Προς το περιεχόμενο

Καλυτερο webanking για λογιστες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και χρονια χρησιμοποιω το web της alphabank για να κανω πληρωμες ΦΠΑ ΙΚΑ πελατων καθως και λογαριασμους δικους μου. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος αλλά στην περιοχη μου θα κλεισει η τραπεζα σε λιγες μερες οποτε πρεπει να αλλαξω τραπεζα.. Στην περιοχη μου εχει ΑΤΕ στην οποια εχω web αλλα μου φαινεται αρκετα δυσχρηστο... Εθνικη που εχω ακουσει τα χειροτερα για το web.. Eurobank που εχω ακουσει τα χειροτερα ως τραπεζα.. Και πειραιως για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το web... Εσεις τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και χρονια χρησιμοποιω το web της alphabank για να κανω πληρωμες ΦΠΑ ΙΚΑ πελατων καθως και λογαριασμους δικους μου. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος αλλά στην περιοχη μου θα κλεισει η τραπεζα σε λιγες μερες οποτε πρεπει να αλλαξω τραπεζα.. Στην περιοχη μου εχει ΑΤΕ στην οποια εχω web αλλα μου φαινεται αρκετα δυσχρηστο... Εθνικη που εχω ακουσει τα χειροτερα για το web.. Eurobank που εχω ακουσει τα χειροτερα ως τραπεζα.. Και πειραιως για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το web... Εσεις τι λετε;

Εγω χρησιμοποιω της Πειραιως (winbank.gr) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε χρησιμοποιώ υπηρεσίες web bankink απο τράπεζα κύπρου απο το 2007(είχα παράλληλα και εθνική αλλά σε πολύ σύντομο διάστημα παρέμεινα στην Κύπρου) ,

προσωπικά κανένα αρνητικό σχόλιο , πολύ καλή υποστήριξη σε web banking και phone banking , χωρις "κρυφές" και φανερές προμήθειες στις συναλλαγές.

Δεν ξέρω αν σε βολεύει σαν τράπεζα αλλα είναι μια αξιόπιστη λύση στο θέμα του web banking ... σκέψου το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ το web banking της efg, alpha bank και παγκρήτιας συνεταιριστικής, από την πρώτη στιγμή με κέρδισε της euro bank, μου φάνηκε πιο εύχρηστο και πιο καλοστημένο από τα άλλα 2, τώρα από θέμα ασφάλειας δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ποτέ σε καμία συναλλαγή μου.

Το πιο web banking θα διαλέξεις είναι καθαρά δικό σου θέμα, έχω ακούσει τα χειρότερα αλλά και τα καλύτερα για όλες, τώρα εάν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου θα σου συνιστούσα EFG ή Πειραιώς αν και την Πειραιώς δεν την έχω δουλέψει ακόμα μιας και δεν υπάρχει κάποιο υποκατάστημα κοντά στο γραφείο μου άλλα έχω ακούσει πολλά καλά από συναδέλφους, για αυτό πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα site, διάλεξε αυτό που σου κάθετε πιο καλά στο μάτι και πιάνεις τράπεζας τα ΑΤΜ είναι πιο προσβάσιμα από τον χώρο εργασίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεωνει προμηθεια για πληρωμες φπα ικα και λογαριασμων;

Οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και άλλο σχετικό θέμα.

Χρησιμοποιώ alpha και είμαι ευχαριστημένος λόγω της απλότητας και της ταχύτητας που μπορείς να περάσεις πληρωμές.

Της Eurobank είναι καλό αλλά και εμένα με εκνευρίζει σαν τράπεζα γενικότερα.

Της εθνικής είναι τραγικό - μπορώ να πω πολλά παραδείγματα, όπως ακύρωση την τελευταία μέρα δεν γίνεται κτλπ....

citibank επίσης πολύ κακό.

Καλά λόγια από συναδέλφους για winbank πειραιώς (το πιο εξελιγμένο) και marfin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και χρονια χρησιμοποιω το web της alphabank για να κανω πληρωμες ΦΠΑ ΙΚΑ πελατων καθως και λογαριασμους δικους μου. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος αλλά στην περιοχη μου θα κλεισει η τραπεζα σε λιγες μερες οποτε πρεπει να αλλαξω τραπεζα.. Στην περιοχη μου εχει ΑΤΕ στην οποια εχω web αλλα μου φαινεται αρκετα δυσχρηστο... Εθνικη που εχω ακουσει τα χειροτερα για το web.. Eurobank που εχω ακουσει τα χειροτερα ως τραπεζα.. Και πειραιως για την οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια για το web... Εσεις τι λετε;

Δεν κλείνει η alphabank, συγχωνεύθηκε με την eurobank...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κλείνει η alphabank, συγχωνεύθηκε με την eurobank...

Πληροφοριακα ανφερω και ασχετα με το θεμα πως μαλλον η συγχωνευση ακυρωθηκε και δεν θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ πάνω από 7 χρόνια της Πειραιώς και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Είναι σαφώς ανώτερο από της Γιούρομπανκ, το οποίο χρησιμοποιώ επίσης τα 3 τελευταία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας δουλεψει πειραιως,εθνικη και μαρφιν προτείνω με κλειστα τα μάτια της πειραιώς.θα πρεπει βέβαια να κρίνεις με βασει τα δικα σου κριτήρια και απαιτήσεις.Για παράδειγμα εμένα με ενδιαφέρει πολύ και το αποδεικτικό πληρωμής που σου βγάζει η κάθε τράπεζα.Της πειραιώς έχει ακριβώς όσα πρέπει κατ εμέ.Ούτε περισσότερα οπως βγάζει της μαρφίν, ούτε λιγότερα όπως της εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, το καλύτερο site για λογιστές δεν είναι το πιο όμορφο ή αυτό με τις πιο πολλές φορφιτούρες.

Χρησιμοποιώ από την αρχή την ΑΛΦΑ ΒΑΝΚ αλλά σποραδικά και την Eurobank.

Πλεονεκτήματα της Alpha:

Οι πελάτες μου βάζουν τα χρήματα στον λογαριασμό μου, άλλοι την ημέρα που θα τους πω (δύο-τρεις μέρες πριν την λήξη της εκάστοτε ημερομηνίας) άλλοι την ημερομηνία λήξης και άλλοι μετά την λήξη...

Τί κάνω εγώ:

1. Μπαίνω και καταχωρώ όλες τις πληρωμές με ημερομηνία πληρωμής την ημερομηνία λήξης, π.χ. 26/4/2012. Οι πληρωμές μένουν σε εκκρεμότητα. Μπορώ να καταχωρήσω τέτοιες εντολές με δέσμευση (δες παρακάτω το νο 2) μέχρι τις 23:00 καθημερινά.....

2. Εάν ο πελάτης μου έχει καταθέσει τα χρήματα, κατά την καταχώρηση δηλώνω δέσμευση του ποσού (τα χρήματα δεσμεύονται και η εντολή θα εκτελεστεί κανονικά στις 26/4/2012, το νωρίτερο μετά τις 17:00, ανάλογα με το είδος της πληρωμής).

3. Για όσους δεν έχουν καταθέσει τα χρήματα, δεν κάνω δέσμευση, οπότε για να γίνει η πληρωμή πρέπει στις 17:00 της 26/4/2012 να τα έχει καταθέσει ώστε να ολοκληρωθεί η πληρωμή.

4. Με το κλείσιμο των τραπεζών της 26/4/2012, ας πούμε 15:00-16:00, ελέγχω τον λογαριασμό και διαγράφω τις εντολές πληρωμών για τις οποίες δεν έχουν γίνει οι αντίστοιχες καταθέσεις.

Φυσικά όλες οι κινήσεις αυτές είναι δωρεάν. Οι πελάτες όμως πιθανόν να χρεώνονται ανάλογα με τον τρόπο που κάνουν την κατάθεση τους με έξοδα τραπέζης.

Στην Eurobank, μπορείς να κάνεις την καταχώρηση για πληρωμή σε μελλοντική ημερομηνία, αλλά η ώρα που θα είναι απαιτητά τα χρήματα, είναι άγνωστη και μπορεί να γίνει η εκτέλεση της πληρωμής οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας π.χ. 26/4/2012 στις 12:00 και όχι μετά το κλείσιμο των τραπεζών. Αυτό σημαίνει ότι οι πελάτες πρέπει να έχουν καταθέσει τα χρήματα μια ημέρα νωρίτερα, πράγμα πολύ δύσκολο να το πετύχουν όλοι.... Άπαξ και τρέξει το Batch και δεν υπάρχουν τα χρήματα, το έχασες το παιχνίδι γιατί αν ο πελάτης τα καταθέσει μετά αλλά πρίν το κλείσιμο, πρέπει μέχρι το κλείσιμο να ξαναδώσεις την εντολή ως άμεση αυτή τη φορά.

Η Eurobank έχει πολλά πλεονεκτήματα σαν site και ευκολίες, αλλά για την δουλειά μου δεν την αλλάζω. Είχα μάλιστα τρομοκρατηθεί με την ιστορία της συγχώνευσης για το τι θα γίνει αν επικρατήσει στο Web banking η Eurobank αντί της Alpha, αλλά ευτυχώς γαι μένα, το deal ματαιώθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια που χρησιμοποιείται την Πειραιώς δεν έχετε προσέξει ποτέ πως δέχεται τις εντολές πληρωμών έως τις 18:00μμ για το ΙΚΑ και έως τις 17:30μμ για το ΦΠΑ;

Τόσα χρόνια που χρησιμοποιείται την Πειραιώς δεν έχετε προσέξει ποτέ πως εκτός από το ΑΦΜ και το ΑΜΕ σας υποχρεώνει να πληκτρολογήσετε και την επωνυμία;

Τόσα χρόνια που χρησιμοποιείται την Εθνική δεν έχετε προσέξει ποτέ πως πληκτρολογείτε επιπλέον και κλειδάριθμο σε κάθε συναλλαγή;

Τόσα χρόνια που χρησιμοποιείται την Εθνική δεν σας ενόχλησαν ποτέ οι ειδικές ρυθμίσεις που απαιτεί για όλους τους φυλλομετρητές;

Όσο αφορά τα αποδεικτικά πληρωμών μακράν το χειρότερο ήταν και συνεχίζει να είναι της Millenium παρά τις βελτιώσεις που έχουν κάνει σε αυτό και επιπλέον απαιτούν και αυτοί την πληκτρολόγηση της επωνυμίας.

Έτσι λοιπόν συνάδελφε internet αφού διαβάσεις όλα όσα έχουν γραφεί άσε τις ομορφιές και κοίτα τις βολεψιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 χρόνια alpha. THE BEST WEB BANKING!!!! :)

ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στην Πειραιως για χρονια αλλα εκλεισα το λογαριασμο μου επειδη εχουν απαραδεκτη τιμολογιακη πολιτικη (20 ευρω πχ για ακυρωση επιταγης ή εμβασματος)! Ειχαν καλο web-banking αλλα γενικα αντιμετωπισα πολλα προβληματα!

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη eurobank και το web-banking τους ειναι το κορυφαιο που εχω χρησιμοποιησει σε ταχυτητα και χρηστικοτητα.

Να τονισω οτι εχω δουλεψει περαν της Πειραιως και τα site της Αλφα, Εθνικης και παλαιοτερα της Μαρφιν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στην Πειραιως για χρονια αλλα εκλεισα το λογαριασμο μου επειδη εχουν απαραδεκτη τιμολογιακη πολιτικη (20 ευρω πχ για ακυρωση επιταγης ή εμβασματος)! Ειχαν καλο web-banking αλλα γενικα αντιμετωπισα πολλα προβληματα!

Αυτη τη στιγμη ειμαι στη eurobank και το web-banking τους ειναι το κορυφαιο που εχω χρησιμοποιησει σε ταχυτητα και χρηστικοτητα.

Να τονισω οτι εχω δουλεψει περαν της Πειραιως και τα site της Αλφα, Εθνικης και παλαιοτερα της Μαρφιν!

Παρολα αυτα το μοναδικο κριτηριο μου δεν ηταν η χρηστικοτητα της ιστοσελιδας αλλα το γεγονος οτι υπαρχουν πολλα υποκαταστηματα στην περιοχη μου, ενα βρισκεται 150 μετρα απο το γραφειο μου και ενα απο αυτα ειναι ανοιχτο μεχρι της 17:30 το απογευμα οποτε μπορω να κανω ανετα τη δουλεια μου.

Αρα μην κοιταξεις μονο να σε βολευει το site αλλα και η τραπεζα αυτη καθε αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η πειραιως και η eurobank ειναι 200 μετρα απο το γραφειο.. Οπως και η αλφα της οποιας το web δεν θα το αλλαζα με τιποτα γιατι ειναι πολυ απλο.. Οταν δοκιμασα της ΑΤΕ ενιωθα οτι ειμαι ασχετος απο υπολογιστες.. Εψαχνα ωρα για να δω πως θα κανω αυτο που ηθελα .. Με μπερδεψατε παντως.. Αρχισα να σκεφτομαι και τη eurobank. Αυτο που με χαλασε στην πειραιως ειναι οτι πρεπει να πλυκτρολογεις ονοματ/μο .. Στην αλφα μονο copy paste την ταυτοτητα πληρωμης κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακα ανφερω και ασχετα με το θεμα πως μαλλον η συγχωνευση ακυρωθηκε και δεν θα γινει...

Και εγώ πως έχω στα χέρια μου επιστολή της eurobank προς πελάτη μου, όπου τον ενημερώνει ότι η συγχώνευση ολοκληρώθηκε και αναμένουνε την απόφαση, οπότε θα στείλουν νέα επιστολή με τα στοιχεία που θα εκδίδει ΤΠΥ??? :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...