Προς το περιεχόμενο

Συναλλαγη ανω των 3000 ευρω βαρος αποδειξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν θα πάει ο προμηθευτής στην τράπεζα, η τράπεζα θα ζητήσει τα στοιχεία του προσώπου που κάνει την κατάθεση, οπότε, επειδή δεν θα είναι ο περιπτεράς και θα είναι ο ίδιος ο προμηθευτής, σε ενδεχόμενο έλεγχο θεωρώ ότι θα υπάρχει πρόβλημα. Η καλύτερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο parmenion.

 

Εγώ πάντως με τους περιπτεράδες (και είναι όλοι τους πακιστανοί βρε παιδί μου), θα τα περάσω όλα στην φορολογική αναμόρφωση ως μη εκπιπτόμενες δαπάνες. Δεν χτυπάνε τίποτα όσο και να τους κυνηγάω... Βγάζουν από 100.000 - 150.000 ζημιές ο καθένας τους, οπότε δεν θα πάθουν τίποτα. Άμα έρθει ο έλεγχος με αυτά τα νούμερα... κλάφτους Χαράλαμπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να πας στο ταμείο και δεν πας κατευθείαν στο μηχάνημα αυτόματων συναλλαγών της τράπεζας  τα καταθέτεις τα χαρτονομίσματα ένα ένα, αιτιολογία το όνομα του πελάτη, τηλ. επικοινωνίας του πελάτη/αγοραστή επίσης και δε χρειάζεται ούτε να υπογράψεις, ούτε τίποτα. Η συναλλαγή είναι μέσω τράπεζας και ας επισυνάψει το αποδεικτικό από το μηχάνημα στο τιμολόγιο που θα του δώσεις!!!! Εγώ κάνω το συγκεκριμένο σε κάτι παρεμφερές, ενοίκιο, (αντιπροσωπεύω τη μεριά του ιδιοκτήτη-κατόπιν συνεννοήσεως με τον λογιστή του ενοικιαστή/επιχείρηση)!!!

α).Εγώ που διαμένω και δραστηροποιούμαι σε νησί όπου δεν υπάρχει σε καμία Τράπεζα το ανωτέρω μαραφέτι, τι κάνω;;; γιατί έχω και εγώ τέτοιες περιπτώσεις...όχι με Πακιστανούς αλλά με Έλληνες...Μήπως να παρακαλέσω τον υπάλληλο να βάλει το όνομα του πελάτη αντί το δικό μου;;; Με την  υπογραφή όμως στο κατεθετήριο τί κάνω;;;

Καμιά ιδέα;;;;

β). Τιμολόγιο με συνολική αξία μαζί με ΦΠΑ 553,50 (=450,00 Χ 23% ΦΠΑ)...ΜΕΙΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ

20% ( -90,00 ) ΕΥΡΏ=463,50 ΠΛΗΡΩΤΕΟ

Θα πρέπει η συναλλαγή αυτή να ''περάσει'' μέσω Τραπεζικού συστήματος δηλ. να γίνει κατάθεση το ποσό των 463,50;;;

Η παρακράτηση ΦΕ 20% =90,00 ΕΥΡΩ υποχρεωτικά.(Ταυτότητα Οφειλής)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Υπογραφή μη τη φοβάσαι, βάλε και μια μουτζούρα, κανείς δε θα πολυασχοληθεί. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο μ' αυτό!!! Το ότι δεν έχει μηχάνημα αυτόματων συναλλαγών.....ομολογώ δε περίμενα κάτι τέτοιο!!!! Εκεί στηρίζεσαι στο γεγονός ότι στα νησιά (και γενικότερα στα μικρά μέρη) είναι πιο εύκολη η επικοινωνία με τους υπαλλήλους - καθότι μόνιμοι κάτοικοι όλοι - και το πας στο μιλητό!!! Αυτό που λες, δηλαδή!!! Κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ!!!

 

Β) Περνάει από τράπεζα. Μη σε μπερδεύει η παρακράτηση!!! Άσχετο!!! Η αξία του τιμολογίου με ΦΠΑ ξεπερνάει το όριο των πεντακοσίων ευρώ!!! Άσε που ο νόμος δε λέει μη κάνεις καμιά συναλλαγή με ποσό μικρότερο των 500 ευρώ μέσω τραπεζικού συστήματος!!! Ο νόμος λέει, όλες οι συναλλαγές με αξία, άνω των 500 ευρώ......υποχρεωτικά μέσω τράπεζας!!!! Να το πας μέσω τράπεζας!!! Μάλιστα για να μην έχεις θέμα σε περίπτωση ελέγχου, θα σου πρότεινα στο τιμολόγιο να επισυνάψεις και την απόδειξη κατάθεσης της τράπεζας και την απόδειξη από την πληρωμή της παρακράτησης!!!

 

Αν σκεφτώ κάτι άλλο για το (Α) θα ενημερώσω!!!!

 

Καλό βράδυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Υπογραφή μη τη φοβάσαι, βάλε και μια μουτζούρα, κανείς δε θα πολυασχοληθεί. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι το ιδιαίτερο μ' αυτό!!! Το ότι δεν έχει μηχάνημα αυτόματων συναλλαγών.....ομολογώ δε περίμενα κάτι τέτοιο!!!! Εκεί στηρίζεσαι στο γεγονός ότι στα νησιά (και γενικότερα στα μικρά μέρη) είναι πιο εύκολη η επικοινωνία με τους υπαλλήλους - καθότι μόνιμοι κάτοικοι όλοι - και το πας στο μιλητό!!! Αυτό που λες, δηλαδή!!! Κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ!!!

 

Β) Περνάει από τράπεζα. Μη σε μπερδεύει η παρακράτηση!!! Άσχετο!!! Η αξία του τιμολογίου με ΦΠΑ ξεπερνάει το όριο των πεντακοσίων ευρώ!!! Άσε που ο νόμος δε λέει μη κάνεις καμιά συναλλαγή με ποσό μικρότερο των 500 ευρώ μέσω τραπεζικού συστήματος!!! Ο νόμος λέει, όλες οι συναλλαγές με αξία, άνω των 500 ευρώ......υποχρεωτικά μέσω τράπεζας!!!! Να το πας μέσω τράπεζας!!! Μάλιστα για να μην έχεις θέμα σε περίπτωση ελέγχου, θα σου πρότεινα στο τιμολόγιο να επισυνάψεις και την απόδειξη κατάθεσης της τράπεζας και την απόδειξη από την πληρωμή της παρακράτησης!!!

 

Αν σκεφτώ κάτι άλλο για το (Α) θα ενημερώσω!!!!

 

Καλό βράδυ!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...μένω υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Καλημέρα Κωνσταντίνε, η ΠΟΛ 1027/2011 δεν έχει καταργηθεί..

Ελεύθερος επαγγελματίας εκδίδει ΑΠΥ 2,100 ευρώ σε ιδιώτη.

 

Εξοφλείται μετρητοίς.

 

Μπορείτε να μου πείτε σε ενδεχόμενο έλεγχο τι κυρώσεις έχει ο ελ. επαγγελματίας ? (αν έχει)

 

Προφανώς στον ιδιώτη δε γίνεται να καταλογίσουν παράβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σκεφτω καποιο προβλημα που θα μπορουσε να αντιμετωπισει ο επαγγελματιας.

 

 

 

Edit: Συγνωμη για την βλακεια που εγραψα, σκεφτηκα το οριο των 500,00 για τιμολογιο, που ο τροπος εξοφλησης βαρυνει τον ληπτη του τιμολογιου.

 

Εδω παμε για αποδειξη λιανικης ανω των 1.500,00 που αν ισχυει ακομα αυτη

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11912

 

εχουμε προστιμο για τον επαγγελματια αυτο

 

Άρθρο 4
Κυρώσεις

Για πράξεις ή παραλείψεις της παρούσας που διαπιστώνονται σε διαφορετικό χρόνο εντός της ίδιας διαχειριστικής περιόδου επιβάλλεται ιδιαίτερο πρόστιμο, ανά φορολογικό έλεγχο, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 4 του ν. 2523/1997.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...