Προς το περιεχόμενο

Αποδείξεις βάσει τεκμαρτού εισοδήματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο ερωτήματα

1) Αν το πραγματικό εισόδημα < τεκμαρτού εισοδήματος, φορολογείσαι βάσει τεκμαρτού.

Σ'αυτή την περίπτωση, μπορούμε να προσκομίσουμε παραπάνω αποδείξεις, ώστε να καλύψουμε

το 25% του τεκμαρτού και να μη πληρώσει φόρο ο πελάτης ή όχι ;;

2) Είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή εφόσον έχει παρθεί ο κλειδάριθμος ή μπορούμε

να καταθέσουμε και στην ΔΟΥ ;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο ερωτήματα

1) Αν το πραγματικό εισόδημα < τεκμαρτού εισοδήματος, φορολογείσαι βάσει τεκμαρτού.

Σ'αυτή την περίπτωση, μπορούμε να προσκομίσουμε παραπάνω αποδείξεις, ώστε να καλύψουμε

το 25% του τεκμαρτού και να μη πληρώσει φόρο ο πελάτης ή όχι ;; οι αποδείξεις που πρέπει να προσκομίσεις είναι το 25% του τεκμαρτού και μόνο για να έχεις το αφορολόγητο των 5000...τίποτα άλλο...

2) Είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή εφόσον έχει παρθεί ο κλειδάριθμος ή μπορούμε

να καταθέσουμε και στην ΔΟΥ ;; όχι απαραίτητα..αλλά επεξεργάζονται σχέδιο για όσους έχουν εισοδήματα >12000 να στέλνουν υποχρεωτικά μέσω ταχις...είδωμεν..

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Ισχύει μπορείς.

2,Θα δείξει.

Δηλαδή αν έχω 6.000€ πραγματικό και 8.000€ τεκμαρτό, πρέπει να έχω αποδείξεις 2.000€ ( 8.000 Χ 25%) βάσει τεκμαρτού.

Αν τις προσκομίσω θα πληρώσω φόρο ;; ( στα 8.000€ , ο φόρος είναι 300€)

Ή το γλυτώνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν έχω 6.000€ πραγματικό και 8.000€ τεκμαρτό, πρέπει να έχω αποδείξεις 2.000€ ( 8.000 Χ 25%) βάσει τεκμαρτού.

Αν τις προσκομίσω θα πληρώσω φόρο ;; ( στα 8.000€ , ο φόρος είναι 300€)

Ή το γλυτώνω;;

Συγνώμη,αλλά γιατί νομίζω πως κάνετε λάθος;

Το 25% του εισοδήματος που λένε ότι χρειάζεται σε αποδείξεις,δεν το βρίσκουμε συγκρίνοντας πραγματικό και τεκμαρτό εισόδημα,αλλά πάει συνολικά.

Δηλαδή:

Πραγματικό+Τεκμαρτό=Φορολογητέο Εισόδημα

Φορολογητέο εισ. x 25%=ποσό αποδείξεων

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος άλλος συνάδελφος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη,αλλά γιατί νομίζω πως κάνετε λάθος;

Το 25% του εισοδήματος που λένε ότι χρειάζεται σε αποδείξεις,δεν το βρίσκουμε συγκρίνοντας πραγματικό και τεκμαρτό εισόδημα,αλλά πάει συνολικά.

Δηλαδή:

Πραγματικό+Τεκμαρτό=Φορολογητέο Εισόδημα ????

Φορολογητέο εισ. x 25%=ποσό αποδείξεων

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος άλλος συνάδελφος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη,αλλά γιατί νομίζω πως κάνετε λάθος;

Το 25% του εισοδήματος που λένε ότι χρειάζεται σε αποδείξεις,δεν το βρίσκουμε συγκρίνοντας πραγματικό και τεκμαρτό εισόδημα,αλλά πάει συνολικά.

Δηλαδή:

Πραγματικό+Τεκμαρτό=Φορολογητέο Εισόδημα μη δίνεις ιδέες... :)

Φορολογητέο εισ. x 25%=ποσό αποδείξεων

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος άλλος συνάδελφος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φορολογηθεις με το μεγαλυτερο εισοδημα. Στην παραπανω περιπτωση με το τεκμαρτο (8000). Για να εισαι καλυμμενος βαζεις 2000 Ε αποδειξεις κατα τη γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μανωλης Π.

θα φορολογηθει με το μεγαλυτερο απο τα δυο δηλαδη με τα 8000,αλλα ο φορος θα υπολογιστει στα 8000-5000 =3000 ,αφου εχεις προσκομισει τις αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις που προσκομίζεις αφορούν το αφορολόγητο. Βάζοντας τις αποδείξεις θα έχεις το αφορολόγητο ειδάλλως θα χρεωθείς το 10% του εισοδήματος πραγματικό ή τεκμαρτό ως πέναλτι.

Άλλο πράγμα η εκκαθάριση της δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νικος

Οι αποδείξεις που προσκομίζεις αφορούν το αφορολόγητο. Βάζοντας τις αποδείξεις θα έχεις το αφορολόγητο ειδάλλως θα χρεωθείς το 10% του εισοδήματος πραγματικό ή τεκμαρτό ως πέναλτι.

Άλλο πράγμα η εκκαθάριση της δήλωσης.

Θα συμφωνήσω απόλυτα, με τις αποδείξεις θα κερδίσεις το αφορολόγητο των 5000 και θα φορολογηθείς στην κλίμακα για τις 8000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε αποδειξεις απο κερδισμενα δελτια, αν μπορεις να βρεις.

καλά δεν είναι τόσο απλό

το κερδισμένο δελτίο πρέπει να συνοδεύεται και από αυτό που έχεις παίξει - μετά πας σε πρακτορείο σου δίνουν ένα έντυπο το συμπληρώνεις , τα στέλνεις όλα μαζί στον οπαπ , και μετά σου έρχεται η βεβαίωση κερδών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικό+Τεκμαρτό=Φρολογητέο..Το φαντάζεσται λίγο;;; :)

Ενδιαφέρον, με ένα τέτοιο μέτρο θα κοιτάξουν όλοι να ξεφορτωθούν την περιουσία τους (με το κράτος να είναι ο μοναδικός αγοραστής) και καταλήγουμε σε σταλινικού τύπου ολοκληρωτικό καθεστώς :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικό+Τεκμαρτό=Φρολογητέο..Το φαντάζεσται λίγο;;; :)

Αν το κάνουν κι αυτό, τότε ''έχετε γεια βρισούλες'' για όλους μας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον, με ένα τέτοιο μέτρο θα κοιτάξουν όλοι να ξεφορτωθούν την περιουσία τους (με το κράτος να είναι ο μοναδικός αγοραστής) και καταλήγουμε σε σταλινικού τύπου ολοκληρωτικό καθεστώς :D

Το κράτος ή οι Γερμανοί???? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μαριλένα

Γεια σας! Νομίζω εκανα γκάφα και θα ηθελα να με προετοιμάσετε για το τι θα πληρωσω. Υπέβαλλα εκπρόθεσμη δηλωση για το 2011-χρηση 2010 (χωρίς πρόστιμο ευτυχως) λόγω ακινήτου που έχω στην κατοχη μου. Η δηλωση μου ηταν μηδενικη καθώς είμαι ανεργη. Ετσι δεν σκεφτηκα καν το ενδεχομενο να χρειαζεται αποδειξεις λόγω τεκμηριων. Οποτε η ανοητη χωρις να συμβουλευτω κανεναν συμπληρωσα την δηλωση επιτοπου στη δου που ημουν και την εδωσα(χρειαζομουν τη δηλωση για την ανανεωση στον οαεδ για αυτο τετοια βιασυνη). Να υποθεσω ότι θα εχω φοροποινη;;;; Το ακίνητο ειναι 74τμ κυριοι χωροι,17 τμ βοηθητικοι χωροι και σε τιμη ζωνης κατω των 2800. Ειναι δυνατον με μηδενικο εισοδημα να επρεπε να υποβαλλω αποδειξεις; Θα χρειαστει να πληρωσω φορο εφόσον περισι το αφορολόγητο ηταν 12000;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Νομίζω εκανα γκάφα και θα ηθελα να με προετοιμάσετε για το τι θα πληρωσω. Υπέβαλλα εκπρόθεσμη δηλωση για το 2011-χρηση 2010 (χωρίς πρόστιμο ευτυχως) λόγω ακινήτου που έχω στην κατοχη μου. Η δηλωση μου ηταν μηδενικη καθώς είμαι ανεργη. Ετσι δεν σκεφτηκα καν το ενδεχομενο να χρειαζεται αποδειξεις λόγω τεκμηριων. Οποτε η ανοητη χωρις να συμβουλευτω κανεναν συμπληρωσα την δηλωση επιτοπου στη δου που ημουν και την εδωσα(χρειαζομουν τη δηλωση για την ανανεωση στον οαεδ για αυτο τετοια βιασυνη). Να υποθεσω ότι θα εχω φοροποινη;;;; Το ακίνητο ειναι 74τμ κυριοι χωροι,17 τμ βοηθητικοι χωροι και σε τιμη ζωνης κατω των 2800. Ειναι δυνατον με μηδενικο εισοδημα να επρεπε να υποβαλλω αποδειξεις; Θα χρειαστει να πληρωσω φορο εφόσον περισι το αφορολόγητο ηταν 12000;

Αν δεν είχατε όντως εισοδήματα από καμία πηγή (μισθούς,γεωργικά,ενοίκια κλπ...) και δεν έχετε κάποιο άλλο περιουσιακό στοιχείο ,ούτε άλλα στοιχεία που πιθανόν ν'αλλάξουν τα δεδομένα, τότε:

Αν είστε έγγαμος το πιο πιθανό είναι πως δεν θα πληρώσετε τίποτα ενώ αν είστε άγαμος θα βγει γύρω στα 95,00 να πληρώσετε.Αυτά με δεδομένο ότι η κατοικία δεν αγοράστηκε τότε αλλά παλιότερα.Γιατί αν αγοράστηκε μέσα στο 2010 τότε ο φόρος θα βγει πολύ μεγάλο ποσό.Και θα πρέπει να δικαιολογήσετε πώς αγοράσατε σπίτι ενώ είσασταν άνεργη.?

Όπως και να έχει θα το δείτε στην εκκαθάριση.

Καλό θα ήταν να είχατε πάει σε ένα λογιστή πριν υποβάλλετε τη δήλωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Νομίζω εκανα γκάφα και θα ηθελα να με προετοιμάσετε για το τι θα πληρωσω. Υπέβαλλα εκπρόθεσμη δηλωση για το 2011-χρηση 2010 (χωρίς πρόστιμο ευτυχως) λόγω ακινήτου που έχω στην κατοχη μου. Η δηλωση μου ηταν μηδενικη καθώς είμαι ανεργη. Ετσι δεν σκεφτηκα καν το ενδεχομενο να χρειαζεται αποδειξεις λόγω τεκμηριων. Οποτε η ανοητη χωρις να συμβουλευτω κανεναν συμπληρωσα την δηλωση επιτοπου στη δου που ημουν και την εδωσα(χρειαζομουν τη δηλωση για την ανανεωση στον οαεδ για αυτο τετοια βιασυνη). Να υποθεσω ότι θα εχω φοροποινη;;;; Το ακίνητο ειναι 74τμ κυριοι χωροι,17 τμ βοηθητικοι χωροι και σε τιμη ζωνης κατω των 2800. Ειναι δυνατον με μηδενικο εισοδημα να επρεπε να υποβαλλω αποδειξεις; Θα χρειαστει να πληρωσω φορο εφόσον περισι το αφορολόγητο ηταν 12000; όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχατε όντως εισοδήματα από καμία πηγή (μισθούς,γεωργικά,ενοίκια κλπ...) και δεν έχετε κάποιο άλλο περιουσιακό στοιχείο ,ούτε άλλα στοιχεία που πιθανόν ν'αλλάξουν τα δεδομένα, τότε:

Αν είστε έγγαμος το πιο πιθανό είναι πως δεν θα πληρώσετε τίποτα ενώ αν είστε άγαμος θα βγει γύρω στα 95,00 να πληρώσετε.Αυτά με δεδομένο ότι η κατοικία δεν αγοράστηκε τότε αλλά παλιότερα.Γιατί αν αγοράστηκε μέσα στο 2010 τότε ο φόρος θα βγει πολύ μεγάλος ποσό.Και θα πρέπει να δικαιολογήσετε πώς αγοράσατε σπίτι ενώ είσασταν άνεργη.?

Όπως και να έχει θα το δείτε στην εκκαθάριση.

Καλό θα ήταν να είχατε πάει σε ένα λογιστή πριν υποβάλλετε τη δήλωση!

95 Γιατί; 3000+2220+ 340 < 6000. δεν θα πληρώσει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...