Jump to content

ΚΑΛΥΨΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΑΠΟ ΜΗ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

Είναι υποχρεωμένος κάποιος αλλοδαπός ο οποίος διαμένει στην Ελλάδα μόνο ΔΥΟ μήνες το χρόνο να καλύψει τα τεκμήρια διαβίωσης για το σπίτι και την πισίνα που κατέχει για το οικονομικό έτος 2012 με βεβαιώσεις αγοράς συναλλάγματος (pink slips) ή έχει πάρει απαλλαγή πια από αυτά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από 1.1.2011 και μετά, σύμφωνα με την περ. η’ του άρθρου 18 του Κ.Φ.Ε., όπως αυτή προστέθηκε με το άρθρο 21 § 3 του ν.3943/2011 τα τεκμήρια δαπανών διαβίωσης (άρθρο 16 Κ.Φ.Ε.) και δαπανών απόκτησης περιουσιακών στοιχείων (άρθρο 17 Κ.Φ.Ε.) δεν εφαρμόζονται "προκειμένου για φυσικό πρόσωπο που έχει τη φορολογική του κα­τοικία (κατοικία ή συνήθη διαμονή) στην αλλοδαπή, εφόσον δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...