Jump to content
  • 0

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ?


Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΕΩΣ ΤΡΙΑ????? ΚΑΙ ΠΕΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΜΒΑΣΗ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ? ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΙΣΟ?

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

ΛΙΓΗ ΗΡΕΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ.... Κ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΑΛΛΑ ΟΠΟΥ ΕΨΑΞΑ Κ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

HAVE A NICE DAY!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.

Η διάρκεια 1-3 ετών που σας ενημέρωσαν ισχύει για την σύναψη συλλογικών συμβάσεων εργασίας

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/13473 (άρθρο 2 παρ.1)

Πρόσληψη μπορείτε να κάνετε κανονικά (ακόμα) & αν για δικούς λόγους θέλετε να είναι ορισμένου χρόνου, έχετε υπόψη σας ότι μπορείτε να την καταγγείλετε αν υπάρχει σοβαρός λόγος, ειδάλλως είστε υποχρεωμένοι να καταβάλλετε τις αποδοχές & ότι δικαιούται ο εργαζόμενος για τον συνολικό χρόνο της σύμβασης.

Υ.Γ.1 Αποψη μου, αφού μέχρι 1 έτος δεν δικαιούται αποζημίωση απόλυσης ο εργαζόμενος, κάντε την αορίστου χρόνου.

Υ.Γ.2 Στέφανε, φυσικά & θα τα ξεχάσεις αυτά που ήξερες & όχι σιγά σιγά, μάνι μάνι θα σου'λεγα....!!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα.

Η διάρκεια 1-3 ετών που σας ενημέρωσαν ισχύει για την σύναψη συλλογικών συμβάσεων εργασίας

http://www.taxheaven.../circular/13473 (άρθρο 2 παρ.1)

Πρόσληψη μπορείτε να κάνετε κανονικά (ακόμα) & αν για δικούς λόγους θέλετε να είναι ορισμένου χρόνου, έχετε υπόψη σας ότι μπορείτε να την καταγγείλετε αν υπάρχει σοβαρός λόγος, ειδάλλως είστε υποχρεωμένοι να καταβάλλετε τις αποδοχές & ότι δικαιούται ο εργαζόμενος για τον συνολικό χρόνο της σύμβασης.

Υ.Γ.1 Αποψη μου, αφού μέχρι 1 έτος δεν δικαιούται αποζημίωση απόλυσης ο εργαζόμενος, κάντε την αορίστου χρόνου.

Υ.Γ.2 Στέφανε, φυσικά & θα τα ξεχάσεις αυτά που ήξερες & όχι σιγά σιγά, μάνι μάνι θα σου'λεγα....!!!

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΕΝΟΣ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΕΙΣ ΤΟΥ:

Αύριο το βράδυ περί τις 20.00 ο κομήτης του Χάλλεϋ θα ειναι ορατός στην

περιοχή μας, γεγονός το οποίον συμβαίνει μόνο μία φορά κάθε 75 χρόνια.

Οι άνδρες, με στολή ασκήσεων, να βρίσκονται συγκεντρωμένοι στον χώρο

συγκεντρώσεως του τάγματος οπου θα τους εξηγήσω το σπάνιο αυτό

φαινόμενο.

Σε περίπτωση βροχής, δεν θα μπορούμε να δούμε τίποτε, οπότε

συγκεντρώσατε τους άνδρες στο αμφιθέατρο και θα τους δείξω ταινίες του φαινομένου.

Ο ΕΠΙΤΕΛΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΟΧΑΓΟ:

Κατά διαταγή του Διοικητού, αύριο περί την 20.00, ο κομήτης του Χάλλεϋ

θα εμφανιστεί πάνω από τον χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος. Αν βρέξει

συγκεντρώστε τους άνδρες έξω με στολή ασκήσεων και φέρτε τους με βήμα

στο αμφιθέατρο, οπου θα λάβει χώρα το σπάνιο αυτό φαινόμενο, κάτι που

συμβαίνει μια φορά κάθε 75 χρόνια.

Ο ΛΟΧΑΓΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΜΟΙΡΙΤΕΣ:

Κατά διαταγή του Διοικητού, με στολή ασκήσεων περί τις 20.00 αύριο το

βράδυ, το φαινόμενο του κομήτη του Χάλλεϋ θα εμφανιστεί στο αμφιθέατρο.

Σε περίπτωση βροχής στο χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος, ο Διοικητής θα

δώσει αλλη διαταγή, κάτι το οποίο συμβαίνει μιά φορά κάθε 75 χρόνια.

Ο ΔΙΜΟΙΡΙΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΟΧΙΑ:

Αύριο περί τις 20.00 ο διοικητής θα εμφανιστεί στο αμφιθέατρο με τον

κομήτη του Χάλλεϋ κάτι το οποίο συμβαίνει κάθε 75 χρόνια. Αν βρέξει ο

Διοικητής θα διατάξει τον κομήτη στο χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος.

Ο ΛΟΧΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΜΟΙΡΙΑ:

Οταν βρέξει αύριο περί τις 20.00, ενα φαινόμενο, ο 75χρονος Στρατηγός

Χάλλεϋ, συνοδευόμενος απο το Διοικητή, θα διασχίσει οδηγώντας τον κομήτη

του, το χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος, με στολή ασκήσεων.

ΔΥΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ:

Ηρθε ο Στρατηγός μεσ' τη βροχή, με μιά Χάρλεϋ, σαν κομήτης και φορούσε

στολή ασκήσεων.

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΛΙΓΗ ΗΡΕΜΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ.... Κ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΑΛΛΑ ΟΠΟΥ ΕΨΑΞΑ Κ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...

HAVE A NICE DAY!

Σας ζήτησαν να κάνετε από που περιγράφετε ή απλά σας είπαν κοίταξε αυτά ισχύουν τώρα, οπότε ..... Ποιός σας ενημέρωσε ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ ΕΝΟΣ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΕΞΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΕΙΣ ΤΟΥ:

Αύριο το βράδυ περί τις 20.00 ο κομήτης του Χάλλεϋ θα ειναι ορατός στην

περιοχή μας, γεγονός το οποίον συμβαίνει μόνο μία φορά κάθε 75 χρόνια.

Οι άνδρες, με στολή ασκήσεων, να βρίσκονται συγκεντρωμένοι στον χώρο

συγκεντρώσεως του τάγματος οπου θα τους εξηγήσω το σπάνιο αυτό

φαινόμενο.

Σε περίπτωση βροχής, δεν θα μπορούμε να δούμε τίποτε, οπότε

συγκεντρώσατε τους άνδρες στο αμφιθέατρο και θα τους δείξω ταινίες του φαινομένου.

Ο ΕΠΙΤΕΛΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΟΧΑΓΟ:

Κατά διαταγή του Διοικητού, αύριο περί την 20.00, ο κομήτης του Χάλλεϋ

θα εμφανιστεί πάνω από τον χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος. Αν βρέξει

συγκεντρώστε τους άνδρες έξω με στολή ασκήσεων και φέρτε τους με βήμα

στο αμφιθέατρο, οπου θα λάβει χώρα το σπάνιο αυτό φαινόμενο, κάτι που

συμβαίνει μια φορά κάθε 75 χρόνια.

Ο ΛΟΧΑΓΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΜΟΙΡΙΤΕΣ:

Κατά διαταγή του Διοικητού, με στολή ασκήσεων περί τις 20.00 αύριο το

βράδυ, το φαινόμενο του κομήτη του Χάλλεϋ θα εμφανιστεί στο αμφιθέατρο.

Σε περίπτωση βροχής στο χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος, ο Διοικητής θα

δώσει αλλη διαταγή, κάτι το οποίο συμβαίνει μιά φορά κάθε 75 χρόνια.

Ο ΔΙΜΟΙΡΙΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΟΧΙΑ:

Αύριο περί τις 20.00 ο διοικητής θα εμφανιστεί στο αμφιθέατρο με τον

κομήτη του Χάλλεϋ κάτι το οποίο συμβαίνει κάθε 75 χρόνια. Αν βρέξει ο

Διοικητής θα διατάξει τον κομήτη στο χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος.

Ο ΛΟΧΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΙΜΟΙΡΙΑ:

Οταν βρέξει αύριο περί τις 20.00, ενα φαινόμενο, ο 75χρονος Στρατηγός

Χάλλεϋ, συνοδευόμενος απο το Διοικητή, θα διασχίσει οδηγώντας τον κομήτη

του, το χώρο συγκεντρώσεως του τάγματος, με στολή ασκήσεων.

ΔΥΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ:

Ηρθε ο Στρατηγός μεσ' τη βροχή, με μιά Χάρλεϋ, σαν κομήτης και φορούσε

στολή ασκήσεων.

ΚΛΑΙΩ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ....!!!!!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχεις..... να'σαι καλά ρε Στέφανε!!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

ενημερωση απο συναδελφους ηταν... τραγικη ειρωνια ειναι αυτο... ημιμαθεια μαλλον! προφανως δεν ειχαν διαβασει σωστα το αρθρο κατι δεν καταλαβαν σωστα.. αλλα δεν τουσ αδικω με τοσες αλλαγες εχουν ζαλισει τα μυαλουδακια τους! εγω απλα το έθεσα το θεμα γιατι ενω εψαξα κ διαβασα δεν βρηκα κατι που να συναδει με τα δικα τους λεγομενα και ειπα βρε λες να εχουν δικιο αυτοι κ εγω αδικο????

Link to post
Share on other sites
  • 0

ενημερωση απο συναδελφους ηταν... τραγικη ειρωνια ειναι αυτο... ημιμαθεια μαλλον! προφανως δεν ειχαν διαβασει σωστα το αρθρο κατι δεν καταλαβαν σωστα.. αλλα δεν τουσ αδικω με τοσες αλλαγες εχουν ζαλισει τα μυαλουδακια τους! εγω απλα το έθεσα το θεμα γιατι ενω εψαξα κ διαβασα δεν βρηκα κατι που να συναδει με τα δικα τους λεγομενα και ειπα βρε λες να εχουν δικιο αυτοι κ εγω αδικο????

Δε νομίζω ότι είναι ημιμάθεια. Θα έλεγα κάποιοι προτιμούν να ενημερώνονται πχ. από διάφορους Αυτιάδες και δεν κάνουν τον κόπο να διαβάσουν και το κείμενο του νόμου.

Link to post
Share on other sites
  • 0

To θέμα για συζήτηση είναι το εξής :

Βάσει της ΠΡ.ΥΠ.ΣΥΜΒ 6/28-2-2012 ολές οι ΣΣΕ που βρίσκονται σε ισχύ ήδη 24 μήνες λήγουν 14/2/2012 και εξακολουθούν να ισχύουν μεχρι 14/5/2012 ( πχ. ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΏΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ) και αυτές που εχουν ήδη λήξει μέχρι 28/5/2012.(πχ.ΣΣΕ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ).

ΣΕΝΑΡΙΟ 1ο ΔΕΝ υπογράφετε νέα σύμβαση μέσα στο τρίμηνο ΑΡΑ έχουμε ΒΑΣΙΚΟ+ΩΡΙΜΑΝΗΣ+ΤΕΚΝΩΝ+ΣΠΟΥΔΩΝ+ΕΠΙΚ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡ.ΥΠ.ΣΥΜΒ 6/28-2-2012 αρθρο 2 παραγρ.4

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ 1) Ισχύει και για τις νέες προσλήψεις μετα την λήξη του τριμήνου ?

2) Αν κάνω ατομικές συμβάσεις μπορώ να κατεβάσω τους μισθούς μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ ?

ΣΕΜΑΡΙΟ 2ο Υπογράφετε νέα ΣΣ εργασίας επειδή πλέον δεν μπορεί αν κηρυχθεί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους

Ν.4024 αρθρο 6 οσοι δεν συμμετέχουν στην υπογραφή δεν δεσμεύονται απο την νέα ΣΣΕ , αρα ΄μπορούν να κάνουν ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ με ελάχιστη αμοιβή αυτή της ΕΓΣΣΕ. ?

παρακαλώ συναδέλφους που εχουν μελετήσει το θέμα να δώσουν οσο ποιό σαφείς και τεκμηριωμένες απαντήσεις μπορούν γιατί το θέμα θεωρώ οτι είναι αρκετά περίπλοκο. .

ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites
  • 0

To θέμα για συζήτηση είναι το εξής :

Βάσει της ΠΡ.ΥΠ.ΣΥΜΒ 6/28-2-2012 ολές οι ΣΣΕ που βρίσκονται σε ισχύ ήδη 24 μήνες λήγουν 14/2/2012 και εξακολουθούν να ισχύουν μεχρι 14/5/2012 ( πχ. ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΏΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ) και αυτές που εχουν ήδη λήξει μέχρι 28/5/2012.(πχ.ΣΣΕ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ).

ΣΕΝΑΡΙΟ 1ο ΔΕΝ υπογράφετε νέα σύμβαση μέσα στο τρίμηνο ΑΡΑ έχουμε ΒΑΣΙΚΟ+ΩΡΙΜΑΝΗΣ+ΤΕΚΝΩΝ+ΣΠΟΥΔΩΝ+ΕΠΙΚ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡ.ΥΠ.ΣΥΜΒ 6/28-2-2012 αρθρο 2 παραγρ.4

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ 1) Ισχύει και για τις νέες προσλήψεις μετα την λήξη του τριμήνου ?

2) Αν κάνω ατομικές συμβάσεις μπορώ να κατεβάσω τους μισθούς μέχρι τα όρια της ΕΓΣΣΕ ?

ΣΕΜΑΡΙΟ 2ο Υπογράφετε νέα ΣΣ εργασίας επειδή πλέον δεν μπορεί αν κηρυχθεί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ για ΟΛΟΥΣ τους εργαζόμενους

Ν.4024 αρθρο 6 οσοι δεν συμμετέχουν στην υπογραφή δεν δεσμεύονται απο την νέα ΣΣΕ , αρα ΄μπορούν να κάνουν ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ με ελάχιστη αμοιβή αυτή της ΕΓΣΣΕ. ?

παρακαλώ συναδέλφους που εχουν μελετήσει το θέμα να δώσουν οσο ποιό σαφείς και τεκμηριωμένες απαντήσεις μπορούν γιατί το θέμα θεωρώ οτι είναι αρκετά περίπλοκο. .

ευχαριστώ

ΣΕΝΑΡΙΟ 1ο ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ. ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ

ΕΡΩΤΗΜΑ 1ο. ΝΑΙ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥΣ

ΕΡΩΤΗΜΑ 2ο. ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ. ΕΔΩ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ

ΣΕΝΑΡΙΟ 2ο. ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΙ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ

Link to post
Share on other sites
  • 0

To θέμα για συζήτηση είναι το εξής :

Βάσει της ΠΡ.ΥΠ.ΣΥΜΒ 6/28-2-2012 ολές οι ΣΣΕ που βρίσκονται σε ισχύ ήδη 24 μήνες λήγουν 14/2/2012 3 και εξακολουθούν να ισχύουν μεχρι 14/5/2012 ( πχ. ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΏΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ) και αυτές που εχουν ήδη λήξει μέχρι 28/5/2012.(πχ.ΣΣΕ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ).

συγγνώμη, αλλά εγώ κατάλαβα για των πχ εμπορικών καταστημάτων αυτό...

"Άρθρο 2

1. Οι Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας συνάπτονται εφεξής για ορισμένο χρόνο ισχύος, η διάρκεια του οποίου δεν μπορεί να είναι μικρότερη από ένα (1) έτος και δεν μπορεί να υπερβαίνει τα τρία (3) έτη.

2. Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που βρίσκονται σε ισχύ, ήδη 24 μήνες μέχρι την 14-2-2012 ή και περισσότερο, λήγουν στις 14-2-2013.

Των εμπορ.κατ/των λοιπόν (ΠΚ14/17-3-11) είχε έναρξη ισχύος της 1-1-10, αρά ίσχυε ήδη 24 μήνες την 14-2-12, οπότε θεωρώ ότι συνεχίζει ως τις 14-2-13...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι όσες ΣΣΕ βρίσκονται σε ισχύ τουλαχιστον 24 μήνες λήγουν 14-3-2013 σύμφωνα με την ΠΥΣ 6/28-2/2012.

αλλα η ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΏΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ με ΠΚ/2/26-1-2012 ( μεταξύ ΣΕΛΠΕ και ΟΙΥΕ) ΔΕΝ μπορεί να κηρυχθεί υποχρεωτική αρα ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ .

Η ΣΣΕ Των εμπορ.κατ/των (ΠΚ14/17-3-11) έναρξη ισχύος της 1-1-10 μεταξύ ΟΙΥΕ και ΓΣΕΒΕΕ τι διάρκεια είχε ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι όσες ΣΣΕ βρίσκονται σε ισχύ τουλαχιστον 24 μήνες λήγουν 14-3-2013 σύμφωνα με την ΠΥΣ 6/28-2/2012.

αλλα η ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΏΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ με ΠΚ/2/26-1-2012 ( μεταξύ ΣΕΛΠΕ και ΟΙΥΕ) ΔΕΝ μπορεί να κηρυχθεί υποχρεωτική αρα ΔΕΣΜΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ .

Η ΣΣΕ Των εμπορ.κατ/των (ΠΚ14/17-3-11) έναρξη ισχύος της 1-1-10 μεταξύ ΟΙΥΕ και ΓΣΕΒΕΕ τι διάρκεια είχε ?

ΑΚΡΙΒΩΣ..

Link to post
Share on other sites
  • 0

αν λαβουμε υποχιν αυτο.. ισχυει υποχρεωτικα για 1 ετος.

Γ.Σ.Ε.Ε.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ υπ’ αριθμ. 1 Αθήνα,4/1/2011

Θδ-εβ/βπ/301210

ΠΡΟΣ

Τα Εργατικά Κέντρα

και Ομοσπονδίες

Δύναμης Γ.Σ.Ε.Ε.

....8. Οι ΣΣΕ συνάπτονται για ορισμένο ή αόριστο χρόνο. Κάθε ΣΣΕ που προβλέπει διάρκεια ισχύος πέρα από ένα έτος, θεωρείται ότι έχει αόριστη διάρκεια. Η διάρκεια ισχύος της δεν μπορεί να είναι μικρότερη από ένα έτος.

Εφόσον μια ΣΣΕ λήξει ή καταγγελθεί, οι κανονιστικοί της όροι εξακολουθούν να ισχύουν για ένα εξάμηνο και εφαρμόζονται και στους εργαζόμενους που προσλαμβάνονται κατά το διάστημα αυτό.

Link to post
Share on other sites
  • 0

συγγνώμη, αλλά εγώ κατάλαβα για των πχ εμπορικών καταστημάτων αυτό...

"Άρθρο 2

1. Οι Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας συνάπτονται εφεξής για ορισμένο χρόνο ισχύος, η διάρκεια του οποίου δεν μπορεί να είναι μικρότερη από ένα (1) έτος και δεν μπορεί να υπερβαίνει τα τρία (3) έτη.

2. Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που βρίσκονται σε ισχύ, ήδη 24 μήνες μέχρι την 14-2-2012 ή και περισσότερο, λήγουν στις 14-2-2013.

Των εμπορ.κατ/των λοιπόν (ΠΚ14/17-3-11) είχε έναρξη ισχύος της 1-1-10, αρά ίσχυε ήδη 24 μήνες την 14-2-12, οπότε θεωρώ ότι συνεχίζει ως τις 14-2-13...

Συμφωνω ισχυει κανονικα εως 14/2/2013 και με την μετενεργεια εσω 14/5/2013, Υπαρχει ομως ενα αλλά. Αυτη η ΣΣΕ δεν κυρηχθηκε υποχρεωτικη. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Link to post
Share on other sites
  • 0

αν λαβουμε υποχιν αυτο.. ισχυει υποχρεωτικα για 1 ετος.

Γ.Σ.Ε.Ε.

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ υπ’ αριθμ. 1 Αθήνα,4/1/2011

Θδ-εβ/βπ/301210

ΠΡΟΣ

Τα Εργατικά Κέντρα

και Ομοσπονδίες

Δύναμης Γ.Σ.Ε.Ε.

....8. Οι ΣΣΕ συνάπτονται για ορισμένο ή αόριστο χρόνο. Κάθε ΣΣΕ που προβλέπει διάρκεια ισχύος πέρα από ένα έτος, θεωρείται ότι έχει αόριστη διάρκεια. Η διάρκεια ισχύος της δεν μπορεί να είναι μικρότερη από ένα έτος.

Εφόσον μια ΣΣΕ λήξει ή καταγγελθεί, οι κανονιστικοί της όροι εξακολουθούν να ισχύουν για ένα εξάμηνο και εφαρμόζονται και στους εργαζόμενους που προσλαμβάνονται κατά το διάστημα αυτό.

Αν όμως λάβουμε υπόψη το μωβάκι, η 14/2011 ίσχυε για το 2010 & 2011, οπότε πάει αορίστου χρόνου, σωστά?

Aυτη η ΣΣΕ δεν κυρηχθηκε υποχρεωτικη. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

ποια? η 14/2011? εγώ ξέρω ότι η 2/2012 δεν είναι υποχρεωτική...

Link to post
Share on other sites
  • 0

H ΣΣ εμπορ.κατ/των (ΠΚ14/17-3-11) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΗΡΥΧΘΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ( δεν βρήκα κάτι σχετικό ) και ειναι μάλλον αορίστου χρόνου ( ΠΚ 17-3-2011 και ημερ.ισχύος 1-1-2010 αρα σε ισχύ πανω απο 14 μήνες

1)ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ εργαζομένου μπόρουμε να μειώσουμε τα επιδόματα πουν δεν προβλέπονται απο (14/2/13 + 3 μηνες ) 14/5/2013

2)ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗ ΓΝΩΜΗ των εργαζομένων της επιχείρησης ανα πάσα στιγμή γιατι ΔΕΝ με ΔΕΣΜΕΥΕΙ η ΣΣΕ εμπορικών κατ.( Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΔΕΝ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΝΈΝΑ ΣΥΝΔ/ΚΟ ΟΡΓΑΝΟ), και οι ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΛΉΨΕΙΣ με αμοιβες ΕΓΣΣΕ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν όμως λάβουμε υπόψη το μωβάκι, η 14/2011 ίσχυε για το 2010 & 2011, οπότε πάει αορίστου χρόνου, σωστά?

ποια? η 14/2011? εγώ ξέρω ότι η 2/2012 δεν είναι υποχρεωτική...

Πιστευω να μιλας για του Εμποριου...ΠΚ14/17-3-11,( ΟΙΥΕ και ΓΣΕΒΕΕ κλπ) αυτη ναι, ισχυει εως 5ος/13 ,Αλλα,ισχυει ΜΟΝΟ για τους εργοδοτες -εργαζομενους, που ειναι μελη αυτων των οργανωσεων που συμετειχαν στην υπογραφη της.ΑΝ εσεις δεν ειστε,ΔΕΝ ισχυει.

Συμβασεις εμποριου θα το πουμε τελειως απλα,υπαρχουν <τριων ταχυτητων ή ειδων> αυτη που μολις ειπαμε,υπαρχει και αλλη μια ,αλλα δεσμευει ΜΟΝΟ για το ΣΕΛΠΕ που υπογραφεικε το 2012 και υπαρχει και αυτη του 2010 που κυρυχθηκε υποχεωτικη μεσα στο 2010 με ΙΣΧΥ απο 1/1/2010 αυτη μονο δεσμευει ΟΛΟΥΣ. αυτη λοιπον θα ληξη 13/5/2012.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ΔΑ 51/2010 που αφορά την Παροχή Υπηρεσιών, ισχυει, ή καταργειται και πάμε στην ΕΓΣΣ?

Εληγε στις 31/10/2010 και απο τοτε δεν εχει βγει κάτι άλλο σχετικό.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Παρακαλω αν ξερει καποιος να μου απαντηση. Εχω επιχειρηση με 25 ατομα προσωπικο. Δεν ειμαι μελος σε κανενα εμπορικο συλλογο. Στους περισσοτερους εχω την Σ.Σ.Ε υπαλληλων εμπορικων επιχειρησεων 2011 (4/3/2011). 1) Απο ποτε μπορω να κανω μειωση μισθων? 2) Η συμβαση των λογιστων εχει ληξη απο το 2009 - 2010 αν θυμαμαι καλα. Στην υπαλληλο που ειναι βοηθος λογιστη μπορω αμμεσα να κανω μειωση μισθου και καταργηση επιδοματων? 3) Μια υπαλληλος μου ανακοινωσε εχτες οτι ειναι εγκυος. Προχωραω και σε αυτην μειωση ή υπαρχει κατι διαφορετικο?

Ευχαριστω .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Παρακαλω αν ξερει καποιος να μου απαντηση. Εχω επιχειρηση με 25 ατομα προσωπικο. Δεν ειμαι μελος σε κανενα εμπορικο συλλογο. Στους περισσοτερους εχω την Σ.Σ.Ε υπαλληλων εμπορικων επιχειρησεων 2011 (4/3/2011). 1) Απο ποτε μπορω να κανω μειωση μισθων? 2) Η συμβαση των λογιστων εχει ληξη απο το 2009 - 2010 αν θυμαμαι καλα. Στην υπαλληλο που ειναι βοηθος λογιστη μπορω αμμεσα να κανω μειωση μισθου και καταργηση επιδοματων? 3) Μια υπαλληλος μου ανακοινωσε εχτες οτι ειναι εγκυος. Προχωραω και σε αυτην μειωση ή υπαρχει κατι διαφορετικο?

Ευχαριστω .

ενα ενα.... μια μερα ακομα υπομονη... να βγει η ερμηνευτικη! ναι θα μειωσετε μη βιαζεστε... αλλα απο την στιγμη που ισχυει το 3μηνο της μετενεργειας θα σε συμβουλευα να μην κανεις κατι βεβιασμενο.. γιατι ενας να βρεθει κ να σε τρεξει για βλαπτικη μεταβολη, καλα κρασια τοτε!

Link to post
Share on other sites
  • 0

ενα ενα.... μια μερα ακομα υπομονη... να βγει η ερμηνευτικη! ναι θα μειωσετε μη βιαζεστε... αλλα απο την στιγμη που ισχυει το 3μηνο της μετενεργειας θα σε συμβουλευα να μην κανεις κατι βεβιασμενο.. γιατι ενας να βρεθει κ να σε τρεξει για βλαπτικη μεταβολη, καλα κρασια τοτε!

Φιλε μου αυτο κοιταω και εγω να μην εχω προβληματα. Απλα ξερω οτι μεχρι τελους του μηνα δεν θα κανω τιποτα αλλα αντε να τρεχεις απο 1/4 με τις προθεσμιες και τα λοιπα.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...