Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΟΑΕΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΕ ΝΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΟΓΑ ΜΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σακη φαινεται θα δηλωνει μεγαλυτερα εισοδηματα απο αγροτικα σε σχεση με τα ελευθερα επαγγελματα διοτι θα κραταει τα λογιστικα μονο απο μαγαζια της περιοχης.αυτο ειναι το συμπερασμα μου. αρα μπορει να παρει απαλλαγη......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,στον ο.α.ε.ε με ενημέρωσαν ότι βάση παλαιότερης εγκύκλιου οι λογιστές υποχρεωτικά πλέον ασφαλίζονται στον ο,α.ε.ε και δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής του ογα ανεξάρτητα αν η έναρξη γίνεται σε περιοχή που για άλλα επαγγέλματα παίρνει προαιρετικά απαλλαγή,οι εισφορες στον ο.α.ε.ε το δίμηνο είναι 461€ στην πρώτη κλάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκύκλιο 113 - 22/12/2009

εντάσσονται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ επαγγελματίες οι οποίοι:

- ασκούν επαγγέλματα, μέσω των οποίων προσφέρουν υπηρεσίες δηλώνοντας ως επαγγελματική έδρα κατοικίες, ευρισκόμενες σε προαιρετικές περιοχές όπως π.χ. εμπορικοί αντιπρόσωποι, λογιστές, ψυχολόγοι, σύμβουλοι επιχειρήσεων κ.τ.λ.

(Παρατήρηση: Της κατηγορίας αυτής εξαιρούνται οι δραστηριοποιούμενοι με φασόν, οι οποίοι υπάγονται στις διατάξεις του Ν. 3050/02).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ξέρω ότι δε δίνεται απαλλαγή σε λογιστές άσχετα απο την περιοχή και τον πλυθησμό.αν ισχύει κάτι άλλο ,θα ήθελα και εγω να το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανουμε ολοι μαζι μεταφορα εδρας στο Λογιστοχωρι

κι αν φτασει τους 2000 κατοικους θα ιδρυσουμε και κατω Λογιστοχωρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ξέρω ότι δε δίνεται απαλλαγή σε λογιστές άσχετα απο την περιοχή και τον πλυθησμό.αν ισχύει κάτι άλλο ,θα ήθελα και εγω να το ξέρω.

απαλλαγη δινουν ,αλλα με την προυποθεση να μην εχεις πελατη απο περιοχη με πληθυσμο μεγαλυτερο απο το οριο που σου εχουν βαλει.επισης βαζουν και εναν περιορισμο σε σχεση με το εισοδημα που δηλωνεις( να μην υπερβαινει το ?πλασιο του ανειδικευτου εργατη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εσοδα σου απο την δραστηριοτηρα του λογιστικου γραδειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφος απο Κοζάνη πήρε απαλλαγή με τις προυποθέσεις που αναφέρετε το 2009 και τέλος του 2011 τον κάλεσαν για έλεγχο και ενετάχθη στον Ο.Α.Ε.Ε. και μάλιστα αναδρομικά.Κάτι που σημαίνει 450 (και όχι 416) επί 12 περίπου 5.000 ευρώ οφειλή.Μην ακούτε ανεύθυνους υπαλλήλους υποκαταστημάτων ΟΑΕΕ και τραβάτε τα μαλλιά σας αργότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε τηρησει τις προυποθεσεις ο συναδελφος ronikoz?

ειχε τηρησει τις προυποθεσεις ο συναδελφος ronikoz?

εχει δικιο ο ethos. και εμενα μου ειπαν πως μετα απο τρια χρονια θα γινει ελεγχος και αν εχει αλλαξει κατι θα γραφτω απο τη στιγμη που πχ. εκοψα αποδειξη σε πελατη απο αλλη περιοχη (αναδρομικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες τις προυποθέσεις.Εισόδημα κάτω του 20πλασίου του ανειδίκευτου εργάτη (σχεδόν 12000 ευρώ) και συναλλαγές μόνο με περιοχές απαλλασόμενες.Λόγω καινούριας διαταγής τον ασφάλισαν κατα τα λεγόμενά τους,αλλα το μόνο σίγουρο είναι πως δεν έπρεπε να έχει δωθεί εξ'αρχής η απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ?

400*33.57 = 13428

h

500*33.57 = 16785

πριν την αλλαγή του ΗΑΕ 14/2/2012

μάλλον τώρα θα αλλάξουν κι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο φοβαμαι ,οτι τα ποσα θα αλλαξουν .αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι 400 ή 500 επι το νεο ημερομισθιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο φοβαμαι ,οτι τα ποσα θα αλλαξουν .αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι 400 ή 500 επι το νεο ημερομισθιο

500 πρώτη απαλλαγή

400 δεύτερη απαλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες τις προυποθέσεις.Εισόδημα κάτω του 20πλασίου του ανειδίκευτου εργάτη (σχεδόν 12000 ευρώ) και συναλλαγές μόνο με περιοχές απαλλασόμενες.Λόγω καινούριας διαταγής τον ασφάλισαν κατα τα λεγόμενά τους,αλλα το μόνο σίγουρο είναι πως δεν έπρεπε να έχει δωθεί εξ'αρχής η απαλλαγή.

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΝΗΣΙ.ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΩΣ ΕΔΡΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ.ΑΝ ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...