Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να κάνω διακοπή Ε.Ε. με ρυθμισμένες οφειλές?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα θέλω να προχωρήσω σε λύση Ε.Ε. αλλά υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές από έλεγχο Φπα, εισόδημα παρακρατούμενους και μη κατατεθημένες δηλώσεις εάν καταθέσω τις δηλώσεις και ρυθμίσω τα ληξιπρόθεσμα μου λένε ότι δεν μπορώ να προχωρήσω στην διακοπή γιατί δεν θα μπορώ να καταθέσω ισολογισμό λήξης μηδενικό και σε ερώτηση αν μπορούν να μεταβιβαστούν τα χρέη στα ΑΦΜ των εταίρων πήρα αρνητική απάντηση από την Δ.Ο.Υ. Αν υπάρχει συνάδελφος που να γνωρίζει κάτι περισσότερο ή να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα αν μπορεί να βοηθήσει γιατί δεν βρίσκω λύση και οι άνθρωποι θέλουν να κλείσουν να σταματήσουν να πληρώνουν ενοίκια και να σταματήσουν να τρέχουν και ένα σωρρό υποχρεώσεις που προκύπτουν από την υπάρξη του νομικού προσώπου.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα δεν αναφέρεις ακριβως τι εκκρεμότητες έχει η ΕΕ ....αν δεν εχουν υποβληθει δηλώσεις φπα περιοδικές η εκκαθαριστικές πρέπει να υποβληθουν μέχρι την τελευταία

αν υπάρχουν οφειλες ληξιπρόθεσμες(από φπα ελέγχου ή παρακρατούμενων φόρων) που έχουν βεβαιωθει στο δημ ταμειο πρέπει να γίνει ρυθμιση μεχρι τις 30/3/2012 που ισχυει η ευνοική ρυθμιση και να συννενοηθεις με τον προιστάμενο της ΔΟΥ για να υπογράψει στο σημείωμα της διακοπής.....μηδενικο ισολογισμό δεν θα κάνεις....πρέπει να κάνεις αποτίμηση εμπορευμάτων και παγίων και βασει αυτων θα προχωρήσεις στην σύνταξη του ισολογισμου ο οποίος θα συνοδευει το καταστατικό λυσης της εταιρίας και θα υποβληθεί παντου (πρωτοδικείο εφορία επιμελητήριο τεβε τράπεζες κλπ)και να κοπούν τα ανάλογα τιμολογια πώλησης (αν πουληθουν τα περιουσιακα στοιχεια τωρα που διαλύεται η εταιρία πριν ακυρωθουν τα φορολογικά στοιχεία που ενδεχομένως έχει θεωρήσει, και να διακόψεις την ταμειακή αν υπάρχει)Αν υπάρχουν επαγγελματικά αυτοκίνητα στο όνομα της εταιρίας πρέπει να μεταβιβαστούν η να παραδοθούν πινακίδες στην δου πριν την διακοπή της ΕΕ.Τωρα αν δεν πουληθουν τα εμπορευματα η τα αυτοκίνητα θα εκδοθουν δελτία αυτοπαραδοσης...και θα αποδοθει ο φπα νομιμα με την τελευταία περιοδική δηλωση φπα της εταιρίας...καλή συνέχεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....που το λεει ρε παιδια οτι οταν εχεις νομικο η φυσικο προσωπο με ληξιπροθεσμες βεβαιωμενες

οφειλες δεν μπορει να κανει διακοπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη αλανι

Συμφωνω , με τον προηγουμενο συναδελφο, κατεθεσε το διαλυτικο με σφραγιδα απο το πρωτοδικειο , στο πρωτοκολλο και αστους να λενε οτι θελουν ,και υπευνθυμισε σε ολους οτι κανεις δεν ειναι υπερανω του νομου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω τους συναδέλφους για τις απαντήσεις. Το να καταθέσω τις δηλώσεις Φπα & παρακρατούμενων που εκρεμούν οκ και εντάξει και να ρυθμίσω τα ληξιπρόθεσμα αλλά η προισταμένη ελέγχου μου είπε ότι δεν μου υπογράφει εφ' όσον υπάρχουν οφειλές και δεν είναι εξοφλημένες και ο ισολογισμός δεν είναι μηδενικός. Δεν ξέρω που το βρήκε γραμμένο αυτό και για να εξοφληθούν τα χρέη βάσει ρυθμήσεως θα πρέπει να περάσουν κάτι χρόνια αλλά οι άνθρωποι δεν θέλουν να έχουν εταιρεία πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφει στον Αστικό Κώδικα. Για να διαλυθεί μια εταιρεία απαιτείται να γίνει εκκαθάριση. Αν δεν εκκαθαριστεί πώς θα λυθεί; Σωστά σας τα λέει η προϊσταμένη. Συζητείστε καλύτερα με έναν νομικό για να λύσετε το θέμα της μεταφοράς των οφειλών στα φυσικά πρόσωπα - εταίρους και να προχωρήσετε στη διαδικασία της εκκαθάρισης και διάλυσης της εταιρείας. Είναι πιο απλό απ΄όσο φαίνεται, απαιτούνται όμως εξειδικευμένη γνώση και κατάλληλοι χειρισμοί που δεν μπορούν - κατά τη γνώμη μου - να σας παρασχεθούν μέσα από ένα διαδικτυακό φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφει στον Αστικό Κώδικα. Για να διαλυθεί μια εταιρεία απαιτείται να γίνει εκκαθάριση. Αν δεν εκκαθαριστεί πώς θα λυθεί; Σωστά σας τα λέει η προϊσταμένη. Συζητείστε καλύτερα με έναν νομικό για να λύσετε το θέμα της μεταφοράς των οφειλών στα φυσικά πρόσωπα - εταίρους και να προχωρήσετε στη διαδικασία της εκκαθάρισης και διάλυσης της εταιρείας. Είναι πιο απλό απ΄όσο φαίνεται, απαιτούνται όμως εξειδικευμένη γνώση και κατάλληλοι χειρισμοί που δεν μπορούν - κατά τη γνώμη μου - να σας παρασχεθούν μέσα από ένα διαδικτυακό φόρουμ.

Σε θεωρητικό επίπεδο συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, σε πρακτικό επίπεδο, έχω κλείσει ΑΕ (εννοώ λήξη εκκαθάρισης) στη ΦΑΕ Πειραιά, η οποία κατά το κλείσιμο είχε εκκρεμείς οφειλές από περαίωση (αν θυμάμαι καλά με το Ν.3697/2008) ύψους άνω των 50.000 ευρώ. Σημειοτέον, δεν έγινε καμία νομική διαδικασία για τη μεταφορά του χρέους στους μετόχους. Στον ισολογισμό λήξης η οφειλή μεταφέρθηκε στο λογ/μό μέτοχοι έλλειμμα εκκαθάρισης. Μετά τη διακοπή εργασιών, πληρώθηκαν κανονικά οι οφειλόμενες μηνιαίες δόσεις της περαίωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την εκκαθάριση η ετιαρία δεν πρεπει να εχει περιουσιακά στοιχεία και οφειλές.Μπορεί να έχει όμως οφειλές χωρίς περιουσιακά στοιχεία οι οποίες θα εξισωνονται στο ενεργητικό του ισολογισμού η με ζημίες η με απαιτήσεις απο εταίρους.Η ΔΟΥ αν και μπορεί να στραφεί στον ΟΕ προσωπικώς απεριορίστως και εις ολόκληρον και στον ΕΕ μέχρι του ποσου του κεφαλαίου του στην εταιρία σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να αρνηθεί το πραγματικό γεγονός της λύσης της εταιρίας η οποία φαινεται απο το συμφωνητικό που κατατεθηκε στο πρωτοδικείο.Ειναι ανώφελο να συνεχίζει να υφισταται φορολογικά μια λυθείσα εταιρία χωρίς να υπάρχουν περιουσιακά στοιχεία.Ενας τετοιος ισολογισμός εκκαθάρισης αυτό εξάλλου δηλώνει ότι η εφορία και οποιοσδήπτε άλλος πιστωτής στρεφεται πλέον εναντίον των εταίρων για την εισπραξη των απαιτησεων του και όχι εναντίον της εταιρίας που λυθηκε και νομικά πλεον δεν υφισταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστές και εποικοδομητικές οι παρατηρήσεις σας, συνάδελφοι. Να κρατήσουμε αυτό που έγραψε ο εν αμαρτίαις συνάδελφός μας, ότι η εκκαθάριση έπεται της λύσεως. Βλέποντας ξανά την παραπάνω δημοσίευσή μου, παρατηρώ ότι τα είπα μάλλον μπερδεμένα. Η λύση της εταιρείας επέρχεται με την δημοσίευση στο Πρωτοδικείο και ακολουθεί η θέση της σε εκκαθάριση. Εξακολουθώ πάντως να παροτρύνω την συνάδελφο να συζητήσει το θέμα με κάποιον πιο εξειδικευμένο στα θέματα αυτά επαγγελματία από κοντά και σε συνεργασία μαζί του να προβούν στην εκκαθάριση της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφει στον Αστικό Κώδικα. Για να διαλυθεί μια εταιρεία απαιτείται να γίνει εκκαθάριση. Αν δεν εκκαθαριστεί πώς θα λυθεί; Σωστά σας τα λέει η προϊσταμένη. Συζητείστε καλύτερα με έναν νομικό για να λύσετε το θέμα της μεταφοράς των οφειλών στα φυσικά πρόσωπα - εταίρους και να προχωρήσετε στη διαδικασία της εκκαθάρισης και διάλυσης της εταιρείας. Είναι πιο απλό απ΄όσο φαίνεται, απαιτούνται όμως εξειδικευμένη γνώση και κατάλληλοι χειρισμοί που δεν μπορούν - κατά τη γνώμη μου - να σας παρασχεθούν μέσα από ένα διαδικτυακό φόρουμ.

Η αντιπαραθεση μου δεν ειναι επι της ουσιας του θεματος.Ομως το οτι απαιτειται νομικος να λυσει το θεμα της μεταφορας.οφειλων ...................κτλ προσωπικα δεν το δεχομαι.Δεν λεω , μπορει και ο νομικος, γιατι Οχι εμεις? Τετοιες αντιληψεις υπαβαθμιζουν το επαγγελμα.Μην το καταντησουμε τρασενξουαλ αν δεν εχει γινει.

Υ/Γ Ως προς την ουσια συμφωνω με τους προηγουμενους συναδελφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για μεταφορά οφειλών κλπ. Μιλάμε για την νομική ευθύνη των εταίρων. Ο λογιστής θα κάνει τις λογιστικές εγγραφές και ο φοροτεχνικός θα αναλύσει το φορολογικό θέμα. Το αστικό θέμα ας το αφήσουμε εκεί που ανήκει. Αν εσείς το κατέχετε, μπράβο σας. Εγώ ομολογώ ότι είμαι λογιστής- φοροτεχνικός και όχι δικηγόρος του εμπορικού δικαίου

Επιτρέψτε μου και μια γενικότερη παρατήρηση, χωρίς καμία απολύτως προσωπική αιχμή: Το επάγγελμα υποβαθμίζεται από τους ξερόλες που κάνουν πατάτες χωρίς να ρωτήσουν κάποιους που μπορεί να ξέρουν καλύτερα κάποια πράγματα από εμάς. Δεν χρειάζεται θεματοφύλακες και σωτήρες, ανοιχτά μυαλά που να ερευνούν κάθε περίπτωση και να συζητάνε κάθε πιθανότητα χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάμε για μεταφορά οφειλών κλπ. Μιλάμε για την νομική ευθύνη των εταίρων. Ο λογιστής θα κάνει τις λογιστικές εγγραφές και ο φοροτεχνικός θα αναλύσει το φορολογικό θέμα. Το αστικό θέμα ας το αφήσουμε εκεί που ανήκει. Αν εσείς το κατέχετε, μπράβο σας. Εγώ ομολογώ ότι είμαι λογιστής- φοροτεχνικός και όχι δικηγόρος του εμπορικού δικαίου

Επιτρέψτε μου και μια γενικότερη παρατήρηση, χωρίς καμία απολύτως προσωπική αιχμή: Το επάγγελμα υποβαθμίζεται από τους ξερόλες που κάνουν πατάτες χωρίς να ρωτήσουν κάποιους που μπορεί να ξέρουν καλύτερα κάποια πράγματα από εμάς. Δεν χρειάζεται θεματοφύλακες και σωτήρες, ανοιχτά μυαλά που να ερευνούν κάθε περίπτωση και να συζητάνε κάθε πιθανότητα χρειάζεται.

Δηλαδη οι οφειλες των εταιρων της ΕΕ ειναι θεμα λογιστου, ο φοροτεχνικος θα αναλυσει το φορολογικο θεμα,και ο νομικος την ευθυνη των εταιρων......

Μηπως πρεπει να αναθεωρησης μερικα πραγματα ? Για ξαναδιαβασε τη γραφεις . Δεν ειναι αιχμη επι προσωπικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οι οφειλες των εταιρων της ΕΕ ειναι θεμα λογιστου, ο φοροτεχνικος θα αναλυσει το φορολογικο θεμα,και ο νομικος την ευθυνη των εταιρων......

Μηπως πρεπει να αναθεωρησης μερικα πραγματα ? Για ξαναδιαβασε τη γραφεις . Δεν ειναι αιχμη επι προσωπικου.

Φυσικό επόμενο είναι ότι ο λογιστής-φοροτεχνικός θα απεικονίσει στον ισολογισμό εκκαθαρισης της οφειλές και λήγει πλέον εκεί η αποστολή του,Η αναζήτηση των ποσών αυτών απο τους εταίρους είναι πλέον καθαρά νομικο θέμα αφου η διεκδίκηση αυτών των ποσών θα γίνει μέσω της νομικής οδού στη περίπτωση που οι πρώην εταίροι αρνηθούν να αναλάβουν τις υποχρεώσεις της ετιαρίας που συμμετείχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό επόμενο είναι ότι ο λογιστής-φοροτεχνικός θα απεικονίσει στον ισολογισμό εκκαθαρισης της οφειλές και λήγει πλέον εκεί η αποστολή του,Η αναζήτηση των ποσών αυτών απο τους εταίρους είναι πλέον καθαρά νομικο θέμα αφου η διεκδίκηση αυτών των ποσών θα γίνει μέσω της νομικής οδού στη περίπτωση που οι πρώην εταίροι αρνηθούν να αναλάβουν τις υποχρεώσεις της ετιαρίας που συμμετείχαν.

Δεν αντιλεγει κανεις .Οφειλουμε ομως και να γνωριζουμε και να λεμε στον πελατη τις ευθυνες του.Αλλο να πεις στον πελατη αυτη ειναι η γνωμη μου για τις τυχον μετεπειτα ευθυνες σου και ρωτα και ενα νομικο και αλλο να πεις περι ευθυνων σου ρωτησε νομικο.............Δεν εχω αλλο τι να πω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγει κανεις .Οφειλουμε ομως και να γνωριζουμε και να λεμε στον πελατη τις ευθυνες του.Αλλο να πεις στον πελατη αυτη ειναι η γνωμη μου για τις τυχον μετεπειτα ευθυνες σου και ρωτα και ενα νομικο και αλλο να πεις περι ευθυνων σου ρωτησε νομικο.............Δεν εχω αλλο τι να πω........

Εννοείται ότι πρεπει να λεμε στο πελατη για τις ευθύνες του.Αν και ο πελάτης από την ίδρυση της εταιρίας γνώριζε ποιες θα είναι οι ευθύνες του,διαφορετικά δεν θα επελεγε "στα τυφλά" μια συγκεκριμένης νομικής μορφής εταιρία.Ολοι που συμμετέχουν σε προσωπικές εταιρίες το πρωτο πράγμα που ρωτούν είναι ποιες θα είναι οι ευθύνες τους απο το συγκεκριμένο τύπο εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλεγει κανεις .Οφειλουμε ομως και να γνωριζουμε και να λεμε στον πελατη τις ευθυνες του.Αλλο να πεις στον πελατη αυτη ειναι η γνωμη μου για τις τυχον μετεπειτα ευθυνες σου και ρωτα και ενα νομικο και αλλο να πεις περι ευθυνων σου ρωτησε νομικο.............Δεν εχω αλλο τι να πω........

Επειδή καλά είναι να προσέχουμε τι γράφουν οι άλλοι πριν τους κατηγορήσουμε για υποβάθμιση του επαγγέλματος, κλπ, δείτε σας παρακαλώ προσεκτικά τις δημοσιεύσεις μου. Στη συνάδελφο που θέτει το ερώτημα συνιστώ να συζητήσει με νομικό προκειμένου να διαμορφώσει η ίδια μια καλύτερη άποψη για το θέμα της εκκαθάρισης, όχι στον πελάτη της. Αν διαβάσετε λίγο καλύτερα, θα αντιληφθείτε ότι λέτε αυτά που είπα κι εγώ.Νομίζω ότι είναι σαφές και κατανοητό. Δεν χρειαζόταν όλη αυτή η ανούσια συζήτηση για να πούμε το αυτονόητο. Ούτε υπάρχει λόγος για τρολάρισμα. Καλό Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι πρεπει να λεμε στο πελατη για τις ευθύνες του.Αν και ο πελάτης από την ίδρυση της εταιρίας γνώριζε ποιες θα είναι οι ευθύνες του,διαφορετικά δεν θα επελεγε "στα τυφλά" μια συγκεκριμένης νομικής μορφής εταιρία.Ολοι που συμμετέχουν σε προσωπικές εταιρίες το πρωτο πράγμα που ρωτούν είναι ποιες θα είναι οι ευθύνες τους απο το συγκεκριμένο τύπο εταιρίας.

Συμφωνουμε λοιπον

Υ/Γ Να ριχνεις λιθους για να ξεκαθαριζουν οι εννοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον Αρχοντή στα ανωτέρω. Κι όλα αυτά ωραία και καλά στα Γ κατηγορίας.

θα'θελα να θέσω έναν προβληματισμό που έχω για δική μου περίπτωση.

Εγώ έχω μια ΕΕ που ΄φετος γυρίσαμε από Γ σε Β και τέλος Απρίλη λήγει η εταιρία. Τώρα με τα Β κατηγ. όλες οι υποχρεώσεις - απαιτήσεις κ.λ.π. έχουν χαθεί ουσιαστικά (εννοώ επισήμως από λογαριασμούς). Και έχω κολλήσει αφάνταστα ως προς το τί θα λέει αυτός ο Ισολογισμός λύσης και εκκαθάρισης (αν δεν κάνω λάθος μπορεί να γίνει παράλληλα, δηλ. να μη μπούμε σε περίοδο εκκαθάρισης).

Λοιπόν η ΕΕ θα πουλήσει τα περιουσιακά της στοιχεία και θα μας μείνουν κάτι υποχρεώσεις - τρέχουσες δηλ. για ΙΚΑ ΦΜΥ κ.λ.π. και μια τελευταία δόση από δάνειο του ΤΕΜΠΜΕ.

Φυσικά ο Ισολογισμός μας του 2011 έχει πληροφόρηση για πελάτες, προμηθευτές, μη αναληφθέντα κέρδη κ.λ.π. Ολα αυτά είναι σαν να μην υπάρχουν πια; Εχω φάει μεγάλο κόλλυμα με το πώς εξαφανίζεται όλη αυτή η πληροφορία. Ισως σας μπερδεύω - αλλά είμαι και εγώ ...

Αν κάποιος με καταλαβαίνει και μπορεί να με βοηθήσει, θα είμαι ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω διακοπή επαγγέλματος στην εφορία έχοντας ρυθμισμένες οφειλές οι οποίες λήγουν στο τέλος του χρόνου.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...