Προς το περιεχόμενο

ΚΟΒΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΠΛΟΚ ΑΠΥ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας προγραμματιστής κόβει ΑΠΥ σε ιδιώτη για επισκευή Η/Υ και μετά κόβει ΑΠΥ σε επαγγελματία με 20 % παρακράτηση για ανάπτυξη λογισμικού και οι δύο ΑΠΥ κόβονται από το ίδιο μπλοκάκι ή πρέπει να έχω δύο η μία ΑΠΥ για παροχή και μία ΑΠΥ για δραστηριότητες ελ.επαγγελματία και να την ονομάσω σειρά Α?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε βάση το άρθρο 48 του ν 2238/94, ο προγραμματιστής ασκεί ελευθέριο επάγγελμα.

Από τον ΚΒΣ (άρθρο 13 παρ. 2) προκύπτει ότι οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στο άρθρο 48 του ν 2238/94, εκδίδουν ΑΠΥ είτε παρέχουν υπηρεσίες σε ιδιώτες είτε παρέχουν υπηρεσίες σε επαγγελματίες (και γενικά σε επιχειρήσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας προγραμματιστής κόβει ΑΠΥ σε ιδιώτη για επισκευή Η/Υ και μετά κόβει ΑΠΥ σε επαγγελματία με 20 % παρακράτηση για ανάπτυξη λογισμικού και οι δύο ΑΠΥ κόβονται από το ίδιο μπλοκάκι ή πρέπει να έχω δύο η μία ΑΠΥ για παροχή και μία ΑΠΥ για δραστηριότητες ελ.επαγγελματία και να την ονομάσω σειρά Α?

Ευχαριστώ

Ότι θες και όπως σε βολεύει....

Προτείνω 2 σειρές.... Για παρακρατήσεις, κεπυο, διάκριση χονδρικών-λιανικής κτλ... Βοηθάει γενικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θες και όπως σε βολεύει....

Προτείνω 2 σειρές.... Για παρακρατήσεις, κεπυο, διάκριση χονδρικών-λιανικής κτλ... Βοηθάει γενικά....

Οπότε:

Ένα ΑΠΥ για όταν ασκεί ελευθέριο επάγγελμα που θα έχω παρακράτηση αν είναι επαγγελματίας αλλιώς αν είναι ιδιώτης δεν έχω παρακράτηση

ΑΠΥ αθεώρητη σειρά Α για όταν μου φέρνουν ιδιώτες στο γραφείο Η/Υ για επισκευή(που θα το γράφω στο βιβλίο επισκευών αγαθών)

ΤΠΥ θεωρημένο για όταν παρέχω υπηρεσίες σε επαγγελματίες

ΤΠΥ αθεώρητο σειρά Α για όταν μου φέρνουν επαγγελματίες στο γραφείο Η/Υ για επισκευή (που θα το γράφω στο βιβλίο επισκευών αγαθών)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

ΤΠΥ αθεώρητο σειρά Α για όταν μου φέρνουν επαγγελματίες στο γραφείο Η/Υ για επισκευή (που θα το γράφω στο βιβλίο επισκευών αγαθών) Ευχαριστώ

Όταν υπάρχει πρόσθετο βιβλίο του Άρθρου 10 Κ.Β.Σ. (Βιβλίο Επισκευών §5, περίπτωση ζ΄) εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Άρθρο 13, § 2: "Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει πρόσθετο βιβλίο του Άρθρου 10 Κ.Β.Σ. (Βιβλίο Επισκευών §5, περίπτωση ζ΄) εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Άρθρο 13, § 2: "Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του").

Σωστά πέταξα κοτσάνα....ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλησπερα, μια ερωτηση:

Ψυκτικος ο οποιος εχει θεωρημενο βιβλιο επισκευων, στους αλλους επιτηδευματιες που πανε τις συσκευες τους στο μαγαζι του να τις φτιαξει και τις γραφει στο βιβλιο επισκευων κοβει ΑΠΥ για χονδρικη πωληση.

Οταν παει ομως ας πουμε σε εναν λογιστη να του φτιαξει το αιρ-κοντισιον στο λογιστικο γραφειο, χωρις να το παρει στο μαγαζι του και να το περασει στο βιβλιο επισκευων, θα κοψει ΤΠΥ θεωρημενο ή ΑΠΥ???

Εχω διαβασει τα αρθρα 10-13 του ΚΒΣ αλλα μπερδευτικα. Καποιος μια απαντηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μια ερωτηση:

Ψυκτικος ο οποιος εχει θεωρημενο βιβλιο επισκευων, στους αλλους επιτηδευματιες που πανε τις συσκευες τους στο μαγαζι του να τις φτιαξει και τις γραφει στο βιβλιο επισκευων κοβει ΑΠΥ για χονδρικη πωληση.

Οταν παει ομως ας πουμε σε εναν λογιστη να του φτιαξει το αιρ-κοντισιον στο λογιστικο γραφειο, χωρις να το παρει στο μαγαζι του και να το περασει στο βιβλιο επισκευων, θα κοψει ΤΠΥ θεωρημενο ή ΑΠΥ???

Εχω διαβασει τα αρθρα 10-13 του ΚΒΣ αλλα μπερδευτικα. Καποιος μια απαντηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από "Οδηγίες συμπλήρωσης Μαθητολογίου" που έγραψα για χρήση από πελάτισσά μου (αναλογικά ισχύουν για όλα τα πρόσθετα βιβλία της παραγράφου 5 του Άρθρου 10 του Κ.Β.Σ.):

Κατά πάγια αρχή τα Πρόσθετα Βιβλία του Άρθρου 10 του Κ.Β.Σ., όπως το Μαθητολόγιο, τηρούνται μόνο σε δηλωμένη στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. εγκατάσταση του επιτηδευματία, ώστε να εξυπηρετήσουν (κυρίως) τους ελεγκτικούς σκοπούς που αναφέρθηκαν στην Ερώτηση 1. Έτσι, αν η παράδοση των μαθημάτων γίνεται σε χώρο που δεν αποτελεί δηλωμένη εγκατάσταση (π.χ. ξενοδοχείο, άλλο χώρο που παραχωρείται δωρεάν από τρίτο, ενδοεπιχειρησιακή εκπαίδευση κ.λπ.), τότε δεν απαιτείται η τήρηση του Μαθητολογίου.

Ως εκ τούτου, στις περιπτώσεις αυτές ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΑΘΕΩΡΗΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (επειδή η πρωτογενής εμφάνιση της συναλλαγής γίνεται μέσω του στοιχείου που εκδίδεται και όχι κάποιου άλλου θεωρημένου Βιβλίου κ.λπ.), αλλά ανάλογα με τη φύση του λήπτη της υπηρεσίας (ή του καταβάλλοντος τα δίδακτρα) εκδίδεται, κατά περίπτωση, θεωρημένο Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών (για επιτηδευματίες, Δημόσιο κ.λπ.) ή θεωρημένη Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (για ιδιώτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν το περάσει σε βιβλίο επισκευών δεν μπορεί να κόψει αθεώρητο τιμολόγιο ? μόνο ΑΠΥ?

Μήπως να ρίξουμε μια ματιά στην 1083/2003 να μας λυθούνε οι απορίες....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να ρίξουμε μια ματιά στην 1083/2003 να μας λυθούνε οι απορίες....?????

Είσαι κακός! :P

Υ.Γ.:

Η ανωτέρω Πολυγραφημένη βρίσκεται εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/129

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει πρόσθετο βιβλίο του Άρθρου 10 Κ.Β.Σ. (Βιβλίο Επισκευών §5, περίπτωση ζ΄) εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (Άρθρο 13, § 2: "Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του").

η ερωτησή μου είχε ως έναυσμα το "εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών" γιατι την συγκεκριμένη πολ την έχω διαβάσει και αναφέρετα στα παραστικά του κβσ γενικά οχι μονο στις απυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ερωτησή μου είχε ως έναυσμα το "εκδίδεται ΜΟΝΟ Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών" γιατι την συγκεκριμένη πολ την έχω διαβάσει και αναφέρετα στα παραστικά του κβσ γενικά οχι μονο στις απυ...

Διάβασέ τη πιο προσεκτικά.....

Σε συνδυασμό με τον κβσ, έχεις την απάντηση.....

1. Απαλλάσσουμε από την υποχρέωση θεώρησης φορολογικών στοιχείων τις πιο κάτω κατηγορίες υποχρέων, με τις οριζόμενες για κάθε κατηγορία προϋποθέσεις:

β3. Τους επιτηδευματίες, οι οποίοι κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο είχαν αθροιστικά τις πιο κάτω προϋποθέσεις:

στ) Τους επιτηδευματίες που τηρούν πρόσθετα βιβλία που ορίζονται από τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 10 του ΚΒΣ.

Τα πρόσωπα της περίπτωσης αυτής απαλλάσσονται της θεώρησης μόνον των φορολογικών στοιχείων αξίας του ΚΒΣ (Π.Δ.186/1992), στα οποία απεικονίζονται συναλλαγές που καταχωρούνται στα τηρούμενα πρόσθετα βιβλία και υποχρεούνται να αναγράφουν σ' αυτά την αξία και τον αύξοντα αριθμό του εκδοθέντος φορολογικού στοιχείου μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας από την έκδοσή του.

2. Στην απόδειξη λιανικής πώλησης ή παροχής υπηρεσιών αναγράφεται κατά συντελεστή Φ.Π.Α. και η αξία της πώλησης ή το ποσό της αμοιβής, καθώς και το είδος των παρεχόμενων υπηρεσιών επί των αποδείξεων παροχής υπηρεσιών που εκδίδουν όσοι τηρούν πρόσθετα βιβλία της παραγράφου 5 του άρθρου 10. Οι επιτηδευματίες της παραγράφου 5 του άρθρου 10 του Κώδικα αυτού, καθώς και οι επιτηδευματίες που ασκούν ελευθέριο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στην παράγραφο 1 του άρθρου 45 του ν.δ. 3323/1955, στις εκδιδόμενες αποδείξεις παροχής υπηρεσιών αναγράφουν το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του πελάτη, το ποσό της αμοιβής αριθμητικώς καθώς και ολογράφως, όταν αυτή εκδίδεται χειρόγραφη. Οι επιτηδευματίες αυτοί εκδίδουν την ίδια απόδειξη και όταν παρέχουν υπηρεσίες για επαγγελματική εξυπηρέτηση του πελάτη, οπότε αναγράφουν σ' αυτήν το επάγγελμα και τον αριθμό φορολογικού μητρώου του
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα πηρανε τον αερα και χεστίκατε. Δηλαδή αν εκδοσεις τιμολογιο πωλήσεως, (θεωρημενο όμως) για παροχή υπηρεσιών, τι έγινε; Εκανες φοροδιαφυγή; Παραταε τα τυπικα. Κοψε οτι ναναι, αρκει να ειναι θεωρημενο. Η καταχωρηση ομως στο βιβλιο να παει σωστά. Να δω αντιδράσεις, να γελάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα πηρανε τον αερα και χεστίκατε. Δηλαδή αν εκδοσεις τιμολογιο πωλήσεως, (θεωρημενο όμως) για παροχή υπηρεσιών, τι έγινε; Εκανες φοροδιαφυγή; Παραταε τα τυπικα. Κοψε οτι ναναι, αρκει να ειναι θεωρημενο. Η καταχωρηση ομως στο βιβλιο να παει σωστά. Να δω αντιδράσεις, να γελάσω.

Ναι, αμε.... Οντως, παραβαση κβς υπαρχει, αλλα δεν επιβαλλεται προστιμο...

Ομως.....

Ελα μου με τπυ να πληρωθεις, κι αμα σου κανω παρακρατηση, να μου τρυπησεις τη μυτη...

Και εξηγα μετα στον ελεγχο γιατι εκδιδεις τπυ.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...