Jump to content

Παρακρατηση φμυ 3% επι αμοιβων μεσω Α.Π.Δ οικοδιμηκοτεχνικου εργου εργατων οικοδομης


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

1)Ο υπολογισμος του 3% για τους εργατες οικοδομών γινεται στην καθαρη(αποδοχες - εισφορα ασφαλισμενου) ή στην ακαθαριστη(αποδοχες) αμοιβη τους?

Στα εξοδα του εργοαλβου στο βιβλιο εσοδων - εξοδων καταχωρω τα καθαρα ποσα των αμοιβων και οχι τα ακαθαριστα...

2)Στο τελος του ετους πρεπει να γινει Ε7 και να τους δοθει βεβαιωση αποδοχων στους αργατες αυτους??

και

3)Στην προσωρινη δηλωση ο φορος υπολογιζεται στην κατηγορια εισοδηματος ''ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ'' ή ''ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ''??

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

1) To άρθρο 57 παρ. 1β του ν 2238/94 αναφέρει (ανάμεσα στα άλλα ) για παρακράτηση 3% στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου.

Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ του εργολάβου θα καταχωρήσεις το κόστος της μισθοδοσίας. Αυτό συνήθως αποτελείτε από την ακαθάριστη αμοιβή πλέον τις ανάλογες εργοδοτικές εισφορές.

2) Θα υποβληθεί Ε7 και θα δοθούν και βεβαιώσεις αποδοχών.

3) Αποτελεί εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες

Υποθέτω ότι με βάση κάποιο συμφωνητικό προκύπτει ότι η συνολική δαπάνη της μισθοδοσίας για την οικοδομή βαρύνει τον εργολάβο , που την καταχωρεί στα βιβλία του. Αν ισχύει κάτι άλλο, τότε δηλωτικές υποχρεώσεις έχει (αν έχει )αυτός που αναλαμβάνει το κόστος καταβολής των αμοιβών στους εργατοτεχνίτες. Ανάλογα θα γίνουν και οι καταχωρήσεις στα λογιστικά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

β) Στους αμειβόμενους με ημερομίσθιο, οι οποίοι παρέχουν υπηρεσίες ορισμένου χρόνου αλλά, διάρκειας μικρότερης από ένα έτος, με συντελεστή στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου, ο οποίος ορίζεται σε τρία τοις εκατό (3%) για ημερομίσθιο πάνω από εικοσιτέσσερα (24) Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

1) To άρθρο 57 παρ. 1β του ν 2238/94 αναφέρει (ανάμεσα στα άλλα ) για παρακράτηση 3% στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου.

Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ του εργολάβου θα καταχωρήσεις το κόστος της μισθοδοσίας. Αυτό συνήθως αποτελείτε από την ακαθάριστη αμοιβή πλέον τις ανάλογες εργοδοτικές εισφορές.

2) Θα υποβληθεί Ε7 και θα δοθούν και βεβαιώσεις αποδοχών.

3) Αποτελεί εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες

Υποθέτω ότι με βάση κάποιο συμφωνητικό προκύπτει ότι η συνολική δαπάνη της μισθοδοσίας για την οικοδομή βαρύνει τον εργολάβο , που την καταχωρεί στα βιβλία του. Αν ισχύει κάτι άλλο, τότε δηλωτικές υποχρεώσεις έχει (αν έχει )αυτός που αναλαμβάνει το κόστος καταβολής των αμοιβών στους εργατοτεχνίτες. Ανάλογα θα γίνουν και οι καταχωρήσεις στα λογιστικά βιβλία.

Σωστά όλα αυτά. Στην πράξη όμως πολύ λίγοι οικοδόμοι έχουν έρθει στο γραφείο μου με βεβαίωση αποδοχών και μάλιστα επ' αυτλης να υπάρχει και παρακράτηση. Όλοι με βεβαιώσεις του ΙΚΑ έρχονται...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά όλα αυτά. Στην πράξη όμως πολύ λίγοι οικοδόμοι έχουν έρθει στο γραφείο μου με βεβαίωση αποδοχών και μάλιστα επ' αυτλης να υπάρχει και παρακράτηση. Όλοι με βεβαιώσεις του ΙΚΑ έρχονται...

Αν η μισθοδοσία της οικοδομής βαρύνει τον κύριο του έργου που δεν είνάι επιχείρηση, καλώς έρχονται με τις βεβαιώσεις του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η μισθοδοσία πληρώνεται από τους εργολάβους. Απλά οι περισσότεροι ξεχνάνε το 3%...

Συνήθως πληρώνεται από αυτόν που έχει συμφωνηθεί.

Link to comment
Share on other sites

1) To άρθρο 57 παρ. 1β του ν 2238/94 αναφέρει (ανάμεσα στα άλλα ) για παρακράτηση 3% στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου.

Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ του εργολάβου θα καταχωρήσεις το κόστος της μισθοδοσίας. Αυτό συνήθως αποτελείτε από την ακαθάριστη αμοιβή πλέον τις ανάλογες εργοδοτικές εισφορές.

2) Θα υποβληθεί Ε7 και θα δοθούν και βεβαιώσεις αποδοχών.

3) Αποτελεί εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες

Υποθέτω ότι με βάση κάποιο συμφωνητικό προκύπτει ότι η συνολική δαπάνη της μισθοδοσίας για την οικοδομή βαρύνει τον εργολάβο , που την καταχωρεί στα βιβλία του. Αν ισχύει κάτι άλλο, τότε δηλωτικές υποχρεώσεις έχει (αν έχει )αυτός που αναλαμβάνει το κόστος καταβολής των αμοιβών στους εργατοτεχνίτες. Ανάλογα θα γίνουν και οι καταχωρήσεις στα λογιστικά βιβλία.

Καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για το αμμεσο ενδιαφερον.

Συμφωνητικο υπαρχει αλλα αναφερει οτι τον εργολαβο τον βαραινουν μονο οι αποδοχες των εργαζομενων (οικοδόμων) ενω οι εισφορες βαραινουν τον κυριο του εργου(ιδιοκτητη)

για αυτο και δεν καταχωρω στα βιβλια τις εισφορες αλλα μονο τις καθαρες αποδοχες απο την ΑΠΔ..

Σωστα δεν πραττω?

Και στην βεβαιωση αποδοχων ο φορος που αναλογει απο αυτον που παρακρατειτε εχει διαφορα το 1,5%..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας ευχαριστησω ολους για το αμμεσο ενδιαφερον.

Συμφωνητικο υπαρχει αλλα αναφερει οτι τον εργολαβο τον βαραινουν μονο οι αποδοχες των εργαζομενων (οικοδόμων) ενω οι εισφορες βαραινουν τον κυριο του εργου(ιδιοκτητη)

για αυτο και δεν καταχωρω στα βιβλια τις εισφορες αλλα μονο τις καθαρες αποδοχες απο την ΑΠΔ..

Σωστα δεν πραττω?

Και στην βεβαιωση αποδοχων ο φορος που αναλογει απο αυτον που παρακρατειτε εχει διαφορα το 1,5%..

Διάβασες την απάντηση με το Link Που παρέθεσα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

To άρθρο 57 παρ. 1β του ν 2238/94 ανεφερε (ανάμεσα στα άλλα ) για παρακράτηση 3% στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου. Τώρα η παρακρατηση φόρου γίνεται με βάση την κλίμακα των μισθωτών και αποδίδεται με την προσωρινή δήλωση ΦΜΥ. Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε αν χρειάζεται να μαρκάρω την επιλογή ολική παυση εργαζομένων για την περίπτωση του εργολάβου διότι δεν υπάρχουν σε όλους του μήνες εργασίες στην οικοδομή. πχ υπήρχαν τον Ιανουάριο εργασίες και θα ξαναγίνουν τον Μαίο.  Ποιά είναι η γνώμη σας??? 

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

To άρθρο 57 παρ. 1β του ν 2238/94 ανεφερε (ανάμεσα στα άλλα ) για παρακράτηση 3% στο ακαθάριστο ποσό του ημερομισθίου. Τώρα η παρακρατηση φόρου γίνεται με βάση την κλίμακα των μισθωτών και αποδίδεται με την προσωρινή δήλωση ΦΜΥ. Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να με βοηθήσετε αν χρειάζεται να μαρκάρω την επιλογή ολική παυση εργαζομένων για την περίπτωση του εργολάβου διότι δεν υπάρχουν σε όλους του μήνες εργασίες στην οικοδομή. πχ υπήρχαν τον Ιανουάριο εργασίες και θα ξαναγίνουν τον Μαίο.  Ποιά είναι η γνώμη σας??? 

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

με τον νέο νόμο ισχύει αυτό ΜΕ ΤΟ 3%;γιατί ο 2238 μας αφησε χρόνους.και αν ναι μήπως τίθενται θέματα ασφάλισης και γνωστοποίησης στο ΕΡΓΑΝΗ;

 

 

Είδες πουθενά να ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς λέω.αν το είχα δεί κάπου δεν θα ρωτούσα,θα απαντούσα.

 

 

Iσχύει οτι αναγράφεται στο άρθρο 60 του ν 4172/2013 και σε αυτό δεν υπάρχει αναφορά σε συντελεστή 3% για τον υπόψιν περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iσχύει οτι αναγράφεται στο άρθρο 60 του ν 4172/2013 και σε αυτό δεν υπάρχει αναφορά σε συντελεστή 3% για τον υπόψιν περίπτωση.

εάν ο υπεργολάβος δεν έχει κάνει συμφωνητικά γιατί τα έργα που αναλαμβάνει είναι κάτω απο 6000 θα υπάρχει πρόβλημα εάν καταχωρήσω την δαπάνη μισθοδοσίας που πρακτικά των βαρύνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Στις 14/3/2012 στις 9:13 ΠΜ, KAROLOS είπε

Καλησπέρα,

άρα τον παρακρατούμενο φόρο πώς θα τον εμφανίσει ο εργολάβος στο βιβλίο του; και κάτι άλλο..μπορεί να υπάρχει συμφωνία μεταξύ εργολάβου και ιδιοκτήτη οικοδομής, οι εργάτες οικοδόμοι να πληρώνονται από τον εργολάβο και μόνο τα ένσημα να τα βάζει ο ιδιοκτήτης;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...