Προς το περιεχόμενο

Σύσταση μεταφορικής εταιρείας με νομική μορφή Ο.Ε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σύμφωνα με το Ν. 4038/02-02-2012 άρθρο 5 παράγραφος 3 μπορεί να συσταθεί μεταφορική εταιρεία με νομική μορφή Ο.Ε.;

Ο Νομος 3887/30-09-2010 περι οδικών εμπορευματικών μεταφορών σύμφωνα με το άρθρο 5 παράγραφος 1, ανέφερε στα δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας οδικών μεταφορών, Καταστατικο σύστασης μεταφορικής εταιρείας με μορφή Α.Ε. ή Ε.Π.Ε.

Ο Νόμος 4038/02-02-2012 άρθρο 5 παραγραφος 3, αναφέρει στα δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας οδικών μεταφορών, Καταστατικό σύστασης μεταφορικής εταιρείας οποιασδήποτε μορφής, σε περίπτωση σύστασης εταιρείας.

Σε επικοινωνία που είχα με τη διεύθυνση εμπορευματικών μεταφορών του υπουργείου μεταφορών, μου απαντήσανε μάλλον ναι αλλά περιμένουν να βγεί κάποια διευκρινιστική εγκύγκλιος. Στην εφορία επίσης τα ίδια δε γνώριζε κανείς.

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σύμφωνα με το Ν. 4038/02-02-2012 άρθρο 5 παράγραφος 3 μπορεί να συσταθεί μεταφορική εταιρεία με νομική μορφή Ο.Ε.;

Ο Νομος 3887/30-09-2010 περι οδικών εμπορευματικών μεταφορών σύμφωνα με το άρθρο 5 παράγραφος 1, ανέφερε στα δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας οδικών μεταφορών, Καταστατικο σύστασης μεταφορικής εταιρείας με μορφή Α.Ε. ή Ε.Π.Ε.

Ο Νόμος 4038/02-02-2012 άρθρο 5 παραγραφος 3, αναφέρει στα δικαιολογητικά για τη χορήγηση αδείας οδικών μεταφορών, Καταστατικό σύστασης μεταφορικής εταιρείας οποιασδήποτε μορφής, σε περίπτωση σύστασης εταιρείας.

Σε επικοινωνία που είχα με τη διεύθυνση εμπορευματικών μεταφορών του υπουργείου μεταφορών, μου απαντήσανε μάλλον ναι αλλά περιμένουν να βγεί κάποια διευκρινιστική εγκύγκλιος. Στην εφορία επίσης τα ίδια δε γνώριζε κανείς.

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας απαντήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχεις απολυτο δικαιο ο ν 4038 αρθρο 5 παραγραφος 3 ειναι ξεκαθαρος.Να πας με το ΦΕΚ απο κοντα στη διευθυνση εμπορευματικων .........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δημοσιεύθηκε η σχετική εγκύκλιος του υπουργείου μεταφορών, υποδομών και δικτύων για τις συστάσεις Μεταφορικών επιχειρήσεων.

http://www.yme.gr/getfile.php?id=4501.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Υπάρχει μορφή μεταφορικής εταιρείας : ΑΤΟΜΙΚΗ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ?

Αν ναι που μπορώ να βρώ πληροφορίες?  τι διαφορά έχει απο την ατομική επιχείρηση με δραστηριότητα οδικές μεταφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! ΙΔΡΥΣΑ ΕΓΩ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 1-4-16. ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΦΔΧ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΜΕ ΕΓΓΥΗΤΙΚΕΣ Κ.Τ.Λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν , GEK said:

ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! ΙΔΡΥΣΑ ΕΓΩ ΜΙΑ ΣΤΙΣ 1-4-16. ΑΠΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΕΙΣ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΦΔΧ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΜΕ ΕΓΓΥΗΤΙΚΕΣ Κ.Τ.Λ

Ιδιαιτερότητες σίγουρα έχει. Εμείς όμως ρατσιστές δεν είμαστε. Άμα τα πας καλά με τον εαυτό σου, τον κάνεις και συνέταιρο και ό,τι άλλο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ponzi said:

Ιδιαιτερότητες σίγουρα έχει. Εμείς όμως ρατσιστές δεν είμαστε. Άμα τα πας καλά με τον εαυτό σου, τον κάνεις και συνέταιρο και ό,τι άλλο θέλεις.

Aυστηρός είστε κ. συνάδελφε :rolleyes: . Μπορεί να εννοούσε ατομική εταιρεία τύπου πχ μονοπρόσωπης ΙΚΕ .;) (αν και δεν είμαι τόσο βέβαιος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν , MARIAZAK said:

 

Από πότε ξέρουμε: "ατομική ΕΤΑΙΡΕΙΑ οδικών μεταφορών" ???
κι απαντάω: Από ποτέ...

Το θέμα είναι απλό... 
Κάποιος θέλει να φαίνεται (στη σφραγίδα του) σαν ΑΕ... 
κι έτσι σκέφτηκε αυτό το τρικάκι για να το κάνει... 
έγραψε κάτι που δεν υφίσταται... 
Θα μπορούσε να το έχει κάνει Ατομική Μεταφορική Επιχείρηση 
(πάλι ΑμΕ θα διαβαζόταν...) 

Ο δε συνάδελφος που ήδη το έχει κάνει, προφανώς εννοεί πως έχει
κάνει έναρξη ατομικής οδικών μεταφορών, για την οποία ναι, θα πρέπει 
να υπάρξει συνεργασία (του επιχειρηματία) με μηχανολόγους κλπ κλπ γιατί
πλέον υπάρχουν ιδιαιτερότητες που αφορούν στην άδεια της μεταφορικής
(οποιασδήποτε μορφής).

Καλημέρα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημέρα , θα ήθελα να ρωτήσω , μιας και δεν έχω ασχοληθεί  καθόλου (και όσο διαβάζω μπερδεύομαι χειρότερα) ποια είναι τα βήματα - δικαιολογητικά ,  για την ίδρυση  εταιρείας με φορτηγά μεταφοράς φορτίων. Η πληροφόρηση που έχω είναι ότι θα αγοραστούν από το εξωτερικό και τα μέλη τις εταιρείας ( ΟΕ ) δεν είναι παλιοί μεταφορείς. 

 Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία , αν θέλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κτλ

Ευχαριστώ εκ΄τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και εμένα με ενδιαφέρει μια μεταφορική για μεταφορικές εργασίες σε τρίτες χώρες αλλά όχι με φορτηγάκι και όχι ΦΔΧ  , Ξέρεις κανένας κάτι σχετικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα , θα ήθελα να ρωτήσω , μιας και δεν έχω ασχοληθεί  καθόλου (και όσο διαβάζω μπερδεύομαι χειρότερα) ποια είναι τα βήματα - δικαιολογητικά ,  για την ίδρυση  εταιρείας με φορτηγά μεταφοράς φορτίων. Η πληροφόρηση που έχω είναι ότι θα αγοραστεί "παλιά" άδεια ,   τα μέλη τις εταιρείας ( ΟΕ ) δεν είναι παλιοί μεταφορείς. 

 Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία , αν θέλει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος κτλ

Ευχαριστώ εκ΄τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...