Jump to content
  • 0

Υποχρεωση Δημοσιευσης Ισολογισμου ΕΠΕ

mariacy
 Share

Question

Εξακολουθει να υπαρχει η υποχρεωση να δημοσιευονται οι ισολογισμοι της ΕΠΕ (ΚΑΙ ΑΕ) στις εφημεριδες?(ΦΕΚ,ΤΟΠΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΛΠ) Καπου σαν να θυμαμαι οτι διαβασα οτι παυει η υποχρεωση ισχυει η ακομα δεν ισχυει. Νομιζω οτι διαβασα οτι αν μια επιχειρηση εχει επισημο site μπορει εκει να δημοσιευσει τον ισολογισμο της. Εχει κανεις καποια αποψη επι του θεματος?

Recommended Posts

• 0

οι δημοσιευσεις θα καταργηθουν εως 30-6 . Όμως μαζί πρέπει να καταργηθούν κ οι αμοιβες για τους ελεγκτές ΑΕ .

• 0

Το ζήτημα ήταν να καταργηθούν έως 30/05 .. :)

μαζί με τις αμοιβές ελεγκτών αλλά και την αντίστοιχη δημοσίευση στο ΦΕΚ βεβαίως..

• 0

Υ.Γ. Η συνάδελφος καλά έκανε και ρώτησε.. και αμέσως έλαβε την σωστή απάντηση

Συναδελφοι το ερωτημα μου ηταν σαφες. Αν καταργηθηκαν γενικως οι δημοσιευσεις βαση νεου νομου.και εγραψα οτι οποιος εχει επισημο εταρικο site θα μπορει να αναρτησει εκει τις καταστασεις. Αλλα μαλλον δεν ισχυει ακομη. Δεν ηθελα να προκαλεσω διαμαχες. Ξερουμε οτι η δημοσιευση εξυπηρετει τα συμφεροντα των εφημεριδων.

• 0
Guest πετρος

Καλημερα.Να ρωτησω κατι σχετικα με το φορολογικο πιστοποιητικο στις ΕΠΕ.Ειναι υποχρεωτικο?απο ποτε ξεκιναει κ πως το αποκτουν οι εταιριες?εγω εχω μια μεταφορικη επε σε μια μικρη επαρχιακη πολη συμφωνα με το νομο του ρεππα για τα φορτηγα.εναρξη μαρτιο του 2011 πρωτη χρηση υπερδωδεκαμηνη.Θα δημοσιευσω ισολογισμο φετος σε φεκ μονο?αν ρωτησω το τμημα εμποριου θα ξερει?ευχαριστω

• 0
Στέφανε,

ενώ τυπικά έχεις δίκιο, ουσιαστικά θα έπαιρνα το μέρος του Σούλη.

Οι δημοσιεύσεις εντάσσονται στο πλαίσιο της προστασίας των δικαιωμάτων της μειοψηφίας.

Εάν συνεπώς, αντί να σκάσεις τα φράγκα, απλά προβλέψεις να παραδώσεις, αποδεδειγμένα, τις οικονομικές καταστάσεις σε όλους τους μετόχους της Ε.Π.Ε. (άρα και στην μειοψηφία), τότε όταν θα πάνε στα δικαστήρια επιφυλάσσομαι αν υπάρξει πρόβλημα, επειδή η ουσία (σ.σ. η δημοσιοποίηση σε όλους) αποδεικνύεται.

Χρησιμοποίησα την λέξη "επιφυλάσσομαι" επειδή η δικαστική νομολογία εδώ θα μας έδειχνε την λύση....

π.χ. μπορεί η δημοσιοποίηση να είναι στο πλαίσιο της γνωστοποίησης των οικονομικών στοιχείων σε όλη την Ελλάδα και όχι σε όλους τους μετόχους (κυρίως στην μειοψηφία). Τότε πάω πάσο...

Κώστα, στο ουσιαστικό συμφωνούμε όλοι μας... Άχρηστες οι δημοσιεύσεις και εξυπηρετούν μόνο τους εκδότες.....

Στο τυπικό, έννομο συμφέρον δεν έχουν μόνο οι μέτοχοι της εταιρίας... Επενδυτές, δανειστές, πιστωτές και δεν συμμαζεύεται.... Υπό συνθήκες, η πολιτικής τους εξαρτάται από τις ετήσιες οικονομικές καταστάσεις της εταιρίας.

Αλλιώς ο νόμος δεν θα έλεγε για δημοσιότητα, θα έλεγε να κοινοποιούνται στους μετόχους ενυπόγραφα και τέλος....

• 0
Guest Επισκεπτης Επισκεπτης 7

Το ουσιαστικό συνάδελφε είναι ότι ο 2190 και ο 3190 που αναφέρεται σ' αυτόν, προσπαθούν να διασφαλίσουν τους τρίτους υποτίθεται, έναντι των νομικών προσώπων με τα οποία συναλλάσονται, δεν αρκεί η δημοσίευση λοιπόν στο ΦΕΚ ? , πρέπει να κονομάνε κι άλλοι ? (ψωμί δεν έχουμε να φάμε, ραπανάκια για την όρεξη)

• 0

Το ουσιαστικό συνάδελφε είναι ότι ο 2190 και ο 3190 που αναφέρεται σ' αυτόν, προσπαθούν να διασφαλίσουν τους τρίτους υποτίθεται, έναντι των νομικών προσώπων με τα οποία συναλλάσονται, δεν αρκεί η δημοσίευση λοιπόν στο ΦΕΚ ? , πρέπει να κονομάνε κι άλλοι ? (ψωμί δεν έχουμε να φάμε, ραπανάκια για την όρεξη)

Μάλλον που δεν τα γράφω καλά......

Κώστα, στο ουσιαστικό συμφωνούμε όλοι μας... Άχρηστες οι δημοσιεύσεις και εξυπηρετούν μόνο τους εκδότες.....

• 0
Guest HARIS_K

Ωραία τώρα που λύθηκε το ...ιδεολογικό μέρος του θέματος , τι θα κάνετε θα δημοσιεύσετε ισολογισμούς ΕΠΕ στο ΦΕΚ η οχι ; καθ΄ οτι η δημοσίευση πρέπει τυπικά να γίνει μέχρι και 31/3/2012 , τελευταία ημέρα σύγκλησης της γενικής συνέλευσης , το προς ψήφιση νομοσχέδιο δεν είναι νόμος και απ' ότι κατάλαβα δεν μας απαλλάσει από την υποχρέωση δημοσίευσης στο ΦΕΚ με την διαμεσολάβηση το ΓΕΜΗ ή οχι . Επαγγελματικά λοιπόν τι προτείνουμε δημοσίευση στο ΦΕΚ ή οχι ; εγώ είμαι κοντύτερα στο ναι .

• 0

Για την δημοσίευση στο ΦΕΚ είπαμε είναι υποχρεωτική.Για την δημοσίευση στις υπόλοιπες εφημερίδες ήταν η ιδεολογική αντιπαράθεση.

• 0
Για την δημοσίευση στο ΦΕΚ είπαμε είναι υποχρεωτική.Για την δημοσίευση στις υπόλοιπες εφημερίδες ήταν η ιδεολογική αντιπαράθεση.

Οσο υποχρεωτικη ειναι η δημοσιευση στις εφημεριδες,αλλο τοσο ειναι υποχρεωτικη στο φεκ...

• 0

Με το ΓΕΜΗ τί κανουμε τώρα, είμαι και εγώ ένας από τους κακούς συναδέλφους που δεν δημοσίευσαν.

1)Δοκίμασε κανένας να εγγράψει ΕΠΕ χωρίς δημοσιευμένο Ισολογισμό.

2)Θα πρέπει να πάμε και τις γενικές συνελεύσης έγκρισης Ισολογισμού,

(σε μία Μον. ΕΠΕ που έχει ζημιές ως τώρα δεν έχω συντάξει και

σε μια άλλη με κέρδη που δεν έχει διανέμει ακόμα, πάλι δεν έχω συντάξη ΓΣ, καμία βοήθεια).

• 0

Συνάδελφοι μία βοήθεια, (είμαι και εγώ ένας από τους "κακούς" που δε δημοσιεύουν ισολογισμούς ΕΠΕ"

1)Οι γενικές συνελεύσης έγκρισης Ισολογισμού των Μον,ΕΠΕ, θα χρειαστούν;

2)Η διαδικασία δημοσίευσης των ΕΠΕ στο εθνικό τυπογραφείο;

Λογικά,

α)διπλότυπο δημοσίευσης από Δ.Ο.Υ. 271,80€ (και όχι 544,67€ ή 287,92€),

β)ο ισολογισμό (χρειαζεται εντύπως ή σε ηλεκτρονική μορφή ;)

γ)θέλουμε κάτι άλλο μαζί;;;

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Συνάδελφοι μία βοήθεια, (είμαι και εγώ ένας από τους "κακούς" που δε δημοσιεύουν ισολογισμούς ΕΠΕ"

1)Οι γενικές συνελεύσης έγκρισης Ισολογισμού των Μον,ΕΠΕ, θα χρειαστούν;

2)Η διαδικασία δημοσίευσης των ΕΠΕ στο εθνικό τυπογραφείο;

Λογικά,

α)διπλότυπο δημοσίευσης από Δ.Ο.Υ. 271,80€ (και όχι 544,67€ ή 287,92€),

β)ο ισολογισμό (χρειαζεται εντύπως ή σε ηλεκτρονική μορφή ;)

γ)θέλουμε κάτι άλλο μαζί;;;

http://www.et.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=189&lang=el

• 0
Guest account νεος

Σε ευχαριστώ, το έχω δεί το link αλλά το θέμα μου είναι :

1)ότι μαζί με το διπλότυπο, θα πρέπει να προσκομίσω και κάτι άλλο αίτηση δεν υπάρχει στο link του εθνικολυ τυπογραφείου, τι θα πρέπει να έχω μαζί;;;(ισολογισμό σε έντυπη μορφή, σε ηλεκτρονική μορφή, τίποτα μόνο τη σφραγίδα για να κάνω μια αίτηση;; ;)

2)θα χρειαστεί να δημοσιεύσω και την έγκριση του ισολογισμού για Μον.ΕΠΕ, αφού είναι απο συμβολαιογράφο (άλλο διπλότυπο αξίας 141,34€).

Μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους, για να μη κατέβω από Νέα Μάκρη άδικα στο κέντρο.

• 0
Guest TZABELAS  KITSOS

1)ότι μαζί με το διπλότυπο, θα πρέπει να προσκομίσω και κάτι άλλο αίτηση δεν υπάρχει στο link του εθνικολυ τυπογραφείου, τι θα πρέπει να έχω μαζί;;;(ισολογισμό σε έντυπη μορφή, σε ηλεκτρονική μορφή, τίποτα μόνο τη σφραγίδα για να κάνω μια αίτηση;; ;)

2)θα χρειαστεί να δημοσιεύσω και την έγκριση του ισολογισμού για Μον.ΕΠΕ, αφού είναι απο συμβολαιογράφο (άλλο διπλότυπο αξίας 141,34€). ΟΧΙ

Μια βοήθεια από τους πιο έμπειρους, για να μη κατέβω από Νέα Μάκρη άδικα στο κέντρο.

• 0
Guest account νεος

2)θα χρειαστεί να δημοσιεύσω και την έγκριση του ισολογισμού για Μον.ΕΠΕ, αφού είναι απο συμβολαιογράφο (άλλο διπλότυπο αξίας 141,34€).

Σε ευχαριστώ 271,80€ και ένας ισολογισμος και έφυγα...

Αν βάλω 9999/2012 αντιβένει στο νόμο που λέει:

ο πελάτης θέλει να μη πληρώνει τίποτα και να είναι τυπικος;! . Τώρα καταλαβαίνει ότι το οφείλει αυτός, γιατί τον ζωρίσανε, ενώ αν βγει πρόστιμο θα πρέπει να το πληρώσουμε εμείς;!

Κουράγιο σε όλους το καλοκαίρι είναι κοντά, και η σύνταξη ακόμα πιο κοντα :( !!!

• 0

Αν νομίζουν πως θα ΓΕΜΗσουν τις τσέπες τους έτσι είναι γελασμένοι.

Δηλαδή για την αναζήτηση των στοιχείων δεν τσεκάρει τίποτα το ΓΕΜΗ από τις Υπηρεσίες παρά μόνο καταστατικά και ενάρξεις , για τον ισολογισμό όμως των ΕΠΕ θα ασχοληθεί.

Να αποφύγουμε να δημιουργήσουμε θέμα λέω εγώ... Και γράφω και επώνυμα τέτοιες προτάσεις..

• 0

γνωριζει κανεις αν υπαρχει υποχρεωση των επε να δημοσιευουν σε ΦΕΚ την Γενικη Συνελευση των εταιρων.Τι ειναι αυτα που ζητανε στην αυτοαπογραφη του ΓΕ.ΜΗ

• 0

Εχω ολοκληρώσει την "αυτοαπογραφή" 2 ΕΠΕ που δεν έχουν δημοσιεύσει ισολογισμό χωρίς κανένα πρόβλημα στην διαδικασία της αυτοαπογραφής γιατι απο ότι θυμάμαι δεν είναι απο τα απαραίτητα στοιχεία....στην πορεία θα δούμε...έχει ο Θεός...

• 0

Εχω ολοκληρώσει την "αυτοαπογραφή" 2 ΕΠΕ που δεν έχουν δημοσιεύσει ισολογισμό χωρίς κανένα πρόβλημα στην διαδικασία της αυτοαπογραφής γιατι απο ότι θυμάμαι δεν είναι απο τα απαραίτητα στοιχεία....στην πορεία θα δούμε...έχει ο Θεός...

Αγαπητε συναδελφε,

Δεν ηταν απαραιτητα στοιχεια βαση της ηλεκτρονικης εφαρμογης.

Η σχετικη αποφαση ομως (Αριθμ. Κ1−941 οικ./27.4.2012) τα ζηταει ως υποχρεωτικά.