Sign in to follow this  
Followers 0
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Κ.

ΚΟΒΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΛΟΚ ΑΠΥ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ...

16 posts in this topic

Ένας προγραμματιστής κόβει ΑΠΥ σε ιδιώτη για επισκευή Η/Υ και μετά κόβει ΑΠΥ σε επαγγελματία με 20 % παρακράτηση για ανάπτυξη λογισμικού και οι δύο ΑΠΥ κόβονται από το ίδιο μπλοκάκι ή πρέπει να έχω δύο η μία ΑΠΥ για παροχή και μία ΑΠΥ για δραστηριότητες ελ.επαγγελματία και να την ονομάσω σειρά Α?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mε βάση το άρθρο 48 του ν 2238/94, ο προγραμματιστής ασκεί ελευθέριο επάγγελμα.

Από τον ΚΒΣ (άρθρο 13 παρ. 2) προκύπτει ότι οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στο άρθρο 48 του ν 2238/94, εκδίδουν ΑΠΥ είτε παρέχουν υπηρεσίες σε ιδιώτες είτε παρέχουν υπηρεσίες σε επαγγελματίες (και γενικά σε επιχειρήσεις).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένας προγραμματιστής κόβει ΑΠΥ σε ιδιώτη για επισκευή Η/Υ και μετά κόβει ΑΠΥ σε επαγγελματία με 20 % παρακράτηση για ανάπτυξη λογισμικού και οι δύο ΑΠΥ κόβονται από το ίδιο μπλοκάκι ή πρέπει να έχω δύο η μία ΑΠΥ για παροχή και μία ΑΠΥ για δραστηριότητες ελ.επαγγελματία και να την ονομάσω σειρά Α?

Ευχαριστώ

Ότι θες και όπως σε βολεύει....

Προτείνω 2 σειρές.... Για παρακρατήσεις, κεπυο, διάκριση χονδρικών-λιανικής κτλ... Βοηθάει γενικά....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ότι θες και όπως σε βολεύει....

Προτείνω 2 σειρές.... Για παρακρατήσεις, κεπυο, διάκριση χονδρικών-λιανικής κτλ... Βοηθάει γενικά....

Οπότε:

Ένα ΑΠΥ για όταν ασκεί ελευθέριο επάγγελμα που θα έχω παρακράτηση αν είναι επαγγελματίας αλλιώς αν είναι ιδιώτης δεν έχω παρακράτηση

ΑΠΥ αθεώρητη σειρά Α για όταν μου φέρνουν ιδιώτες στο γραφείο Η/Υ για επισκευή(που θα το γράφω στο βιβλίο επισκευών αγαθών)

ΤΠΥ θεωρημένο για όταν παρέχω υπηρεσίες σε επαγγελματίες

ΤΠΥ αθεώρητο σειρά Α για όταν μου φέρνουν επαγγελματίες στο γραφείο Η/Υ για επισκευή (που θα το γράφω στο βιβλίο επισκευών αγαθών)

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

ΤΠΥ αθεώρητο σειρά Α για όταν μου φέρνουν επαγγελματίες στο γραφείο Η/Υ για επισκευή (που θα το γράφω στο βιβλίο επισκευών αγαθών) Ευχαριστώ

Όταν υπάρχει πρόσθετο βιβλίο του Άρθρου 10 Κ.Β.Σ. (Βιβλίο Επισκευών §5, περίπτωση ζ΄) εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Άρθρο 13, § 2: "Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν υπάρχει πρόσθετο βιβλίο του Άρθρου 10 Κ.Β.Σ. (Βιβλίο Επισκευών §5, περίπτωση ζ΄) εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Άρθρο 13, § 2: "Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του").

Σωστά πέταξα κοτσάνα....ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα, μια ερωτηση:

Ψυκτικος ο οποιος εχει θεωρημενο βιβλιο επισκευων, στους αλλους επιτηδευματιες που πανε τις συσκευες τους στο μαγαζι του να τις φτιαξει και τις γραφει στο βιβλιο επισκευων κοβει ΑΠΥ για χονδρικη πωληση.

Οταν παει ομως ας πουμε σε εναν λογιστη να του φτιαξει το αιρ-κοντισιον στο λογιστικο γραφειο, χωρις να το παρει στο μαγαζι του και να το περασει στο βιβλιο επισκευων, θα κοψει ΤΠΥ θεωρημενο ή ΑΠΥ???

Εχω διαβασει τα αρθρα 10-13 του ΚΒΣ αλλα μπερδευτικα. Καποιος μια απαντηση???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα, μια ερωτηση:

Ψυκτικος ο οποιος εχει θεωρημενο βιβλιο επισκευων, στους αλλους επιτηδευματιες που πανε τις συσκευες τους στο μαγαζι του να τις φτιαξει και τις γραφει στο βιβλιο επισκευων κοβει ΑΠΥ για χονδρικη πωληση.

Οταν παει ομως ας πουμε σε εναν λογιστη να του φτιαξει το αιρ-κοντισιον στο λογιστικο γραφειο, χωρις να το παρει στο μαγαζι του και να το περασει στο βιβλιο επισκευων, θα κοψει ΤΠΥ θεωρημενο ή ΑΠΥ???

Εχω διαβασει τα αρθρα 10-13 του ΚΒΣ αλλα μπερδευτικα. Καποιος μια απαντηση???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή αν το περάσει σε βιβλίο επισκευών δεν μπορεί να κόψει αθεώρητο τιμολόγιο ? μόνο ΑΠΥ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από "Οδηγίες συμπλήρωσης Μαθητολογίου" που έγραψα για χρήση από πελάτισσά μου (αναλογικά ισχύουν για όλα τα πρόσθετα βιβλία της παραγράφου 5 του Άρθρου 10 του Κ.Β.Σ.):

Κατά πάγια αρχή τα Πρόσθετα Βιβλία του Άρθρου 10 του Κ.Β.Σ., όπως το Μαθητολόγιο, τηρούνται μόνο σε δηλωμένη στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. εγκατάσταση του επιτηδευματία, ώστε να εξυπηρετήσουν (κυρίως) τους ελεγκτικούς σκοπούς που αναφέρθηκαν στην Ερώτηση 1. Έτσι, αν η παράδοση των μαθημάτων γίνεται σε χώρο που δεν αποτελεί δηλωμένη εγκατάσταση (π.χ. ξενοδοχείο, άλλο χώρο που παραχωρείται δωρεάν από τρίτο, ενδοεπιχειρησιακή εκπαίδευση κ.λπ.), τότε δεν απαιτείται η τήρηση του Μαθητολογίου.

Ως εκ τούτου, στις περιπτώσεις αυτές ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΑΘΕΩΡΗΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (επειδή η πρωτογενής εμφάνιση της συναλλαγής γίνεται μέσω του στοιχείου που εκδίδεται και όχι κάποιου άλλου θεωρημένου Βιβλίου κ.λπ.), αλλά ανάλογα με τη φύση του λήπτη της υπηρεσίας (ή του καταβάλλοντος τα δίδακτρα) εκδίδεται, κατά περίπτωση, θεωρημένο Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (για επιτηδευματίες, Δημόσιο κ.λπ.) ή θεωρημένη Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (για ιδιώτες).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή αν το περάσει σε βιβλίο επισκευών δεν μπορεί να κόψει αθεώρητο τιμολόγιο ? μόνο ΑΠΥ?

Μήπως να ρίξουμε μια ματιά στην 1083/2003 να μας λυθούνε οι απορίες....?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν υπάρχει πρόσθετο βιβλίο του Άρθρου 10 Κ.Β.Σ. (Βιβλίο Επισκευών §5, περίπτωση ζ΄) εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Άρθρο 13, § 2: "Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του").

η ερωτησή μου είχε ως έναυσμα το "εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών" γιατι την συγκεκριμένη πολ την έχω διαβάσει και αναφέρετα στα παραστικά του κβσ γενικά οχι μονο στις απυ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

η ερωτησή μου είχε ως έναυσμα το "εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών" γιατι την συγκεκριμένη πολ την έχω διαβάσει και αναφέρετα στα παραστικά του κβσ γενικά οχι μονο στις απυ...

Διάβασέ τη πιο προσεκτικά.....

Σε συνδυασμό με τον κβσ, έχεις την απάντηση.....

1. Απαλλάσσουμε από την υποχρέωση θεώρησης φορολογικών στοιχείων τις πιο κάτω κατηγορίες υποχρέων, με τις οριζόμενες για κάθε κατηγορία προϋποθέσεις:

β3. Τους επιτηδευματίες, οι οποίοι κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο είχαν αθροιστικά τις πιο κάτω προϋποθέσεις:

στ) Τους επιτηδευματίες που τηρούν πρόσθετα βιβλία που ορίζονται από τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 10 του ΚΒΣ.

Τα πρόσωπα της περίπτωσης αυτής απαλλάσσονται της θεώρησης μόνον των φορολογικών στοιχείων αξίας του ΚΒΣ (Π.Δ.186/1992), στα οποία απεικονίζονται συναλλαγές που καταχωρούνται στα τηρούμενα πρόσθετα βιβλία και υποχρεούνται να αναγράφουν σ' αυτά την αξία και τον αύξοντα αριθμό του εκδοθέντος φορολογικού στοιχείου μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας από την έκδοσή του.

2. Στην απόδειξη λιανικής πώλησης ή παροχής υπηρεσιών αναγράφεται κατά συντελεστή Φ.Π.Α. και η αξία της πώλησης ή το ποσό της αμοιβής, καθώς και το είδος των παρεχόμενων υπηρεσιών επί των αποδείξεων παροχής υπηρεσιών που εκδίδουν όσοι τηρούν πρόσθετα βιβλία της παραγράφου 5 του άρθρου 10. Οι επιτηδευματίες της παραγράφου 5 του άρθρου 10 του Κώδικα αυτού, καθώς και οι επιτηδευματίες που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στην παράγραφο 1 του άρθρου 45 του ν.δ. 3323/1955, στις εκδιδόμενες αποδείξεις παροχής υπηρεσιών αναγράφουν το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη, το ποσό της αμοιβής αριθμητικώς καθώς και ολογράφως, όταν αυτή εκδίδεται χειρόγραφη. Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σα πηρανε τον αερα και χεστίκατε. Δηλαδή αν εκδοσεις τιμολογιο πωλήσεως, (θεωρημενο όμως) για παροχή υπηρεσιών, τι έγινε; Εκανες φοροδιαφυγή; Παραταε τα τυπικα. Κοψε οτι ναναι, αρκει να ειναι θεωρημενο. Η καταχωρηση ομως στο βιβλιο να παει σωστά. Να δω αντιδράσεις, να γελάσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σα πηρανε τον αερα και χεστίκατε. Δηλαδή αν εκδοσεις τιμολογιο πωλήσεως, (θεωρημενο όμως) για παροχή υπηρεσιών, τι έγινε; Εκανες φοροδιαφυγή; Παραταε τα τυπικα. Κοψε οτι ναναι, αρκει να ειναι θεωρημενο. Η καταχωρηση ομως στο βιβλιο να παει σωστά. Να δω αντιδράσεις, να γελάσω.

Ναι, αμε.... Οντως, παραβαση κβς υπαρχει, αλλα δεν επιβαλλεται προστιμο...

Ομως.....

Ελα μου με τπυ να πληρωθεις, κι αμα σου κανω παρακρατηση, να μου τρυπησεις τη μυτη...

Και εξηγα μετα στον ελεγχο γιατι εκδιδεις τπυ.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.