχ μέχρι τις 31 Μαρτίου θα πρέπει να καταβήθεί ο μισθός του Μαρτίου και τα ένσημα του Μαρτίου?

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας δώσει μία απάντηση...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εδω δε γνωριζουν αυτοι που εβγαλαν την ανακοινωση θα γνωριζουμε εμεις? Καθε μερα αν παρατηρησεις, βγαζουν καποιες ανακοινωσεις οι οποιες ειναι γεματες ασαφειες και ψαχνουμε εμεις σα ........(μπιπ) να βρουμε τι και πως. Βαρεθηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

http://www.taxheaven...ws/view/id/9649

Βάσει αυτού του άρθρου που δημοσιεύτηκε σήμερα το πρωί...

1)Έχει ψηφιστεί το εν λόγω Νομοσχέδιο?

2)Μιλάμε ΜΟΝΟ για ασφαλιστικές εισφορές ή και για κρατήσεις εργαζομένου?

Δηλαδή μιλάμε περί του συνόλου των ενσήμων ΙΚΑ ή μόνο για το μέρος που αντιστοιχεί στις εργοδοτικές εισφορές?

3)Τον Απρίλιο επομένως οι εργοδότες θα πρέπει να καταβάλλουν τα ένσημα του Μαρτίου, τον μισθό του εργαζομένου και

το Δώρο Πάσχα, καθώς επίσης και τα ένσημα Απριλίου με τα ένσημα που αντιστοιχούν στο Δώρο Πάσχα?

4)Από 1/4/2012 και μετά τα ένσημα ΙΚΑ θα καταβάλλονται στον ίδιο μήνα κατά τον οποίο καταβάλλεται ο μισθός?

πχ μέχρι τις 31 Μαρτίου θα πρέπει να καταβήθεί ο μισθός του Μαρτίου και τα ένσημα του Μαρτίου?

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας δώσει μία απάντηση...

Ευχαριστώ

http://www.taxheaven...55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ Ή ΑΝΑ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ? ΘΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ? :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ Ή ΑΝΑ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ? ΘΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ? :angry:

Αυτό είναι ένα σοβαρό, από τα πολλά, προβλήματα που θα προκύψουν με τέτοια απόφαση.

Επίσης αν εργοδότης δεν έχει να πληρώσει τις εισφορές, έχει όμως για αποδοχές, δεν θα πληρώνει τον εργαζόμενο, λέγοντάς του ... «ξέρεις κάτι έχω αλλά δεν μπορώ να σε πληρώσω, γιατί δεν έχω και για τις εισφορές ...» ;!!!

Ας δούμε τους όρους και τις προυποθέσεις που θα αποφασίσουν οι κύριοι και το συζητάμε...

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατι γνωστοι μου που εχουν να πληρωθουν εδω και 6 μηνες γελανε απο το πρωι που διαβασανε το αρθρο εως τωρα αδιακοπα και μεχρι δακρυων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατι γνωστοι μου που εχουν να πληρωθουν εδω και 6 μηνες γελανε απο το πρωι που διαβασανε το αρθρο εως τωρα αδιακοπα και μεχρι δακρυων!!!!

και εμενα η συζυγος εχει να πληρωθει απο τον Απριλιο του 2011 και ΙΚΑ εχει να πληρωσει η επιχειρηση 2-3 χρονια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι νόμοι τους είναι απλοί. "Απο 1/4 θα πηγαίνετε στις τράπεζες παιδιά, βάλτε τα λεφτά του μισθού με τα ένσημα σε ένα λογαριασμό. Αυτά για σήμερα. Κόψτε το λαιμό σας!"

Στο πόδι γράφουν τους νόμους. Για να μη πω κατά τη διάρκεια της αφόδευσης στην τουαλέτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλα όποιος το τηρήσει αυτο..τι να πω...μήπωσ πρέπει ρε παιδιά από μόνοι μας να δούμε τι θα κάνουμε...απλα δεν γίνονται αυτα που φαντάζονται ...ποιοσ θα τρέχει δηλ. να βάζει τα λεφτά σε λογαριασμό ,ο λογιστής..?η νομίζουν οτι όλοι έχουν τρελούσ όψεως και απλά θα μεταφέρουν λεφτα..? και τα ένσημα μαζι..?εγώ λέω και το ρεύμα μαζι και το τέβε μαζι...να μην κουραζόμαστε να τρέχουμε συνέχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλα όποιος το τηρήσει αυτο..τι να πω...μήπωσ πρέπει ρε παιδιά από μόνοι μας να δούμε τι θα κάνουμε...απλα δεν γίνονται αυτα που φαντάζονται ...ποιοσ θα τρέχει δηλ. να βάζει τα λεφτά σε λογαριασμό ,ο λογιστής..?η νομίζουν οτι όλοι έχουν τρελούσ όψεως και απλά θα μεταφέρουν λεφτα..? και τα ένσημα μαζι..?εγώ λέω και το ρεύμα μαζι και το τέβε μαζι...να μην κουραζόμαστε να τρέχουμε συνέχεια...

Αλλωστε λεφτα υπαρχουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΤΑ

ΓΙΩΤΑ

ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΛΗΡΩΤΟΙ.ΟΠΟΤΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΛΕΦΤΑ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΤΡΕΧΟΥΝΤΟΣ ΜΙΣΘΟΥ Η" ΜΑΣ ΕΞΟΦΛΕΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟ .

ΤΩΡΑ ΑΠΟ 1/4/12 ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αντώνης

ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΝΑ ΒΔΟΜΑΔΑ Ή ΑΝΑ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΗΣ? ΘΑ ΑΠΟΔΙΔΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ? :angry:

Οι σερβιτόροι πως θα πληρώνονται, με κρατήσεις επί τεκμαρτών και αμοιβή ποσοστό επί του τζίρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα. τελικα η παραπάνω εξυπνάδα είναι σε ισχύ απο 01-04 και αφορα την μισθολογική περίοδο του Μαρτίου? αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει. σας ευχαριστώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι ειλικρινά έχω απελπιστεί με το συγκεκριμένο ζήτημα.Δημοσιεύσεις και παραδημοσιεύσεις χωρίς να έχω (εγώ τουλάχιστον,αν κάποιος άλλος έχει ας βοηθήσει συναδελφικά την κατασταση)κάτι επίσημο με κάποιες έστω διευκρινιστικές οδηγίες εφαρμογής!!Σκέφτομαι να προτείνω στους πελάτες να πουν στους μισθωτους τους να ανοιξουν λογαριασμούς στην τράπεζα με την οποία συνεργαζονται, για την καταβολή των πληρωτέων αποδοχών για αρχή τουλάχιστον.Όλοι ρωτάνε πως θα γινονται πλέον οι πληρωμές αποδοχων,εισφορών,φόρου κτλ και νιώθω αμήχανα αφου δε γνωρίζω τι στο καλό θα γίνει.Και να πω την αλήθεια μου νιώθω ντροπή να με ρωτάνε και να μη μπορώ να δώσω σαφείς εξηγησεις σε ένα θέμα που έχει γίνει πρωτοσέλιδο σ'ενα σωρο εφημερίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν χρειάζεται να τρελαίνεσαι ....

Κανε αυτο που είπες...

Πες ν ανοίξουν λογαριασμούς σε τράπεζα και τελειώνει η ιστορία..

Κάποια στιγμή θα περάσει και επίσημα αυτό το μέτρο για όλους πιθανώς ..

Γιατι να περιμένουμε επίσημες αποφάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι ειλικρινά έχω απελπιστεί με το συγκεκριμένο ζήτημα.Δημοσιεύσεις και παραδημοσιεύσεις χωρίς να έχω (εγώ τουλάχιστον,αν κάποιος άλλος έχει ας βοηθήσει συναδελφικά την κατασταση)κάτι επίσημο με κάποιες έστω διευκρινιστικές οδηγίες εφαρμογής!!Σκέφτομαι να προτείνω στους πελάτες να πουν στους μισθωτους τους να ανοιξουν λογαριασμούς στην τράπεζα με την οποία συνεργαζονται, για την καταβολή των πληρωτέων αποδοχών για αρχή τουλάχιστον.Όλοι ρωτάνε πως θα γινονται πλέον οι πληρωμές αποδοχων,εισφορών,φόρου κτλ και νιώθω αμήχανα αφου δε γνωρίζω τι στο καλό θα γίνει.Και να πω την αλήθεια μου νιώθω ντροπή να με ρωτάνε και να μη μπορώ να δώσω σαφείς εξηγησεις σε ένα θέμα που έχει γίνει πρωτοσέλιδο σ'ενα σωρο εφημερίδες

Δίνουν τα πρωτοσέλιδα σαφείς εξηγήσεις ????

Γιατί αισθάνεστε αμήχανα απο την στιγμή που δεν ξέρουν ουτε οι ίδιοι τί ακριβώς θα αποφασίσουν ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα όμως από τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων και τα πρωϊνάδικα του στυλ Αυτιά , μου κάνει εντύπωση που παρ όλα όσα γράφτηκαν εδώ , κανείς δεν έκανε τον κόπο να μπει στην πρώτη σελίδα του site που μας φιλοξενεί και να δει , όχι φήμες και διαδόσεις, το σχέδιο νόμου που αλλάζει τον κανονισμό του ΙΚΑ και όχι μόνο (και μηνιαία ΑΠΔ και κατάθεση των εισφορών στις 5 κάθε μήνα, και , και ).

Ακόμα μου κάνει το ίδιο εντύπωση που κανείς δεν πήρε χαμπάρι τις διαμαρτυρίες των οργανώσεων τόσο των δικών μας (ΠΟΦΕΕ κλπ) αλλά και των εργοδοτών (ΕΣΕΕ κλπ).

Πρόταση μου είναι, ας γίνει η ενημέρωσή μας περισσότερο υπεύθυνη , και αν κόψουμε και λίγο τον Αυτιά …. καλό θα μας κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα. τελικα η παραπάνω εξυπνάδα είναι σε ισχύ απο 01-04 και αφορα την μισθολογική περίοδο του Μαρτίου? αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει. σας ευχαριστώ.....

Άρθρο 16 Υποβολή ΑΠΔ

1. Οι εργοδότες, μαζί με τα στοιχεία απασχόλησης και ασφάλισης των απασχολούμενων σε αυτούς προσώπων, υποχρεούνται να δηλώνουν με τις ΑΠΔ που υποβάλλουν στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και τα στοιχεία που προσδιορίζουν το φόρο μισθωτών υπηρεσιών. Από την υποχρέωση αυτή εξαιρούνται το Δημόσιο, τα ΝΠΔΔ, οι ΟΤΑ α' και β' βαθμίδας και οι εργοδότες οικοδομικών και τεχνικών έργων.

2. Η χρονική περίοδος αναφοράς της ΑΠΔ για το σύνολο των εργοδοτών είναι μηνιαία και τα στοιχεία της υποβάλλονται εντός του μήνα που έπεται της μισθολογικής περιόδου απασχόλησης, με εξαίρεση τις ΑΠΔ του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και ΟΤΑ α και β βαθμίδας που υποβάλλονται εντός του μεθεπόμενου της μισθολογικής περιόδου απασχόλησης μήνα. Οι ειδικότερες προθεσμίες για την εντός του μήνα υποβολή των ΑΠΔ μέσω του διαδικτύου καθορίζονται από τις παραγράφους 9 και 10 του άρθρου 16 του Κανονισμού διαδικασιών ασφάλισης για την εφαρμογή της ΑΠΔ, όπως τροποποιήθηκε με την Φ11321/12352/1071/19-6-2009 απόφαση Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας (ΦΕΚ Β 1277/29.6.2009).

3. Από 1/5/2012 οι ασφαλιστικές εισφορές υπέρ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ καταβάλλονται σε Πιστωτικά Ιδρύματα και τον ΕΛΤΑ, εντός της προβλεπόμενης από την παρ. 3 του άρθρου 26 του Α.Ν. 1846/51, όπως ισχύει, προθεσμίας, ταυτόχρονα με τις αποδοχές των εργαζομένων που αντιστοιχούν στον ίδιο μήνα απασχόλησης.

Άρθρο 20 Προθεσμία Καταβολής Εισφορών

Οι διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 26 του ΑΝ 1846/51 όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 13 του Ν. 2972/2001 και συμπληρώθηκαν με την παράγραφο 4 του άρθρου 33 του Ν. 3232/2004 και την παράγραφο 1 του άρθρου 32 του Ν. 3518/2006 αντικαθίσταται ως ακολούθως :

« 3. Ως χρόνος υπολογισμού των εισφορών ορίζεται ο ημερολογιακός μήνας εντός του οποίου παρασχέθηκε η εργασία ή η υπηρεσία. Δεν μεταβάλλει τον παραπάνω χρόνο η καθυστέρηση, από οποιαδήποτε αιτία, της πληρωμής του μισθού πέραν του μηνός, όπως επίσης δεν μεταβάλλει αυτόν η καταβολή των πάσης φύσεως αποδοχών σε μακρότερα ή βραχύτερα χρονικά διαστήματα. Ο υπόχρεος οφείλει να καταβάλλει τις εισφορές στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ μέχρι την πέμπτη (5η) για τις Δημόσιες Υπηρεσίες εργάσιμη ημέρα του επομένου μήνα από τον παραπάνω οριζόμενο χρόνο. Η προθεσμία αυτή δεν ισχύει για το Δημόσιο τα Ν.Π.Δ.Δ. και τους Ο.Τ.Α. α' και β' βαθμίδας καθώς και για την εταιρεία με την επωνυμία Επαγγελματική Κατάρτιση Α.Ε. Η προθεσμία καταβολής των εισφορών επί των επιδομάτων εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα από όλους τους υπόχρεους λήγει την τελευταία εργάσιμη του Ιανουαρίου και Μαΐου αντίστοιχα.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πέρα όμως από τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων και τα πρωϊνάδικα του στυλ Αυτιά , μου κάνει εντύπωση που παρ όλα όσα γράφτηκαν εδώ , κανείς δεν έκανε τον κόπο να μπει στην πρώτη σελίδα του site που μας φιλοξενεί και να δει , όχι φήμες και διαδόσεις, το σχέδιο νόμου που αλλάζει τον κανονισμό του ΙΚΑ και όχι μόνο (και μηνιαία ΑΠΔ και κατάθεση των εισφορών στις 5 κάθε μήνα, και , και ).

Ακόμα μου κάνει το ίδιο εντύπωση που κανείς δεν πήρε χαμπάρι τις διαμαρτυρίες των οργανώσεων τόσο των δικών μας (ΠΟΦΕΕ κλπ) αλλά και των εργοδοτών (ΕΣΕΕ κλπ).

Πρόταση μου είναι, ας γίνει η ενημέρωσή μας περισσότερο υπεύθυνη , και αν κόψουμε και λίγο τον Αυτιά …. καλό θα μας κάνει

εξακολουθει να ειναι σχεδιο νομου η περασε απ την βουλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εξακολουθει να ειναι σχεδιο νομου η περασε απ την βουλη?

http://www.e-logistika.gr/node/341

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που σκεφτομαι λιγο πιο πονηρα λεω με το φτωχο μου το μυαλο

πρωτα απ ολα σ οποιον πελατη που το ειπα να ανοιξουν λογαριασμους

οι εργαζομενοι του στην τραπεζα ολοι αντεδρασαν ,οι εργαζομενοι εννοω

και αυτο γιατι ολοι χρωστανε σε τρα πεζες απο δανεια καθε λογης και καρτες

να μην πω το ιδιο ισχυει και για τους εργοδοτες

μηπως λεω μηπως το κανουν και για αυτο τον λογο ετσι ωστε οι τραπεζες να

δεσμευουν τα χρηματα απο την μισθοδοσια?

λεω μηπως?

και ολοι μα ολοι εχουν την ιδια απορια να πληρωσω τον υπαλληλο και να

αφησω το ικα απληρωτο η να πληρωσω το ικα και τον υπαλληλο οποτε εχω?

και τα δυο ταυτοχρονα δεν μπορουν παντως

οτι τους κατεβει το κανουν νομο οι πανηλιθιοι πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα 6,32 δισ. από 5,93 δισ. τον Ιανουάριο αυξήθηκαν οι ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις του Δημοσίου προς τον ιδιωτικό τομέα το Φεβρουάριο.

Μεγαλύτερος οφειλέτης από τους φορείς του Δημοσίου παραμένουν τα ασφαλιστικά ταμεία, με οφειλές ύψους 2,793 δισ. ευρώ, ενώ το 1 δισ. "έπιασαν" οι ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις Δήμων και Κοινοτήτων.

Στα 1,46 δισ. ευρώ ανέρχονται οι οφειλές των νοσοκομείων, ενώ λοιπά νομικά πρόσωπα του δημοσίου οφείλουν 258 εκατ. ευρώ.

Από τα υπουργεία, ξεχωρίζουν οι οφειλές του Εθνικής Άμυνας (στα 271 εκατ. από 238 εκατ. τον προηγούμενο μήνα) και του Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων (στα 145 εκατ. από 137 εκατ. τον Ιανουάριο).

αυτοι γιατι δεν τα καταθετουν στην τραπεζα???????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...