Jump to content
Sign in to follow this  
GEORGEKOL1985

ΕΝΑΡΞΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΟΑΕΕ

Recommended Posts

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΝΗΣΙ.ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΩΣ ΕΔΡΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ.ΑΝ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ?

αν αλλάζει ΔΗΜΟ τότε είναι εκτός περιοχής οποτε ΟΑΕΕ

οι Νέοι δήμοι του Καλλικρατη δεν ισχύουν

σύμφωνο με ronikoz - λογιστής = ΟΑΕΕ πάνε πακέτο

δυστυχώς έτσι όπως έγιναν και τα πράγματα με τους γιατρούς,δεν αξίζει η ασφάλεια στον ΟΑΕΕ.και όποιος μπορεί να πάρει απαλλαγή,θα το κάνει.και εγώ θα το ψάξω.

Παροχή υπηρεσιών γενικότερα έχω την εντύπωση πως δεν διακιούντιαι απαλλαγή...

όχι μπορεί να πάρει απαλλαγή , στέλνω κουρεία - κομμωτήρια κάθε 3 χρόνια και παίρνουν απαλλαγή

ο ΟΑΕΕ θα ζήτηση το μπλοκ ΑΠΥ για ελέγχο άλλα ως συνήθως δεν έχουν γιατί υπάρχει ταμειακή κι μετά βλέπουν το εισόδημα Ε3 Ε1

εγω παντως που μπορουσα να κανω εναρξη με εδρα το χωριο μου οπου το πιανουν πληθυσμιακα κριτηρια,δεν με αφηναν!μου ειπαν οτι παω τεβε και μου ειχαν δειξει και εγκυκλιο(την 80 αν θυμαμαι καλα)!ισχυει το απαλλακτικο για καποιες επιχειρησεις αλλα δυστυχως ΟΧΙ για εμας τους λογιστες!

Υ.Σ μπορεις να μου πεις σε ποιον οαεε ρωτησες?

Υ.Σ 2. αν υπηρχε δυνατοτητα να εχουμε ογα ακομη και τωρα θα ειμασταν πολλοι χωρις τεβε

400*33.57 = 13428

h

500*33.57 = 16785

πριν την αλλαγή του ΗΑΕ 14/2/2012

μάλλον τώρα θα αλλάξουν κι αυτά

επειδη ειχα μιλησει προσφατα με τον ΟΑΕΕ γι'αυτο το θεμα μου ειπαν πως δεν εχουν ενημερωση για κατι οποτε προς ώρας ισχυει οτι ισχυε!

εγω παντως που μπορουσα να κανω εναρξη με εδρα το χωριο μου οπου το πιανουν πληθυσμιακα κριτηρια,δεν με αφηναν!μου ειπαν οτι παω τεβε και μου ειχαν δειξει και εγκυκλιο(την 80 αν θυμαμαι καλα)!ισχυει το απαλλακτικο για καποιες επιχειρησεις αλλα δυστυχως ΟΧΙ για εμας τους λογιστες!

Υ.Σ μπορεις να μου πεις σε ποιον οαεε ρωτησες?

Υ.Σ 2. αν υπηρχε δυνατοτητα να εχουμε ογα ακομη και τωρα θα ειμασταν πολλοι χωρις τεβε

ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ,ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΦΥΣΙΚΑ.

το ιδιο μου ειχαν πει και απο ΟΑΕΕ Χαλκιδας .

Συνάδελφοι η άποψή μου είναι πως δεν γλιτώνουμε απο αυτούς.Έστω και ένας να μην απολαμβάνει το δικαίωμα της απαλλαγής στην Ελλάδα, αργά η γρήγορα όλοι θα κληθούν να ενταχθούν.Και το χειρότερο απο όλα είναι η αναδρομική ασφάλιση.Για αυτό το ξαναλέω τριπλοτσεκάρισμα ακόμη και απο το υπουργείο πριν προχωρήσετε και ακόμη καλύτερα αν κάποιος δώσει το ΟΚ, ΕΝΥΠΌΓΡΑΦΗ ΔΉΛΩΣΗ που να αναφέρει ρητά αυτό που σας δηλώνει...

στις οποίες οι επαγγελματίες, βιοτέχνες και έμποροι δραστηριοποιούνται..την εχω διαβασει και δεν λεει πουθενα παροχη υπηρεσιων γι αυτο και ρωταω..μου φαινεται απο αυτα που ακουω οτι σε καθε οαεε κανουν αυτο που τους βολευει γενικα...

Απο τον 11/2010 εχει καταργηθεί η απαλλαγή ολων των επαγγελματοβιοτεχνων που βρίσκονται σε περιοχές κάτω των 2000 κατοίκων με εξαίρεση τους κατ΄επάγγελμα αγρότες που διατηρούν παραδοσιακά καφενειά σ΄αυτές τις περιοχές απο τον ΟΑΕΕ.Επίσης δεν ισχύουν πλέον ούτε τα εισοδηματικά κριτήρια για απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ.

Απλά έχει δημιουργηθεί μπέρδεμα γιατί ο ΟΓΑ δεν προχωράει σε αυτόματη διαγραφή οσων είναι ασφαλισμένοι με τα προηγούμενα κριτήρια και ο ΟΑΕΕ τους εντάσει αναδρομικά μόνο μετά απο έλεγχο.

Βέβαια όσοι δεν προχώρησαν αμέσως στην αλλαγή βγαίνουν ωφελειμένοι γιατί ο ΟΑΕΕ σ΄αυτην την περίπτωση ζητάει εισφορές αναδρομικά απο τον Μαιο του 2011.

τα κουρεία υπάρχει περίπτωση να δικαιούνται απαλλαγη?

ξέρω οτι έχουν δώσει απαλλαγή σε κομμωτήριο

γραφείο με δύο δραστηριότητες π.χ ασφαλιστικά-λογιστικά που πληρει τις υπόλοιπες προυποθέσεις πληθυσμού και τζίρου,πέρνει απαλλαγή ή λογο διπλής δραστηριότητας δεν απαλλασεται?αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει

Για τους μπογιατζίδες που δηλώνουν και αγροτικά εισοδήματα και είναι στον ΟΓΑ τι ισχύει; Ρώτησα στον ΟΑΕΕ και μου είπαν ότι κολάν ένσημα του ΙΚΑ.

Σωστό αυτό στην περίπτωση που εργάζονται για λογαριασμό κάποιου εργολάβου.

Τί γίνεται όμως όταν κόβουν ΑΠΥ σε ιδιώτη και κρατάν βιβλία ;

Παροχή υπηρεσιών=υποχρεωτική ασφάλιση στον ΟΑΕΕ.Εάν τα εισοδήματά το δικαιολογούν και τον καθιστούν ως κατα κύριο επάγγελμα αγρότη, αλλάζει το πράγμα..