Προς το περιεχόμενο

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ: ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΤΟ 701 ΜΕ ΤΟ 511


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!!

Προσπαθώ να στείλω την εκκαθαριστική δηλωση αλλά δεν μου την παραλαμβάνει το σύστημα!!

Βγάζει το μηυμα ότι τα ποσα στον κωδικό 701 πρεπει να συμφωνουν με το αθροισμα του 511 .

Προφανώς παίζει ρόλο ότι η τελυταια περιοδική δήλωση , πληρώθηκε σε δόσεις!!

Τι ποσά πρέπει να βάλω στους κωδικούς για να συμφωνησω???

Ευχαριστώ εξ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να πληρωθουν ολες για να μπορεις να καταθεσεις την εκκαθαριστικη!

αν δεν πληρωσεις δεν θα καταθεσεις την εκκαθαριστικη παρα μονο οταν εξοφλησεις εκπροθεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΩ ΔΟΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΘΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω εγώ ...δεν υπάρχει ΟΔΗΓΙΑ.

εάν δεν δώσουν άλλη λύση τις οφειλόμενες δόσεις τις βάζεις στα προστιθέμενα και στις σημιώσεις γράφεις ότι το ποσό αφορά οφειλόμενες δόσεις.

οπότε περίμενε ή πάρε ένα τηλέφωνο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην συμφωνεί τότε?

Εγώ έχω στείλει Εκκαθαριστική χωρίς να έχει πληρωθεί η τρίτη δόση του Δ' τριμήνου.

κάποιο άλλο πρόβλημα έχει ο ερωτών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπολογίζει τις βεβαιωμένες δόσεις ότι πληρώθηκαν ,τότε άθροισε όλα τα 511 των περιοδικών και κάνε σύγκριση με το ποσό του 701 μην έχεις διαφορά λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην συμφωνεί τότε?

Εγώ έχω στείλει Εκκαθαριστική χωρίς να έχει πληρωθεί η τρίτη δόση του Δ' τριμήνου.

κάποιο άλλο πρόβλημα έχει ο ερωτών..

Αυτό πιστεύω και εγώ .

Αν και σε εμάς βγήκε πρόβήμα με το ίδιο θέμα (ασυμφωνία κωδικών) αλλά στι δική μας περίπτωση είχαμε τροποποιητική Δ τριμήνου με επιπλέον ποσό 25 ευρώ από την αρχική το οποίο ενώ στείλαμε δεν το πληρώσαμε ακόμη σε τράπεζα .

Βέβαια πίστευα ότι από τι στιγμή που το στείλαμε θα είναι και βεβαιωμένο με τη λογική των δόσεων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη όχι.. τα 25 ευρώ θα περαστούν στο σύστημα την επομένη της προθεσμίας λήξης της πληρωμής ..

εφόσον πληρωθούν.. αλλιώς θα διαγραφεί η τροποποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΘΩΜΑΣ

Γιατί να μην συμφωνεί τότε?

Εγώ έχω στείλει Εκκαθαριστική χωρίς να έχει πληρωθεί η τρίτη δόση του Δ' τριμήνου.

κάποιο άλλο πρόβλημα έχει ο ερωτών..

απο τις οδηγιες...αν βοηθαει

6. ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

Εάν, με βάση τις διατάξεις του άρθρου 1 της Πράξης

Νομοθετικού περιεχομένου (ΦΕΚ 181Α΄/16-9-2009)

επιλέξατε την τμηματική καταβολή του ΦΠΑ τότε στον Κωδ.

701 της εκκαθαριστικής δήλωσης θα αναγραφούν τα ποσά

του Κωδ. 511 των περιοδικών δηλώσεων. Ο κωδικός 511

της περιοδικής δήλωσης περιλαμβάνει το συνολικό

χρεωστικό ποσό για την συγκεκριμένη φορολογική

περίοδο.

Σημειώνεται ότι η τμηματική καταβολή ήταν σε ισχύ για

περιοδικές δηλώσεις που έληξαν από 20/10/2009 έως και

περιοδικές δηλώσεις που αφορούν το δεύτερο τρίμηνο του

2010 (βιβλία Α΄ ή Β΄ κατηγορίας του ΚΒΣ) ή

Εγώ όπως το αντιλαμβάνομαι μεταφέρω στον 701 ότι ποσό υπαρχει στον 511 των περιδικών αρκεί να έχει πληρωθεί η πρώτη δόση 40 % που σημαίνει ότι οι υπόλοιπες έχουν βεβαιωθεί. Επομένως ακόμα και αν και στις 4 περιοδικές του τριμήνου που έχω στείλει έχω πληρώσει μόνο την πρώτη δόση 40 % και μετά δεν έχω πληρώσει καμία άλλη στον 701 βάζω όλο το ποσό σαν να έχει πληρωθεί γιατί είναι ληξιπρόθεσμο μεν αλλά βεβαιωμένο. Κάνω λάθος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η απάντηση που ελαβα απο την Δ.Ο.Υ εγω δεν το τολμησα ακομη να το δοκιμασω

Εγώ το τόλμησα 5 φορές εως τώρα και κανένα προβλημα μεχρι στιγμής...Συμφωνώ μαζί σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλημα του taxis ειναι δεν παιζουν ρολο οι δοσεις (αν οντως βαζουμε τις σωστες πληρωμες στον 701). Πηρα τηλ στο helpdesk την περασμενη εβδομαδα, ειπαν οτι θα το φτιαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που δοκίμασα να στείλω την πρώτη εκκαθαριστική βγάζει το ίδιο μήνυμα. Χρεωστική μόνο μία περιοδική ΦΠΑ και το ποσό έχει πληρωθεί κανονικά και εμπρόθεσμα χωρίς δόσεις και μου βγάζει το ίδια μήνυμα. Από δευτέρα και βλέπουμε. Κατά τα άλλα μας έδωσαν και προθεσμίες από τώρα για να υποβάλλουμε δηλώσεις μέχρι 15 Ιουνίου. Τέτοια χάρη. Εϊμαστε υπόχρεοι. Άντε να δούμε τι θα δούμε και τι θα τραβήξουμε και φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που δοκίμασα να στείλω την πρώτη εκκαθαριστική βγάζει το ίδιο μήνυμα. Χρεωστική μόνο μία περιοδική ΦΠΑ και το ποσό έχει πληρωθεί κανονικά και εμπρόθεσμα χωρίς δόσεις και μου βγάζει το ίδια μήνυμα. Από δευτέρα και βλέπουμε. Κατά τα άλλα μας έδωσαν και προθεσμίες από τώρα για να υποβάλλουμε δηλώσεις μέχρι 15 Ιουνίου. Τέτοια χάρη. Εϊμαστε υπόχρεοι. Άντε να δούμε τι θα δούμε και τι θα τραβήξουμε και φέτος.

δοκίμασα να στείλω και κάποιες άλλες. Συμπέρασμα. Όσες εκκαθαριστικές έχουν περίοδο λειτουργίας όλο το έτος φεύγουν κανονικά. Οι εκκαθαριστικές που έχουν έναρξη μέσα στο 2011 δεν φεύγουν, βγάζει το παραπάνω μήνυμα. Δοκίμασα με τρείς ενάρξεις και δεν φεύγει καμία. Η μία μάλιστα είναι πιστωτική (και οι περιοδικές και η εκκαθαριστική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τυχει οταν εκτυπωνεται εκκαθαριστικη απο την γγπσ ο πινακας Γ(2η σελιδα) να τυπωνεται μαυρος και μην φαινεται τιποτα(ενω τα στοιχεια στην οθονη φαινονται κανονικα)??

Μημπως πρεπει να κανω καποια ρυθμηση που μου ξεφευγει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τυχει οταν εκτυπωνεται εκκαθαριστικη απο την γγπσ ο πινακας Γ(2η σελιδα) να τυπωνεται μαυρος και μην φαινεται τιποτα(ενω τα στοιχεια στην οθονη φαινονται κανονικα)??

Μημπως πρεπει να κανω καποια ρυθμηση που μου ξεφευγει???

Μπήκε στη μπλάκ λίστ .... Σαρώνει το νέο έλενξις !!!!

Πλάκα κάνω συνάδελφε ...

Δοκίμασε με άλλο σελιδοδείκτη ή να το δώσεις σε pdf πρώτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε στη μπλάκ λίστ .... Σαρώνει το νέο έλενξις !!!!

Πλάκα κάνω συνάδελφε ...

Δοκίμασε με άλλο σελιδοδείκτη ή να το δώσεις σε pdf πρώτα .

Θα το κανω και ετσι να δουμε...

Παντως το υπουργειο που μιλησα δεν γνωριζει τιποτα για την περιπτωση... ΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ :D :D :D !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται τιποτα ουτε με pdf ουτε με τιποτα...

Μημπως εχει καποιος την ευγενη καλοσυνη να τυπωσει μια εκκαθαριστικη απο την γγπσ να μου πει αν του εκτυπωνεται σωστα η δευτερη σελιδα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...