Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προβληματικής Α.Ε. μέτοχος θέλει να βγάλει από πάνω του τις μετοχές για να πάρει σύνταξη. Δεν τις θέλει κανείς. Πως θα τις ξεφορτωθεί ώστε να πάρει σύνταξη;


ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Ερώτηση

Προβληματικής μεταφορικής αλλά ανενεργής Α.Ε. μέτοχος, θέλει να βγάλει από πάνω του τις μετοχές για να πάρει σύνταξη.

Έχει πρόβλημα με τους άλλους μετόχους και δεν έχουν επικοινωνία, άρα δεν μπορεί να τους τις δώσει έστω και τζάμπα..

Λόγω των οφειλών της Α.Ε. δεν θέλει τρίτος τις μετοχές αυτής της Α.Ε. (Σημειωτέον η Α.Ε. είναι και ανενεργή με μεγάλες οφειλές.)

Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν τις πάρει κάποιος τρίτος αφού δεν προκύπτουν ευθύνες του παρελθόντος στους νέους μετόχους με την προϋπόθεση να μην είναι στο Δ/Σ. Όμως για καθαρά ψυχολογικούς λόγους αλλά και λόγους ουσίας (τι να κάνει άχρηστες μετοχές μιας προβληματικής εταιρείας) δεν μπορεί να τις δώσει ούτε και σε τρίτους.

Δεν έχει και οικογένεια για να τις μεταβιβάσει.

Πως θα τις ξεφορτωθεί ώστε να πάρει σύνταξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Βιάζεστε να αποκλείσετε την πιθανότητα να ισχύει κ αυτό που λέει η υπηρεσία . Ο Σταυρουλακης μιλάει για ΤΣΑ κ ίσως ίσχυε κ ισχύει ακόμη άλλο καθεστώς . Κατά την γνώμη μου θέλει ψάξιμο το θεμα

ΤΣΑ δεν υφίσταται πλέον, τα πάντα όλα ΟΑΕΕ.

Με πρόλαβε ο Soulis που παρέθεσε το κείμενο από το site του ΟΑΕΕ.

Αυτό που δεν μας ξεκαθάρισε ο Σταυρουλάκης είναι εάν η ΑΕ υπάγεται στις περιπτώσεις 8, 9 ή 14 του ΟΑΕΕ που αναφέρθηκαν παραπάνω, μιας και ανέφερε το ΤΣΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΣΑ δεν υφίσταται πλέον, τα πάντα όλα ΟΑΕΕ.

Με πρόλαβε ο Soulis που παρέθεσε το κείμενο από το site του ΟΑΕΕ.

Αυτό που δεν μας ξεκαθάρισε ο Σταυρουλάκης είναι εάν η ΑΕ υπάγεται στις περιπτώσεις 8, 9 ή 14 του ΟΑΕΕ που αναφέρθηκαν παραπάνω, μιας και ανέφερε το ΤΣΑ....

Δλδ κατα την αποψη σας ποιος απ ολους οσους απαντησαν εχει λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτήρη θα ξαναπροσπαθήσω.

Αν και η γενική τάση του "μέτοχος λαμβάνει σύνταξη" στο ΤΣΑ ΟΑΕΕ δεν παίζει. Ξέρεις το ΤΣΑ/ΟΑΕΕ είναι περίεργο, επειδή έχει σχέση με τις επαγγελματικές άδειες οδήγησης.

Ολα αυτά με οδηγούν πρώτα στην επαναδιαπραγμάτευση με το ΤΣΑ.

Δλδ κατα την αποψη σας ποιος απ ολους οσους απαντησαν εχει λαθος?

Μόνο ο Σούλης απάντησε σωστά , όλοι οι άλλοι λάθος λόγω ελλειπών διευκρινήσεων του +laki :):):) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προβληματικης ΑΕ μετοχος θελει να βγαλει απο πανω του τις μετοχες για να παρει συνταξη.Δεν τις θελει κανεις.Πως θα τις ξεφορωθει ωστε να παρει συνταξη?

Υ/Γ Ολοι λαθος απαντησαν συμπεριλαμβανομενου και εμου.Ισως μερικοι τυχαια στο τελος να απαντησαν σωστα!

Το αιτιολογω διοτι εμεις που απαντησαμε μαλλον δεν γνωριζουμε πρεφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ κατα την αποψη σας ποιος απ ολους οσους απαντησαν εχει λαθος?

Λάθος απαντήσεις δόθηκαν για την συγκεκριμένη περίπτωση λόγω ελλειπούς αρχικής πληροφόρησης (συμπεριλαμβάνομαι και εγώ).

Τυπικά, σε "απλή" ΑΕ, παραίτηση από το Δ.Σ. (εφόσον μπορεί να αντικατασταθεί από άλλο μέλος) αρκεί για παύση πληρωμής στον ΟΑΕΕ και συνταξιοδότηση.

Υ.Γ. Διάβασα φευγαλέα τα Κυριακάτικα δημοσιεύματα του κ.Σταυρουλάκη και δεν είδα την επιπλέον πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος απαντήσεις δόθηκαν για την συγκεκριμένη περίπτωση λόγω ελλειπούς αρχικής πληροφόρησης (συμπεριλαμβάνομαι και εγώ).

Τυπικά, σε "απλή" ΑΕ, παραίτηση από το Δ.Σ. (εφόσον μπορεί να αντικατασταθεί από άλλο μέλος) αρκεί για παύση πληρωμής στον ΟΑΕΕ και συνταξιοδότηση.

Υ.Γ. Διάβασα φευγαλέα τα Κυριακάτικα δημοσιεύματα του κ.Σταυρουλάκη και δεν είδα την επιπλέον πληροφορία.

Λάθος απαντήσεις δόθηκαν για την συγκεκριμένη περίπτωση λόγω ελλειπούς αρχικής πληροφόρησης (συμπεριλαμβάνομαι και εγώ).

Τυπικά, σε "απλή" ΑΕ, παραίτηση από το Δ.Σ. (εφόσον μπορεί να αντικατασταθεί από άλλο μέλος) αρκεί για παύση πληρωμής στον ΟΑΕΕ και συνταξιοδότηση.

Υ.Γ. Διάβασα φευγαλέα τα Κυριακάτικα δημοσιεύματα του κ.Σταυρουλάκη και δεν είδα την επιπλέον πληροφορία.

Ειναι γνωστά όλα αυτά που γράφεις απλα φευγαλεα χαρατακτηρίζεις λάθος αυτό που γράφει κάποιος άλλος κ που δεν μπαίνεις στον κόπο να το σκεφτείς .

Τεσπα εγραψα κάτι για το ΤΣΑ κ είτε γνωρίζω ότι καταργήθηκε είτε όχι τυχαία μπορεί να βγει μια άκρη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την τρέλα μου. Τώρα είδα πως το ¨μεταφορική ΑΕ" δεν το είχα γράψει στο αρχικό κείμενο. Το διόρθωσα τώρα.

Το ανέφερα παρακάτω αλλά όχι στην αρχική ερώτηση.

Κοινώς τα έκανα κ.λο.. :rolleyes:

Πλέον καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει πρόβλημα σύμφωνα με την απάντηση που έδωσε ο Σούλης (περίπτωση 14)....

Πρέπει να μεταβιβάσω της μετοχές άσχετα αν είμαι στο Δ/Σ ή όχι.

(Το τσέκαρα )

Το θέμα πιστεύω ότι έχει λήξει.

Υ.Γ 1ο . Οι μετοχές της δικής μου ΑΕ είναι ονομαστικές. Εχω τη γνώμη ότι τουλάχιστον μέχρι τα γεγονότα των "απελευθερώσεων" ήταν υποχρεωτικά ονομαστικές όλες οι μεταφορικές. Νομίζω πως είναι και τώρα...

Υ.Γ. 2ο.. Που είνια οι παλιές καλές εποχές που έμπαινα στο Taxheven κάθε 3 ώρες... Τώρα με τους συλλόγους (άτιμε Διομήδη... ) και τις "Πρωτοβουλίες", καθυστερώ να μπώ και σας ταλαιπωρώ και εσάς. Όμως θα γυρίσει ο τροχός....

Ευχαριστώ πάντως παιδιά. !!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Κωστής δεν ανέφερε, αν ο μέτοχος είναι και μέλος του Δ.Σ., δεν είναι και υποχρεωτικό να είναι...

Αν όντως δεν είναι μέλος του Δ.Σ., πιστεύω ότι μπορεί να αιτηθεί είτε τη λύση της εταιρείας είτε την εξαγορά των μετοχών από την εταιρεία. (άρθρα 48α και 49α), εφόσον υφίσταται οι προυποθέσεις που θέτει η νομοθεσία.

Εγώ πάντως του έγραψα αυτό... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με ποιο τροπο θα γινει η μεταβιβαση των μετοχων(αφου πληροφορηθηκαμε οτι η ΑΕ ειναι Μεταφορικη)?Αν δεν βρεθει καποιος να εξαγορασει τις μετοχες τι γινεται?

Υπαρχουν οι προυποθεσεις 48α και 49α ?νομιζω πως οχι .Τωρα θα μου πει καποιος να καταγγελθει.Η καταγγελια απο μετοχο για λυση ΑΕ ειναι σαν να πετας κεραμυδα που μπορει να πεσει στο κεφαλι σου.

Υ/Γ Επειδη για τον συναδελφο που εθεσε το θεμα εληξε.προτεινω αν θελεται να το συνεχισουμε εμεις που ενδιαφερθηκαμε και αλλοι που θα προκυψουν διοτι κατα την αποψη μου ειναι ενα θεμα που θα μας ενδιεφερε να το φτασουμε στο τελος.(εγκυκλοπεδεικα θα ελεγα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρίσκει ένα αχυράνθρωπο, του τις πουλά, καταθέτει για σύνταξη και μετά τις ξαναγοράζει πίσω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρίσκει ένα αχυράνθρωπο, του τις πουλά, καταθέτει για σύνταξη και μετά τις ξαναγοράζει πίσω.....

Ειναι μια λυση...αν δεν βρεθει ομως ο αχυρανθρωπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...