Jump to content
  • 0

μειωση μισθου υπαλληλου για το μηνα μαρτιο

olga30
 Share

Question

Καλημερα

Σε περιπτωση που ο εργοδοτης θελει να κανει μειωση μισθου σε υπαλληλο του θα πρεπει να το δηλωσω στο ικα ή κανονικα βγαζω απλα για το μηνα μισθοδοτικη κατασταση υπολογιζοντας με βαση τα νεα δεδομενα ?

Ευχαριστω

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Guest LIA852

καλημέρα..στον γενικό χαμό που επικρατεί αν μπορεί κάποιος να βοηθησει θα το εκτιμούσα...

δουλεύω σε υποκτάστημα με ιατρικα ειδη και η πρόσληψή μου εχι γίνει σαν υπάλληλος γρα΄φείου. Να σημειώσω επισης οτι είμαστε μεσω προγράμματοσ οαεδ το οποιο

τελειωνει αρχεσ μαρτιου όπωσ αναφέρει και η λήξη σύμβασης.

Ο εργοδότης ομωσ μας ενημέρωσε για μείωση μισθου 30% και οποιος δεν δεχτει...αδιευκρίνιστο...

Είναι νόμιμο να γίνει μείωσει αφου είμαστε μέσω προγράμματος?

είναι νόμιμή η μείωση 30%?

Πως με συμβουλεύεται να το χειριστώ?

Σας ευχαριστώ εκ τςν προτέρων για την βοήθεια

• 0

καλημέρα..στον γενικό χαμό που επικρατεί αν μπορεί κάποιος να βοηθησει θα το εκτιμούσα...

δουλεύω σε υποκτάστημα με ιατρικα ειδη και η πρόσληψή μου εχι γίνει σαν υπάλληλος γρα΄φείου. Να σημειώσω επισης οτι είμαστε μεσω προγράμματοσ οαεδ το οποιο

τελειωνει αρχεσ μαρτιου όπωσ αναφέρει και η λήξη σύμβασης.

Ο εργοδότης ομωσ μας ενημέρωσε για μείωση μισθου 30% και οποιος δεν δεχτει...αδιευκρίνιστο...

Είναι νόμιμο να γίνει μείωσει αφου είμαστε μέσω προγράμματος?

είναι νόμιμή η μείωση 30%?

Πως με συμβουλεύεται να το χειριστώ?

Σας ευχαριστώ εκ τςν προτέρων για την βοήθεια

Παντως εγω που το ρωτησα στον ΟΑΕΔ μου ειπαν ΟΧΙ για εξι μηνες ακομη μετα την ληξη του προγραμματος,δεν μπορει να κανη μειωση,διοτι δεσμευεται απο την <συμβαση. που εχει κανει με τον ΟΑΕΔ,πριν την εναρξη της επιδοτησης.

ο σχετικος νομος λεει οτι απαγορευεται οποια δηποτε μεταβολη της συμβασης τως επιδοτουμενων και δεσμευωμενων,κατα την διαρκεια και 6 μηνες μετα,που ειναι η μεταβατη περιοδος υποχρεωτικης διατηρησης των ανωτερω εργαζομενων.

• 0

Παντως εγω που το ρωτησα στον ΟΑΕΔ μου ειπαν ΟΧΙ για εξι μηνες ακομη μετα την ληξη του προγραμματος,δεν μπορει να κανη μειωση,διοτι δεσμευεται απο την <συμβαση. που εχει κανει με τον ΟΑΕΔ,πριν την εναρξη της επιδοτησης.

ο σχετικος νομος λεει οτι απαγορευεται οποια δηποτε μεταβολη της συμβασης τως επιδοτουμενων και δεσμευωμενων,κατα την διαρκεια και 6 μηνες μετα,που ειναι η μεταβατη περιοδος υποχρεωτικης διατηρησης των ανωτερω εργαζομενων.

Αλήθεια;

Για όλα τα προγράμματα Πέτρο;;;

• 0
Guest LIA852

εκ παραδρομης εγραψα παραπάνω οτι η σύμβαση λήγει τον μάρτιο ενω λήγει τον Μαιο

fazexa είναι ευκολό να μου πεις ποιος νόμοσ είναι αυτος για να τον βρώ?

ισχυεί για όλα τα προγράμμα? σας ευχαριστώ όλους

• 0
Guest KEFALLINOS

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΟΒΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

• 0

Αλήθεια;

Για όλα τα προγράμματα Πέτρο;;;

NIKO!εγω ρωτησα για το τροποποιημενο διατηρησης 200.000 θεσεων ,αλλα νομιζω..οτι ολα τα ιδια ειναι.

• 0

Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΔΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΟΒΕΙ ΑΜΕΣΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

αυτο ειναι αλλο...και οντως μπορει. ομως τι θα κερδιση? ο αλλος....που θα παρη πρεπει να μπηκαι αυτος , με πληρη απασχοληση και με την ιδια συμβαση με τον προυγουμενο διοτι για αυτους και μονο συνεχιζει να ισχυη..δεν μπορεις να αλλαξης τους ορους, οσο δεσμευεσαι απο το προγραμμα.

• 0

http://www.oaed.gr/Pages/SN_1183.pg

αυτο καπου στο αρθρο 7 λεει

.....• το συνολικό μηνιαίο ακαθάριστο ποσό που δικαιού−

ται ο εργαζόμενος, το οποίο δε θα είναι κατώτερο του

προβλεπόμενου από τις οικείες Συλλογικές Συμβάσεις

Εργασίες (Σ.Σ.Ε.).

και καπου στο αρθρο 8 λεει

.....Κατά τη διάρκεια του προγράμματος θα πρέπει να

διατηρείται το ίδιο καθεστώς απασχόλησης των επιχο−

ρηγούμενων εργαζόμενων, καθώς και του δεσμευόμενου

προσωπικού τους.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος δεν είναι δυνατή

η μετατροπή του καθεστώτος απασχόλησης, τόσο των

επιχορηγούμενων εργαζομένων, όσο και του δεσμευ−

όμενου μη επιχορηγούμενου προσωπικού από πλήρη

απασχόληση σε μερική απασχόληση.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος πρέπει να υπάρ−

χουν είκοσι (20) τουλάχιστον ημέρες ασφάλισης κατά

μήνα για κάθε μισθωτό επιχορηγούμενο ή δεσμευό−

μενο.

Οι ανωτέρω δεσμεύσεις ισχύουν και για το χρονικό

διάστημα από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης

μέχρι και την έκδοση της εγκριτικής απόφασης.

• 0
Guest forum

Καλησπέρα σας. Εργάζομαι σε εμπορική επιχείρηση εδώ και 2 χρόνια ως υπάλληλος γραφείου.

Είμαι άνω των 25 ετών. Καθαρές αμοιβές 700€ (άγαμος, χωρίς προϋπηρεσία, με επίδομα Τει.) . Πρόσληψη με ΣΣΕ Εμπορικών επιχειρήσεων.

Μας ανακοίνωσαν ότι θα γίνουν μειώσεις.

Στην επιχείρηση είμαι με το τετραετές Πρόγραμμα OΑΕΔ. Μου ανακοίνωσαν λοιπόν ότι θέλουν να με πάνε στην ΕΓΣΣΕ στα 550€ καθαρές μηνιαίες αποδοχές και ότι μπορούν να το κάνουν από 01/04/2012.

1)Θέλω να ξέρω αν μπορούν να το κάνουν ή αν τους δεσμεύει τελικά το επιδοτούμενο πρόγραμμα που με έχουν.

2)Επίσης ο εργοδότης υποστηρίζει ότι ανήκει στα μη μέλη. Αυτό πως μπορείς να το εξακριβώσεις?

• 0

αυτο ειναι αλλο...και οντως μπορει. ομως τι θα κερδιση? ο αλλος....που θα παρη πρεπει να μπηκαι αυτος , με πληρη απασχοληση και με την ιδια συμβαση με τον προυγουμενο διοτι για αυτους και μονο συνεχιζει να ισχυη..δεν μπορεις να αλλαξης τους ορους, οσο δεσμευεσαι απο το προγραμμα.

Δεν ισχύει αυτό.

Ο νέος εργαζόμενος που αντικαθιστά τον παλαιό πρέπει να είναι με τους ίδιους όρους - μερική πενθήμερο ή πλήρη απασχόληση - ότι είχε και ο πρώτος. Ο μισθός προφανώς και δεν μπορεί να είναι ο ίδιος με τον προηγούμενο.

Πέρα από τα νέα εργασιακά, σκέψου το εξής.

Αντικαθιστώ έναν αρτεργάτη με 10 χρόνια προυπηρεσία με ένα με 2 χρόνια προυπηρεσία. Αν ο πρώτος έχει μεικτό μισθό 1200, ο δεύτερος θα έχει 950 και φυσικά ο ΟΑΕΔ δεν έχει θέμα με αυτό.

Στην ίδια λογική μπορείς να διώξεις πωλήτρια που ακολουθεί την ΣΣΕ εμπορικών και αντικατάσταση με πωλήτρια με ΕΓΣΣΕ και φυσικά καμία σχέση οι αποδοχές.

Η παλιά είχε πλήρη απασχόληση, η νέα πλήρη απασχόληση, και τελείωσε η ιστορία ας λέει ότι θέλει ο ΟΑΕΔ δεν υπάρχει κάτι σχετικό στο πρόγραμμα εκτός από τον περιορισμό που είπα. Συγκεκριμένα λέει νομίζω ασαφώς και αορίστως "τα ίδια χαρακτηριστικά" και τίποτε άλλο. Για ξαναδέστο.

Οι ερμηνείες του κάθε υπαλλήλου του ΟΑΕΔ μικρή σημασία έχουν. Το πρόγραμμα είναι ξεκάθαρο για το θέμα του μισθού. Δεν είναι ξεκάθαρο μόνο αν αντικαθιστάς μπουφετζή με σερβιτόρο (αλλαγή ειδικότητας επιδοτούμενου) και μόνο αυτό (προσωπικά μου έχει τύχει και μέχρι στιγμής δεν είχα θέμα πάντως).

• 0
Guest forum

Μάλιστα...

Τι γίνεται όμως αν θέλει να το κάνει στον ίδιο υπάλληλο που έχει?

Από βοηθό λογιστή μπορεί να τον πάει σε μισθό ΕΓΣΣΕ ως υπάλληλο χωρίς κανένα πρόβλημα?

• 0
Μάλιστα... Τι γίνεται όμως αν θέλει να το κάνει στον ίδιο υπάλληλο που έχει? Από βοηθό λογιστή μπορεί να τον πάει σε μισθό ΕΓΣΣΕ ως υπάλληλο χωρίς κανένα πρόβλημα?

Μόνο με απόλυση και επαναπρόσληψη μπορώ να δω ότι δεν θα έχει πρόβλημα.

Αν κάνει τροποποίηση σύμβασης μπορεί ο ΟΑΕΔ να πατήσει πάνω στο εδάφιο που είπα για ίδια χαρακτηριστικά κτλπ και να υπάρχει θέμα.

• 0

Μάλιστα...

Τι γίνεται όμως αν θέλει να το κάνει στον ίδιο υπάλληλο που έχει?

Από βοηθό λογιστή μπορεί να τον πάει σε μισθό ΕΓΣΣΕ ως υπάλληλο χωρίς κανένα πρόβλημα?

Το ίδιο ερώτημα έχω κι εγώ......... Εργάζομαι ως βοηθός λογιστή με το διετές πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. κι επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι δεχομαι να μου γίνει μείωση μισθού. Στην επιθεώρηση μας είπαν οτι μπορεί να γινει μείωση εως και το νεο κατωτατο όριο της ΕΓΣΣΕ (δηλ 586,00) επειδή έχει λήξει η σύμβαση στην οποία εντάσομαι από 31/12/2010. Στον οαεδ που ρωτησε ο εργοδοτης μου, του είπαν στην αρχή ότι δεν δέχονται μείωση μισθού, μετά όμως που τους είπε ότι ρώτησε και στην επιθεώρηση εργασίας και του είπαν οτι έχει το δικαίωμα αυτό, του είπαν οτι μπορούν να δεχτουν το κατωτερο οριο της προηγούμενης ΕΓΣΣΕ δηλ 751,39.

Ελπίζω να μην έχουν κάνει λάθος γιατί αυτό έχουμε σκοπό να κάνουμε......

• 0

Δεν νομίζω ότι μπορείτε να συμφωνήσετε σε μειωση επιπέδου ΕΓΣΣΕ πριν λήξει η διαρκεια της μετενεργειας, δηλαδη πριν την 15/05/2012.

Οι κανονιστικοί όροι συλλογικής σύμβασης που έχει ήδη λήξει ή καταγγελθεί μέχρι την 14-02-12 ισχύουν για ένα τρίμηνο, δηλαδή μέχρι την 14-05-12: Νοούνται οι συλλογικές συμβάσεις εργασίας οι οποίες έληξαν ή καταγγέλθηκαν εντός του τελευταίου εξαμήνου πριν την έναρξη ισχύος του ν.4046/2012 και αυτές ισχύουν για ένα τρίμηνο 14.2.2012 έως 14.5.2012.
Για τις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έχουν λήξει ή καταγγελθεί και μέχρι την 14.2.2012 έχει παρέλθει και το 6μηνο παράτασης ισχύος τους, όπως προέβλεπε η π αρ. 5 τ ου α ρ. 9 τ ου ν . 1876/1990, ( που κ αταργήθηκε μ ε τ ο ν .4046/2012), δίνεται η παράταση του τριμήνου (14.2.2012 έως 14.5.2012) μόνο για τη σύναψη νέων Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας από τα μέρη, που έχουν το δικαίωμα αυτό σύμφωνα με το νόμο διότι:.............................

Όταν παρέλθει το τρίμηνο από τη λήξη ή την καταγγελία της σ.σ.ε και δεν συναφθεί νέα σ.σ.ε, τότε όλοι οι κανονιστικοί όροι που αφορούν επιδόματα παύουν να ισχύουν, συνεχίζουν όμως να ισχύουν αποκλειστικά αυτοί που αφορούν αφενός το βασικό μισθό/ημερομίσθιο (της σ.σ.ε. που έληξε ή καταγγέλθηκε) και αφετέρου τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις σ.σ.ε που έληξαν ή καταγγέλθηκαν.

• 0

Εγώ πάντως που είχα ρωτήσει τον ΟΑΕΔ μου είχαν πεί πως μπορώ να μειώσω τον μισθό εργαζομένου με διετές πρόγραμμα αλλά θα μειωθεί και η επιδότηση.... τελικά τι ισχύει..?

• 0
Guest forum

'Άντε βγάλε άκρη, έτσι όπως μας κατάντησαν...

Αν έχω καταλάβει καλά , τελικά μπορεί να σου μειώσει το μισθό και να σου αλλάξει ειδικότητα χωρίς κανένα πρόβλημα από επιθεώρηση και από ΟΑΕΔ (αφού το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ το μόνο που δεν δέχεται είναι να σου αλλάξει το ωράριο).

Με λίγα λόγια από βοηθό λογιστή σε πάει άνετα σε υπάλληλο με μισθό ΕΓΣΣΕ. Και δεν μπορείς να πεις και κουβέντα αφού έχει λήξει και η σύμβαση των Εμπορικών επιχειρήσεων.

Τώρα αν το κάνει αρχές Απριλίου ή μέσα Μαΐου για μένα είναι το ίδιο και το αυτό, αφού δεν μπορώ να γλυτώσω με τίποτα το μισθό της ΕΓΣΣΕ και δεν υπάρχει κάτι να με προστατεύει.

Οπότε ή το δέχομαι ή παίρνω τα κουβαδάκια μου και ψάχνω άλλη παραλία. Σωστά?