Jump to content
Sign in to follow this  
GEORGEKOL1985

ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ(Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

Recommended Posts

Να πάρεις ένα φωτοτυπικό με διπλή όψη και α3 και ξεμπέρδεψες πχ sharp ,minolta γύρω στα 1200€. Να θεωρείς μόνο α4 και αν έχεις πελάτες με μηχανογραφικό εκτύπωση σε α4 και φωτοτυπία στο μηχανογραφικό. Το φωτοτυπικό τα τραβάει μια χαρά για φωτοτυπία. Ασε τους γκράπα γκρούπα εκτυπωτές.

Δεν θα έχεις για πάντα άδεια Γ κατηγορίας όμως...!

Αφού ξέρεις softone (που είναι και κορυφή) γιατί να πάς στην epsilon..?Άσε που το σοφτ συμφέρει και άποψη τιμής...

1-Για εκτυπωτη παρε SAMSUNG μαυροασπρο της σειρας ML A4 περιπου 60 ευρω.Εγω τον αγορασα 55 ευρω καινουργιο.Το toner με γραφιτη κανει 54 ευρω για 2500 περιπου εκτυπωσεις.Τα πολυμηχανηματα χαλανε ευκολα και εχουν μεγαλο κοστος συντηρησης

2-Μπορεις να βρεις στο stock House στο πλαισιο πολυ φθηνα ενα φωτοτυπικο μηχανημα,ενα φαξ(αν και ειναι πολυ φθηνα και τα καινουργια),μια αριθμομηχανη με χαρτι,αναλωσιμα για το γραφειο κλπ

3-Για λογιστικο προγραμμα-Μισθοδοσια- θα διαλεξεις καποιο που παραμετροποιειται ευκολα και υποστηριζετε σωστα.Τελειο δεν ειναι κανενα

Με τα σημερινα δεδομενα ειναι πολυ μεγαλο το ρισκο να ανοιξει κανεις λογιστικο γραφειο.Θα πρεπει καλυτερα να περιμενεις να οριστικοποιηθουν ολα τα νεα μετρα.Η αγορα ειναι νεκρη.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΟΧΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΕΙΣ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

Εγώ παλι πιστεύω πως είναι η καλύτερη εποχή να ανοίξει κάποιος λογιστικό γραφείο.....Για ποικίλους λόγους...

Εγώ παλι πιστεύω πως είναι η καλύτερη εποχή να ανοίξει κάποιος λογιστικό γραφείο.....Για ποικίλους λόγους...

Θέλεις να το τεκμηριώσεις λίγο ;

Εμείς έχουμε ΜΟΝΟ β κατηγορίας βιβλία . Σε αρκετές περιπτώσεις οι τιμές μας είναι παραπάνω από Γ συναδέλφων (βέβαια και το τζάμπα πάει αβάρα) .

Όσοι μας ήρθαν πιστεύαμε ότι μια τιμή πχ 800 το μήνα είναι καλά , το ακούγανε και λούης , θυμάμαι μια ξενοδοχειακή αε (συγγενή μας) με 8-15 άτομα προσωπικό του είπαμε για 1000 (φιλικά) και μην τον είδατε .....

Από εκεί και πέρα βέβαια η λογιστική μας έχει σκουριάσει , αλλά πλέον την εφαρμόζουμε στα βιβλία των β ...

Η ουσία είναι ότι πλέον είτε Β είτε Γ ΔΕΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ .......

Δουλειά υπάρχει για νέους συναδέλφους , αλλά δυστυχώς δεν την πληρώνει κανένας .....

Και κάτι τελευταίο .....

Δεν έχουμε 150 επιχειρήσεις , αλλά ούτε τις μισές , παρόλα αυτά είμαστε όλη μέρα όλη νύχτα όλο το χρόνο και όλο πίσω μένουμε .

Και μέχρι πριν λίγο καιρό μπορεί να μη βγάζαμε λεφτά , αλλά ζούσαμε άνετα και μιλάμε ουσιαστικά για 3 σπίτια .

Τώρα βέβαια άστα να πάνε ......

Η δική μου εικόνα είναι πως οι νέοι επιχειρηματίες πληρώνουν κανονικά και στην ώρα τους.Με τις παλιές καραβάνες τραβάμε τα ζόρια...Ο νέος λογιστής μπορεί να βρεί εξ'αρχής χαμηλό ενοίκιο σε όποια περιοχή τον βολεύει.Τα πρώτα χρόνια θα τα έτρωγε έτσι κι αλλιώς με διάβασμα και ατελείωτο κηνύγι μύγας...Το πιθανότερο αν κρίνω εκ των ιδίων είναι όποια συναναστροφή υπάρχει για αρχή τουλάχιστον, θα είναι με γνωστούς και με νέους επιχειρηματίες, οι οποίοι πληρώνουν κανονικότατα.Η κρίση δεν θα υπάρχει για πάντα...Και εάν ισχύει το οτι απο το νέο έτος θα πάμε σε προσωπική ασφάλιση, δεν το συζητώ.Αξίζει!

Guest TZABELAS  KITSOS

Χρειάζεσαι μια κουνουπιέρα , μια μυγοσκοτώστρα , ένα όπλο και μια ξύστρα

Υπομονή θέλει..Δόξα τω Θεό απο Γ κατηγορίας επιχείρηση δεν έχω απλήρωτο ούτε ένα μήνα.(Μ.Ο. αμοιβών περίπου 600 ευρώ).Οι παλιές καραβάνες μικρές επιχειρήσεις των 80-120 ευρώ/μήνα πυροβολούν ασταμάτητα!Έχω στείλει αρκετούς....

καλό της εψιλον αν είσαι απο ΑΘΗΝΑ δές και της UNION και στα β΄΄ καλή , αλλά και στα γ' είναι τέλεια εταιρεία , μπές στο σαιτς και δες τα demo

δούλεψα και τα δύο προγράμματα όπως και την μισθοδοσία τους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ(ΕΚΤΥΠΩΤΕΣ) ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΙΒΛΙΑ Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Εκτός από όσα αστεία και σοβαρά σου γράφουν παρακάτω οι συνάδελφοι, θα σε ρωτήσω κάτι πιο απλό : Εχεις εξασφαλίσεις πελατεία ή θα βάλεις ταμπέλα, ανοίξαμε ελάτε, μεγάλες εκπτώσεις λόγω τέλους εποχής ;

Νεαρέ (υποθέτω από το 1985) συνάδελφε μάθε ότι ο Τσοβόλας από παρίες μας έκανε πρίγκηπες, αν όχι βασιλιάδες και ο Βενιζέλος μας επανέφερε στους παρίες.

Και κάτι ακόμα : Θα δουλεύεις μόνος σου ή θα έχεις και προσωπικό ; Στην περίπτωση αυτή ένα σου λέω, άντε υπάλληλος σε άλλο λογιστήριο. Καλή δύναμη...

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ

Eπενδυσε στη εψιλον για Β κατηγοριας,και φτηνο εκτυπωτη.Ακολουθησε το ενστικτο σου προχωρα και καλη σταδιοδρομια

Επίσης να φτιαξεις καλό φαρμακείο.

1.Αντιπυρετικά κλπ γιατί απαγορευεται να αρρωστήσεις.

2. Ηρεμιστικά για μετά την επικοινωνία με πελάτες και ΔΟΥ.

3. Παραισθησιογόνα για την αναμονή μέχρι να βγουν οι πολ και μέχρι να ανοίξουν τα προγράμματα της ΓΓΠΣ.

Καλή δύναμη!!!!

Αυτά είναι τα προταρχικά εφόδια και κατόπιν όλα τ'άλλα.

καλό της εψιλον αν είσαι απο ΑΘΗΝΑ δές και της UNION και στα β΄΄ καλή , αλλά και στα γ' είναι τέλεια εταιρεία , μπές στο σαιτς και δες τα demo

δούλεψα και τα δύο προγράμματα όπως και την μισθοδοσία τους

Συμφωνώ και επαυξάνω.

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΛΟΓ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΕΡΕΣΙΑ (ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΗΜΙΑΠ ΛΟΓ. ΓΡΑΦΕΙΟ)Β ΤΑΞΗ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΠΕΛΑΤΕΙΑ?? ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΩΣ 60% ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ .ΤΙ ΛΕΤΕ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Με συγχωρείτε αλλά...αρπακολλατζιλίκι μου κάνει λίγο..

εγώ δλδ που δεν έχω κρουστικό, τα έχω συνδέσει όλα στο φωτοτυπικό (α3 & α4 διπλής όψης), ένα πολυμηχάνημα της hp για έγχρωμες εκτυπώσεις όταν και εάν χρειαστεί καθώς και για fax, τι να κάνω....???????

Να τρέξω να πάρω dot matrix ή αν έρθεις για επίσκεψη θα μου τη πεις....????

:)

Υγ: Που τον θυμήθηκες τον dot matrix, τον είχα ξεχάσει ότι υπήρχε..........

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΛΟΓ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΕΡΕΣΙΑ (ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΗΜΙΑΠ ΛΟΓ. ΓΡΑΦΕΙΟ)Β ΤΑΞΗ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΜΟΥ ΜΕ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΠΕΛΑΤΕΙΑ?? ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΕΩΣ 60% ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΚΑΡΙΑ .ΤΙ ΛΕΤΕ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλη η σκεψη .Οταν το εισοδημα απο το Γραφειο φθασει να καλυπτει το κοστος λειτουργιας συν το πρωινο εισοδημα τοτε ασχολεισου αποκλειστικα και μονο με το Γραφειο σου απο το πρωι μεχρι το βραδυ.Θα πετυχεις μην εχεις αναστολες.Αρκει να το πιστεψεις βαθια μεσα σου...!καλη σταδιοδρομια

Λοιπον o dot-matrix απεβιωσε

Laser πολυμηχανημα 2πλης εκτυπωσης και καθαριζεις (οι lexmark ειναι οκ)

Οσοι εχουν 10 γ και ξαφνικα κλεισουν οι 3-4 αντιο ζωη ενω 100β ειναι μπελας αλα σιγουρια δεν παει να κλεισουν και 10...

Πριν 16 χρονια ετσι ξεκινησα , οσο ασχολεισαι με το αντικειμενο θα ασχολουνται και οι αλλοι μαζι σου αν τα παρατησεις θα σε παρατησουν ...

Το προβλημα σημερα ειναι οτι δεν πληρωνουν ,στους 2 μηνες καμπανακι ,στους 3 δεν ασχολουμαι πλεον ας ερθουν να πληρωσουν και να παρουν τα βιβλια.. αλλα δουλεια τζαμπα τελος ,αν δεν εχουν να πληρωσουν λογιστη δεν θα εχουν λογιστη ,και εγω θελω να εχω μια ferrari αλλα αφου δεν εχω να την αγορασω ,δεν εχω τι να κανουμε.

Λοιπον o dot-matrix απεβιωσε

Laser πολυμηχανημα 2πλης εκτυπωσης και καθαριζεις (οι lexmark ειναι οκ)

Οσοι εχουν 10 γ και ξαφνικα κλεισουν οι 3-4 αντιο ζωη ενω 100β ειναι μπελας αλα σιγουρια δεν παει να κλεισουν και 10...

Πριν 16 χρονια ετσι ξεκινησα , οσο ασχολεισαι με το αντικειμενο θα ασχολουνται και οι αλλοι μαζι σου αν τα παρατησεις θα σε παρατησουν ...

Το προβλημα σημερα ειναι οτι δεν πληρωνουν ,στους 2 μηνες καμπανακι ,στους 3 δεν ασχολουμαι πλεον ας ερθουν να πληρωσουν και να παρουν τα βιβλια.. αλλα δουλεια τζαμπα τελος ,αν δεν εχουν να πληρωσουν λογιστη δεν θα εχουν λογιστη ,και εγω θελω να εχω μια ferrari αλλα αφου δεν εχω να την αγορασω ,δεν εχω τι να κανουμε.

Αν εξαιρέσεις τα γ (τα 100 β είναι τρελοκομείο....) και τους lexmark, συμφωνώ απόλυτα...... :)