Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις απ΄το χτεσινό σεμινάριο της ΓΓΠΣ και ΕΦΕΕΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Επίσης ο ισολογισμός που υποβλήθηκε πέρυσι ηλεκτρονικά, φέτος μάλλον θα είναι προεραιτική η υποβολή του.

Διαγραφή χρεωστικής δήλωσης θα μπορεί να διαγραφεί αν δεν έχει πληρωθεί (απο τον 06/2012 θα ισχύει αναφέρθηκε).

Πάντως θα συμφωνήσω ότι θα έπρεπε να είχε γίνει αυτή η ημερίδα αρκετό χρόνο πρίν, τώρα πάνω κάτω τα περισσότερα ήταν γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημερίδα είχε τεράστια επιτυχία,

όχι επειδή σαν ξώβεργα είχε τον πιασάρικο τίτλο "Ο ρόλος του λογιστή",

όχι επειδή ξεκίνησε στις 16:30μμ αργώντας κατά 1 ολόκληρη ώρα αδιαφορώντας για τα 750 + 100 άτομα στην διπλανή αίθουσα,

όχι επειδή στις 17:05μμ έφυγα τρέχοντας μιας και συνειδητοποίησα πως έχουν περάσει πάνω από 12 χρόνια που έμαθα να χρησιμοποιώ usernames και passwords,

αλλά επειδή η τρίχρονη κόρη μου είπε στις ~17:30μμ όταν έφτασα στο σπίτι "Μπαμπά γιατί γύρισες αφού είναι ακόμη μέρα;"

Για τον λόγο αυτόν λοιπόν ευχαριστώ θερμά την ημερίδα διότι εξαιτίας της διαπίστωσα με τι μ@λ@κίες κάθομαι και ασχολούμαι.

Ωστόσο ένα παράπλευρο κέρδος είναι πως διαπίστωσα ότι η αίθουσα "έβραζε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη συνεργασια που ακριβως την ειδατε? γιατι ειμαι και λιγο μακρια και ισως να μην βλεπω καθαρα .....

Μα αν δεν είχες κακή πρόθεση θα την έβλεπες στο πρόγραμμα της ημερίδας, <19.40-20.00 ερωτήσεις>. Ολόκληρα 20 λεπτά για ερωτήσεις βρε αδερφέ. Για συζήτηση και διάλογο όχι μόνο δεν υπήρχε χώρος στο πρόγραμμα αλλά και καμία διάθεση, πέρα από τα ωραία που άκουσα από τον Θεοχάρη, γιαυτό και δεν επέτρεπαν ερωτήσεις-διακοπές κατά την διάρκεια των παρουσιάσεων. Αυτό φάνηκε και από την αντίδραση της έδρας στη διάρκεια της αντιπαράθεσης που κάναμε δύο τρία άτομα για το Ε9. Στην ουσία δεν ήθελαν ούτε λάθη να παραδεχτούν, ούτε να συζητήσουν για προβλήματα. Θα έλεγα ότι δεν με ξένισε η αντίδραση της έδρας στις φωνές μου για την απαράδεκτη κατάσταση με τα ατελείωτα ακαταχώριστα Ε9, που αν την κατάλαβα καλά ήταν <τι φωνάζεις ρε θα κονομήσουμε φράγκα και το μόνο πρόβλημα είναι να πάρουμε παράταση>, ούτε το φοβερό επιχείρημα εντάξει υπάρχουν ακατοχύρωτα και τι προτείνεις να κάνουμε? Βεβαίως στην απάντηση μου <να τα καταχωρήσετε> δεν έλαβα απάντηση. Ούτε η σιωπή της συντριπτικής πλειοψηφίας των συναδέλφων με ξένισε, τέτοιοι είμαστε τέτοιες συμπεριφορές μας αξίζουν, και όπως είπε κάποιος άμισθοι υπάλληλοι του υπουργείου είμαστε. Εγώ δεν είδα καμία αίθουσα να βράζει, εκτός αν ‘έβραζε σιωπηρά, ίσως και το μάτι της κουζίνας από λάθος να ήταν κοντά στο μηδέν, Εγώ δεν βλέπω να αντιδρά και να έχει αιτήματα ο κλάδος, εκτός βέβαιο από το να ζητιανεύουμε παρατάσεις. Ξέρετε τι μου είπε πριν από λίγο καιρό μια κύρια από την ΓΓΠΣ, και όχι βεβαίως απλή τηλεφωνήτρια, όταν της είπα να πει κάτι στους παραπάνω για το Ε9, εσείς σαν κλάδος γιατί δεν τους τα λέτε, δεν μπορείτε να στείλετε μερικά email? Τέλος πάντων σε μία συνάντηση που έπρεπε να γίνει ουσιαστική συζήτηση, είδαμε τα κολεγιόπαιδα με τα slides και τις γνωστές αμερικανιές που δεν νομίζω ότι είχαν να προσφέρουν κάτι για τον ρόλο του λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησε κάποιος αν βελτιωσαν τίποτα φέτος στην τεχνική υποδομή τους για να αντέξει τις ταυτόχρονες υποβολές χιλιάδων χρηστών ανα λεπτό.

Αυτό μας ενδιαφέρει παρα πολύ γιατι με το Ε9 είδαμε τι έγινε την τελευταία βδομάδα πριν την παράταση , επίσης όλοι θυμόμαστε τι τραβηξαμε πέρισυ με τις ατελείωτες ωρες πανω απο τον υπολογιστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φάνηκε και από την αντίδραση της έδρας στη διάρκεια της αντιπαράθεσης που κάναμε δύο τρία άτομα για το Ε9. Στην ουσία δεν ήθελαν ούτε λάθη να παραδεχτούν, ούτε να συζητήσουν για προβλήματα. Θα έλεγα ότι δεν με ξένισε η αντίδραση της έδρας στις φωνές μου για την απαράδεκτη κατάσταση με τα ατελείωτα ακαταχώριστα Ε9, που αν την κατάλαβα καλά ήταν <τι φωνάζεις ρε θα κονομήσουμε φράγκα και το μόνο πρόβλημα είναι να πάρουμε παράταση>, ούτε το φοβερό επιχείρημα εντάξει υπάρχουν ακατοχύρωτα και τι προτείνεις να κάνουμε? Βεβαίως στην απάντηση μου <να τα καταχωρήσετε> δεν έλαβα απάντηση. Ούτε η σιωπή της συντριπτικής πλειοψηφίας των συναδέλφων με ξένισε, τέτοιοι είμαστε τέτοιες συμπεριφορές μας αξίζουν, και όπως είπε κάποιος άμισθοι υπάλληλοι του υπουργείου είμαστε. Εγώ δεν είδα καμία αίθουσα να βράζει, εκτός αν ‘έβραζε σιωπηρά, ίσως και το μάτι της κουζίνας από λάθος να ήταν κοντά στο μηδέν, Εγώ δεν βλέπω να αντιδρά και να έχει αιτήματα ο κλάδος, εκτός βέβαιο από το να ζητιανεύουμε παρατάσεις. Ξέρετε τι μου είπε πριν από λίγο καιρό μια κύρια από την ΓΓΠΣ, και όχι βεβαίως απλή τηλεφωνήτρια, όταν της είπα να πει κάτι στους παραπάνω για το Ε9, εσείς σαν κλάδος γιατί δεν τους τα λέτε, δεν μπορείτε να στείλετε μερικά email? Τέλος πάντων σε μία συνάντηση που έπρεπε να γίνει ουσιαστική συζήτηση, είδαμε τα κολεγιόπαιδα με τα slides και τις γνωστές αμερικανιές που δεν νομίζω ότι είχαν να προσφέρουν κάτι για τον ρόλο του λογιστή.
Συνάδελφε 35 λεπτά έκατσα μόνο. Όντως κάποιος ανταπάντησε 3-4 φορές σχετικά με το Ε9. Μπορεί να ήσουν εσύ. Η αίθουσα ήταν αρκετά μεγάλη και εξάλλου δεν γνωριζόμαστε. Αυτήν την ένταση διαπίστωσα καθώς και ότι έπιασαν τα αυτιά από χαμηλόφωνες συζητήσεις παρεών στις εμπρός και πίσω σειρές καθισμάτων από εμένα.
Ρωτησε κάποιος αν βελτιωσαν τίποτα φέτος στην τεχνική υποδομή τους για να αντέξει τις ταυτόχρονες υποβολές χιλιάδων χρηστών ανα λεπτό.

Αυτό μας ενδιαφέρει παρα πολύ γιατι με το Ε9 είδαμε τι έγινε την τελευταία βδομάδα πριν την παράταση , επίσης όλοι θυμόμαστε τι τραβηξαμε πέρισυ με τις ατελείωτες ωρες πανω απο τον υπολογιστη...

Έγραψα ότι έφυγα αρκετά νωρίς διότι κατά την γνώμη δεν υπήρχε κάτι ουσιαστικό να μάθω. Ωστόσο από την ομιλία του γενικού έγινε γνωστό πως θα παραλάβουν τα καινούργια μηχανήματα πολύ νωρίτερα από το τέλος του έτους ( όπως ήταν προγραμματισμένο σύμφωνα με τον διαγωνισμό που είχε προκυρηχθεί γι΄αυτά ). Τα μηχανήματα αυτά, μην γελιέσαι, δεν είναι για να υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα ώστε να διευκολυνθούν οι λογιστές και ο κόσμος. Αυτό θα είναι απλώς ένα παράπλευρο όφελος. Τα μηχανήματα είναι για να διεκπαιρεώσουν έναν απίστευτα μεγαλύτερο όγκο πληροφοριών. Αυτό σημαίνει πως θα βάλουμε ip μέχρι και στην κ..........δα μας λίγους μήνες νωρίτερα και όποιος κατάλαβε-κατάλαβε. Αυτά πήγα να μάθω, να ακούσω, να προετοιμαστώ. Αντ΄αυτού είδα τις οθόνες όπως ===> https://www1.gsis.gr...QVGl!-737354683 με την διαφορά ότι για τις παράπλευρες οδηγίες που φαίνονται υπό τον τίτλο "Βοήθεια" υπήρχε μια κυρία που μας χάριζε την φωνή της!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω (μεταξύ άλλων) την κακιά συνήθεια να κρατάω διάφορα αρχεία, ίσως γιατί πιστεύω ότι ο καθένας το λόγο του μπορεί να τον χειριστεί όπως θέλει. Τον κάνει και τσίχλα εύκολα. Τα γραπτά όμως μένουν.... Όπως αυτά που επισυνάπτω... Τα δύο πρώτα μοιράστηκαν το 2005, στην ΔΕΘ μετά την τότε ημερίδα της Γ.Γ.Π.Σ., όπου μας είχε παρουσιαστεί το νέο ΤΑΧΙS, όπου... φαντάσου θα στέλναμε από τότε??? ηλεκτρονικά το Ε9, το Ε7, κ.ο.κ. Και η αναβάθμιση που έγινε, θα έδινε φτερααααά στο νέο TAXIS... Η δε πρόσκληση του 2007, αφορούσε τη χρήση των ψηφιακών πιστοποιητικών...Εσείς τα είδατε;;;

icis0001.pdf

taxis0001.pdf

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ PKI 2.pdf

Όπως προείπα, καλές οι δημόσιες σχέσεις, αλλά να υπάρχει και κάποιο αποτέλεσμα. Διαφορετικά δεν είναι παρά "dust in the wind".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη συνεργασια που ακριβως την ειδατε? γιατι ειμαι και λιγο μακρια και ισως να μην βλεπω καθαρα .....

Εσύ πολύ καλά βλέπεις ότι δεν βλέπεις τίποτα... B):P

Αυτοί που είναι πολύ κοντά δεν βλέπουν καθαρά...

Είναι τα φώτα που τυφλώνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπώθηκε επίσης ότι φέτος στο Ε3 θα υπάρχει και η αναμόρφωση η οποία θα υποβληθεί μαζί .

Ε πές το να κοιμηθώ ήσυχη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Το χτεσινό σεμινάριο που ήμουν απ΄τις 3:00 εως τις 20:10 μπορώ να πω ότι

ήταν οι πιο "χαμένες" ώρες μου και εκτός απ΄τους χαιρετισμούς και την προβολή

του τι έχει καταφέρει να κάνει μέχρι τώρα το ΤΑΧΙΣ δεν άκουσα τίποτα που θα

με βοηθήσει, δεν είδα να "προγραμματίζουμε μαζί" όπως ανέφερε η ανακοίνωση

του σεμιναρίου το χρονοδιάγραμμα υποβολής των φετινών δηλώσεων και δεν

είδα να ακούγεται η γνώμη μας, ο προβληματισμός μας και η αγωνία μας.

Είμαι 1000% σίγουρη ότι εσκεμμένα μεταφέρθηκε στην τελευταία ενότητα

το θέμα του Ε9 .Αυτό έγινε γιατί αρχικά ήταν τα κανάλια mega-skai-net και δεν θα

ήθελαν κάποιοι να φανεί η αντίδραση για το μπάχαλο του Ε9. Αυτή η αντίδραση

ήρθε μετά που είχαν φύγει και τα κανάλια και ο κύριος Θεοχάρης.Αλλά και πάλι

έβλεπα πως μας είχαν "γραμμένους".Δεν ξέρω αν αργότερα στο θέμα των απαντήσεων

στα ερωτήματά μας μπόρεσε κανείς να μάθει κάτι νέο ή να καταλάβει κάτι για

παράταση.Όποιος έμεινε μέχρι τέλος και αν μπορεί ας μας ενημερώσει.

Πάντως η τόσο μεγάλη προσέλευση των συναδέλφων δείχνει την ανάγκη μας για

αυτή τη συνεργασία με τη ΓΓΠΣ που δυστυχώς δεν βλέπω να γίνεται.

Eχω γραψει πολλές φορές οτι, τα σεμινάρια απο οποιονδήποτε, δεν προσφέρουν τίποτα. Ολα γινονται για το ζήτω , απο ασχετους, ακόμα και αν ειναι ο πιο αρμόδιος , ο θεωρουμενος ειδικός του υπουργείου οικονομικων. Το καλύτερο σεμιναριο ειναι το διαβασμα και η κριση του εγκεφαλού σου. Εαν δεν τα καταφερνει ο ιδιος ο εγκεφαλός σου να σου κανει το σεμινάριο, παράτα τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπώθηκε επίσης ότι φέτος στο Ε3 θα υπάρχει και η αναμόρφωση η οποία θα υποβληθεί μαζί .

Βρε καλώς τον αγαπημενο φίλο τον Κωστήηηηη!!! Σου κωλουσα με τη φωτογραφια που φορουσες το γυαλί. Λοιπόν, τωρα σου λέω ξαναβάλτη, γιατι αυτη εδω σου φουσκώνει τα μαγουλάκια και χάνεις τη γοητεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...