Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ελεγχος περιουσιακης καταστασης εως 30/3/2012?


dodos

Ερώτηση

θα ηθελα να ρωτησω με αφορμη αρθρο του κυριου γραβια στις 16/3/2012 ,θα πρεπει δηλαδη

να περασουν ολοι οσοι εχουν κανει απο το 2005 ε9 να κανουν ελεγχο στην περιουσιακη τους κατασταση

και να διορθωσουμε τυχον λαθη του υπουργειου ?

γιατι νομιζω οτι μεχρι τωρα σε αυτη την διαδικασια υποβαλλαμε μονο οσους ειχαν αλλαγες κατα το οικονομικο ετος 2011 με αφορμη δηλαδη το νεο ε9 ελεγχαμε και συνολικα το περιουσιολογιο τους.

αν ισχυει κατι τετοιο ειναι εντελως παραλογο οσον αφορα το χρονικο περιθωριο που δινεται.

υπαρχει καμμια πληροφοριση για τον αν θα δοθει παραταση?

εχει μπει κανενας συναδελφος σε αυτη την διαδικασια ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και γιατι προστιμο?εγω θυμαμαι οταν ειχε ερθει το πρωτο ετακ ειχες 2 μηνες προθεσμια να το διορθωσεις χωρις προστιμο, εφοσον εδειχνες και τα σωστα χειρογραφα. η λαθος θυμαμαι?

απλα.... θα τρεχουμε παλι, ως συνηθως εν μεσω δηλωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χθες στο σεμιναριο της ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ο κ.ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ειπε οτι δεν εχουν προθεση να δοσουν αλλη παραταση διοτι εχουν μεινει μονο 40,000 ? δηλωσεις που δεν εχουν υποβληθει ακομα.

san

Χθες στο σεμιναριο της ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ο κ.ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ειπε οτι δεν εχουν προθεση να δοσουν αλλη παραταση διοτι εχουν μεινει μονο 40,000 ? δηλωσεις που δεν εχουν υποβληθει ακομα.

san

Και γιατί έχει κολήσει το σύστημα αν έχουν μείνει μόνο 40000??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο κύριος Σταματόπουλος μάλλον παίρνει στατιστικά δεδομένα από τις δηλώσεις Ε1 στις οποίες συμπληρώθηκε ο κωδικός 617. Λαμβάνει άραγε υπόψη του όσους προσπαθούν να ελέγξουν/διορθώσουν την περιουσιακή τους κατάσταση παρόλο που δεν έχουν να υποβάλουν Ε9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα δέχεται αναιρέσεις το σύστημα. Εγώ έκανα ήδη δυο.

Ναι το ξέρω, είναι δικό μου το λάθος γιατί είχα ήδη κάνει μια αναίρεση για τον υπόχρεο και δεν δέχεται δεύτερη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι εννοείς συνάδελφε?

Εννούσε ότι αν κανουμε δυο τρεις φορές ανανεωση της σελίδας θα παίξει .

Απλά έβαλε τα σηματάκια αντί να το γράψει .

Αλλα δεν μπορουμε να πουμε τίποτα ,

Αρχηγός είναι ,

ότι θέλει κάνει .

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτήσω κάτι;

είδα διαφορά στην οικογενειακή κατάσταση. Πώς θα προσθέσω ανήλικα τέκνα που δεν έχουν ΑΦΜ, εφ' όσον μου δίνει μόνο την επιλογή να προσθέσω τέκνα με την εισαγωγή ΑΦΜ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτήσω κάτι;

είδα διαφορά στην οικογενειακή κατάσταση. Πώς θα προσθέσω ανήλικα τέκνα που δεν έχουν ΑΦΜ, εφ' όσον μου δίνει μόνο την επιλογή να προσθέσω τέκνα με την εισαγωγή ΑΦΜ;

Τα τέκνα έχουν ακίνητα στο όνομά τους; Μόνο τότε συνδέονται στο Ε9 των γονέων. Αν πάλι έχουν ακίνητα τότε προφανώς έχουν και ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΙΩΑΝΝΑ

δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διόρθωση του Ε9 μέχρι 30/03/2012 και δεδομένου ότι το Σαββατοκύριακο η υπηρεσία θ είναι κλειστεί. προφανώς μας δουλεύουν.....

Μιλησα προχτές με την υπηρεσία taxis και εκεί μια κοπέλα μου είπε σας καταλαβαίνουμε αλλά και εμεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

στείλτε email στο γενικό κ. Θοεχάρη

σας δίνω το email να στείλουμε όλοι μπας και καταλάβουν το πρόβλημα

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΗΝΥΜΑ στο e-mail: [email protected]

Στείλτε το όλοι μήπως και καταφέρουμε κάτι !!!!!

------

Καλημέρα σας.

Όπως ήδη γνωρίζετε, έχει δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα για την υποβολή των Ε9 του 2011 και την επιβεβαίωση της περιουσιακής κατάστασης

τόσο στους λογιστές όσο και στους φορολογούμενους.

Οι μεν λογιστές έχουν κάνει ήδη την δουλειά τους ,δηλαδή την υποβολή των Ε9 ως έπρεπε και από την άλλη οι φορολογούμενοι έχουν πληρώσει πρόστιμα για εκπρόθεσμες υποβολές Ε9.

Επομένως οι λογιστές και οι φορολογούμενοι δεν είναι υπεύθυνοι για την μη καταχώρηση της περιουσιακής κατάστασης στο περιουσιολόγιο.

Για το ζήτημα αυτό έχει ήδη αναφερθεί ολόκληρος ο κλάδος των επαγγελματιών λογιστών-φοροτεχνικών.

Παραθέτουμε ενδεικτικά σχετικές επιστολές – παρεμβάσεις, τις οποίες μπορείτε να διαβάσετε ακολουθώντας τους παρακάτω συνδέσμους:

http://www.taxheaven...ws/view/id/8994

http://www.taxheaven...ws/view/id/9346

http://www.taxheaven...ws/view/id/9612

http://www.taxheaven...ws/view/id/9637

http://www.taxheaven...ws/view/id/9644

http://www.taxheaven...ws/view/id/9633

Με δεδομένο την λήξη υποβολής των Ε9 στις 30/3/2012 ,

ζητάμε την κατανόηση και την άμεση παρέμβαση σας ώστε να δοθεί το απαραίτητο χρονικό περιθώριο για την διαμόρφωση ενός σωστού περιουσιολογίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο κύριος Σταματόπουλος μάλλον παίρνει στατιστικά δεδομένα από τις δηλώσεις Ε1 στις οποίες συμπληρώθηκε ο κωδικός 617. Λαμβάνει άραγε υπόψη του όσους προσπαθούν να ελέγξουν/διορθώσουν την περιουσιακή τους κατάσταση παρόλο που δεν έχουν να υποβάλουν Ε9;

Ακριβώς, και αυτό δείχνει πόσο άσχετος είναι με την πραγματικότητα...

Εγώ για παράδειγμα είχα να φτιάξω περίπου 36 Ε9... Τώρα έχω 75....

Τα 36 ΔΕΝ είχαν αλλαγές μέσα στο 2010....

Οπότε τι στατιστικές μαλακίες και κουραφέξαλα... Αν δεν ξέρει ότι από όσους δήλωσαν στο 617, για να βρει το νούμερο που πρέπει πρέπει να βάλει ένα 50-70% πάνω λόγω των πάρα πολλών που κάνουν διορθώσεις χωρίς μεταβολές, έ είναι εκτός πραγματικότητας ως συνήθως... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με άπειρες ώρες καθυστέρησης και ο χάρτης δεν φαίνεται.

Εκτός από αυτό, αν καμιά φορά φανεί είναι

ημιτελής και ανορθόγραφος δεν μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις.

Καλά είναι τόσο δύσκολο πλέον να βάλουν ένα χάρτη της προκοπής…και μια εφαρμογή που να μην σέρνεται…??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκεπτης

δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διόρθωση του Ε9 μέχρι 30/03/2012 και δεδομένου ότι το Σαββατοκύριακο η υπηρεσία θ είναι κλειστεί. προφανώς μας δουλεύουν.....

Μιλησα προχτές με την υπηρεσία taxis και εκεί μια κοπέλα μου είπε σας καταλαβαίνουμε αλλά και εμεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

στείλτε email στο γενικό κ. Θοεχάρη

σας δίνω το email να στείλουμε όλοι μπας και καταλάβουν το πρόβλημα

[email protected]

-

Αγαπητοί συνεργάτες έχετε σκεφτεί το τι θα γίνει

στις Δ.Ο.Υ. όταν θα προσέρχονται οι φορολογούμενοι

που έχουν υποβάλλει σωστά τα Ε9 και θα ζητούν

νέα εκκαθάριση με υπαιτιότητα της υπηρεσίας ?

Είναι δεδομένο, ότι δεν έχουν καταχωρηθεί τα

στοιχεία των ετών 2010-2011 πολλά του 2009

καθώς και πολλά αγροτεμάχια από το 2005

και μετά.

Αν δεν λυπάστε τους λογιστές λυπηθήτε

τουλάχιστον τούς συναδέλφους σας για το

τι θα αντιμετωπίσουν και στο τέλος δεν θα

μπορέσουν να κάνουν τίποτα.

Χωρίς να έχω κληρονομικό χάρισμα και μετά την

τεράστια αναστάτωση που θα δημιουργηθεί, βλέπω

την ΠΟΛ που θα καλεί τους φορολογούμενους

και τους λογιστές να προβούν στις απαραίτητες

διορθώσεις ακόμα και για τα έτη που θα έχουν

εκδοθεί εκκαθαριστικά. Ελπίζω μόνο να γίνει

γρήγορα και να μην χαθεί πάλι πολύτιμος χρόνος

για να ολοκληρωθει το έργο έστω και αν χρειαστεί

να κάνουμε καλοκαίρι στα γραφεία μας..

Ακόμα ελπίζω ότι έστω και την τελευταία στιγμή

θα αναβάλλετε την έκδοση των εκκαθαριστικών

για να εκδοθούν πακέτο μαζί με την 1/1/2012

μετά την 31/07/2012.

ΕΣΤΕΙΛΑ ΑΥΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έκλεισε το μαγαζί της ΓΓΠΣ ..... :angry:

Είπαν να μας κάνουν την χάρη να σταματήσουν μία ώρα πιο μπροστά... :(

Τι αχάριστοι που είστε όλοι σας!!!!..... :P

Εμάς σκέφτονται βρε..... :)

Άντε τώρα όλοι για καφέ τώρα ή μάλλον τέτοια ώρα που είναι προτείνω ουζάκι... :D να πάνε κάτω τα φαρμάκια...

Έχει και ωραία μέρα...!!!

Τελικά ,όλα είναι από ποια οπτική γωνία θα τα δείς........εκεί ποντάρει και το αγαπητό Υ.Ο....

Τους ευχαριστούμε θερμά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μπορεί να ολοκληρωθεί η διόρθωση του Ε9 μέχρι 30/03/2012 και δεδομένου ότι το Σαββατοκύριακο η υπηρεσία θ είναι κλειστεί. προφανώς μας δουλεύουν.....

Μιλησα προχτές με την υπηρεσία taxis και εκεί μια κοπέλα μου είπε σας καταλαβαίνουμε αλλά και εμεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

στείλτε email στο γενικό κ. Θοεχάρη

σας δίνω το email να στείλουμε όλοι μπας και καταλάβουν το πρόβλημα

[email protected]

το έστειλα και εγώ , ελπίζω να το στείλουν πολλοί συνάδελφοι, τελείωσαν δεν τελείωσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι η ιστοσελίδα μέσα από την οποία κάνουμε δίορθωση στο έντυπο Ε9. H www.gsis.gr δεν λειτουργεί!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι η ιστοσελίδα μέσα από την οποία κάνουμε δίορθωση στο έντυπο Ε9. H www.gsis.gr δεν λειτουργεί!

Ευχαριστώ

Καλησπέρα ,

το site είναι το www.gsis.gr και διέκοψε τη λειτουργία του σήμερα στις 14:15 και μέχρι το πρωί της Δευτέρας θα παραμείνει κλειστό.

Οπότε καλό Σαββατοκύριακο :) και από Δευτέρα έχει ο Θεός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτης μου σήμερα το πρωί μου τηλεφώνησε και με λίγα λόγια ΄΄μου την είπε΄΄ διότι δεν τον ενημέρωσα ΄΄ως όφειλα΄΄ για τον έλεγχο που πρέπει να γίνει μέχρι τέλος του μήνα στο περιουσιολόγιό του. (του το σφύριξε ο Αυτιάς μάλλον)

Τι να του πεις και τι να του εξηγήσεις τώρα;

Είναι ο δεύτερος πελάτης που χάνω με υπαιτιότητα του Υπουργείου.

Και πραγματικά σας μιλάω συνάδελφοι, αν και είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με ελέγχους πελατών μου οι οποίοι δεν είχαν να υποβάλλουν Ε9 για το οικ. 2011, τελικά ασχολήθηκα και ασχολούμαι ακόμη (και χωρίς αμοιβή) και φυσικά δεν θα μπορέσουν να ελεγχθούν όλοι.

Μήπως τελικά πρέπει να επέμβει ένας Εισαγγελέας;

Ποιος τους έδωσε το δικαίωμα να παίζουν με τις δουλειές μας και με τα νεύρα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...