Προς το περιεχόμενο

ΑΠΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΠΡΟΕΙΣΠΡΑΞΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ.

ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΠΡΟΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ Δ.Σ ΓΙΑ ΑΜΟΙΒΗ ΣΕ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ Χ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Πολλή πολλή καλημέρα....

Έχω σπάσει το κεφάλι μου να φτιάξω έναν πίνακα σε excel ως προς τα ποσά και τον τρόπο έκδοσης ΑΠΥ δικηγόρου με βάσει τις νέες ΠΟΛ (σε περίπτωση έκδοσης σε Επιτηδευματίες που είναι λίγο πιο περίπλοκη και με την παρακράτηση 20%).

Τον Πίνακα τον έχω φτιάξει με βάση το ποσό που ΕΠΙΘΥΜΕΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ (δηλαδή την καθαρή αμοιβή και το ΦΠΑ που πρόκειται να αποδώσει στο τρίμηνο).

(στο αρχείο το έχω με κίτρινο φόντο και είναι το μοναδικό κουτάκι -μαζί με το ΠΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ του Γραμματίου Είσπραξης που συμπληρώνουμε).

Ωστόσο, μετά τους υπολογισμούς, με τις παρακρατήσεις κλπ, στην τελευταία σειρά του Πίνακα ΔΕΝ μου συμφωνεί το ποσό αυτό ("ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ (ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ)")....

Κανένας με καθαρό μυαλό που μπορεί να βοηθήσει, γιατί με τους τύπους μπλόκαρα????

Ευχαριστώ

ΑΠΥ (Δικηγόρων) Για επιτηδευματίες (με παρακράτηση).zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή πολλή καλημέρα....

Έχω σπάσει το κεφάλι μου να φτιάξω έναν πίνακα σε excel ως προς τα ποσά και τον τρόπο έκδοσης ΑΠΥ δικηγόρου με βάσει τις νέες ΠΟΛ (σε περίπτωση έκδοσης σε Επιτηδευματίες που είναι λίγο πιο περίπλοκη και με την παρακράτηση 20%).

Τον Πίνακα τον έχω φτιάξει με βάση το ποσό που ΕΠΙΘΥΜΕΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ (δηλαδή την καθαρή αμοιβή και το ΦΠΑ που πρόκειται να αποδώσει στο τρίμηνο).

(στο αρχείο το έχω με κίτρινο φόντο και είναι το μοναδικό κουτάκι -μαζί με το ΠΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ του Γραμματίου Είσπραξης που συμπληρώνουμε).

Ωστόσο, μετά τους υπολογισμούς, με τις παρακρατήσεις κλπ, στην τελευταία σειρά του Πίνακα ΔΕΝ μου συμφωνεί το ποσό αυτό ("ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ (ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ)")....

Κανένας με καθαρό μυαλό που μπορεί να βοηθήσει, γιατί με τους τύπους μπλόκαρα????

Ευχαριστώ

Διευκρίνηση: Οι επιλογές "ΕΙΔΟΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ" και "ΜΕΤΑΚΥΛΗΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ ΣΕ ΠΕΛΑΤΗ" ανοίγουν με πτυσσόμενο μενού και γίνεται η αντίστοιχη επιλογή!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναποστάρω για να βάλω πάλι το αρχείο διορθωμένο

(ο τύπος στον υπολογισμό των Κρατήσεων υπέρ Δ.Σ. ήταν λάθος και υπολογιζόταν επί της δικηγορικής (νόμιμης) αμοιβής και όχι επί του ποσού αναφοράς (αν το ερμηνεύω σωστά....).

Νομίζω τώρα ότι τα ποσά τα υπολογίζει σωστά αλλά εξακολουθώ να μην συμφωνώ το ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ (κίτρινο πλαίσιο) με το τελικό ποσό (ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ)....

ΑΠΥ (Δικηγόρων) Για επιτηδευματίες (με παρακράτηση).zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορεί κάποιος συνάδελφος να ανεβάσει ένα υπόδειγμα συμφωνητικού που κάνουν οι δικηγόροι ???????

ελπιζω αυτο να σου κανει.http://www.dskavalas.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=788:2011-07-19-06-03-26&catid=112:-2011&Itemid=74

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΟΒΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ Η ΑΝΑΒΟΛΗ ΚΤΛ.... ΤΩΡΑ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΝΑΒΟΛΕΣ- ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ - ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΥΠΟΘΗΚΟΦΥΛΑΚΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναποστάρω για να βάλω πάλι το αρχείο διορθωμένο

(ο τύπος στον υπολογισμό των Κρατήσεων υπέρ Δ.Σ. ήταν λάθος και υπολογιζόταν επί της δικηγορικής (νόμιμης) αμοιβής και όχι επί του ποσού αναφοράς (αν το ερμηνεύω σωστά....).

Νομίζω τώρα ότι τα ποσά τα υπολογίζει σωστά αλλά εξακολουθώ να μην συμφωνώ το ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ (κίτρινο πλαίσιο) με το τελικό ποσό (ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ)....

Το βρήκες το πρόβλημα η ακόμα ψάχνεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

καλημερα και καλη εβδομαδα

μηπως θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει ενα μπορουν Τα επικυρώσημα, τα ένσημα προνοίας, νομικών, ΚΕAΔ, τα μεγαρόσημα κτλ. να τα περάσουμε ως έξοδα ή να φανουν με καποιο τροπο απο την στιγμη που τα εισπρατουν απο τον πελάτη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια και περνιούνται ως έξοδα ,συνήθως τώρα οι δικηγόροι φέρνουν αλπ ,αλλά αν όχι,απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

μπορουν να τα προσθετουν στισ κρατησεις του ΔΣ στην απυ που κοβουν και αναφερονται στο γραμματιο προκαταβολής ή θεωρειται οτι εισπραχθηκαν με την αμοιβη τους?

αυτη ειναι  σωστη αντιμετωπιση οπωσ τισ υπολοιπεσ κρατησεις και αποδιδουν αναγκαστικα τον ΦΠΑ ή δεν φαινονται πουθενα στισ απυ?

 

στα γραμματια που κοβουν υπαρχει μια ξεχωριστή σειρα που αναφερεται στα ενσημα κτλ αλλα δεν την συμπληρωνουν...

 

εδω παντως δεν προσκομιζουν αλπ ή καποιο αλλο ξεχωριστο παραστατικο...

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Δικηγόρος παρέχει υπηρεσία σε σύμβουλο αρχιτεκτονικών υπηρεσιών (όχι αρχιτέκτονα) που έχει αντιδικία με το ΤΕΕ για την εγγραφή του (δεν είναι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ).

Θεωρείται άραγε η παροχή αυτή της υπηρεσίας επαγγελματικής ή προσωπικής φύσεως;

Είναι δαπάνη για τον λήπτη εγγραπτέα στα βιβλία του και μπορεί να συμψηφίσει άραγε το ΦΠΑ ή είναι δαπάνη προσωπική αφού επιδιώκει μέσω της δίκης την αλλαγή του επαγγέλματος σε αρχιτέκτονα και συνεπώς δεν έχει άμεση σχέση με το επάγγελμά του (πχ να αφορά αντιδικία με πελάτη ή προμηθευτή του); Απαιτείται άραγε έκδοση τιμολογίου συναλλαγών ή αρκεί ΑΠΥ ως λιανική πώληση;

Άλλωστε αν είχε κάποιο άλλο επάγγελμα (πχ σύμβουλος επιχειρήσεων) και επιδίωκε να εγγραφεί στο ΤΕΕ για να ασκήσει το επάγγελμα του αρχιτέκτονα θα υπήρχε τέτοιο θέμα; Τότε προφανώς θα θεωρείτο προσωπική και όχι επαγγελματική υπόθεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει έναρξη στη ΔΟΥ?

Αν ναι, μπορεί να την καταχωρήσει στα έξοδά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει έναρξη στη ΔΟΥ?

Αν ναι, μπορεί να την καταχωρήσει στα έξοδά του.

Βεβαίως έχει έναρξη και μάλιστα ως αρχιτεκτονικές υπηρεσίες (απλά δεν είναι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ) λόγω αντιδικίας που θα επιλυθεί με τη συγκεκριμένη δικαστική διαδικασία για την οποία κατέβαλε και την αμοιβή.

Και μένα πάντως μου φαίνετει ότι μάλλον πρόκειται για επαγγελματική δαπάνη αφού το επάγγελμα που ασκεί τώρα προσιδιάζει σ'αυτό που επιδιώκει και με την εγγραφή στο ΤΕΕ.

Ο δε δικηγόρος θα πρέπει να εκδώσει πλέον λόγω νέου ΚΦΑΣ αθεώρητο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

Κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως έχει έναρξη και μάλιστα ως αρχιτεκτονικές υπηρεσίες (απλά δεν είναι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ) λόγω αντιδικίας που θα επιλυθεί με τη συγκεκριμένη δικαστική διαδικασία για την οποία κατέβαλε και την αμοιβή.

Και μένα πάντως μου φαίνετει ότι μάλλον πρόκειται για επαγγελματική δαπάνη αφού το επάγγελμα που ασκεί τώρα προσιδιάζει σ'αυτό που επιδιώκει και με την εγγραφή στο ΤΕΕ.

Ο δε δικηγόρος θα πρέπει να εκδώσει πλέον λόγω νέου ΚΦΑΣ αθεώρητο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

Κάνω λάθος;  ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ, ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βεβαίως έχει έναρξη και μάλιστα ως αρχιτεκτονικές υπηρεσίες (απλά δεν είναι εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ) λόγω αντιδικίας που θα επιλυθεί με τη συγκεκριμένη δικαστική διαδικασία για την οποία κατέβαλε και την αμοιβή.

Και μένα πάντως μου φαίνετει ότι μάλλον πρόκειται για επαγγελματική δαπάνη αφού το επάγγελμα που ασκεί τώρα προσιδιάζει σ'αυτό που επιδιώκει και με την εγγραφή στο ΤΕΕ.

Ο δε δικηγόρος θα πρέπει να εκδώσει πλέον λόγω νέου ΚΦΑΣ αθεώρητο τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών.

Κάνω λάθος;  ΟΧΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ, ΕΙΣΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.

ευχαριστώ θερμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...