Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΥΠΑΓΕΤΑΙ


ΑΝΘΗ

Ερώτηση

Καλημέρα,

επειδή έχουμε άγριες διαθέσεις στην εταιρεία μου από τον εργοδότη για τις μειώσεις που ψάχνει εδώ και μήνες,θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για το τι μπορεί να σημαίνει κάποιος όρος που αναφέρεται στη σύμβαση.

Σε κάθε ατομική συμβαση που υπογράφουμε όταν προσλαμβανόμαστε ,αναφέρεται.:

ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ :"Για τη συλλογικη ρύθμιση ως προς τους όρους εργασίας εφαρμόζονται οι διακρίσεις του ν.1876/1990,"Περί ελεύθερων συλλογικών διαπραγματεύσεων"."

Μπορεί κάποιος να μου πει ...τι ακριβώς σημαίνει αυτό?Εμείς μέχρι τώρα αμοιβόμαστε με τη "ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ".Εχει το δικαίωμα με βάση αυτό που αναφέρεται στην ατομική να μας ρίξει στην Εθνικη χωρίς τη συμφωνη γνώμη μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ότι και να γράφει, ο πρότερος εργασιακός βίος στην ίδια επιχείρηση, θα οδηγήσει στο εξής:

1. Αν δεν έχει λήξη η Κλαδική Σύμβαση με την οποία αμείβεσαι συνεχίζεις να αμείβεσαι όπως πριν.

2. Εξαίρεση αποτελεί μόνο αν αμείβεσαι με την Εθνική Συλλογική όπου τότε, μονομερώς, μπορεί να προβεί στις μειώσεις που ανακοινώθηκαν. Καμία άλλη αμοιβή υπαγόμενη σε οποιαδήποτε άλλη Κλαδική Σύμβαση δεν μπορεί να μειωθεί (βλέπε παρακάτω όμως την περίπτωση κάποιον επιδομάτων)

3. Αν όμως λήξει η Κλαδική Σύμβαση με την οποία αμείβεσαι και περάσουν και οι τρεις μήνες της μετενέργειας και δεν υπογραφεί νέα τότε:

3α. Οι νέοι εργαζόμενοι που θα προσληφθούν μετά από αυτό θα προσληφθούν και θα αμείβονται σύμφωνα με την Εθνική Συλλογική.

3β. Οι υφιστάμενοι εργαζόμενοι θα έχουν μια "μετάπτωση" στην σύμβασή τους. Δηλαδή, εκεί που αμείβοντας με κάποια Κλαδική, τώρα αυτή η κλαδική μετατρέπεται σε ατομική σύμβαση ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ να έχει τις προηγούμενες αμοιβές στον βασικό που είχε πριν, καθώς και τα δικαιώματα ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ κάποιον επιδομάτων που ΔΕΝ ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ υποχρεωτικά. Άρα οι παλιοί συνεχίζουν με τις προηγούμενες αμοιβές, με φόβο την μονομερή περικοπή από τον εργοδότη ΜΟΝΟ ορισμένων επιδομάτων (Ανθή μελέτησε το Νόμο και γράψε αναλυτικά ποιά είναι αυτά ώστε να ξεκουραστώ και εγώ λίγο C:Users9025~1AppDataLocalTempmsohtml11clip_image002.gif:) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικά και μπορεί.

Πρόσεχε μόνο με πιο τρόπο.

Αν παίρνεις ας πούμε τώρα 1200 μεικτά στα οποία συμπεριλαμβάνεται επίδομα Η/Υ, γάμου και πτυχίου και στην απόδειξη πληρωμής γράφει σύμβαση παροχής υπηρεσιών, 2 διετίες, επιδόματα κτλπ.

Τώρα ο μισθός ΔΕΝ αλλάζει μονομερώς, αλλά μπορεί να αλλάξει την εμφάνιση στη μισθοδοσία ως εξής.

Βασικός μισθός ΕΓΣΣΕ, μια τριετία, επίδομα γάμου + Οικιοθελή παροχή (για τη διαφορά μεταξύ των δύο συμβάσεων έως τα 1200 στο παράδειγμά μας).

Μονομερώς να κόψει τον μισθό πάντως όχι. Έχει την σκοπιμότητά του πάντως να κάνει αυτή την αλλαγή που σου λέω.

Υ.Γ: Με πρόλαβε ο Σταυρουλάκης ο Μέγας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...................

Τώρα ο μισθός ΔΕΝ αλλάζει μονομερώς, αλλά μπορεί να αλλάξει την εμφάνιση στη μισθοδοσία ως εξής.

Βασικός μισθός ΕΓΣΣΕ, μια τριετία, επίδομα γάμου + Οικιοθελή παροχή (για τη διαφορά μεταξύ των δύο συμβάσεων έως τα 1200 στο παράδειγμά μας).

......................

Εγώ θα εξακολουθώ να φωνάζω πως δεν υπάρχει οικειοθελής παροχή.

Μια μπαρούφα που έγραψε κάποτε ένας επιθεωρητής κατέληξε να γίνει όρος που χρησιμοποιείτε όλοι.

Το επιπλέον της ΣΣΕ ποσό είναι μέρος του συμβατικού μισθού που συμφωνήθηκε μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ότι και να γράφει, ο πρότερος εργασιακός βίος στην ίδια επιχείρηση, θα οδηγήσει στο εξής:

1. Αν δεν έχει λήξη η Κλαδική Σύμβαση με την οποία αμείβεσαι συνεχίζεις να αμείβεσαι όπως πριν.

Εχει λήξει (παροχής υπηρεσιών)

2. Εξαίρεση αποτελεί μόνο αν αμείβεσαι με την Εθνική Συλλογική όπου τότε, μονομερώς, μπορεί να προβεί στις μειώσεις που ανακοινώθηκαν. Καμία άλλη αμοιβή υπαγόμενη σε οποιαδήποτε άλλη Κλαδική Σύμβαση δεν μπορεί να μειωθεί (βλέπε παρακάτω όμως την περίπτωση κάποιον επιδομάτων)

3. Αν όμως λήξει η Κλαδική Σύμβαση με την οποία αμείβεσαι και περάσουν και οι τρεις μήνες της μετενέργειας και δεν υπογραφεί νέα τότε:

3α. Οι νέοι εργαζόμενοι που θα προσληφθούν μετά από αυτό θα προσληφθούν και θα αμείβονται σύμφωνα με την Εθνική Συλλογική.

3β. Οι υφιστάμενοι εργαζόμενοι θα έχουν μια "μετάπτωση" στην σύμβασή τους. Δηλαδή, εκεί που αμείβοντας με κάποια Κλαδική, τώρα αυτή η κλαδική μετατρέπεται σε ατομική σύμβαση ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ να έχει τις προηγούμενες αμοιβές στον βασικό που είχε πριν, καθώς και τα δικαιώματα ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ κάποιον επιδομάτων που ΔΕΝ ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ υποχρεωτικά. Άρα οι παλιοί συνεχίζουν με τις προηγούμενες αμοιβές, με φόβο την μονομερή περικοπή από τον εργοδότη ΜΟΝΟ ορισμένων επιδομάτων (Ανθή μελέτησε το Νόμο και γράψε αναλυτικά ποιά είναι αυτά ώστε να ξεκουραστώ και εγώ λίγο C:Users9025~1AppDataLocalTempmsohtml11clip_image002.gif:) )

Κωστή,λοιπόν άκου τι μου είπαν στην Επιθεωρηση Εργασίας.Παρα το γεγονός ότι η κλαδική έχει λήξει προ πολλού ,έχει δοθεί παράταση για όλες τις κλαδικές έως τις 14/05.Αλλά μετά από εκεί και εφοσον δεν υπογραφούν νέες κλαδικές ,ο εργοδότης ΜΠΟΡΕΙ μονομερώς να σου μειώσει το μισθό και να αμείβεσαι με βάση την ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παροχής Υπηρεσιών Επιχειρήσεις

Δ.Α. 51/2010 Π.Κ. 27/23-11-2010

Ισχύς από: 1-1-2010 Λήξη: 31-12-2010

Λήξη βάσει Ν. 4046 (ΠΥΣ 6): 14/5/2012

Μπούρδες της επιθεώρησης..

Ακριβώς λόγω της λήξης της σύμβασης και του εξαμήνου της μετενέργειας.. οι όροι της θεωρούνται ότι ανάγονται σε όρους ατομικής σύμβαση εργασίας.. που δεν αλλάζουν μονομερώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ότι και να γράφει, ο πρότερος εργασιακός βίος στην ίδια επιχείρηση, θα οδηγήσει στο εξής:

1. Αν δεν έχει λήξη η Κλαδική Σύμβαση με την οποία αμείβεσαι συνεχίζεις να αμείβεσαι όπως πριν.

2. Εξαίρεση αποτελεί μόνο αν αμείβεσαι με την Εθνική Συλλογική όπου τότε, μονομερώς, μπορεί να προβεί στις μειώσεις που ανακοινώθηκαν. Καμία άλλη αμοιβή υπαγόμενη σε οποιαδήποτε άλλη Κλαδική Σύμβαση δεν μπορεί να μειωθεί (βλέπε παρακάτω όμως την περίπτωση κάποιον επιδομάτων)

3. Αν όμως λήξει η Κλαδική Σύμβαση με την οποία αμείβεσαι και περάσουν και οι τρεις μήνες της μετενέργειας και δεν υπογραφεί νέα τότε:

3α. Οι νέοι εργαζόμενοι που θα προσληφθούν μετά από αυτό θα προσληφθούν και θα αμείβονται σύμφωνα με την Εθνική Συλλογική.

3β. Οι υφιστάμενοι εργαζόμενοι θα έχουν μια "μετάπτωση" στην σύμβασή τους. Δηλαδή, εκεί που αμείβοντας με κάποια Κλαδική, τώρα αυτή η κλαδική μετατρέπεται σε ατομική σύμβαση ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ να έχει τις προηγούμενες αμοιβές στον βασικό που είχε πριν, καθώς και τα δικαιώματα ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ κάποιον επιδομάτων που ΔΕΝ ΚΑΤΟΝΟΜΑΣΤΗΚΑΝ υποχρεωτικά. Άρα οι παλιοί συνεχίζουν με τις προηγούμενες αμοιβές, με φόβο την μονομερή περικοπή από τον εργοδότη ΜΟΝΟ ορισμένων επιδομάτων (Ανθή μελέτησε το Νόμο και γράψε αναλυτικά ποιά είναι αυτά ώστε να ξεκουραστώ και εγώ λίγο C:Users9025~1AppDataLocalTempmsohtml11clip_image002.gif:) )

Δηλαδή τώρα που έχω κάποιον που αμοίβεται με την ΕΓΣΕ του μειώνω το μισθό απο 14/02/2012 χωρίς να καταθέσω πίνακα προσωπικού και όλα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή τώρα που έχω κάποιον που αμοίβεται με την ΕΓΣΕ του μειώνω το μισθό απο 14/02/2012 χωρίς να καταθέσω πίνακα προσωπικού και όλα καλά?

Γνωστοποιηση στην επιθεώρηση κάνεις.Η δική του σύμφωνη γνώμη δεν είναι υποχρεωτική.Απλά του το ανακοινώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα εξακολουθώ να φωνάζω πως δεν υπάρχει οικειοθελής παροχή.

Μια μπαρούφα που έγραψε κάποτε ένας επιθεωρητής κατέληξε να γίνει όρος που χρησιμοποιείτε όλοι.

Το επιπλέον της ΣΣΕ ποσό είναι μέρος του συμβατικού μισθού που συμφωνήθηκε μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου.

Σωστή η επισήμανση του συναδέλφου. Ας το λαμβάνουμε υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο εργοδότης λοιπόν έρχεται εκ νέου και μου λέει:

"Η συλλογική σύμβαση εταιρειών παροχής υπηρεσιών είναι υποχρεωτική? Γιατί εγώ δεν ανήκω σε καμμία εργοδοτική οργάνωση ,κι επομένως αν δεν είναι υποχρεωτική μπορώ να μην την τηρώ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμη καλύτερα.. :)

Αυτό σημαίνει ότι ισχύει ατομική σύμβαση εργασίας με τα σημερινά καταβαλλόμενα .. που δεν μπορεί να τα ακουμπήσει χωρίς την συναίνεση σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο εργοδότης λοιπόν έρχεται εκ νέου και μου λέει:

"Η συλλογική σύμβαση εταιρειών παροχής υπηρεσιών είναι υποχρεωτική? Γιατί εγώ δεν ανήκω σε καμμία εργοδοτική οργάνωση ,κι επομένως αν δεν είναι υποχρεωτική μπορώ να μην την τηρώ".

α. Οι Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έχουν λήξει ή καταγγελθεί και μέχρι την 14.2.2012 έχει παρέλθει και το δίμηνο παράτασης ισχύος τους έχουν πάψει να παράγουν έννομα αποτελέσματα ως συλλογικές συμβάσεις και οι όροι τους έχουν απολέσει τον κανονιστικό χαρακτήρα τους, παραμένουν δε στις ατομικές συμβάσεις ως απλοί ενοχικοί όροι. Συνεπώς δεν θα ήταν ποτέ δυνατή η «αναβίωσή» τους ως Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας, μια και έχει επέλθει στην πραγματικότητα η «υποκατάστασή» τους από ενεργές ατομικές συμβάσεις εργασίας. Αυτό ενισχύεται και από το γεγονός ότι πολλές ατομικές συμβάσεις εργασίας που ενσωμάτωσαν όρους σ.σ.ε., που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και έχει περάσει για αυτές και το 6μηνο της παράτασης ισχύος τους, έχουν τροποποιηθεί με νέες συμφωνίες των μερών, πράγμα που θα οδηγούσε στην αυτόματη εκ νέου και εκ του νόμου τροποποίηση τους, αντίθετα από τη βούληση των συμβαλλομένων μερών. Αυτό θα αποτελούσε καταφανή παρέμβαση στην ατομική σύμβαση. Συνεπώς, για την ανωτέρω περίπτωση, η βούληση του νομοθέτη περιορίζεται στην επί τρίμηνο επαναδιαπραγμάτευση των σ.σ.ε που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και έχει παρέλθει και το 6μηνο της παράτασης ισχύος τους και αυτό εντός του διαστήματος από 14.2.2012 μέχρι 14.5.2012. Κατά τη διάρκεια του ανωτέρω διαστήματος, αλλά και μετά την εκπνοή του αν δεν συναφθεί νέα σ.σ.ε., για τους ήδη εργαζόμενους, παραμένουν σεβαστές και ισχυρές οι ατομικές συμβάσεις εργασίας που έχουν ενσωματώσει στο περιεχόμενο τους τούς όρους αυτών των σ.σ.ε. (που έληξαν ή καταγγέλθηκαν και πέρασε και το εξάμηνο ισχύος τους) καθώς και οι όποιες τροποποιήσεις αυτών των ατομικών συμβάσεων εργασίας.

ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Ο SOULIS!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βοηθός σε φορτηγό όχι οδηγός , δηλαδή ξεφορτώνει μπύρες- ποτά - αναψυκτικά σε καταστήματα

στους αποθηκάριους ανήκει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα εξακολουθώ να φωνάζω πως δεν υπάρχει οικειοθελής παροχή.

Μια μπαρούφα που έγραψε κάποτε ένας επιθεωρητής κατέληξε να γίνει όρος που χρησιμοποιείτε όλοι.

Το επιπλέον της ΣΣΕ ποσό είναι μέρος του συμβατικού μισθού που συμφωνήθηκε μεταξύ εργοδότη και εργαζόμενου.

Απόψεις είναι αυτές, δεν μπορεί να συμφωνούμε σε όλα. :)

Παρότι δεν είμαι ειδικός επί της σχετικής νομολογίας, νομίζω ότι υπάρχει σχετική νομολογία με ότι γράφω.

Η ουσία δεν αλλάζει όπως και να το πεις το επιπλέον ποσό, μονομερώς το κόψιμο μπορεί να γίνει μόνο με ρήτρα ανάκλησης στην αρχική σύμβαση η οποία δεν υπάρχει σε καμιά σύμβαση που έχω δει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βοηθός σε φορτηγό όχι οδηγός , δηλαδή ξεφορτώνει μπύρες- ποτά - αναψυκτικά σε καταστήματα

στους αποθηκάριους ανήκει ??

Ανειδίκευτος Εργάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μια επιχείρηση επισιτισμού μπορώ να κάνω προσλήψεις (σερβιτόρος, μάγειρας κλπ.) με ατομικές συμβάσεις και να πάω σύμφωνα με ΕΣΣΕ? Ποια επιδόματα είναι σε ισχύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μια επιχείρηση επισιτισμού μπορώ να κάνω προσλήψεις (σερβιτόρος, μάγειρας κλπ.) με ατομικές συμβάσεις και να πάω σύμφωνα με ΕΣΣΕ? Ποια επιδόματα είναι σε ισχύ?

Η επισιτιστικών ΣΣΕ έληξε, για νέες συμβάσεις ισχύει η ΕΓΣΣΕ.

Το μόνο επίδομα που υπάρχει στην ΕΓΣΣΕ είναι του γάμου. Και οι κλίμακες ωριμάνσεων.

Πολύ στοιχειώδεις οι ερωτήσεις που κάνεις (επίδομα ΕΓΣΣΕ)...

Πρόσεχε γιατί θα την πατήσεις - ξεκίνα διάβασμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης: οι σερβιτόροι και οι βοηθοί τους αμείβονται με ποσοστά, οπότε δεν τους αγγίζουν οι κλαδικές ΣΣΕ έτσι κι αλλιώς παρά μόνο στο ημερομίσθιο του ανειδίκευτου εργάτη της ΕΓΣΣΕ ως ελάχιστη ημερήσια αμοιβή. Ξεκίνα διάβασμα γιατί θα προαυλίζεσαι με τον Άκη.... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/default/pages/library/id/8

Εργαζόμενοπς έγγαμος υπαγώμενος πλέον στην ΕΓΣΣΕ.

Στη πρόσληψη του θα υπολογιστεί και το επίοδμα γάμου 586,08*10%?

Δεν έχει καταργηθεί..

Ο παραπάνω πίνακας το υπολογίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven...es/library/id/8

Εργαζόμενοπς έγγαμος υπαγώμενος πλέον στην ΕΓΣΣΕ.

Στη πρόσληψη του θα υπολογιστεί και το επίοδμα γάμου 586,08*10%?

Δεν έχει καταργηθεί..

Ο παραπάνω πίνακας το υπολογίζει..

Το επίδομα γάμου διατηρείται στην ΕΓΣΣΕ.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven...es/library/id/8

Εργαζόμενοπς έγγαμος υπαγώμενος πλέον στην ΕΓΣΣΕ.

Στη πρόσληψη του θα υπολογιστεί και το επίοδμα γάμου 586,08*10%?

Δεν έχει καταργηθεί..

Ο παραπάνω πίνακας το υπολογίζει..

H ΕΓΣΣΕ προβλέπει επίδομα γάμου κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.

ΑΜΕΙΒΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΙΩΣΕΙΣ.

ΛΟΓΩ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΔΙΕΤΙΩΝ/ΤΡΙΕΤΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ (ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ

ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΚΕΨΕΙΣ :wacko: ) ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΣΩΣΤΑ ???

ΑΠΟ ΕΚΕΙ Κ ΕΠΕΙΤΑ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΝΕΟΥ ΠΙΝΑΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ???

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΟΖΟΜΕΝΟΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΤΙ ???

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ ΜΑΛΛΟΝ.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ Κ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...