Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΠΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΠΟ ΑΓΡΟΤΗ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ


mitsos

Ερώτηση

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες παρακάτω ερωτήσεις σχετικά με την πωληση ενός αγροτικού αυτοκινήτου σε αντιπροσωπεία από κατα κύριο επάγγελμα αγρότη με βιβλία. Ο συγκεκριμένος έκανε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς πριν από 1 μήνα, και είχε άγοράσει το αγροτικό αυτοκίνητο το 2005 μεταχειρισμένο.

α) Τι είδους παραστατικό θα κοπεί και από ποιόν.

β) Αν υπόκεται σε υπεραξία.

γ) Αν θα εισπράξει ΦΠΑ ο αγρότης από την αντιπροσωπεία.

δ) Αν χρειάζεται κάποια μεταβολή στην εφορία για προσθήκη ΚΑΔ ώστε να μπορέσει να υποστηρίξει το τιμολόγιο που θα κόψει ο αγρότης.

Οι δικές μου εκτιμήσεις είναι:

α)ΤΔΑ από τον αγρότη μιας και έχει βιβλία.

β)Οχι βάση της παρ.2 αρθρ. 5 Ν.Δ 1146/1972 που προστέθηκε με τις διατάξεις της παρ.9 του αρθρ.6 του Ν,1473/1984. όπου όταν ένας κατα κύριο επάγγελμα αγρότης μεταβιβάζει αγροτικό αυτοκίνητο σε αντιπροσωπεία, αγρότη ή και οποιονδηποτε άλλον δεν υπόκειται σε υπεραξία.

γ) Θα καταβληθεί κανονικά ο ΦΠΑ από την αντιπροσωπεία στον αγρότη.

δ) Όχι γιατί θεωρείται πώληση περουσιακού στοιχείου της αγροτικής του δραστηριότητας.

Σας ευχαριστώ :

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες παρακάτω ερωτήσεις σχετικά με την πωληση ενός αγροτικού αυτοκινήτου σε αντιπροσωπεία από κατα κύριο επάγγελμα αγρότη με βιβλία. Ο συγκεκριμένος έκανε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς πριν από 1 μήνα, και είχε άγοράσει το αγροτικό αυτοκίνητο το 2005 μεταχειρισμένο.

α) Τι είδους παραστατικό θα κοπεί και από ποιόν.

β) Αν υπόκεται σε υπεραξία.

γ) Αν θα εισπράξει ΦΠΑ ο αγρότης από την αντιπροσωπεία.

δ) Αν χρειάζεται κάποια μεταβολή στην εφορία για προσθήκη ΚΑΔ ώστε να μπορέσει να υποστηρίξει το τιμολόγιο που θα κόψει ο αγρότης.

Οι δικές μου εκτιμήσεις είναι:

α)ΤΔΑ από τον αγρότη μιας και έχει βιβλία.

β)Οχι βάση της παρ.2 αρθρ. 5 Ν.Δ 1146/1972 που προστέθηκε με τις διατάξεις της παρ.9 του αρθρ.6 του Ν,1473/1984. όπου όταν ένας κατα κύριο επάγγελμα αγρότης μεταβιβάζει αγροτικό αυτοκίνητο σε αντιπροσωπεία, αγρότη ή και οποιονδηποτε άλλον δεν υπόκειται σε υπεραξία.

γ) Θα καταβληθεί κανονικά ο ΦΠΑ από την αντιπροσωπεία στον αγρότη.

δ) Όχι γιατί θεωρείται πώληση περουσιακού στοιχείου της αγροτικής του δραστηριότητας.

Σας ευχαριστώ :

KAMIA ΑΠΑΝΤΗΣΗ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Συμφωνω

2. Δεν το ξερω. Δεν εχω χρονο να ψαξω.

3. Λογικα χωρις ΦΠΑ αφου δεν εκπεστηκε ΦΠΑ κατα την αγορα. (Περιπτωση κθ παραγρ.1 αρθρο 22 Ν.2859/2000)

4.Συμφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και πάλι, θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα και να ρωτήσω τι γίνεται στην παραπάνω περίπτωση με την διαφορά ότι ο αγοραστής δεν είναι η αντιπροσωπεία αλλά κάποιος ιδιώτης-αγρότης ειδικού καθεστώτος. Υπάρχει περίπτωση να γίνει η πώληση στον αγρότη ειδικού καθεστώτος με ιδιωτικό συμφωνητικό και να μην χρεωθεί ΦΠΑ από τον πωλητή-αγρότης κανονικού καθεστώτος?Και αν ναι υπάρχει κάποιο πρότυπο ιδιωτικού συμφωνητικού? Τέλος, υπάρχουν κάποιες έξτρα ενέργειες που πρέπει να γίνουν για την σωστή διαχείρηση τη συναλλαγής? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας

Καλημέρα, νομίζω ότι καλύπτεσαι και με Υπ. Δηλώσεις Ν.1599 Αγοραστή - πωλητή, δεν υπάρχει συγκεκριμένο συμφωνητικό, όσο για την υπεραξία οι απόψεις είναι πολλές. Θα πρέπει τουλάχιστον αν και εφόσον δεν προκύπτει υπεραξία να σου δώσει η ΔΟΥ έστω και μηδενική υπεραξία ως προς τη μεταβίβαση. Απόψη μου και εφόσον συμφωνεί και ο αρμοδιος υπάλληλος (το δέχεται) με υπευθ. δηλώσεις , ενα μικρό τίμημα για το αυτοκίνητο να βγεί ενα μικροποσό υπεραξίας να πληρωθεί και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης που από 01/01/2014 εντάχθηκε στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ θέλει να πουλήσει ένα μεταχειρισμένο αγροτικό αυτοκίνητο το οποίο έχει αγοράσει πριν από αρκετά χρόνια και ενόσω ήταν στο ειδικό καθεστώς των αγροτών. Η πώληση αυτή θα επιβαρυνθεί με ΦΠΑ? Δεν έχει εφαρμογή η περίπτωση κθ της παραγράφου 1 του άρθρου 22 του ν,2859/2000, μιας και ο αγρότης δεν εξέπεσε το ΦΠΑ της αγοράς?

Από τη ΔΟΥ πάντως μου είπαν ότι θα πρέπει να χρεωθεί ΦΠΑ καθώς αυτή τη στιγμή ο πωλητής υπάγεται στο κανονικό καθεστώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 12/11/2014 στις 12:24 ΜΜ, vvxk είπε

Αγρότης που από 01/01/2014 εντάχθηκε στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ θέλει να πουλήσει ένα μεταχειρισμένο αγροτικό αυτοκίνητο το οποίο έχει αγοράσει πριν από αρκετά χρόνια και ενόσω ήταν στο ειδικό καθεστώς των αγροτών. Η πώληση αυτή θα επιβαρυνθεί με ΦΠΑ? Δεν έχει εφαρμογή η περίπτωση κθ της παραγράφου 1 του άρθρου 22 του ν,2859/2000, μιας και ο αγρότης δεν εξέπεσε το ΦΠΑ της αγοράς?

Από τη ΔΟΥ πάντως μου είπαν ότι θα πρέπει να χρεωθεί ΦΠΑ καθώς αυτή τη στιγμή ο πωλητής υπάγεται στο κανονικό καθεστώς. 

Κάποια απάντηση σε αυτό? Έχω και εγώ το ίδιο θέμα τώρα να αντιμετωπίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 4/1/2019 στις 1:08 ΜΜ, mariamik είπε

Κάποια απάντηση σε αυτό? Έχω και εγώ το ίδιο θέμα τώρα να αντιμετωπίσω.

αγορά χωρίς φ.π.α πωλήσει χωρίς φ.π.α . 

ΑΓΟΡΑ ΜΕ ΦΠΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ -ΠΩΛΗΣΕΙ ΜΕ ΦΠΑ .

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ  ΚΑΝΟΝΑΣ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 12/3/2012 στις 3:22 ΜΜ, mitsos είπε

Καλημέρα! Θα ήθελα να σας κάνω κάποιες παρακάτω ερωτήσεις σχετικά με την πωληση ενός αγροτικού αυτοκινήτου σε αντιπροσωπεία από κατα κύριο επάγγελμα αγρότη με βιβλία. Ο συγκεκριμένος έκανε μετάταξη στο κανονικό καθεστώς πριν από 1 μήνα, και είχε άγοράσει το αγροτικό αυτοκίνητο το 2005 μεταχειρισμένο.

α) Τι είδους παραστατικό θα κοπεί και από ποιόν.

β) Αν υπόκεται σε υπεραξία.

γ) Αν θα εισπράξει ΦΠΑ ο αγρότης από την αντιπροσωπεία.

δ) Αν χρειάζεται κάποια μεταβολή στην εφορία για προσθήκη ΚΑΔ ώστε να μπορέσει να υποστηρίξει το τιμολόγιο που θα κόψει ο αγρότης.

Οι δικές μου εκτιμήσεις είναι:

α)ΤΔΑ από τον αγρότη μιας και έχει βιβλία.

β)Οχι βάση της παρ.2 αρθρ. 5 Ν.Δ 1146/1972 που προστέθηκε με τις διατάξεις της παρ.9 του αρθρ.6 του Ν,1473/1984. όπου όταν ένας κατα κύριο επάγγελμα αγρότης μεταβιβάζει αγροτικό αυτοκίνητο σε αντιπροσωπεία, αγρότη ή και οποιονδηποτε άλλον δεν υπόκειται σε υπεραξία.

γ) Θα καταβληθεί κανονικά ο ΦΠΑ από την αντιπροσωπεία στον αγρότη.

δ) Όχι γιατί θεωρείται πώληση περουσιακού στοιχείου της αγροτικής του δραστηριότητας.

Σας ευχαριστώ :

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης που δεν έχει πουθενά τιμολόγιο αγοράς (από παλιά αγορασμένο) και είναι κανονικού...

το εμφανίζω στα βιβλία; ως πάγιο;  έχει νόημα ;  αποδείξεις για την βενζίνα πάντως έχει και τις θέλει στα έξοδα... λογικό.....

υπάρχει υπηρεσία weblink ; κάτι; που να ζητήσω απόδειξη ότι έχει στην κατοχή του αυτό από πότε...

γενικά τι να το κάνω τώρα αυτό; γιατί μετά αν θέλει να το πωλήσει, τώρα δεν φαίνεται "στα βιβλία"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...