Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΠΑ βενζίνης ΙΧ και εκκαθαριστική φπα


XRISTOSX

Ερώτηση

Να ρωτήσω , γιατι εχω μπερδευτεί, δεν μου εχει ξανατύχει περιπτωση με βενζινες.

Οταν ελευθ. επαγγελματίας καταχωρει βενζινες στα βιβλία του και διοδια ,απο το ιδιωτικό του αυτοκίνητο, το φπα εκπιπτει κανονικά?

Το εγγράφουμε στα βιβλία , οπως το φπα των κινητών τηλεφώνων και στο τέλος θα κανουμε την φορολογική αναμόρφωση, στην καθαρή αξία , 'οπως στα κινητά? ή το χειριζομαστε διαφορετικά?

Και γραφουμε και στην πρώτη σελίδα της εκκαθαριστικής φπα, εκει που λέει :

Δαπάνη (χωρίς ΦΠΑ) καυσίμων, λιπαντικών, επισκευής, συντήρησης, ΕΙΧ αυτ/των μέχρι 9 θέσεων

το καθαρό ποσο που εχουμε εγγραψει στα βιβλία μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

οσοι τα εχουν λαθος τι γινεται?????

Ανασκολοπισμός στην πλατεία Κλαυθμώνος (είναι πιο cult από τη Συντάγματος)

Γι'αυτό άμα με δείτε να ρωτάω τίποτε χαζά.. μην κοροϊδεύετε.. :angry:

Γι αυτό είσαι εξαφανισμένος τελευταίως...

Μολύβι, αριθμομηχανάκι, χάρακα, γομολάστιχα και στους δρόμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΒΙΒΛΙΑ , ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΗΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ. ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΣΤΗΛΗ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΜΙΑ ΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ , ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτης μου πολιτικός μηχανικός, δήλωσε κωδικό δραστηριότητας στη ΔΟΥ , δραστηριότητες αρχιτεκτόνων και μηχανικών αλλά και κατασκευές κτιρίων για να βγάλει άδεια ΦΙΧ . Τα έσοδά του είναι από μελέτες και επιβλέψεις, είναι σωστό να περνάει στα βιβλία του καύσιμα (πετρέλαιο του ΦΙΧ) εφόσον δεν κάνει κατασκευές???????????? και τις έβαλε μόνο για να βγάλει επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα εξοδα κινησης (βενζινες, διοδια, κ.λπ.) για ι.χ. επιβατικο που ΔΕΝ ανηκει στον ιδιο τον ελευθερο επαγγελματια, μπαινουν στον κωδικο 902 της εκκαθαριστικης φ.π.α ή όχι ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα εξοδα κινησης (βενζινες, διοδια, κ.λπ.) για ι.χ. επιβατικο που ΔΕΝ ανηκει στον ιδιο τον ελευθερο επαγγελματια, μπαινουν στον κωδικο 902 της εκκαθαριστικης φ.π.α ή όχι ????

Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ τα έχεις καταχωρημένα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ τα έχεις καταχωρημένα ?

Ναι, τα εχω καταχωρημενα και δεν εχω εκπεσει τον φπα . Επομενως βαζω το συνολο της αποδειξης (καθαρη αξια + φπα ) στον κωδ.666 της εκκαθαριστικης . Σωστα ? Ωστοσο, στον κωδ.902 νομιζω οτι μπαινουν εξοδα κινησης και επισκευης ΕΙΧ που ανηκουν στην επιχειρηση. Να αφησω κενο τον κωδ. 902 ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, τα εχω καταχωρημενα και δεν εχω εκπεσει τον φπα . Επομενως βαζω το συνολο της αποδειξης (καθαρη αξια + φπα ) στον κωδ.666 της εκκαθαριστικης . Σωστα ? Ωστοσο, στον κωδ.902 νομιζω οτι μπαινουν εξοδα κινησης και επισκευης ΕΙΧ που ανηκουν στην επιχειρηση. Να αφησω κενο τον κωδ. 902 ?

Aφησέ τον κενό. Ο κωδ. αυτός είναι για στατιστικούς σκοπούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

& Ένα παρεμφερές θέμα:

ΑΕ παραχωρει ΕΙΧ (ενοικιαζόμενο απο εταιρεία ενοικίασης, σύμφωνα με την άδεια κυκλοφορίας του)-,σε συνεργάτη της με τον οποίο έχει συνάψει σύμβαση παροχής υπηρεσιών, όπου μεταξύ των άλλων(η σύμβαση) αναφέρει για παραχώρηση του ΕΙΧ για επαγγελματική χρήση, άνευ ανταλλάγματος.

Μπαίνει και εδώ το ερώτημα τι γίνεται με τις βενζίνες???????

1ον : σε ότι αφορά το ΦΠΑ, εκπίπτει?

2ον: μπαίνει στη διαδικασία φορολογικής αναμόρφωσης????????

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Μέχρι τώρα εγώ το αντιμετώπισα ως ΕΙΧ, είναι όμως σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΗ

& Ένα παρεμφερές θέμα:

ΑΕ παραχωρει ΕΙΧ (ενοικιαζόμενο απο εταιρεία ενοικίασης, σύμφωνα με την άδεια κυκλοφορίας του)-,σε συνεργάτη της με τον οποίο έχει συνάψει σύμβαση παροχής υπηρεσιών, όπου μεταξύ των άλλων(η σύμβαση) αναφέρει για παραχώρηση του ΕΙΧ για επαγγελματική χρήση, άνευ ανταλλάγματος.

Μπαίνει και εδώ το ερώτημα τι γίνεται με τις βενζίνες???????

1ον : σε ότι αφορά το ΦΠΑ, εκπίπτει?

2ον: μπαίνει στη διαδικασία φορολογικής αναμόρφωσης????????

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Μέχρι τώρα εγώ το αντιμετώπισα ως ΕΙΧ, είναι όμως σωστό?

Έχει κάποιος συνάδελφος άποψη για το παραπάνω??? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε όλους,

είμαι ιδιοκτήτης μιας εμπορικής επιχείρησης μορφής ΟΕ. Η εταιρεία μου κάνει χονδρικές πωλήσεις σε όλη την Ελλάδα με αποτέλεσμα οι πωλητές μου να κάνουν πάρα πολλά χλμ με τα αυτοκίνητα της εταιρείας.

Αυτή τη στιγμή η εταιρεία έχει τρία αυτοκίνητα επιβατηγά και ένα φορτηγάκι τύπου FIAT DOBLO.

Λόγω των μηνιαίων δαπανών σε βενζίνες σκέφτομαι να αλλάξω τα αυτοκίνητα με μικρές κλούβες τύπου Fiat Punto Van με κινητήρες πετρελαίου (επισημαίνω απλά το μοντέλο επειδή έχω ακούσει διάφορες απόψεις για διαφορετική αντιμετώπιση των εξόδων για τα φορτηγάκια…!!!) . Υπάρχει περίπτωση ο ΦΠΑ των καυσίμων να εκπίπτει από τον ΦΠΑ που υποχρεούται να καταβάλει η επιχείρηση ή όχι?

Αν όχι γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλωθούν τα οχήματα με άλλη μορφή χρήσης ώστε να εκπίπτει ο ΦΠΑ των καυσίμων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα σε όλους,

είμαι ιδιοκτήτης μιας εμπορικής επιχείρησης μορφής ΟΕ. Η εταιρεία μου κάνει χονδρικές πωλήσεις σε όλη την Ελλάδα με αποτέλεσμα οι πωλητές μου να κάνουν πάρα πολλά χλμ με τα αυτοκίνητα της εταιρείας.

Αυτή τη στιγμή η εταιρεία έχει τρία αυτοκίνητα επιβατηγά και ένα φορτηγάκι τύπου FIAT DOBLO.

Λόγω των μηνιαίων δαπανών σε βενζίνες σκέφτομαι να αλλάξω τα αυτοκίνητα με μικρές κλούβες τύπου Fiat Punto Van με κινητήρες πετρελαίου (επισημαίνω απλά το μοντέλο επειδή έχω ακούσει διάφορες απόψεις για διαφορετική αντιμετώπιση των εξόδων για τα φορτηγάκια…!!!) . Υπάρχει περίπτωση ο ΦΠΑ των καυσίμων να εκπίπτει από τον ΦΠΑ που υποχρεούται να καταβάλει η επιχείρηση ή όχι?

Αν όχι γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δηλωθούν τα οχήματα με άλλη μορφή χρήσης ώστε να εκπίπτει ο ΦΠΑ των καυσίμων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση

Εμπορική επιχείρηση μορφής ΟΕ σίγουρα έχει λογιστή, ο οποίος μπορεί να σας εξηγήσει για την αντιμετώπιση από πλευράς ΦΠΑ, των φορτηγών και των επιβατηγών αυτοκινήτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριοι Μια ανασκοπηση παρακαλω για να μην τα μπερδεψω

 

Λοιπον Ελ Επαγγελματιας (στην δικη μου περιπτωση λογοθεραευτρια) 

Βενζινες στα εξοδα μπαινει ολο το ποσο της αποδειξης π.χ. 25,00 εωρωπουλα χωρις ΦΠΑ στα Εξοδα ΧδΕ

 

και στην φορολογικη αναμρφωση αυτο θα γινει 25,00 * 0,30 σωστα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριοι Μια ανασκοπηση παρακαλω για να μην τα μπερδεψω

 

Λοιπον Ελ Επαγγελματιας (στην δικη μου περιπτωση λογοθεραευτρια) 

Βενζινες στα εξοδα μπαινει ολο το ποσο της αποδειξης π.χ. 25,00 εωρωπουλα χωρις ΦΠΑ στα Εξοδα ΧδΕ

 

και στην φορολογικη αναμρφωση αυτο θα γινει 25,00 * 0,30 σωστα !!!

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=85742&p=457491

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...