Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποχρεωση Δημοσιευσης Ισολογισμου ΕΠΕ


mariacy

Ερώτηση

Εξακολουθει να υπαρχει η υποχρεωση να δημοσιευονται οι ισολογισμοι της ΕΠΕ (ΚΑΙ ΑΕ) στις εφημεριδες?(ΦΕΚ,ΤΟΠΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΛΠ) Καπου σαν να θυμαμαι οτι διαβασα οτι παυει η υποχρεωση ισχυει η ακομα δεν ισχυει. Νομιζω οτι διαβασα οτι αν μια επιχειρηση εχει επισημο site μπορει εκει να δημοσιευσει τον ισολογισμο της. Εχει κανεις καποια αποψη επι του θεματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

H ΕΠΕ εχει υποχρέωση δημοσίευσης του ισολογισμού μόνο στο ΦΕΚ στις εφημερίδες μόνο αν θέλει.

Φέτος συζητάνε και το ενδεχόμενο να μην είναι υποχρεωτικό και για τις ΑΕ.

Δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΕΠΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ 3190 ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ 2190 ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΕ.ΑΡΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΣΙ ΣΕ ΦΕΚ .ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ .ΕΤΣΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ "ΠΑΓΩΝΙΑ" ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΧΕΔΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΚΟ SITE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

H ΕΠΕ εχει υποχρέωση δημοσίευσης του ισολογισμού μόνο στο ΦΕΚ στις εφημερίδες μόνο αν θέλει.

Από που προκύπτουν πάλι αυτά....????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΙ ΕΠΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ 3190 ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ 2190 ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΕ.ΑΡΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΚΣΙ ΣΕ ΦΕΚ .ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ .ΕΤΣΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ "ΠΑΓΩΝΙΑ" ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΣΧΕΔΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΙΚΟ SITE

Εγώ συνηγορώ.. εσύ όχι?

Βλέπεις δηλαδή κάποια λογική στην δημοσίευση ισολογισμών σε εφημερίδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συνηγορώ.. εσύ όχι?

Βλέπεις δηλαδή κάποια λογική στην δημοσίευση ισολογισμών σε εφημερίδες?

Ναι, αλλά, άμα είχες εφημερίδα, θα είχε λογική....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, αλλά, άμα είχες εφημερίδα, θα είχε λογική....

Εφημεριδα δεν εχω , αλλα αν φτιαξω μια (ποσο θα μου κοστισει, αληθεια???)

ε να μην δημοσιευσω και καμμια 1000αρια ισολογισμους????

Κι οσον αφορα το αν εχει λογικη του Soulis, εχει , γιατι ειμαι και ψαρεμπορας και την εποχη των δημοσιευσεων

κονομαω και τζαμπα χαρτι (με 2 ευρω παιρνεις τονους χαρτι !!!)

Επισης με συμφερει και σαν ιδιωτης γιατι με 2 ευρω παιρνω ενα σωρο χαρτι και

γλυτωνω το χαρτι τουαλετας, ασε που μαθαινω και το κατιτις μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εγώ συνηγορώ.. εσύ όχι?

Βλέπεις δηλαδή κάποια λογική στην δημοσίευση ισολογισμών σε εφημερίδες?

οχι φιλε μου καμια λογικη δεν βλεπω,υποχρεουμαι ομως στα πλαισια της επαγγελματικης μου σοβαροτητας να αναφερω τις υποχρεωσεις που εχει ο ν.3091,ενω πολλοι συναδελφοι για να μειωσουν το κοστος του πελατη και να γινουν πιο "ευχαριστοι"στα αυτια λενε "ελα μωρε δεν χρειαζεται δημοσιευση".Αυτη συναδελφε ειναι επικυνδινη λογικη για το επαγγελμα μας,αλλωστε ετσι οπως το λες ποια η λογικη της καταστασης λογιστικης αναμορφωσης,πληρωθεντων φορων,αυτοκινητων ,τηλεφωνων κλπ....τα φτιαχνουμε ομως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ οι κακοί συνάδελφοι παρασύρουν τους νομοταγείς εταίρους των ΕΠΕ?

Υποθέτω το ίδιο γίνεται με τον ΦΠΑ, τις εισφορές των ασφαλιστικών ταμείων κ.λ.π. :)

Και να είσαι σίγουρος ότι το ίδιο θα γινόταν με τις καταστάσεις φορολογικής αναμόρφωσης κ.λ.π.

αν χρειαζόταν να πληρώσεις για να τις καταθέσεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εχει νοημα η συνεχεια της αντιπαραθεσης.Ο νομος μεχρι σημερα υποχρεωνει σε δημοσιευση ισολογισμων και των ΕΠΕ παντου.Οποιος δεν το καταλαβαινει ειναι δικο του θεμα.Εγω αυτο λεω και ειναι υποχρεωση μας αυτο να πρατουμε ,οταν αλλαξει ο νομος το ξανασυζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προβλεπεται καποιο προστιμο απο καποια εποπτευουσα αρχη ?Αν καποιος εχει κατι υποψη του ας κανει τον κοπο να το καταθεση γιατι επι προσωπικου

δεν προτεινω στον διαχειριστη ΕΠΕ και στα μελη να προβουν σε δημοσιευση.Ακομη και τα πιστωτικα ιδρυματα δεν το ζητουν και πιστεψεμε εχω χρονια

στο κουρμπετι.

Υ/Γ ειμαι κακος συναδελφος? εφαγα κανενος το ψωμι του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εχει νοημα η συνεχεια της αντιπαραθεσης.Ο νομος μεχρι σημερα υποχρεωνει σε δημοσιευση ισολογισμων και των ΕΠΕ παντου.Οποιος δεν το καταλαβαινει ειναι δικο του θεμα.Εγω αυτο λεω και ειναι υποχρεωση μας αυτο να πρατουμε ,οταν αλλαξει ο νομος το ξανασυζηταμε.

Όχι αγαπητέ μου ..

Υποχρέωση μας είναι να συντάσσουμε τον ισολογισμό.. όχι να τον δημοσιεύουμε.

Αυτό είναι υποχρέωση των πελατών μας.

Πρέπει να τους ενημερώνουμε για τις υποχρεώσεις τους .. για τυχόν συνέπειες παραλείψεων .. αλλά μέχρι εκεί.

Και βέβαια διατηρούμε το δικαίωμα μας να κρίνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω οτι καποιοι εδω κανουν οτι δεν καταλαβαινουν ,αν ισχυει φιλε soulis η αποψη σου τοτε προς τι το ερωτημα της mariacy στον κομβο.Δηλαδη μας λες οτι τις δημοσιευσης των ΕΠΕ εσυ τις αφηνεις στο ελεος των διαχειριστων ...το ιδιο κανεις και στις ΑΕ? ...ενδιαφερον...μαλλον μονο εγω ειμαι ο μ......ας εδω μεσα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λογιστης προς επιχειρηματια ΕΠΕ

Πρεπει να δημοσιευσουμε τον ισολογισμο...μπλα μπλα

Απαντηση

Αν δεν δημοσιευσω τι γινεται?τι συνεπειες εχω ?

λογιστης

Δωστε την απαντηση

Υ/Γ Αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκεπτης Επισκεπτης 7

Γιατί αν δεν υπήρχε ο φορέας (Νομαρχία), και στις ΑΕ θα δημοσίευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θεμα εχει ξανασυζητηθει στο φορουμ,βρειτε το οποιος ενδιαφερεται,προσωπικα παντως θα σας πω οτι τα τελευταια 2 χρονια πολλες τραπεζες για σκοπους δανειων και επιχορηγησεων μου ζητουν δημοσιευμενους ισολογισμους κατοπιν υποδειξεων των νομικων τμηματων τους.Το ιδιο μου ζητησε προσφατα και η νομαρχια σε μια περιπτωση μετατροπης ΕΠΕ σε ΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς σαν λογιστές πρέπει να ενημερώνουμε με συνέπεια τους πελατες μας για το τι ισχύει ,που στην προκειμένη

περίπτωση η δημοσίευση είναι υποχρεωτική και στο φεκ και στις εφημερίδες ,απο κει και πέρα είναι θέμα δικό του

για τις συνέπειες οταν και οποτε προκύψουν,αλλα σε καμιά περίπτωση δεν μπορούμε να του πούμε κατι που δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο τότε που σταμάτησε η Δ/νση Εμπορίου να κάνει έλεγχο στις ΕΠΕ κανείς δεν δημοσιεύει στις εφημερίδες και ουδέποτε δημιουργήθηκε πρόβλημα με τράπεζες και μετατροπές. Μόνο το ΦΕΚ ζητάνε στις ΕΠΕ.

Εφόσον είναι υποχρεωτική η δημοσίευση στις εφημερίδες ποιός είναι αρμόδιος για τον έλεγχο ? και τι πρόστιμα βάζει ?να ξέρουμε κι εμείς.

Εμείς πάντως κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε ούτε με τράπεζες,ουτε με τα ΠΕΚ που μας έκαναν έλεγχο ,ούτε στις αλλαγές του καταστατικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο τότε που σταμάτησε η Δ/νση Εμπορίου να κάνει έλεγχο στις ΕΠΕ κανείς δεν δημοσιεύει στις εφημερίδες και ουδέποτε δημιουργήθηκε πρόβλημα με τράπεζες και μετατροπές. Μόνο το ΦΕΚ ζητάνε στις ΕΠΕ.

Εφόσον είναι υποχρεωτική η δημοσίευση στις εφημερίδες ποιός είναι αρμόδιος για τον έλεγχο ? και τι πρόστιμα βάζει ?να ξέρουμε κι εμείς.

Εμείς πάντως κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε ούτε με τράπεζες,ουτε με τα ΠΕΚ που μας έκαναν έλεγχο ,ούτε στις αλλαγές του καταστατικού.

Δεν είναι πάντα θέμα ελέγχου.

Μπορεί η μειοψηφία να προσβάλλει σε δικαστήρια το κύρος των οικονομικών καταστάσεων με ότι αυτό συνεπάγεται... Επίσης, μπορεί το δικαστήριο να επιβάλλει και διοικητικό πρόστιμο στο διαχειριστή, να αναζητηθούν αποζημιώσεις κτλ κτλ... Και μην ξεχνάς το ποινικό μέρος..........

Και εν πάσει περιπτώσει, άλλο είναι το

H ΕΠΕ εχει υποχρέωση δημοσίευσης του ισολογισμού μόνο στο ΦΕΚ στις εφημερίδες μόνο αν θέλει.

και άλλο ότι μέχρι τώρα δεν είχες πρόβλημα σε κανένα έλεγχο....

Η μαλακία θα τύχει μια φορά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι πάντα θέμα ελέγχου.

Μπορεί η μειοψηφία να προσβάλλει σε δικαστήρια το κύρος των οικονομικών καταστάσεων με ότι αυτό συνεπάγεται... Επίσης, μπορεί το δικαστήριο να επιβάλλει και διοικητικό πρόστιμο στο διαχειριστή...

Και εν πάσει περιπτώσει, άλλο είναι το

και άλλο ότι μέχρι τώρα δεν είχες πρόβλημα σε κανένα έλεγχο....

Η μαλακία θα τύχει μια φορά......

Φίλε Στέφανε η δημοσίευση στις εφημερίδες εχει νόημα μόνο για τις εταιρείες που είναι εισηγμένες στο χρηματιστήριο και μπορεί ο εκάστοτε επενδυτής η μικρομέτοχος να ενημερωθεί για την πορεία της επιχ/σης που εχει βάλει τα χρηματά του.

Τα μπακάλικα και τα μικροεμπορικά που οι συνάδελφοι κάνουν ΑΕ και ΕΠΕ και οι μόνοι μέτοχοι είναι Αδέλφια,Ξαδέλφια κλπ δεν εξυπηρετεί σε τίποτα,αμα αυτοί είναι να πλακωθούν θα το κάνουν και πίστεψέ με δεν υπάρχει κανείς που θα ασχοληθεί μ΄αυτό.

Οι Δημόσιες αρχές το μόνο που ζητάνε είναι το ΦΕΚ επειδή ο φορέας που θα ελεγχε τις ΕΠΕ δεν δημιουργήθηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Στέφανε η δημοσίευση στις εφημερίδες εχει νόημα μόνο για τις εταιρείες που είναι εισηγμένες στο χρηματιστήριο και μπορεί ο εκάστοτε επενδυτής η μικρομέτοχος να ενημερωθεί για την πορεία της επιχ/σης που εχει βάλει τα χρηματά του.

Τα μπακάλικα και τα μικροεμπορικά που οι συνάδελφοι κάνουν ΑΕ και ΕΠΕ και οι μόνοι μέτοχοι είναι Αδέλφια,Ξαδέλφια κλπ δεν εξυπηρετεί σε τίποτα,αμα αυτοί είναι να πλακωθούν θα το κάνουν και πίστεψέ με δεν υπάρχει κανείς που θα ασχοληθεί μ΄αυτό.

Οι Δημόσιες αρχές το μόνο που ζητάνε είναι το ΦΕΚ επειδή ο φορέας που θα ελεγχε τις ΕΠΕ δεν δημιουργήθηκε ποτέ.

Όπως νομίζεις....

Καλό βράδυ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί η μειοψηφία να προσβάλλει σε δικαστήρια το κύρος των οικονομικών καταστάσεων με ότι αυτό συνεπάγεται... Επίσης, μπορεί το δικαστήριο να επιβάλλει και διοικητικό πρόστιμο στο διαχειριστή, να αναζητηθούν αποζημιώσεις κτλ κτλ... Και μην ξεχνάς το ποινικό μέρος..........

Στέφανε,

ενώ τυπικά έχεις δίκιο, ουσιαστικά θα έπαιρνα το μέρος του Σούλη.

Οι δημοσιεύσεις εντάσσονται στο πλαίσιο της προστασίας των δικαιωμάτων της μειοψηφίας.

Εάν συνεπώς, αντί να σκάσεις τα φράγκα, απλά προβλέψεις να παραδώσεις, αποδεδειγμένα, τις οικονομικές καταστάσεις σε όλους τους μετόχους της Ε.Π.Ε. (άρα και στην μειοψηφία), τότε όταν θα πάνε στα δικαστήρια επιφυλάσσομαι αν υπάρξει πρόβλημα, επειδή η ουσία (σ.σ. η δημοσιοποίηση σε όλους) αποδεικνύεται.

Χρησιμοποίησα την λέξη "επιφυλάσσομαι" επειδή η δικαστική νομολογία εδώ θα μας έδειχνε την λύση....

π.χ. μπορεί η δημοσιοποίηση να είναι στο πλαίσιο της γνωστοποίησης των οικονομικών στοιχείων σε όλη την Ελλάδα και όχι σε όλους τους μετόχους (κυρίως στην μειοψηφία). Τότε πάω πάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπαρχει κανένας συνάδελφος που να πιστεύει ότι η δημοσίευση των ισολογισμών ΑΕ και ΕΠΕ σε εφημερίδες έχει κανένα νόημα εκτός του να οικονομάνε οι εκδότες και κάποιοι επιτήδειοι μεσάζοντες?

Η δημοσίευση στο ΦΕΚ τι είναι?Δημοσίευση σε εφημερίδα δεν είναι?

Οποιος ενδιαφέρεται να δει την οικονομική κατάσταση μιας εταιρίας μπορεί να παει να αγοράσει το ΦΕΚ η ακόμη καλλίτερα να μπει στο site του εθνικου τυπογραφείου και να προμηθευθεί τον ισολογισμό δωρεάν.Πιστεύω ότι τα τερτίπια των εκδοτών για χοντρή κονόμα πρέπει κάποτε να τελειώνουν και μάλιστα στη σημερινή εποχή που προκαλούν σκανδαλωδώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω οτι καποιοι εδω κανουν οτι δεν καταλαβαινουν ,αν ισχυει φιλε soulis η αποψη σου τοτε προς τι το ερωτημα της mariacy στον κομβο.Δηλαδη μας λες οτι τις δημοσιευσης των ΕΠΕ εσυ τις αφηνεις στο ελεος των διαχειριστων ...το ιδιο κανεις και στις ΑΕ? ...ενδιαφερον...μαλλον μονο εγω ειμαι ο μ......ας εδω μεσα!!!!!

Πράγματι.. κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.

Τον Νόμο τον γνωρίζουμε όλοι και ως σωστοί επαγγελματίες ενημερώνουμε και τους πελάτες μας γι'αυτόν.

από κει και πέρα τι μπορούμε να κάνουμε? να πληρώσουμε από την τσέπη μας την δημοσίευση? Να καταγγείλουμε τον διαχειριστή στους εταίρους/μετόχους και στην Νομαρχία? Μήπως να τον καταγγείλουμε και στον "Χτύπο" Ν.Ιωνίας?

Όσον αφορά τις ΑΕ, η διαδικασία είναι "περιφρουρούμενη" και τα κοράκια καραδοκούν.. θα τα πληρώσεις όλα μαζεμένα.

αλλά και πάλι κάποιοι δεν τα πληρώνουν .. αναλαμβάνοντας τις συνέπειες..

Υ.Γ. Η συνάδελφος καλά έκανε και ρώτησε.. και αμέσως έλαβε την σωστή απάντηση.

Εσύ μπήκες και μίλησες για συναδέλφους "παγώνια" και σε σένα απάντησα..

Υ.Γ.1 Σε πρόσφατη διακοπή ΕΠΕ, με παρότρυνση του μητρώου της ΔΟΥ έγινε ταυτόχρονη θέση σε εκκαθάριση και οριστική διακοπή απλά για να μην χρειαστεί δημοσίευση.. και στο Επιμελητήριο αντί δημοσίευσης ζητήθηκε υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή ότι δεν προτίθεται να τον δημοσιεύσει.. εκεί να δεις πόσο μαλάκας ένιωσα εγώ που έλεγα στον διαχειριστή ότι τον τελικό τουλάχιστον θα τον δημοσίευε στο ΦΕΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...