Προς το περιεχόμενο

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ -ΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΡ.ΔΙΠΛΟΤΥΠΟΥ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεινες ...οι δηλωσεις παρακρατουμενων φορων εμπορων & ελευθερων επαγγελματιων...Τι γινονται ...Υπαρχουν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΟ......

για τον Αρ.Διπλ. και ημερομηνία...(μέσω TAXISnet)

1).Βάζουμε τον αριθμό καταχώρησης

2.)Βάζουμε την ημερομηνία υποβολής

Είναι το πλέον σωστό και το δέχτηκε το σύστημα.

  • 21.Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος και συνεπώς δεν όφειλα να αποδώσω Προσωρινή ΦΜΥ ;

  • Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα «Ανάλυση των Ποσών Φόρου, Τελών Χαρτ. και Εισφοράς ΟΓΑ που αποδόθηκαν κατά Δίμηνο ή Μήνα», ώστε να συμφωνήσουν οι Συνολικές Ακαθάριστες Αποδοχές. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Δηλάδή από ό,τι λέει βάζουμε π.χ. στο 3ο δίμηνο (σύμφωνα με το παράδειγμά μου) το άθροισμα των ακαθαρίστων αποδοχών των τριών πρώτων διμήνων χωρίς ποσά φόρου και 4, 5, 6 δίμηνο ξεχωριστά με το φόρο που παρακρατήθηκε, διπλότυπα κτλ. Πέρυσι αν δεν κάνω λάθος δεν λειτουργούσαμε έτσι. Βάζαμε τα τρία πρώτα δίμηνα μαζί με το τέταρτο που είχε φόρο, και 5, 6 δίμηνο ξεχωριστά. Θυμάμαι κάτι λάθος;

..........και αυτή τη πατέντα την δέχυηκε το σύστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι....δηλαδή πιστευτε είναι λάθος να βάζουμε στον αριθμό διπλοτύπου τον αριθμό της δήλωσης που βγαίνει όταν έχουμε πληρωσει?

Επίσης αν κάποιο δίμηνο δεν ειχα υποχρεώση υποβολή Φόρου παρότι οι οδηγίες λένε οτι βάζουμε το ακαθάριστο ποσό για να βγαίνει ίδιο με το σύνολο τοων ακαθάριστων αποδοχών...το σύστημα δεν το δέχεται...βγάζει μήνυμα πρεπει να έχουν τιμες τα πεδια στον πίνακα 2!!!!

Καμιά άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι....δηλαδή πιστευτε είναι λάθος να βάζουμε στον αριθμό διπλοτύπου τον αριθμό της δήλωσης που βγαίνει όταν έχουμε πληρωσει?

Επίσης αν κάποιο δίμηνο δεν ειχα υποχρεώση υποβολή Φόρου παρότι οι οδηγίες λένε οτι βάζουμε το ακαθάριστο ποσό για να βγαίνει ίδιο με το σύνολο τοων ακαθάριστων αποδοχών...το σύστημα δεν το δέχεται...βγάζει μήνυμα πρεπει να έχουν τιμες τα πεδια στον πίνακα 2!!!!

Καμιά άποψη?

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.δεν μπορεί κάπου μπροστά μας είναι η απάντηση και δεν την βλέπουμε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.δεν μπορεί κάπου μπροστά μας είναι η απάντηση και δεν την βλέπουμε :(

θα δοκιμάσω να βάλω στον αριθμό διπλοτύπου 0 και στην ημερομηνία την ημερομηνία που έληγε η υποβολή φμυ για κάθε δίμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμάσω να βάλω στον αριθμό διπλοτύπου 0 και στην ημερομηνία την ημερομηνία που έληγε η υποβολή φμυ για κάθε δίμηνο

τζίφος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα γιατι δεν την παιρνει το συστημα, το εκανα με την πατεντα.

τουλάχιστον δεν είμαι μόνο εγω που δεν τα καταφέρνω είμαστε πολλοί αλλά είμαστε σκόρπιοι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίστε να αναγραφετε τα προβλήματα της εφαρμογής όπου αυτά υπάρχουν .

Λειτουργουμε ώς πιλότος επίλυσης των προλημάτων της κάθε εφαρμογής .

Μόνο μην ζητήσετε να ασφαλιστείτε διότι το ταμείο είναι μείον .

Σιγα σιγά θα επιλυθούν τα προβλήματα , ένα ένα όμως ,

μην τα αναφερετε μαζικά διότι το συστημα μπουκώνει.

Αυτη τη στιγμή οι προαπαθειες της ΓΓΠΣ εχουν επικεντρωθεί

στα ακυρωτικα/ διορθωτικά email περι φορολογικής συμμόρφωσης.

Λαβετε υπομονή που λένε και στο χωριό μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά. Πάντως και το link που παραθέτεις όταν το πατάω πάλι με βγάζει στην ανακοίνωση που σου έγραψα προηγουμένως.

Μια άλλη απορία, όταν έχουμε τρία δίμηνα χωρίς παρακράτηση φόρου και άλλα τρία με παρακράτηση οι οδηγίες λένε αυτό:

  • 21.Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος και συνεπώς δεν όφειλα να αποδώσω Προσωρινή ΦΜΥ ;

  • Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα «Ανάλυση των Ποσών Φόρου, Τελών Χαρτ. και Εισφοράς ΟΓΑ που αποδόθηκαν κατά Δίμηνο ή Μήνα», ώστε να συμφωνήσουν οι Συνολικές Ακαθάριστες Αποδοχές. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Δηλάδή από ό,τι λέει βάζουμε π.χ. στο 3ο δίμηνο (σύμφωνα με το παράδειγμά μου) το άθροισμα των ακαθαρίστων αποδοχών των τριών πρώτων διμήνων χωρίς ποσά φόρου και 4, 5, 6 δίμηνο ξεχωριστά με το φόρο που παρακρατήθηκε, διπλότυπα κτλ. Πέρυσι αν δεν κάνω λάθος δεν λειτουργούσαμε έτσι. Βάζαμε τα τρία πρώτα δίμηνα μαζί με το τέταρτο που είχε φόρο, και 5, 6 δίμηνο ξεχωριστά. Θυμάμαι κάτι λάθος;

ρε παιδιία συγνώμη αλλά οι οδηγίες είναι σαφείς? κάνω αυτό που λέει και δεν το δέχεται και σε επικοινωνία που είχα με το taxis λέει ότι πρέπει να προσθέσουμε όλες τις αποδοχές των τριών πρώτων διμήνων που δεν όφειλαν φόρο (στην δική μου υπόθεση) στο τέταρτο δίμηνο που πληρώσαμε φόρο. αυτό λένε οι οδηγίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιία συγνώμη αλλά οι οδηγίες είναι σαφείς? κάνω αυτό που λέει και δεν το δέχεται και σε επικοινωνία που είχα με το taxis λέει ότι πρέπει να προσθέσουμε όλες τις αποδοχές των τριών πρώτων διμήνων που δεν όφειλαν φόρο (στην δική μου υπόθεση) στο τέταρτο δίμηνο που πληρώσαμε φόρο. αυτό λένε οι οδηγίες?

Το θέμα πλέον δεν είναι αν οι οδηγίες είναι σαφείς, αλλά αν οι οδηγίες είναι σωστές. Με τον τρόπο που λένε οι οδηγίες η δήλωση δεν φεύγει. Τα ίδια προβλήματα είχαμε και πέρυσι. Πρόσθεσε όλα τα δίμηνα που δεν πλήρωσες φόρο μαζί με το πρώτο ή το τελευταίο (ανάλογα την περίπτωση) που πλήρωσες και στείλτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα πλέον δεν είναι αν οι οδηγίες είναι σαφείς, αλλά αν οι οδηγίες είναι σωστές. Με τον τρόπο που λένε οι οδηγίες η δήλωση δεν φεύγει. Τα ίδια προβλήματα είχαμε και πέρυσι. Πρόσθεσε όλα τα δίμηνα που δεν πλήρωσες φόρο μαζί με το πρώτο ή το τελευταίο (ανάλογα την περίπτωση) που πλήρωσες και στείλτο.

αυτό θα κάνω σε ευχαριστώ αλλά η απάντηση του taxis είναι ότι "θα κάνετε ότι λένε οι οδηγίες", "μα"- λέω-, οι οδηγίες λένε άλλα και με αυτά τα άλλα που λέτε η δήλωση δεν φεύγει" "όχι -μου λέει- εσείς δεν καταλάβατε καλά".

μετά από αυτόν τον διάλογο δεν έχεις τίποτα άλλο να προσθέσεις (και λες ότι μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά) :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, έχω τα εξής προβλήματα με την υποβολή της οριστικής ΦΜΥ καθώς με την εκκαθάριση μου βγαίνουν διαφορές.

1, στο Α δίμηνο έχω υποβάλει λιγότερες Ακαθάριστες αλλά τον σωστό φόρο

2, στο Δ δίμηνο έχω διαφορά 0,01 και στις ακαθάριστες και στο φόρο έχω πληρώσει παραπάνω

3, στο ΣΤ δίμηνο έχω υποβάλει περισσότερες αποδοχές και φόρο κατά 0,88

Η δήλωση μου βγαίνει Πιστωτική 0,89 γνωρίζω πως δεν μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική πιστωτική ποια η γνώμη σας ?

Να διορθώσω μόνος μου τα ποσά επάνω στην οριστική και αν σε κάποιον έλεγχο φανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη.. υποβάλλουμε ηλεκτρονικά τη περιοδική ΦΜΥ, και για να υποβάλλουμε ηλεκτρονικά την οριστική ΦΜΥ πρέπει να συμπληρώσουμε τον κωδικό που μας έδωσε η ηλεκτρονική υποβολή της περιοδικής... και αν δηλαδή το κάνουμε λάθος τι θα γίνει? Θα μας πει "η δήλωση δε βρέθηκε"? "περάστε να πληρώσετε γτ έχετε διαφορά"????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, έχω τα εξής προβλήματα με την υποβολή της οριστικής ΦΜΥ καθώς με την εκκαθάριση μου βγαίνουν διαφορές.

1, στο Α δίμηνο έχω υποβάλει λιγότερες Ακαθάριστες αλλά τον σωστό φόρο

2, στο Δ δίμηνο έχω διαφορά 0,01 και στις ακαθάριστες και στο φόρο έχω πληρώσει παραπάνω

3, στο ΣΤ δίμηνο έχω υποβάλει περισσότερες αποδοχές και φόρο κατά 0,88

Η δήλωση μου βγαίνει Πιστωτική 0,89 γνωρίζω πως δεν μπορώ να υποβάλλω τροποποιητική πιστωτική ποια η γνώμη σας ?

Να διορθώσω μόνος μου τα ποσά επάνω στην οριστική και αν σε κάποιον έλεγχο φανει?

Αν το θέμα σου είναι τα 0,89 που έχεις πληρώσει παραπάνω, δώσε τα σε κάποιον εργαζόμενο, για να συμφωνήσει.. εγώ αυτό θα έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη takis1981

Αν το θέμα σου είναι τα 0,89 που έχεις πληρώσει παραπάνω, δώσε τα σε κάποιον εργαζόμενο, για να συμφωνήσει.. εγώ αυτό θα έκανα

Καλημέρα εννοείται πως δεν με νοιάζει το ποσό να συμφωνήσω την οριστική θέλω έτσι ώστε να την στείλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα να κανω και εγώ μια άσχετη ερώτηση αν δεν έχεις κατάθεση ποτέ το φμυ και δεν έχεις πληρώσει εννοείται εγώ σαν λογιστής καταθέτω ε7 η όχι?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΦΟΡΟΣ

και σαν αριθμο διπλοτυπου τι βαζω που δεν εχω τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΦΟΡΟΣ

Εφ'όσον έχει παρακρατηθεί φόρος και δεν έχει αποδοθεί πως θα υποβληθεί η δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καμια απάντηση για το αν καποιο διμηνο απο όλα δεν προέκυπτε φορος ενω στα υπόλοιπα προέκυπτε? τι κανουμε για να περασει η δήλωση ξερετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...