Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ελεγχος περιουσιακης καταστασης εως 30/3/2012?


dodos

Ερώτηση

θα ηθελα να ρωτησω με αφορμη αρθρο του κυριου γραβια στις 16/3/2012 ,θα πρεπει δηλαδη

να περασουν ολοι οσοι εχουν κανει απο το 2005 ε9 να κανουν ελεγχο στην περιουσιακη τους κατασταση

και να διορθωσουμε τυχον λαθη του υπουργειου ?

γιατι νομιζω οτι μεχρι τωρα σε αυτη την διαδικασια υποβαλλαμε μονο οσους ειχαν αλλαγες κατα το οικονομικο ετος 2011 με αφορμη δηλαδη το νεο ε9 ελεγχαμε και συνολικα το περιουσιολογιο τους.

αν ισχυει κατι τετοιο ειναι εντελως παραλογο οσον αφορα το χρονικο περιθωριο που δινεται.

υπαρχει καμμια πληροφοριση για τον αν θα δοθει παραταση?

εχει μπει κανενας συναδελφος σε αυτη την διαδικασια ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλήσπέρα σε όλους...... δηλαδή δικαίωμα αναίρεσης έχουμε μέχρι αύριο 22/3/12??????

Δυστυχώς έτσι όπως τα καταφέρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πάλι αστραπή το σύστημα !

Άλλες δύο ώρες χαμένες.

Αλλά "Ώρες Υπάρχουν" - δικές μας ασφαλώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΉ ΤΗ ΣΤΙΓΜΉ ΜΟΥ ΈΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΣΠΆΣΩ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΑ ΤΟΎΡΚΙΚΑ ...ΣΈΡΝΕΤΑΙ ΑΠΌ ΤΟ ΠΡΩΊ ( ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ) ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΎΡΑ ΜΟΥ ΕΊΝΑΙ ΜΠΑΡΟΎΤΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ, ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΤΑΛΕΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟ Υ.ΟΙΚ. ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΠΡΟΒΟΥΝ ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΤΟΥ Ε9 ΕΙΤΕ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΙΤΕ ΜΑΣΩ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ Δ/ΝΤΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΜΕΡΙΚΩΝ EMAIL ΣΕ ΟΣΑ <<ΜΠΟΡΕΣΑΝ>> ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ε9 ΠΟΥ ΛΙΜΝΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥ Ή ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ . ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΜΙΣΘΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ . ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ 24 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΗΡΑ ΨΙΧΟΥΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΄Η ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΤΑ ΕΤΗ 2009-2010. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ. ΦΤΑΝΕΙ Η ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΞΙΩΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μισή ώρα έχει περάσει και δεν μπορώ να στείλω ένα Ε9 !!!!!! νευράκια τσαταλάκια...

τα λάθη στα Ε9 είναι τραγικά και το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν φταίμε εμείς...

γιατί και τα Ε9 τα κάναμε και τα καταθέσαμε είτε μεσω ΔΟΥ είτε μέσω ιντερνετ

το θέμα είναι το Υπουργείο δεν έχει τα κότσια να πει ότι τα λάθη είναι δικά τους... και φυσικά οι φορολογούμενοι δεν θέλουν να μας ξαναπληρώσουν

εγώ δεν κάνω ούτε ένα χωρίς να πληρωθώ, τα έχω πάρει στο κρανίο

τις μ@λ@κίες του υπουργείου δεν θα τις πληρώσω εγώ , και το ότι προσπαθώ από το πρωί να στείλω 3 Ε9 πολύ τους είναι

ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΩΣΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα καθαρισει ο Μανουσος ρε παιδια ...για τις παρατασεις..!

Δικο μας ανθρωπο μες τα πραγματα εχουμε πλεον...Μεσο-βυσμα-δοντι.....η' οπως αλλιως θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

Παρακάτω εμφανίζονται σε λίστα τα μηνύματα για αυτή τη σελίδα.

error.png

Έληξε ο χρόνος αναμονής μιας αίτησης κατά την αναμονή για επιστροφή ενός πόρου στο χώρο συγκέντρωσης πόρων, model.module.AppModuleLocal. error.png

Σημειώθηκε μη αναμενόμενη εξαίρεση: java.lang.NullPointerException, μήνυμα=null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από παλιά σας έλεγα..

Απετάξω τω Ε9;

αντί να πείτε..

Απεταξάμην.

λέγατε..

Ευκαιρία να κονομήσουμε..

Τώρα έχουμε και αναβαθμισμένες προτάσεις Μανούσου..

Και γιατί δεν εκχωρείται το δικαίωμα στους λογιστές - φοροτέχνες να αναλάβουν την σωστή κατάθεση του Ε9 και να εισπράξουν τους φόρους έναντι κάποιας αμοιβής που θα συμφωνηθεί και θα καταβληθεί από το Υπουργείο Οικονομικών. Μόνο με την πρόταση αυτή θα ολοκληρωθεί σε σύντομο χρόνο και σωστά η υποβολή των στοιχείων των ακινήτων και θα εισπραχθούν όλοι οι φόροι.

..

Για μένα η απάντηση παραμένει μία και μοναδική..

Απεταξάμην..

ούτε παρατάσεις, ούτε συζητήσεις, οριστική απεμπλοκή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από παλιά σας έλεγα..

Απετάξω τω Ε9;

αντί να πείτε..

Απεταξάμην.

λέγατε..

Ευκαιρία να κονομήσουμε..

Τώρα έχουμε και αναβαθμισμένες προτάσεις Μανούσου..

..

Για μένα η απάντηση παραμένει μία και μοναδική..

Απεταξάμην..

ούτε παρατάσεις, ούτε συζητήσεις, οριστική απεμπλοκή..

Εγώ θα σου ξαναδιαφωνήσω και θα σου αναφέρω το πως και γιατί .....

Αν βγάλουμε από το μυαλό μας την έννοια της ιδιοκτησίας από την νομική και αστική πλευρά , τότε υπάρχει δική μας υποχρέωση συμπλήρωσης του Ε9 ή αλλιώς περιουσιολογίου . Τι εννοώ ....

Ούτως ή άλλως τα στοιχεία της δήλωσης του Ε9 ήταν πάντα πιο απλοποιημένα σε σχέση με τα αντίστοιχα έντυπα για την αντικειμενική αξία , αυτό φαίνεται και από την αδυναμία του υπουργείου να εντοπίσει και τα πιο απλά δεδομένα .....

Η δική μου λοιπόν θέση είναι ότι στο Ε9 ως καταρχήν φορολογικού εντύπου για την εξεύρεση πρωταρχικά του φόρου ακίνητης περιουσίας θα έπρεπε να έχει και κάποιους άλλους κωδικούς που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να έχει στα αστικής και νομικής φύσης έντυπα (συμβόλαια , τίτλοι κλπ) , πχ θα μπορούσε εκτός από τους γνωστούς κωδικούς να υπάρχει και μια επιλογή ακόμη όπου να γράφαμε τόν τίτλο ιδιοκτήσιας ή αν δεν υπάρχει αυτός κάθε άλλα πρόσφορο στοιχείο , δηλαδή χρησικτησία , επίδικο , εν δυνάμει κληρονομούμενο κλπ κλπ , γιατί υπάρχουν πολλές ιδιοκτήσιες που είναι έτσι και δεν είναι καν περασμένα σε υποθηκοφυλάκειο ή συμβόλαιο και αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους , από αδυναμία πληρώμης συμβολαιογραφικών εξόδων μέχρι άγνοια ......

Την εφορία δεν την ενδιαφέρει αν το έχεις με τίτλο ιδιοκτησίας(άλλωστε μη ξεχνάμε ότι το 2005 αλλά και το 2008 οι δηλώσεις γινόνταν χωρίς στοιχεία ......) , την ενδιαφέρει να σε φορολογήσει , απλά με το παραπάνω τρόπο που προτείνω , πραγματικά θα υπάρχει μια βάση για να ξεκινήσει σωστά η καταγραφή της ακίνητης περιουσίας των πολίτων και μάλιστα ποιά πραγματικά τους ανήκουν και ποία νομίζουν ότι τους ανήκουν .....

Πάντως χαίρομαι γιατί ένα άρθρο του Κωστή , κινητοποίησε τους συλλόγους ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κάνω αναίρεση απόψε , από κυριακή που θα ξαναανοιξει το συστημα θα μπορώ να ξαναυποβάλω το Ε9? σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν κάνω αναίρεση απόψε , από κυριακή που θα ξαναανοιξει το συστημα θα μπορώ να ξαναυποβάλω το Ε9? σας ευχαριστώ

ποιός άραγε είναι σε θέση να σου απαντήσει με σιγουριά? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ιστορία Ε9 έχει γίνει σήριαλ.... για να μην πω κάτι άλλο.Έχω ήδη διορθώσει το Ε9 δεν εμφάνιζε κανένα αγροτεμάχιο και για ένα λάθος στα τετραγωνικά ενός ακινήτου (λάθος του πελάτη !!!!!! ) πρεπει να αναιρέσω και ξανά πληκτρολόγηση τουλαχιστον 15 αγροτεμάχια.Τι σας λέω τώρα.......καλό βράδυ σε όλους σας κάλα κουράγια σε όλους μας ...πάω να πιω καμιά παγωμένη μπύρα!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που διαπιστώνω ,σημερα πρωτοκοίταξα το δικό μου,ειναι οτι έχει τα ακίνητα μόνο μέχρι την 01/01/09 ,τα υπόλοιπα τα

έχω υποβάλει στην δου 2010-2011χειρόγραφα και απ οτι μου είπαν απο το υπουγρείο δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μελινα

Το ξερω εννοω αν θα μπορουμε να κανουμε και αυριο διορθωσεις ή αν θα κλεισει η δυνατοτητα το πρωι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ακόμα μια φορά το Υπουργείο Οικονομικων βρισκεται σε πλήρη σύγχυση. Εντάξει...το καταλάβαμε...βιάζονται να τα αρπάξουν αλλά λίγη σοβαρότητα δε θα έβλαπτε. Εγώ παντως ως μη λογιστρια - απλη φορολογούμενη θεωρω ότι δεν είχα την παραμικρή ενημερωση. Ετυχε να το μάθω μεσω μιας τυχαίας επίσκεψης στο συγκεκριμένο Phorum. Η εφαρμογή όπως πολύ σωστά λετε σερνεται. Δυο ώρες απασχόλησα το λογιστή μου για την περίφημη επικαιροποιηση του περιουσιολογίου. Αποτέλεσμα: σωστά χειρόγραφα ε9 και λάθος ε9 στη νεα σουπερ ντουπερ εφαρμογη τους. Επειδη ημουν δίπλα του και εβλεπα τι περναει ειμαι σιγουρη ότι δεν εφταιγε αυτος. Φαντάζομαι θα εχει συμβει και σε εσας. Όσο για τη δυνατότητα διορθώσεων...μας εκαναν την χαρη να προσθεσουν την δυνατότητα αναιρεσης. Και αυτό μια φορά βεβαιως βεβαιως...μετα ας κόψουμε το κεφαλι μας. Το Υπουργειο Οικονομικών το οποιο ειναι τελειο δε δεχεται λαθη! Ορίστε μας! Πες αλευρι το πρόστιμο σε γυρευει. Το πρόστιμο για εμενα προφανώς αναπόφευκτο! Εστω και ότι πήγα στη ΔΟΥ με τα σωστα χειρόγραφα ε9 υποθετω πως η απαντηση τους θα ειναι αααα δεν ισχυουν αυτα, αρχικη δηλωση θεωρειται αυτη που υποβαλλατε ηλεκτρονικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χθες στο σεμιναριο της ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ο κ.ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ειπε οτι δεν εχουν προθεση να δοσουν αλλη παραταση διοτι εχουν μεινει μονο 40,000 ? δηλωσεις που δεν εχουν υποβληθει ακομα.

san

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χθες στο σεμιναριο της ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ο κ.ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ειπε οτι δεν εχουν προθεση να δοσουν αλλη παραταση διοτι εχουν μεινει μονο 40,000 ? δηλωσεις που δεν εχουν υποβληθει ακομα.

san

Ο κ.Γενικός εκτός από σεμινάρια και να μας κουνάει το χέρι , μπορεί να κάτσει να κάνει σοβαρό έργο ???!!!!

ΚΑι δυστυχώς αν ισχύουν αυτά που γράφετε , δείχνει πόσο άσχετος είναι με το τι επικρατεί έξω .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χθες στο σεμιναριο της ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ ο κ.ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ειπε οτι δεν εχουν προθεση να δοσουν αλλη παραταση διοτι εχουν μεινει μονο 40,000 ? δηλωσεις που δεν εχουν υποβληθει ακομα.

san

Κι εκείνη την ώρα που σας το είπε εσείς συνάδελφοι δεν είπατε τίποτα? δεν αντιδράσατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικόλας

Και γιατί να δώσει παραταση; Μια χαρά τους έκατσε! Όπως αναφέρει ο George1977 θα εισπράξουν ΚΑΙ πρόστιμα ΚΑΙ φόρους! Μόνο επιτυχημένη μπορεί να θεωρηθεί η προσπαθεία του Υπουργείου Οικονομικών. Όπως αναφέρει αναγνώστρια στο σχόλιο #46 και εγώ πλέον έχω σωστα χειρόγραφα ε9 και λάθος ε9 μέσως της εφαργμογής. Τι θα γίνει σε αυτες τις περιπτώσεις; Ηταν δική μου ή δική σας δουλεια να περάσουμε τα ε9 που εμπρόθεσμα και σωστα είχαμε καταθεσει τόσα χρονια;;; Φυσικά όχι! Αλλά αφού τους βγηκε και τσάμπα γιατί όχι! Τωρα τι θα γίνει στην περίπτωση σωστών χειρόγραφων και λάθος ε9 στην εφαρμογη; Φυσικά τροποποιητικές όταν ερθουν τα εκκαθαριστικά και πρόστιμο! ΜΙα χαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...