Προς το περιεχόμενο

Συναλλαγη ανω των 3000 ευρω βαρος αποδειξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω το εξής πρόβλημα και θέλω τη γνώμη σας.

Εχω έναν έλεγχο από το ΣΔΟΕ σε ένα πελάτη με Β κατηγορίας βιβλία και τζίρο στο αστρονομικό ποσό των 30000,00 ευρώ το χρόνο και μου έχουν βγάλει τη παναγία. Εδώ και τρεις μήνες κρατάνε τα βιβλία του και του κάνουν έλεγχο για 4 χρόνια… Δεν έχουν βρει ΤΙΠΟΤΑ και σήμερα μου ήρθε ένα ΥΣΕ που λέει το εξής:

Εξόφληση ενός ΤΔΑ με αξία άνω των 3000,00 ευρώ (3200 για την ακρίβεια)με τρόπο διαφορετικό από το προβλεπόμενο στο άρθρο 18 παρ. 2 του ΠΔ 186/92 επιδόθηκε κλήση προς ακρόαση.

Κι έρχομαι και λέω το εξής:

Α) Τα αντισυμβαλλόμενα μέρη είναι αδέρφια (Πελάτης - Προμηθευτής)

Β) Το τιμολόγιο έχει εκδοθεί επί πιστώσει

Γ) Δεν υπάρχει εξοφλητική απόδειξη μετρητών

Η πραγματικότητα είναι ότι το τιμολόγιο δεν έχει εξοφληθεί γιατί είχαν κάποια προσωπικές οφειλές άσχετες με τη δραστηριότητα ο ένας προς τον άλλο και για να τα συμψηφίσουν πήρε εμπόρευμα.

Ο έλεγχος βασίστηκε στο γεγονός ότι ο προμηθευτής στο μηχανογραφημένο ΤΔΑ αναγράφει μηδενικό υπόλοιπο πελάτη.

Κι έρχομαι και ρωτάω το εξής: Μπορεί να βασιστεί μόνο σε αυτό ο έλεγχος από τη στιγμή που τηρούν και οι Δύο Β κατηγορίας βιβλία και δεν απορρέει από πουθενά η υποχρέωση τους σε τήρηση υπολοίπων πελατών προμηθευτών?

Ποιος φέρει το βάρος της απόδειξης σ’αυτή τη περίπτωση? υπηρεσία ή ο φορολογούμενος.

Είναι αμαρτία να φάει πρόστιμο ο άνθρωπος έχει 4 παιδάκια και με το ζόρι τα βγάζει πέρα. Ετοιμάζω το υπόμνημα με αιτιολογικό ότι το τιμολόγιο παραμένει ανεξόφλητο και ότι λόγω κατηγορίας βιβλίων δεν παρακολουθούν σε πρόγραμμα Η/Υ τα υπόλοιπα πελατών αλλά σε χειρόγραφες καρτέλες τις οποίες και θα παρουσιάσω από το προμηθευτή. Απλά φοβάμαι μη μπλέξω και τον άλλο αδερφό στη μέση και τον πάνε για έλεγχο (Εκεί έχω πρόβλημα γιατί χρωστάει ΦΠΑ και δεν έχει βιβλίο ΕΣ-ΕΞ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

το τιμολογιο δεν μας γραφεις ποτε εχει εκδοθει

κανε τωρα καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο

θα γινει ελεγχος και στον πελατη για το τιλογογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο το γεγονός ότι δεν αναγράφεται επί του τιμολογίου το υπόλοιπο της συναλλαγής δεν αρκεί για να καταλογιστεί παράβαση.

Υπάρχει τέτοια υποχρέωση από τον ΚΒΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τιμολογιο δεν μας γραφεις ποτε εχει εκδοθει

κανε τωρα καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο

θα γινει ελεγχος και στον πελατη για το τιλογογιο

Λες να είναι του 2009 και να μην της είχα φέρει το γραφείο στο κεφάλι? :D :D :D

Μέσα στο 2011 είναι το τιμολόγιο κι εμπίπτει στις διατάξεις του 3842

Στον προμηθευτή εννοείς θα γίνει έλεγχος για λοιπές παραβάσεις...αφού ο κώδικας ορίζει ότι υπευθυνος για την εξόφληση είναι ο λήπτης του παραστατικού(πελάτης)

Το σκέφτηκα κι εγώ να κάνει κατάθεση του ποσού αλλά δεν τα έχει τα λεφτά, λέω να τον βάλω να κάνει τμηματική κατάθεση του ποσού με αιτιολογία έναντι υπολοίπου ΤΔΑ τάδε....

Αυτό δεν ήθελα να ακούσω... ότι παίζει να πάνε και στον άλλο για έλεγχο :rolleyes:

Σωτήρη: Δεν έχει καμία υποχρέωση να παρακολουθεί τα υπόλοιπα αλλά φοβάμαι ότι δίνει πάτημα για έλεγχο και στον προμηθευτή του...πέρασα μ'αυτόν έναν το 2011 για ΦΠΑ και άλλον έναν με το ΣΔΟΕ και δε θα το αντέξω και τρίτο μέσα στις δηλώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικό δίδαγμα: Μην επιτρέπετε στους πελάτες να χρησιμοποιούν προγράμματα εμπορικής διαχείρισης αν δεν μπορούν να τα χρησιμοποιήσουν σωστά. Άντε ξέμπλεξε τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάλι λέω ότι αν το τιμολόγιο έχει το περιεχόμενο που προβλέπει ο ΚΒΣ δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί παράβαση αυτού του είδους που περιγράφεις. Αν το τιμολόγιο έχει εξοφληθεί ή δεν έχει εξοφληθεί προκύπτει από κάποια καρτέλα της εκδότριας επιχειρήσεως ή του λήπτη. Από όσο καταλαβαίνω και ο εκδότης και ο λήπτης τηρούν βιβλία β κατηγορίας και επομένως η ύπαρξη αναλυτικού καθολικού δεν είναι υποχρεωτική, αλλά μπορεί να υπάρχουν και εφόσον υπάρχουν(και αν δεν υπάρχουν τις κάνουμε ) καλό είναι να προσκομισθούν (οι λογαριασμοί και από τους δύο εμπλεκόμενους) για να τελειώνετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΚΦΑΣ:

"Για την απόδειξη της συναλλαγής από το λήπτη φορολογικού στοιχείου που αφορά αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και άνω απαιτείται η τμηματική ή ολική εξόφληση να γίνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγή έκδοσης του λήπτη του στοιχείου.

και στο πινακάκι πιο κάτω: "Με τις νέες διατάξεις αναπροσαρμόζεται το όριο εξόφλησης των φορολογικών στοιχείων αξίας με επιταγή ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού για τα αγροτικά προϊόντα, ώστε να υπάρχει κοινό όριο (3.000 €) με τα λοιπά φορολογικά στοιχεία αξίας

 

ΠΟΛ 1004:

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής τίθεται όριο για τις συναλλαγές μεταξύ υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών αξίας 3.000 ευρώ και άνω, η εξόφληση των οποίων πρέπει να γίνεται αποκλειστικά μέσω τραπεζικών λογαριασμών ή με επιταγή έκδοσης του λήπτη του στοιχείου.

 

Συνάδελφοι πως το βλέπετε?

Καταργήθηκε το 1500€ για ιδιώτες ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΦΑΣ:

"Για την απόδειξη της συναλλαγής από το λήπτη φορολογικού στοιχείου που αφορά αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και άνω απαιτείται η τμηματική ή ολική εξόφληση να γίνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με επιταγή έκδοσης του λήπτη του στοιχείου.

και στο πινακάκι πιο κάτω: "Με τις νέες διατάξεις αναπροσαρμόζεται το όριο εξόφλησης των φορολογικών στοιχείων αξίας με επιταγή ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού για τα αγροτικά προϊόντα, ώστε να υπάρχει κοινό όριο (3.000 €) με τα λοιπά φορολογικά στοιχεία αξίας

 

ΠΟΛ 1004:

Με τις διατάξεις της παραγράφου αυτής τίθεται όριο για τις συναλλαγές μεταξύ υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών αξίας 3.000 ευρώ και άνω, η εξόφληση των οποίων πρέπει να γίνεται αποκλειστικά μέσω τραπεζικών λογαριασμών ή με επιταγή έκδοσης του λήπτη του στοιχείου.

 

Συνάδελφοι πως το βλέπετε?

Καταργήθηκε το 1500€ για ιδιώτες ή όχι?

 

ΌΧΙ βέβαια! Λέει "μεταξύ υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών" και όχι "μεταξύ υπόχρεου απεικόνισης συναλλαγών" και ιδιώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΌΧΙ βέβαια! Λέει "μεταξύ υπόχρεων απεικόνισης συναλλαγών" και όχι "μεταξύ υπόχρεου απεικόνισης συναλλαγών" και ιδιώτη.

 

ΟΚ!!

Απλά με μπέρδεψε αυτό:

ΚΦΑΣ:

"....... από το λήπτη φορολογικού στοιχείου ..... χωρίς να λέει ΥΑΣ.

 

και στο πινακάκι πιο κάτω:....., ώστε να υπάρχει κοινό όριο (3.000 €) με τα λοιπά φορολογικά στοιχεία αξίας στα οποία ανήκει και η ΑΛΠ ή ΑΠΥ.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως ...ερμηνευτικά έχει γίνει δεκτό ότι οι ως άνω διατάξεις δεν έχουν εφαρμογή σε εξόφληση στοιχείων έκδοσης αντισυμβαλλομένων που εδρεύουν στην αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως ...ερμηνευτικά έχει γίνει δεκτό ότι οι ως άνω διατάξεις δεν έχουν εφαρμογή σε εξόφληση στοιχείων έκδοσης αντισυμβαλλομένων που εδρεύουν στην αλλοδαπή.

Παλιά Σούλη μου.

 

ΠΟΛ 1091/14.6.10  :

"...2.4. Οι διατάξεις αυτές δεν έχουν εφαρμογή για τις συναλλαγές που πραγματοποιούν (ως λήπτες), όσοι απαλλάσσονται από την τήρηση φορολογικών βιβλίων (Δημόσιο, ΝΠΔΔ κ.λπ.). Αντίθετα για τις συναλλαγές με την αλλοδαπή, τυγχάνουν εφαρμογής για τον λήπτη του φορολογικού στοιχείου – υπόχρεο σε εξόφληση, εφόσον αυτός είναι εγκατεστημένος στο εσωτερικό της χώρας, ανακαλούμενων των προηγούμενων θέσεων."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ!! Πάλι αδιάβαστος πιάστηκα..

Μαρία γρήγορα πάτα unlike.. :D

 

unlike.jpg

 

Καλά, εγώ να πιαστώ αδιάβαστη, αλλά κι εσύ .... απαπαπα !!!! :P  

 

Για να μην πω για την υπεύθυνη απάντηση της "επιχείρησης": 

 

"Επισημαίνεται ότι, όπως και με τις προηγούμενες διατάξεις, δεν έχουμε εφαρμογή του περιορισμού αυτού για συναλλαγές που αφορούν το εξωτερικό. Η εξόφληση των προμηθευτών της αλλοδαπής εξακολουθεί να γίνεται με τον τρόπο που γινόταν μέχρι τώρα."

 

http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/16802/%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CF%86%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%89%CE%BD

 

Βέβαια δεν μου φταίνε οι άλλοι ... μασημένη τροφή ήθελα. Φτου μου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, :)

 

ΝΑ  ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ  ΜΙΑ  ΕΡΩΤΗΣΗ,  ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ..... :(

 

ΕΑΝ  Η ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΙΑ  ΕΙΝΑΙ  ΜΕΤΑΞΥ  ΕΠΕ (Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)   ΚΑΙ  ΝΕΠΑ (Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)  ΜΕ  ΤΟΝ  ΙΔΙΟ  ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ  ΚΑΙ  ΣΤΙΣ  ΔΥΟ  ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ.  ( ΠΩΛΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΩΝ)

 

ΠΡΕΠΕΙ  Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ  ΜΕΣΩ  ΤΡΑΠΕΖΗΣ  ΝΑ  ΒΓΑΛΕΙ  ΑΠΟ  ΤΗ  ΜΙΑ  ΤΟ  ΠΟΣΟ,  ΚΑΙ  ΝΑ  ΤΟ  ΞΑΝΑΒΑΛΕΙ  ΠΑΛΙ  ΣΤΟΝ  ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ???

 

ΝΑΙ,  ΤΟ  ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ  ΟΤΙ  ΕΙΝΑΙ  2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ  ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ,   ΑΛΛΑ  ΛΕΩ  ΕΠΕΙΔΗ  ΕΙΝΑΙ   Ο ΙΔΙΟΣ  ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ  ΔΥΟ,  ΜΟΥ  ΦΑΙΝΕΤΑΙ  ΛΙΓΟ  ΠΑΡΑΞΕΝΟ....... :blink: 

 

ΕΧΟΥΜΕ  ΚΑΜΙΑ  ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ  Ή  ΕΞΑΙΡΕΣΗ  ΠΑΝΩ  ΣΕ  ΑΥΤΟ??

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ,  ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ  ΜΟΥ  ΟΣΟ  ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΑ,  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΥ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΥΠ.Ε.Ε 10 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ME ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΜΑΣ ΞΕZΟΥΜΙΣΑΝ

ΟΣΟ ΓΙΑ THN ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 3000.00ΕΓΩ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑN ΑΠΟ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ 10/08/2010 ΧΩΡΙΣ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 20 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ 1 ΕΩΣ ΚΑΙ 5 ΙΣΧΥΣ ΑΠΟ 1ης ΙΑΝΟΥΡΑΙΟΥ ΤΟΥ 2011 ΜΕ ΤΟΝ 3842/2010 ΤΏΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΣΤΗ ΔΟΥ

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ 01/01/2011 ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ 01/06/2010 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.Κ.  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΥ!!!

 

ΤΟ  ΠΡΟΣΤΙΜΟ  ΕΙΝΑΙ  ΜΕ  ΤΙΣ  ΓΕΝΙΚΕΣ  ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ  Π.Χ.  ΓΙΑ  ΤΑ  Β'  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 600,00 ΕΥΡΩ  ΜΕ  ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ  ΣΤΟ 1/3  ΔΗΛ.  200,00 ΕΥΡΩ   ΚΑΙ  ΑΥΤΟ  ΗΤΑΝΕ??

 

'Η ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ  ΠΛΑΣΤΑ  ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΙΚΑ  ΚΑΙ ΠΑΕΙ  ΙΣΗΣ  ΑΞΙΑΣ  ΜΕ  ΤΟ  ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ !!!!  ΤΟ  ΒΡΗΚΑ  . :rolleyes:

 

ΜΗ  ΒΑΡΑΤΕ!!!!!! :wub:

 

ΓΕΝΙΚΗ  ΠΑΡΑΒΑΣΗ!!!!    ΚΑΛΗΜΕΡΑ  ΣΕ  ΟΛΟΥΣ  ΜΑΣ.. :lol:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΥΠ.Ε.Ε 10 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ME ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΠΟΘΗΚΗ ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΜΑΣ ΞΕZΟΥΜΙΣΑΝ

ΟΣΟ ΓΙΑ THN ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΩΝ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΑΝΩ ΤΩΝ 3000.00ΕΓΩ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑN ΑΠΟ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ 10/08/2010 ΧΩΡΙΣ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 20 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ 1 ΕΩΣ ΚΑΙ 5 ΙΣΧΥΣ ΑΠΟ 1ης ΙΑΝΟΥΡΑΙΟΥ ΤΟΥ 2011 ΜΕ ΤΟΝ 3842/2010 ΤΏΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΣΤΗ ΔΟΥ

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ 01/01/2011 ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ 01/06/2010 ;

ΔΥΣΤΥΧΩΣ,  ΕΙΝΑΙ  ΑΠΟ  1/6/2010!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξόφληση τιμολογίου εξωτερικού (Βουλγαρία) πρέπει μέσω τράπεζας ή μπορεί και με μετρητά  ?????????????????

 

Ωχ!! Πάλι αδιάβαστος πιάστηκα..

Μαρία γρήγορα πάτα unlike.. :D

 

unlike.jpg

 

 

Καλά, εγώ να πιαστώ αδιάβαστη, αλλά κι εσύ .... απαπαπα !!!! :P  

 

Για να μην πω για την υπεύθυνη απάντηση της "επιχείρησης": 

 

"Επισημαίνεται ότι, όπως και με τις προηγούμενες διατάξεις, δεν έχουμε εφαρμογή του περιορισμού αυτού για συναλλαγές που αφορούν το εξωτερικό. Η εξόφληση των προμηθευτών της αλλοδαπής εξακολουθεί να γίνεται με τον τρόπο που γινόταν μέχρι τώρα."

 

http://epixeirisi.gr/%CE%92%CE%97%CE%9C%CE%91-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A9%CE%9D/16802/%CE%A4%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CF%8C%CF%86%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%89%CE%BD

 

Βέβαια δεν μου φταίνε οι άλλοι ... μασημένη τροφή ήθελα. Φτου μου !!!

 

Εγώ πάλι θα έλεγα, ότι δεν ισχύει ο ιδιαίτερος τρόπος εξόφλησης, εφόσον η συναδέλφισσα μιλάει για εξόφληση ημεδαπής επιχείρησης, από πελάτη της που βρίσκεται στην Βουλγαρία (λήπτης φορολογικού στοιχείου μη εγκατεστημένος στο εσωτερικό της χώρας). :unsure:

Αν μιλάει για εξόφληση από την εδώ επιχείρηση (δηλαδή του προμηθευτή της) ... Ok

 

Κάνω κάπου λάθος ;;; :(

 

Υ.Γ.

Χτες το είδα και δεν είχα χρόνο, σήμερα το θυμήθηκα. :P

Άργησα λίγο εεεε ;;; :wacko:

Ωχχχ ... πέρασε κι άλλη μια μέρα ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Εάν κάποιος συνάδελφος έχει ασχοληθεί με το θέμα ή τον έχει αντιμετωπίσει…

Τώρα που η εξόφληση και των τιμολογίων άνω των 500,00 ευρώ (σημαντικότατη μείωση του ορίου) γίνεται υποχρεωτικά μέσω τραπεζικού συστήματος, στην πράξη συμβαίνει και το εξής, έρχεται τρεχάτος ο περιπτεράς αγοράζει π.χ. τσιγγάρα αξίας 800,00 ευρώ, εκδίδεται το Τιμολόγιο, τα χρήματα  τα παρατάει μετρητά στον προμηθευτή του και του λέει πήγαινε βάλτα εσύ αύριο, μεθαύριο πρωί-πρωί στην Τράπεζα στον λογαριασμό σου και την επόμενη φορά μου δίνεις το καταθετήριο των 800,00 ευρώ....γιατί τώρα βιάζομαι και δεν μπορώ να περιμένω στις ουρές των Τραπεζών

Το ερώτημα εάν ο προμηθευτής τα καταθέσει στο λογαριασμό του τα 800,00 ευρώ για την εξόφληση του ως άνω Τιμολογίου, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα σε τυχόν μελλοντικό έλεγχο, με δεδομένο ότι α). το καταθετήριο το υπογράφει ο ίδιος (ο προμηθευτής) και β). φυσικά την κατάθεση την κάνει για λογαριασμό του πελάτη του;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος συνάδελφος έχει ασχοληθεί με το θέμα ή τον έχει αντιμετωπίσει…

Τώρα που η εξόφληση και των τιμολογίων άνω των 500,00 ευρώ (σημαντικότατη μείωση του ορίου) γίνεται υποχρεωτικά μέσω τραπεζικού συστήματος, στην πράξη συμβαίνει και το εξής, έρχεται τρεχάτος ο περιπτεράς αγοράζει π.χ. τσιγγάρα αξίας 800,00 ευρώ, εκδίδεται το Τιμολόγιο, τα χρήματα  τα παρατάει μετρητά στον προμηθευτή του και του λέει πήγαινε βάλτα εσύ αύριο, μεθαύριο πρωί-πρωί στην Τράπεζα στον λογαριασμό σου και την επόμενη φορά μου δίνεις το καταθετήριο των 800,00 ευρώ....γιατί τώρα βιάζομαι και δεν μπορώ να περιμένω στις ουρές των Τραπεζών

Το ερώτημα εάν ο προμηθευτής τα καταθέσει στο λογαριασμό του τα 800,00 ευρώ για την εξόφληση του ως άνω Τιμολογίου, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα σε τυχόν μελλοντικό έλεγχο, με δεδομένο ότι α). το καταθετήριο το υπογράφει ο ίδιος (ο προμηθευτής) και β). φυσικά την κατάθεση την κάνει για λογαριασμό του πελάτη του;;;

Και γιατί να πας στο ταμείο και δεν πας κατευθείαν στο μηχάνημα αυτόματων συναλλαγών της τράπεζας, τα καταθέτεις τα χαρτονομίσματα ένα ένα, αιτιολογία το όνομα του πελάτη, τηλ. επικοινωνίας του πελάτη/αγοραστή επίσης και δε χρειάζεται ούτε να υπογράψεις, ούτε τίποτα. Η συναλλαγή είναι μέσω τράπεζας και ας επισυνάψει το αποδεικτικό από το μηχάνημα στο τιμολόγιο που θα του δώσεις!!!! Εγώ κάνω το συγκεκριμένο σε κάτι παρεμφερές, ενοίκιο, (αντιπροσωπεύω τη μεριά του ιδιοκτήτη-κατόπιν συνεννοήσεως με τον λογιστή του ενοικιαστή/επιχείρηση)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...