Προς το περιεχόμενο

Το είδαμε κι'αυτό! Δηλώσεις μέσω facebook


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μόλις ανάρτησε κάποιος στο facebook:

Όσοι φίλοι ενδιαφέρονται να κάνουν την Φορολογική τους Δήλωση οικονομικά, λόγω της δύσκολης κατάστασης, αναλαμβάνουμε με τον συνεργάτη μου με άδεια Λογιστή Ά τάξης, την διεκπεραίωση τους από 30 ευρώ και πάνω ανάλογα με την ιδιαιτερότητα της κάθε Δήλωσης. Για πληροφορίες στο inbox παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Μου θυμίζει κάτι flayers που έβρισκα πέρσι πεταμένα σε εμπορικούς δρόμους που έλεγαν: Φορολογικές δηλώσεις από 10ευρώ - παραλαβή και παράδοση στο σπίτι σας!

Δεν έχω λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το κίνημα της πατάτας, να και το κίνημα της δήλωσης! Φορολογούμενοι όλης της Ελλάδας, μας συγχωρείτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το κίνημα της πατάτας, να και το κίνημα της δήλωσης-πατάτας! Φορολογούμενοι όλης της Ελλάδας, μας συγχωρείτε....

Οι λογιστές-μεσάζοντες!!! Τι άλλο θα ακούσουμε...

Χρόνια βέβαια λέω σε όλους σε ποιό εύρος τιμών κυμαίνεται κοστολογικά η δήλωσή τους:

1) Τσάμπα-3 ευρώ, διαβάζεις το βιβλιαράκι του Υ.Ο. και ότι κατάλαβες-τα 3 ευρώ αν πάει ταχυδρομικώς, διαφορετικά τσάμπα.

2) 6-9 ευρώ, διαβάζεις το βιβλιαράκι του Υ.Ο. και μια ετήσια δημοσίευση για δηλώσεις, (+3 ευρώ ταχυδρομικώς).

3) Κάνεις την δήλωση σε λογιστή και ότι συμφωνήσετε (που δεν νομίζω σχεδόν ποτέ να φθάνει τα προτινόμενα ποσά του ΛΣΑ)

4) Κάνεις την δήλωση σε "λογιστή" και ότι συμφωνήσετε. (Βλέπε αλλοδαποί με ψευδείς δηλώσεις εισοδήματος που κάποιοι έξυπνοι τους έκαναν δηλώσεις μέσω Taxis και στον έλεγχο πάπαλα).

5) Βρίσκεις συγγενικό-φιλικό πρόσωπο λογιστή και πατάς στο φιλότιμό του (ευτυχώς είμαι μονόχνωτος και το έχω αποφύγει αυτό-κοπέλα σε λογιστικό γραφείο κάνει έως και 30-40 δηλώσεις-εξυπηρετήσεις σε φίλους συγγενείς τσάμπα...και έχουν και απαιτήσεις από πάνω).

Πλέον 6) Τις κάνεις μέσω προσωποπαπύρου (lol) και μαζεύεις 500 αρέσκω ημερησίως.

Ο μεσάζων ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να ανοίξω σελίδα στον προσωποπάπυρο. Άνω των 500 αρέσκω, 24,12% έκπτωσις. Στα 1.000 αρέσκω οι δηλώσεις θα κουρεύονται συστημικώς.

ΥΓ: Αυτό για τους μεσάζοντες, πώς σας ήρθε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, έξυπνος/η.

Δυστυχώς δεν έχω facebook. Αλλά και μόνο για να κάνω το ίδιο με τον κύριο από πάνω, σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα λογαριασμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να ανοίξω σελίδα στον προσωποπάπυρο. Άνω των 500 αρέσκω, 24,12% έκπτωσις. Στα 1.000 αρέσκω οι δηλώσεις θα κουρεύονται συστημικώς.

ΥΓ: Αυτό για τους μεσάζοντες, πώς σας ήρθε;

Αφού το κίνημα της πατάτας είναι για την κατάργηση των μεσαζόντων... Αναφέρθηκα στην αρχική δημοσίευση και στο πνεύμα της (όπως τουλάχιστον το αντελήφθην).

Στηρίχθηκα και στο "Μετά το κίνημα της πατάτας, να και το κίνημα της δήλωσης! Φορολογούμενοι όλης της Ελλάδας, μας συγχωρείτε..." Αλήθεια η συγχώρεση για ποιό λόγο αναφέρθηκε;

Υ.Γ. 1 Αυτό που θα ήθελα να είχα δει εδώ και χρόνια, είναι η κατάργηση του μεσάζοντα στα ασφαλιστήρια συμβόλαια ζωής-αυτοκινήτου κλπ... Ποιός ο λόγος να πληρώνω εσαεί έναν πωλητή, για προϊόν/υπηρεσία που αγόρασα; Και στην πλειονότητα των περιπτώσεων που χρησιμοποιείται υπηρεσία από ένα συμβόλαιο, ο ασφαλισμενος μιλά συνήθως με την ασφαλιστική...Αυτοί είναι ΟΙ ΜΕΣΑΖΟΝΤΕΣ!

Υ.Γ. 2 Σας έκανα αρέσκω... άλλα 497 για το πρώτο σκαλί έκπτωσης :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D Να σας πω, δεν σκεφτόμουνα τους μεσάζοντες, αλλά την πρόφαση της φτηνής τιμής, χωρίς ωστόσο να σκεφτόμαστε ανάλογη μείωση κόστους παραγωγής διατηρώντας ταυτόχρονα την ποιότητα του προϊόντος μας, προσπαθώντας να γίνουμε αρεστοί βραχυπρόθεσμα στον καταναλωτή πελάτη μας, μη σκεπτόμενοι τη ζημιά που προξενούμε στον επαγγελματικό μας κλάδο, αλλά και στους καταναλωτές σε μεσομακροπρόθεσμο ορίζοντα που θα έχουν ένα προβληματικό προϊόν στα χέρια τους, με ορατές τις συνέπειες από την κατανάλωσή του. Ως μη συμμετέχων λοιπόν στο κίνημα των πατατοδηλώσεων, ανέκραξα: "Φορολογούμενοι όλης της Ελλάδας, μας συγχωρείτε!", παραφράζων την γνωστήν ρήσιν του Καρόλου Μαρξ και συμπληρώνων: "... αλλά δεν έχουμε πατάτες προς απόσυρσιν να σας πουλήσουμε". Όσο για την συμπαθή τάξιν των μεσαζόντων, όλων των επαγγελματικών χώρων, σημειώ ότι "Έξεστιν Κλαζομενίοις ασχημονείν" υπενθυμίζων στους τάλανας λήπτας των υπηρεσιών των ότι "Άπιστα τα των Θετταλών"

ΥΓ: Δεν έχω τίποτα με τους Κλαζομενίους, πόσω δε με τους Θετταλούς, ων εις εξ αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το βλεπετε αυτό:

Φορολογικές Δηλωσεις μόνο με 15 ευρώ.

Με κάθε δήλωση δώρο ενα δεκάκιλο πατάτες Νευροκοπίου.

Θα γίνει το αδιαχώρητο η όχι? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το βλεπετε αυτό:

Φορολογικές Δηλωσεις μόνο με 15 ευρώ.

Με κάθε δήλωση δώρο ενα δεκάκιλο πατάτες Νευροκοπίου.

Θα γίνει το αδιαχώρητο η όχι? :D

Εγώ που είμαι από την Αγιά μπορώ να δίνω μήλα αντί πατάτες, ή θα με κυνηγάει η Επιτροπή Ανταγωνισμού; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα σας τη σπάσω !!!! :)

Το κακό που το είδατε ?

Αν ο κύριος είναι Λογιστής, απλά βρήκε ένα φτηνό και πάνω από όλα έυκολο προσβάσιμο τρόπο διαφήμισης δεν κάνει κάτι κακό , άλλωστε και Α τάξης είναι και η τιμή είναι 30,00 ευρώ και άνω ......

Γιατί εδώ παίζουν και 20 άρικα και τέτοια .

Για μια απλή δήλωση χωρίς τεκμήρια και τέτοια 30,00 είναι μια χαρά ......

ΥΓ 1 Η δική μας πολιτική τιμών και ειδικά φέτος είναι διαφορετική και υψηλότερη , αλλά ελεύθερη αγορά είμαστε, άλλωστε το πρόβλημα των περισσοτέρων είναι το ποιόί έχουν δικαίωμα να ανοίγουν και όχι οι τιμές ή άλλα επαγγελματικά δικαιώματα ....

ΥΓ 2 Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω και εμείς κάνουμε πολλές πολλές δηλώσεις δωρέαν , είτε από υποχρέωση είτε από συγγένεια είτε επειδή θέλεις να κάνεις λίγο και τον ρομπέν των δασών είτε για διάφορους λόγους . Το προτιμάμε από το ότι να πάρουμε 20-30 ευρώ ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι έξω από ΔΟΥ της Αττικής:

"Δηλώσεις αλλοδαπών 15,00"

Μη θυμηθώ το απαράδεκτο στη Λα'ι'κή να μοιράζονται χαρτάκια ότι λογιστικό γραφείο

παρέχει φύλαξη αποδείξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να πρωτοσχολιάσω απ'όλα αυτά που διαβάζω?

Πραγματικά τα έχω χαμένα.....πώς είναι δυνατόν να απαξιώνεται έτσι το επάγγελμα μας? :unsure:

Σε λίγο θα δούμε και φορολογικές δηλώσεις σε λαδόκολλα!!! :blink:

Μαζί με την παλαμίδα,δώρο και η φορολογική σας δήλωση!!!

Υ.Γ. Μην παρεξηγηθώ που λέω για την λαδόκολλα, δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανένα επάγγελμα,απλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε συνάδελφοι διαφήμιση μέσω facebook έκανε ο συνάδλεφος δε βγήκε στη λαϊκή...

Αλλωστε μέσω facebook διαφημίζονται πλέον πολλές επιχειρήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε συνάδελφοι διαφήμιση μέσω facebook έκανε ο συνάδλεφος δε βγήκε στη λαϊκή...

Αλλωστε μέσω facebook διαφημίζονται πλέον πολλές επιχειρήσεις...

Εμένα προσωπικά δεν με πείραξε τόσο το facebook,όσο αυτό:

Πέρσι έξω από ΔΟΥ της Αττικής:

"Δηλώσεις αλλοδαπών 15,00"

Μη θυμηθώ το απαράδεκτο στη Λα'ι'κή να μοιράζονται χαρτάκια ότι λογιστικό γραφείο

παρέχει φύλαξη αποδείξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια βέβαια είναι πως "έξεστι Κλαζομενιοίς ασχημονείν" και όχι "έξεστιΝ ..."...

Κατά τα λοιπά πέρυσι "παίζανε" και φθηνότερες τιμές. Άρα κατέφθασε η ραγδαία πρόοδος της ανόδου τιμών !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω , που υπάρχει θεσμοθετημένος τιμοκαταλάγος έτσι ώστε να κατακρίνουμε το συνάδελφο ? Πουθενά .

Μπορεί ρε παιδί μου να κάτσει κανά τζόκερ και να βγω και να λέω όλες οι δηλώσεις δωρέαν ........

Πέρα από το ηθικό κομμάτι που είναι το πρόβλημα ??????

Το επάγγελμα του έχουμε βγάλει τα μάτια μας μόνοι μας , από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι κουβεντες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω , που υπάρχει θεσμοθετημένος τιμοκαταλάγος έτσι ώστε να κατακρίνουμε το συνάδελφο ? Πουθενά .

Μπορεί ρε παιδί μου να κάτσει κανά τζόκερ και να βγω και να λέω όλες οι δηλώσεις δωρέαν ........

Πέρα από το ηθικό κομμάτι που είναι το πρόβλημα ??????

Το επάγγελμα του έχουμε βγάλει τα μάτια μας μόνοι μας , από εκεί και πέρα όλα τα άλλα είναι κουβεντες !

Αποστόλη,άμα κερδίσεις το τζόκερ δώσε τίποτα και σ'εμάς τους καλούς σου συναδέλφους...χαχαχαχα... :P

Όσο για το ότι εμείς οι ίδιοι έχουμε απαξιώσει το επάγγελμα δεν έχεις και άδικο!

Αν είχαμε ορίσει τιμές κάτω από τις οποίες δεν θα έπεφτε κανείς μας, τότε και οι πελάτες θα μας σεβόταν και τέτοιες γελειότητες δεν θα γινόταν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς τα έχουμε ισοπεδώσει όλα... το κορυφαίο όμως όλων θεωρώ οτι είναι αυτό, είδα σήμερα διαφήμιση: δηλώσεις Ε9 μόνο με 10 ευρώ!!!??????? με φπα ή χωρίς δεν διευκρινίζει :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τα παρεγηγειτε όλα.

Αμα πειναει ο άλλος η δεν έχει να δώσει γάλα στο παιδί του τι να κάνει?Και κωλοτουμπες ακόμη κάνει.

Ας οψονατι αυτοι που κατάντησαν το επάγγελμα του λογιστή ισότιμο με το αρχαιότερο επάγγελμα του κόσμου. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς τα έχουμε ισοπεδώσει όλα... το κορυφαίο όμως όλων θεωρώ οτι είναι αυτό, είδα σήμερα διαφήμιση: δηλώσεις Ε9 μόνο με 10 ευρώ!!!??????? με φπα ή χωρίς δεν διευκρινίζει :blink:

Βρε παιδιά , ειδικά για το Ε9 .... Αφού παίρνει και 10 ευρώ είναι και μάγκας .... Εκτός αν δεν έχει κανείς από εμάς περιτπώσεις του στυλ , έλα κοίτα αν είναι σωστά και στη συνεχεία , μωρέ δεν το κάνουμε αυτό 100 τετραγωνικά ..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τα παρεγηγειτε όλα.

Αμα πειναει ο άλλος η δεν έχει να δώσει γάλα στο παιδί του τι να κάνει?Και κωλοτουμπες ακόμη κάνει.

Ας οψονατι αυτοι που κατάντησαν το επάγγελμα του λογιστή ισότιμο με το αρχαιότερο επάγγελμα του κόσμου. :wub:

Ρε συ αμαρτολέ,άμα πεινάει ο άλλος λογιστής θα πάει να γίνει?? τόσα άλλα επαγγέλματα υπάρχουν!

Όσο για το αρχαιότερο επάγγελμα που λες έχει 2 βασικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το δικό μας.

1.Αμοίβεται πολύ καλύτερα από το δικό μας

2.Τον πελάτη τον βλέπουν μια φορά και για λίγο,ενώ ο λογιστής βλέπει τους πελάτες του,συνέχεια και για ώρες. :huh:

Άσε που άμα φύγουν από τις π....νες οι πελάτες έχουν χαρούμενο ύφος ,ενώ αν φύγουν από το λογιστή έχουν δυσάρεστο με αυτά που αναγκαζόμαστε να τους πούμε να πληρώσουν...! :lol:

Ας κάνουμε και λίγη πλακίτσα για να μην μας στρίψει.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια βέβαια είναι πως "έξεστι Κλαζομενιοίς ασχημονείν" και όχι "έξεστιΝ ..."...

Κατά τα λοιπά πέρυσι "παίζανε" και φθηνότερες τιμές. Άρα κατέφθασε η ραγδαία πρόοδος της ανόδου τιμών !!!

Χοντρό λάθος μου! Κεκτημένη ταχύτης βλέπετε... Ευχαριστώ για τη διόρθωση :rolleyes:

Κατά τα άλλα, συναδέλφισσες και συνάδελφοι, δεν με ενοχλούν τόσο πολύ οι φτηνές τιμές (άλλωστε μαθημένα τα βουνά απ' τα χιόνια, έχω δει και βλέπω και χειρότερα) όσο μ΄ ενοχλεί η τάση να επικαλούνται την οικονομική κρίση για να δικαιολογήσουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό και να καπελώσουν μερικές δηλώσεις (ή πατάτες...) παραπάνω, τις οποίες, μόλις πιάσουν ένα ευπρεπές πελατολόγιο, θα τις διώξουν. Παλιά, αυτό το λέγαμε γλείψιμο. Σήμερα, το λέμε πράξη αντίστασης στην κρίση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...