Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ I.X. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ;


ronikoz

Ερώτηση

Ιδιοκτήτης καφενείου έχει στην κατοχή του ένα Renault Megane 2000cc δίθυρο και ρωτάει εάν μπορεί να βγάλει άδεια επαγγελματικού Ι.Χ κατόπιν διαμόρφωσής του.Υπάρχει αυτή η περίπτωση; Και εαν ναι ποια είναι η διαδικασία και τα τέλη κυκλοφορίας που θα πληρώνει σε τι ποσό θα αντιστοιχούν;Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει ασχοληθεί και γνωρίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εμμ... τι ακριβώς θα διαμορφώσει;

Θα κάνει το megane ημιφορτηγό; Θα σπάσει τις πλάτες του αυτοκινήτου και το κάνει τρίθυρο; Έπειτα θα βάλει διαχωριστικό του οδηγού/συνοδηγού με το πίσω; Και άντε πες ότι τα έκανε. Θα μπει και θα ταξιδέψει με αυτό το όχημα; Έχει ιδέα τι θα πει παθητική και ενεργητική ασφάλεια οχήματος; Θα αστειεύεται μου φαίνεται!!!!

Η όλη διαδικασία χαρακτηρισμού αφορά το μηχανολογικό. Και δεν αλλάζει (ούτε θεωρητικά, ούτε πρακτικά).

Αλλά συνάδελφε αν θέλεις πρότεινέ του να το αλλάξει σε 30τονο επικαθήμενο. Ή ακόμα καλύτερα να βάλει και καμία ανατροπούλα. Που ξέρεις... έρχονται δύσκολοι καιροί.

Πες του να σοβαρευτεί και να σταματήσει τις ρακές στο καφενείο... τον χαλάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έπρεπε να ήταν cabrio να το κάνει αγροτικό ( πίσω κάθισμα - καρότσα ) να κουβαλάει ελιές

η ο άλλος τρόπος υποκυβισμος είναι τις μόδας σήμερα με κάποιο κόστος καθάρισες για μια ζωή , αρκεί να μην είσαι στο ΔΕΙΓΜΑ έλεγχου και .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμμ... τι ακριβώς θα διαμορφώσει;

Θα κάνει το megane ημιφορτηγό; Θα σπάσει τις πλάτες του αυτοκινήτου και το κάνει τρίθυρο; Έπειτα θα βάλει διαχωριστικό του οδηγού/συνοδηγού με το πίσω; Και άντε πες ότι τα έκανε. Θα μπει και θα ταξιδέψει με αυτό το όχημα; Έχει ιδέα τι θα πει παθητική και ενεργητική ασφάλεια οχήματος; Θα αστειεύεται μου φαίνεται!!!!

Η όλη διαδικασία χαρακτηρισμού αφορά το μηχανολογικό. Και δεν αλλάζει (ούτε θεωρητικά, ούτε πρακτικά).

Αλλά συνάδελφε αν θέλεις πρότεινέ του να το αλλάξει σε 30τονο επικαθήμενο. Ή ακόμα καλύτερα να βάλει και καμία ανατροπούλα. Που ξέρεις... έρχονται δύσκολοι καιροί.

Πες του να σοβαρευτεί και να σταματήσει τις ρακές στο καφενείο... τον χαλάνε!

Θεϊκή παρέμβαση, είχα ανάγκη πραγματικά αυτό το γέλιο.

Το γεγονός ότι τη σήμερον ημέρα ιδιοκτήτης καφενείου έχει δίλιτρο αμάξι και επιπλέον σκέφτηκε πως θα βρει καμιά μόντα να το περάσει στην και καλά εταιρία για να μην επιβαρύνει τον ίδιο προσωπικά, δε βλέπω να μας προβληματίζει και ιδιαίτερα.

Α ρε Έλληνα, πόσες παπαριές αντέχεις ακόμα να κάνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αλήθεια είναι οτι οι περιπτώσεις που είχα ασχοληθεί με επαγγελματικά Ι.Χ. ήταν αγορά καινούριου αυτοκινήτου, αγροτικού οπότε όλα καλά..Τώρα όταν ο άλλος σου λέει έχω ξηλωμένα τα πίσω καθίσματα...Είπα μήπως είμαστε όντως τόσο κ***χανείο που μπορεί όντως να γίνει αυτή η δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καθήστε ρε παιδιά πως γίνετα καφενείο να βγάζει επαγγελματικό ιχ...έλεος δηλαδή..

θα είναι κινητό καφενείο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι ουζερι μπορει να εχει? και ομως εβγαλε αδεια επαγ/κου αυτ/του!!

σαγανακι γαριδες ντελιβερι με καροτσα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αυτοκίνητο του έχει τροποποιηθεί και εντός της επόμενης εβδομάδος περνάει απο αυτοψία για να εκδοθεί η άδεια επαγγελματικού αυτοκινήτου.Μεταφορά ποτών και γενικότερα εμπορευμάτων επικαλέστηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αυτοκίνητο του έχει τροποποιηθεί και εντός της επόμενης εβδομάδος περνάει απο αυτοψία για να εκδοθεί η άδεια επαγγελματικού αυτοκινήτου.Μεταφορά ποτών και γενικότερα εμπορευμάτων επικαλέστηκε...

Επειδή άδεια επαγελματικού αυτοκινήτου δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα, αλλά μόνο άδειες Επιβατικού ή Φορτηγού, Ιδιωτικής ή Δημοσίας χρήσεως, και επειδή για την φορολογία κριτήριο δεν είναι η επαγγελματική ή μη χρήση, αλλά αν είναι επιβατικό ή φορτηγό (για τα Ι.Χ. μιλάμε για τα Δ.Χ. δεν υπάρχει θέμα), όταν θα βγει η καινούρια άδεια, ρίξε μια ματιά στο πεδίο Χρήση, για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν πιστεύω να τον νοιάζει και πολύ αφού θα γλιτώνει περίπου 600 ευρώ ετησίως τουλάχιστον...

κανει για πολιτικος τοτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ που έχω μηχανή βρε παιδιά, το βαλιτσάκι μετράει για καρότσα ή επειδή είναι αποσπώμενο πρέπει να βγάλω για ανατρεπόμενο??? Να γλιτώνω λίγο ΦΠΑ από τη βενζίνη εκεί που έχει πάει. Λογιστής είμαι αλλά μεταφέρω τα ντοσιέ των πελατών και τα παραστατικά. Δεν μετράει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο. Εγώ που έχω ΦΙΧ και κλείνω την επιχείρησή μου μπορώ να το κάνω ΙΧ? Η αναγκαστικά πρέπει να βρω να το πουλήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ κάτι άλλο. Εγώ που έχω ΦΙΧ και κλείνω την επιχείρησή μου μπορώ να το κάνω ΙΧ? Η αναγκαστικά πρέπει να βρω να το πουλήσω.

Αγαπητέ Κώστα, όχι δεν μπορείς. Τα ΦΙΧ είναι μόνο για μεταφορά εμπορευμάτων. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το ψάξεις για αγροτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό.

Μπορούμε να αγοράσομε αγροτικό όχημα αλλά με άδεια ΙΧ.

Δεν με ενδιαφέρει να έχει απαλλαγές και τέτοια αλλά να είναι νόμιμα στον δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΦΙΧ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ (ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΕΦΟΔΙΩΝ) ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΟΧΗΜΑ Ο ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΙΚ ΕΤΟΣ

-ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΑΡΚΟΥΝ

ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ

ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΜΕΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα να κάνω και εγώ μία ερώτηση? Εγώ είμαι αγρότισσα ειδικού καθεστώτος και έχω ένα ΙΧ το οποίο δεν είναι επαγγελματικό εγώ μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν επαγγελματικό για τις πωλήσεις.

Επεξεργασμένο από solnick11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, solnick11 είπε

Καλησπέρα να κάνω και εγώ μία ερώτηση? Εγώ είμαι αγρότισσα ειδικού καθεστώτος και έχω ένα ΙΧ το οποίο δεν είναι επαγγελματικό εγώ μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν επαγγελματικό για τις πωλήσεις.

Εγώ το χρησιμοποιώ αυτό για να πηγαίνω τους παραγγελία στους πελάτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, solnick11 είπε

Εγώ το χρησιμοποιώ αυτό για να πηγαίνω τους παραγγελία στους πελάτες

 

Σαν επαγγελματικο οχι με την εννοια του επαγγελματικου, Ειναι ΙΧ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...