Προς το περιεχόμενο

Λογιστικός χειρισμός προστίμων στο τέλος της χρήσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εταιρεία δεν έχει αποδόσει ΦΠΑ καθώς και ΦΜΥ για ολόκληρο το έτος 2011, και τα ποσά δεν έχουν βεβαιωθεί από την αρμόδια ΔΟΥ. Τα πρόστιμα που πορκύπτουν από την μη υποβολή θα υπολογιστούν και θα καταχωρηθούν στον 81.00,

ή εφόσον δεν έχουν βεβαιωθεί θα περαστούν την επόμενη χρήση στον 82.00 έπειτα από την βεβαιώσή τους απο την αρμόδια ΔΟΥ και τον προσωρινό έλεγχο που θα πραγματοποιηθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρόστιμα θα περαστούν στα βιβλία εφόσον βεβαιωθούν από τη ΔΟΥ στον 81.00. Δεν θα περαστούν ως έξοδα προηγουμένων χρήσεων .

Aν η βεβαίωση γίνει μέσα στο 2012 για οφειλές του 2011 θα καταχωρηθούν στον λογ. 82.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν η βεβαίωση γίνει μέσα στο 2012 για οφειλές του 2011 θα καταχωρηθούν στον λογ. 82.

Και εγώ εδώ κατέληξα , παρόλα αυτά ήθελα μια δευτερη γνώμη...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ εδώ κατέληξα , παρόλα αυτά ήθελα μια δευτερη γνώμη...ευχαριστω

Στα Β΄ κατηγορίας βιβλία τί γίνεται με τα πρόστιμα? Καταχωρούνται σε κάποιον λογαριασμό ή όχι? ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία δεν έχει αποδόσει ΦΠΑ καθώς και ΦΜΥ για ολόκληρο το έτος 2011, και τα ποσά δεν έχουν βεβαιωθεί από την αρμόδια ΔΟΥ. Τα πρόστιμα που πορκύπτουν από την μη υποβολή θα υπολογιστούν και θα καταχωρηθούν στον 81.00,

ή εφόσον δεν έχουν βεβαιωθεί θα περαστούν την επόμενη χρήση στον 82.00 έπειτα από την βεβαιώσή τους απο την αρμόδια ΔΟΥ και τον προσωρινό έλεγχο που θα πραγματοποιηθεί?

Και που ξέρεις αν θα βγει αύριο μια ρύθμιση και υποβάλλεις χωρίς πρόστιμα...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που ξέρεις αν θα βγει αύριο μια ρύθμιση και υποβάλλεις χωρίς πρόστιμα...????

Δεν το ξέρει, βέβαια μπορεί να περιμένει την εκπνοή των προθεσμιών, οπότε αν υπάρξει σχετική ρύθμιση θα πράξει ανάλογα, αν δεν υπάρξει πάλι θα έχει επιβαρυνθεί με περισσότερες προσαυξήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Β΄ κατηγορίας βιβλία τί γίνεται με τα πρόστιμα? Καταχωρούνται σε κάποιον λογαριασμό ή όχι? ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη καταχωρηθούν ? Θα τα καταχωρήσεις σε μια στήλη του βιβλίου ΕΣ-ΕΞ , ανάλογα με την διαμόρφωση των στηλών που ακολουθείς. Φορολογικά δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα δηλ. θα γίνει αναμόρφωση (φορολογική) του αποτελέσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Β΄ κατηγορίας βιβλία τί γίνεται με τα πρόστιμα? Καταχωρούνται σε κάποιον λογαριασμό ή όχι? ευχαριστώ!

Πριν κάνετε ερώτηση, και μάλιστα επαναλαμβανόμενη σε διάστημα μιας ώρας και είκοσι λεπτών και μάλιστα με έντονα γράμματα, υποδηλώνοντας απαίτηση, μήπως θα ήταν σκόπιμο να προσπαθήσετε να καταλάβετε τι σημαίνει βιβλίο Εσόδων -Εξόδων και τι είδους κίνηση είναι ένα πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κάνετε ερώτηση, και μάλιστα επαναλαμβανόμενη σε διάστημα μιας ώρας και είκοσι λεπτών και μάλιστα με έντονα γράμματα, υποδηλώνοντας απαίτηση, μήπως θα ήταν σκόπιμο να προσπαθήσετε να καταλάβετε τι σημαίνει βιβλίο Εσόδων -Εξόδων και τι είδους κίνηση είναι ένα πρόστιμο;

Τι να κανουμε? ειμαι ανυπόμονη! με συγχωρείτε πάντως για την επιμονή μου...

Ξέρω τι σημαίνει βιβλίο εσόδων -εξόδων και πρόστιμο ξέρω τι είναι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει το πρόστιμο να καταχωρηθεί σε Β' κατηγορίας βιβλία. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι σημαίνει βιβλίο εσόδων -εξόδων και πρόστιμο ξέρω τι είναι.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει το πρόστιμο να καταχωρηθεί σε Β' κατηγορίας βιβλία. Ευχαριστώ

Νομίζετε ότι ξέρετε, αλλά η γνώση σας είναι μάλλον επιφανειακή. Αν ξέρατε δεν θα ρωτούσατε. Η παρατήρησή μου δεν είναι μομφή. Προτροπή για μελέτη είναι.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...