Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αμοιβές εργαζομένων κάτω των 25 ετών


vassw

Ερώτηση

ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

ΘΕΜΑ : Ρύθμιση θεμάτων για την εφαρμογή της παρ. 6 του άρθρου 1 του ν.4046/2012.

β. Τα κατώτατα νόμιμα όρια μισθών και ημερομισθίων για τους νέους ηλικίας κάτω των 25 ετών, ανεξαρτήτως κλάδου και ειδικότητας, (δεδομένου ότι καταργήθηκε το αρ. 43 του ν. 3986/2011 και κάθε αντίθετη διάταξη) και για τους ήδη εργαζόμενους, διαμορφώνονται σε σχέση με τα κατώτατα όρια των μισθών και ημερομισθίων της από 15-7-2010 ισχύουσας Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, όπως αυτά προβλέπονταν και ίσχυαν κατά την 1-1-2012, μειωμένα κατά 32%. Η μείωση αφορά το χρονικό διάστημα, από 14-2-2012 και μέχρι την ολοκλήρωση του προγράμματος δημοσιονομικής προσαρμογής στα πλαίσια του μηχανισμού στήριξης των ΕΕ/ΕΚΤ/ΔΝΤ

http://www.taxheaven.../circular/13562

Τι εννοει εδω ? οτι οι νεοι ηλικιας κατω των 25 ετων ακομη και αν εργαζονται με ειδικοτητα συμφωνα με την οποια η ΣΣΕ ειναι σε ισχυ, απο 14/2/2012 θα αμοιβονται συμφωνα με την ΕΓΣΣΕ μειωμενη κατα 32% καταλαβα καλα? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μήπως γνωρίζει καποιος πως διαμορφώνεται με βάση τα νέα δεδομένα η αμοιβή των μαθητών των σχολών ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ όταν κάνουν την πρακτική τους; Ίσχυε: 33,06x 70%=23,10 ευρώ ημερομίσθιο, από τα οποία 12 ευρώ έδινε ο ΟΑΕΔ μέω ΕΣΠΑ και τα υπόλοιπα ο εργοδότης.Τώρα;

Τωρα ευλογο ειναι οτι παει 26,18χ70%=18,32 εκ των οποιων τα 8! περιπου απο ΟΑΕΔ και τα 10 απο εργοδοτη! ΑΝ συνεχιζει να τα δινη...το φανταζεσαι καπως αλλιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταλαβαίνω το 18,32.

Πώς προκύπτει όμως η αντιστοιχία ΟΑΕΔ:8 και εργοδότης:10; Λογικά αφού προσφέρονται μέσω ΕΣΠΑ θα συνεχίσει να τα δίνει ο ΟΑΕΔ, τίποτα δεν είναι σίγουρο βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα ευλογο ειναι οτι παει 26,18χ70%=18,32 εκ των οποιων τα 8! περιπου απο ΟΑΕΔ και τα 10 απο εργοδοτη! ΑΝ συνεχιζει να τα δινη...το φανταζεσαι καπως αλλιως?

τωρα ειναι 33,57*32%-=22,83 απο εγσσε και μετα 22,83*68%(οχι 70, αλλαξε σε 68%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τωρα ειναι 33,57*32%-=22,83 απο εγσσε και μετα 22,83*68%(οχι 70, αλλαξε σε 68%)

Ωραια, παρε σαν βαση το 26,18, αντι του 33,57( το 33,06 ηταν πριν απο αυτο) και υπολογισε τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

vassw

Καταχωρήθηκε Χθες, 03:10 μμ

ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

ΘΕΜΑ : Ρύθμιση θεμάτων για την εφαρμογή της παρ. 6 του άρθρου 1 του ν.4046/2012.

β. Τα κατώτατα νόμιμα όρια μισθών και ημερομισθίων για τους νέους ηλικίας κάτω των 25 ετών, ανεξαρτήτως κλάδου και ειδικότητας, (δεδομένου ότι καταργήθηκε το αρ. 43 του ν. 3986/2011 και κάθε αντίθετη διάταξη) και για τους ήδη εργαζόμενους, διαμορφώνονται σε σχέση με τα κατώτατα όρια των μισθών και ημερομισθίων της από 15-7-2010 ισχύουσας Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, όπως αυτά προβλέπονταν και ίσχυαν κατά την 1-1-2012, μειωμένα κατά 32%. Η μείωση αφορά το χρονικό διάστημα, από 14-2-2012 και μέχρι την ολοκλήρωση του προγράμματος δημοσιονομικής προσαρμογής στα πλαίσια του μηχανισμού στήριξης των ΕΕ/ΕΚΤ/ΔΝΤ

http://www.taxheaven.../circular/13562

Τι εννοει εδω ? οτι οι νεοι ηλικιας κατω των 25 ετων ακομη και αν εργαζονται με ειδικοτητα συμφωνα με την οποια η ΣΣΕ ειναι σε ισχυ, απο 14/2/2012 θα αμοιβονται συμφωνα με την ΕΓΣΣΕ μειωμενη κατα 32% καταλαβα καλα? ohmy.png

αρα πανε ολοι κατω των 25 και οι ηδη εργαζομενοι και ασ εχουν κλαδικοι συμβαση στα 510 ευρω..............?!

Ναι.

Δεν ξέρω όμως τι γίνεται αν έχει γίνει συμφωνία μισθού πάνω από την ΣΣΕ. Π.χ. νέος που κατά την πρόσληψή του συμφώνησε να παίρνει 1.100 μικτά με ατομική σύμβαση εργασίας.

Δεν υπάρχει απάντηση από το Υπ.Εργασίας...

Δυστυχως καταλαβα καλα ευχαριστω ολους για τη βοηθεια :)

Εχω ομως την απορια τι θα γινει με τους παλιους π.χ ανω των ...αντα πεντε που αν ανηκουν σε ευκολη ειδικοτητα και εργαζονται με ΣΣΕ που

ισχυει ακομα θα ειναι και ευκολο ν αντικατασταθουν γιατι θα θεωρηθουν υψηλα αμοιβομενοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραια, παρε σαν βαση το 26,18, αντι του 33,57( το 33,06 ηταν πριν απο αυτο) και υπολογισε τα υπολοιπα.

Επειδη στην επιχ. που εργαζομαι εχω μαθητεια οαεδ η διαδικασια εχει ωσ εξης : ημερομ. 33,57 με επιδοτηση οαεδ 12 ευρω/ πραγματικες αποδοχες 70% * 33,57% =23,50 ευρω/ δηλουμενες αποδοχες μαθητη στο ικα 1/2*23,50=11,75 / εισφ. ικα εργοδοτη 40,78*11,75=4,79 / εισφορες εργαζομενου 4,28 * 11,75=0,50 ( και ολο αυτο ειναι με συννενοηση με τον οαεδ)

οσον αφορα τη μειωση του ημερομισθιου μου ειπαν να συνεχισω με αυτο το τροπο να τα υπολογιζω γιατι δεν τους εχει ερθει νεα εγκυκλιος υπολογισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη στην επιχ. που εργαζομαι εχω μαθητεια οαεδ η διαδικασια εχει ωσ εξης : ημερομ. 33,57 με επιδοτηση οαεδ 12 ευρω/ πραγματικες αποδοχες 70% * 33,57% =23,50 ευρω/ δηλουμενες αποδοχες μαθητη στο ικα 1/2*23,50=11,75 / εισφ. ικα εργοδοτη 40,78*11,75=4,79 / εισφορες εργαζομενου 4,28 * 11,75=0,50 ( και ολο αυτο ειναι με συννενοηση με τον οαεδ)

οσον αφορα τη μειωση του ημερομισθιου μου ειπαν να συνεχισω με αυτο το τροπο να τα υπολογιζω γιατι δεν τους εχει ερθει νεα εγκυκλιος υπολογισμου

Ετσι σου ειπαν? ενοειται οτι δεν ξερουν τι...τους γινεται .

ο μνημονιονομος λεει οτι οτι συνδεεται με την ΕΓΣΣΕ μειωνεται αναλογα.αν τωρα αυτοι σου ειπαν να συνεχισης στο ιδιο μοτιβο...τι να σου πω ,κανε οτι σου ειπαν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι σου ειπαν? ενοειται οτι δεν ξερουν τι...τους γινεται .

ο μνημονιονομος λεει οτι οτι συνδεεται με την ΕΓΣΣΕ μειωνεται αναλογα.αν τωρα αυτοι σου ειπαν να συνεχισης στο ιδιο μοτιβο...τι να σου πω ,κανε οτι σου ειπαν... :)

aaaa εχω και καλύτερο, ειμαστε ενταγμένοι σε πρόγραμμα του οαεδ με επιδότηση εργοδοτιων εισφορων και αυτεσ μου ειπαν να υπολογιστουν με βαση το 33,57 . οταν τους ειπα και εγω μα αφου εχουν αλλαξει τα κατωτατα ορια, μου ειπε οτι τους ηρθε εγκυκλιος που ελεγε οτι επρεπε να υπολογιζονται με βαση τα νεα δεδομενα αλλα μετα απο 2 μερες τους εσταλει νεα που αναιρουσε την προηγουμενη... οποτε ειπαν πρεπει να συνεχισουν οπως ηταν κ βλεπουμε... εγω δεν εκανα ακομα κατι μπας κ αποσαφινιστει κατι κ να μην τρεχω μετα για διορθωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε σημερινή μου επικοινωνία με τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι δεν έχουν τίποτα στα χέρια τους και να κάνω πρόσληψη με τις νέες αμοιβές και να μιλήσω με το ΣΕΠΕ

33,57*32% = 22,83

22,83*70% = 15,98

15,98*1/2 = 7,99

Από το ΣΕΠΕ μου είπαν ότι για να αλλάξω παλούς μαθητές θέλουν τροποποιητικό ως προς τις αμοιβές , νέες ατομικές συμβάσεις και αντίγραφο του συμφωνητικού μαθητείας ξανά.

Σωστά ως εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από το ΣΕΠΕ μου είπαν ότι για να αλλάξω παλούς μαθητές θέλουν τροποποιητικό ως προς τις αμοιβές , νέες ατομικές συμβάσεις και αντίγραφο του συμφωνητικού μαθητείας ξανά.

αντε ντε? τι κανουμε τωρα? απο τι μια εχουμε εγκυκλιο 12/3 για μειωση αμοιβων απο 14/2 και στο σεπε ειπαν λεει θελουν τροποποιητικη κατασταση(λογικο).απο την στιγμη που δεν εχουμε παει κατασταση στο σεπε πως θα βγαλουμε το ΙΚΑ του φλεβαρη? με τις αλλαγεσ απο 14/2 η συνεχιζουμε ιδια? μη φαμε κανα προστιμο απο σεπε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αντε ντε? τι κανουμε τωρα? απο τι μια εχουμε εγκυκλιο 12/3 για μειωση αμοιβων απο 14/2 και στο σεπε ειπαν λεει θελουν τροποποιητικη κατασταση(λογικο).απο την στιγμη που δεν εχουμε παει κατασταση στο σεπε πως θα βγαλουμε το ΙΚΑ του φλεβαρη? με τις αλλαγεσ απο 14/2 η συνεχιζουμε ιδια? μη φαμε κανα προστιμο απο σεπε.............

Θεωρώ πως μόνο μετά την κατάθεση του νέου πίνακα θα κάνουμε τις μειώσεις . εγώ τον Φλεβάρη θα τον βγάλω με τα παλιά. Μιλάω πάντα για την ΕΓΣΣΕ τους υπόλοιπους δεν τους έχω πειράξει ακόμα και όπως μου είπαν και από το ΣΕΠΕ καλά κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενοει οτι, κλαδος εδω=κλαδος..(πως αλλιως να το πω?) .π.χ εμποριο,βιοτεχνια,βιομηχανια,επισιτισμικος,λογιστικο γραφειο...και ειδικοτητα= ειδικοτητα(και αυτο ετσι λεγεται) π.χ Λογιστης! δασκαλος, παππας! ,πωλητης,κοφτης κρεατος.ταμιας,ανειδ.εργατης κλπ κλπ ασχετως λοιπον ολων των ανωτερω, αν καποιος απο ολους αυτους παει να ζητηση τωρα δουλεια,και ειναι κατω των 25 ετων,ΑΝ θελει ο εργοδοτης,μπορει να τον αμοιψη με την ΕΓΣΣΕ, μειωμενη κατα 32%! δηλαδη εσυ ο Λογιστης και εγω ο ανειδ.εργατης. αν ειμαστε κατω των 25, και παμε μαζι στην ιδια δουλεια, δεν υπαρχει καμμια διακριση,μας βαζουν στο ιδιο καζανι ,μας βλεπουν το ιδιο.... και θα παρουμε και τα ιδια χρηματα!!!!

Νίκο θα σου έλεγα τι θα "παρουμε" αλλά σε γλυτώνει το έμφραγμα,που πέρασες.

.....Θανασάκοοοοο....Μόλις φτάσεις τις 10000 Δημοσιεύσεις θα σου κάνω δώρο ενα Σετάκι...Κόκκινες Ζαρτιέρες !!!

Νικόλα,ο Θανάσης τις έχει περάσει τις 10.000,00 δημοσιέυσεις,αλλά τον ¨γυρίσανε" πίσω για

να μην του δώσουν την αύξηση που του είχανε τάξει.

εκτός του ότι και οι δύο τελευταίες γελοιογραφίες ήταν απίθανες,μιά ερώτηση:

Εσύ και ο Στέφανος (her) δεν δουλεύετε πουθενά και ψάχνετε όλη μέρα στον γούγλη;;; :P :P :P

:o:) :) :D :D !!!!!! (αυτά είναι από την δημοσίευση της Βάσως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ πως μόνο μετά την κατάθεση του νέου πίνακα θα κάνουμε τις μειώσεις . εγώ τον Φλεβάρη θα τον βγάλω με τα παλιά. Μιλάω πάντα για την ΕΓΣΣΕ τους υπόλοιπους δεν τους έχω πειράξει ακόμα και όπως μου είπαν και από το ΣΕΠΕ καλά κάνω.

Καλημέρα σε όλους!στο ΣΕΠΕ επαρχίας δεν τους ενδιαφέρει κατάσταση προσωπικού,διοτι πολύ απλά δεν κατατίθενται πίνακες στη μαθητεία,αφού δεν υπάρχει εργασιακή σχέση!

η απάντηση όσον αφορα τη μαθητεία είναι η εξης:

Untitled.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Mipos kserei kapoios ti ginete otan kapoios Pou doulevei idi ginei 25 etwn.? Iparxei periptwsi na epanelthei sto mistho Pou eperne prin.?

ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΤΗΣ Π.Υ.Σ. 6 / 28-2-2012 ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

Ολοι οι νέοι κάτω των 25 ετών, είτε εργάζονται ήδη είτε θα προσληφθούν στο μέλλον δεν θα εντάσσονται στη ΣΣΕ της ειδικότητάς τους, αλλά στο καθεστώς της ΕΓΣΣΕ με τις μειωμένες κατά 32% αποδοχές της. Αμέσως μετά τη συμπλήρωση του 25ου έτους της ηλικίας τους θα επιστρέφουν στη ΣΣΕ της ειδικότητάς τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΤΗΣ Π.Υ.Σ. 6 / 28-2-2012 ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

Ολοι οι νέοι κάτω των 25 ετών, είτε εργάζονται ήδη είτε θα προσληφθούν στο μέλλον δεν θα εντάσσονται στη ΣΣΕ της ειδικότητάς τους, αλλά στο καθεστώς της ΕΓΣΣΕ με τις μειωμένες κατά 32% αποδοχές της. Αμέσως μετά τη συμπλήρωση του 25ου έτους της ηλικίας τους θα επιστρέφουν στη ΣΣΕ της ειδικότητάς τους.

Δεν γράφει αυτά η ΠΥΣ 6. Η ΠΥΣ ομιλεί για όσους αμείβονται με την ΕΓΣΣΕ (βλ.άρθρο 1). Απλώς κάτι εγκύκλιοι και έγγραφα του Υπ.Εργασίας τα έγραψαν αλλιώς και μπερδεύουν τον κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...