Jump to content
  • 0

μεταβίβαση φορτ ΔΧ σε προμηθευτή για την κάλυψη οφειλής


soylad
 Share

Question

ΑΕ θέλει να μεταβιβάση την κυριότητα φορτηγού ΔΧ σε πιστωτή της για την κάλυψη μέρους της οφειλής της θα πληρώσει υπεραξία?

σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος

σημείωση ο πιστωτής - συνεργάτης είναι αυτοκινητιστής

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Άρθρο 10 Μεταβίβαση Φ.Δ.Χ.

1. Φ.Δ.Χ. χρήσης κάθε κατηγορίας, επιτρέπεται να μεταβιβάζονται δια πράξεως εν ζωή κατά κυριότητα με την άδειά τους σε όλες τις μεταφορικές επιχειρήσεις οι οποίες πληρούν τις διατάξεις της Οδηγίας 74/561, με την καταβολή φόρου, πριν από την υπογραφή της πράξης μεταβίβασης της αδείας, ως ακολούθως:

α) Για Φ.Δ.Χ. που κυκλοφόρησαν πριν από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου καταβάλλεται ποσοστό 3% επί του ποσού που αντιστοιχεί στην άδεια και το όχημα σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 2 του παρόντος νόμου.

β) Για Φ.Δ.Χ. που κυκλοφορούν δυνάμει των διατάξεων του παρόντος καταβάλλεται ποσοστό 2% επί του ποσού που αντιστοιχεί στην άδεια και το όχημα σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 2 του παρόντος νόμου.

2. Ο φόρος της ανωτέρω παραγράφου δεν καταβάλλεται σε περίπτωση μεταβιβάσεων Φ.Δ.Χ. που γίνονται λόγω συγχώνευσης μεταφορικών εταιρειών ή μετατροπής της εταιρικής μορφής των μεταφορικών εταιρειών.

3. Επιτρέπεται η εν ζωή μεταβίβαση των μετοχών και μεριδίων των μεταφορικών εταιρειών προς μετόχους/εταίρους τους και προς άλλα φυσικά πρόσωπα τηρουμένων των προϋποθέσεων του άρθρου 4 παράγραφος 1 του παρόντος νόμου.

http://www.opengov.gr/yme/?p=19

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...