Προς το περιεχόμενο

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΦΜΥ -ΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΡ.ΔΙΠΛΟΤΥΠΟΥ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΙ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΦΜΥ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΠΛΟΤΥΠΟΥ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΝΗΣ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ?

ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ¨συχνές ερωτήσεις¨ της ΓΓΠΣ τις διαβάζει κανένας ?

http://www.gsis.gr/faq/faq_E7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να τις διαβάσει ρε φίλε; Υπάρχει λόγος; Την ξέρουμε τη δουλειά, μια ερωτησούλα γρήγορη χωρίς ψάξιμο στο φόρουμ και λύθηκε το θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΠΑΛΙΟΛΟΓΙΣΤΗΣ

Με το συμπάθιο συνοδιπόροι, αλλά έπρεπε να κρατάω και την ταυτότητα πληρωμής????

το συστημα δεν ξέρει αν έχω πληρώσει?

ρε τι μαθαπίνουμε στα γεράματα !!!!

αντε να δουμε τωρα που θα δόσω μαιμού αριθμους τι θα γινει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ¨συχνές ερωτήσεις¨ της ΓΓΠΣ τις διαβάζει κανένας ?

http://www.gsis.gr/faq/faq_E7.html

Καλά το έγραψες Γιάννη και ασε τον Καρολο να σου κανει τον μάγκα απο κάτω. Εμενα με βοηθησε πολυ αυτο που εγραψες. Ειναι μια περιπτωση, την οποια αντιμετωπισα χθες με ανορθοδοξο τροπο. Δεν την εστειλα ομως για να τους παρω αυριο να γινει της πουτανας, γιατι αλλα ελεγαν στις οδηγίες. Μετα ομως απο 15 μερες μπηκα εδω και παταω για πλακα το λιγκ και βλεπω οτι δεινει απαντηση τον ανορθοδοξο τροπο που εκανα εγω ο οποιος ειναι αντιθετος με τις οδηγιες, Τους δινω μια τυφλα, που δεν το κανω ποτε, λεω και στον Καρολο αποκάτω τσιου-τσιου και παω να στειλω την οριστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο συνοδιπόροι, αλλά έπρεπε να κρατάω και την ταυτότητα πληρωμής????

το συστημα δεν ξέρει αν έχω πληρώσει?

ρε τι μαθαπίνουμε στα γεράματα !!!!

αντε να δουμε τωρα που θα δόσω μαιμού αριθμους τι θα γινει!

Τους κωδικούς Taxisnet δεν τους έχεις, για να δεις τις εντολές πληρωμής;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο άσχετο ,

έχω στήλη οριστική από 5/1/2012 για το 2011 σαν αριθμό διπλοτύπου έβαλα τον αριθμό καταχώρησης και τέλος , και τα δέχτηκαν όλα χωρίς κανένα πρόβλημα

τώρα είδα ότι άνοιξε το σύστημα αεχεχεαχεαχε

εγώ δηλαδή τι έστειλα ???

μπήκα τα είδα και είναι όλα κανονικά αυτά που είχα στήλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αριθμός ταυτότητας πληρωμής έχει 2 ημερομηνίες και η πραγματική ημέρα πληρωμής μπορεί να διαφέρει και να είναι μια 3.

πχ στο παράδειγμα η ημερομηνία καταχώρησης είναι 16/4/2011, η καταληκτική ημερομηνία 28/4/2011 και η πραγματική πληρωμή μπορεί να έγινε την 26/4/2011.

Να υποθέσω ότι πρέπει να βάλουμε την 28/4/2011??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περίπτωση επιχειρησης που απασχόλησε το 2011 μόνο έναν υπαλληλο που έκανε την πρακτική του και δεν παρακρατηθηκε καθολου φόρος υποβάλλουμε οριστική δηλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που σε κάποιο δίμηνο δέν έχουμε φορο για απόδοση όταν συμπληρώνω τον πίνακα διμήνου μόνο με τις αποδοχές στην υποβολή μου ζητάει κα αριθμό διπλοτύπου και ημερομηνία . Τι συμπληρώνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που σε κάποιο δίμηνο δέν έχουμε φορο για απόδοση όταν συμπληρώνω τον πίνακα διμήνου μόνο με τις αποδοχές στην υποβολή μου ζητάει κα αριθμό διπλοτύπου και ημερομηνία . Τι συμπληρώνω ;

http://www.gsis.gr/faq/faq_E7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αριθμός ταυτότητας πληρωμής έχει 2 ημερομηνίες και η πραγματική ημέρα πληρωμής μπορεί να διαφέρει και να είναι μια 3.

πχ στο παράδειγμα η ημερομηνία καταχώρησης είναι 16/4/2011, η καταληκτική ημερομηνία 28/4/2011 και η πραγματική πληρωμή μπορεί να έγινε την 26/4/2011.

Να υποθέσω ότι πρέπει να βάλουμε την 28/4/2011??

Αχιλλέα,γράφει για ημερομηνία καταχώρησης/υποβολής της δήλωσης και στο παράδειγμα,που έδωσε

ο Γιάννης (Χαλκιδέος) έχει υπογραμμιστεί λανθασμένη πληροφορία.

  • 25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;

  • Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον (8ψήφιο) αριθμό και την ημερομηνία υποβολής της προσωρινής δήλωσης στο TAXISnet, όπως εμφανίζεται από το σύστημα (Αποθηκευμένες Δηλώσεις).
  • Παράδειγμα

Στο παράδειγμα έχουν βάλει σε κόκκινο πλαίσιο την ταυτότητα πληρωμής ενώ έπρεπε να βάλουν τον αριθμό καταχώρησης της δήλωσης και την ημερομηνία,που βρίσκεται πάνω-πάνω στην ταυτότητα πληρωμής και είναι ο οκταψήφιος αριθμός 10000594/16/04/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Η ΟΔΗΓΙΑ ΤΗΣ ΓΓΠΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΗΣ ΤΟΝ ΕΝΔΕΚΑΨΗΦΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Η ΟΔΗΓΙΑ ΤΗΣ ΓΓΠΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΗΣ ΤΟΝ ΕΝΔΕΚΑΨΗΦΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ.

Καλά, δεν είναι κ τόσο πεντακάθαρη. Η οδηγία της ΓΓΠΣ μιλάει για 8ΨΗΦΙΟ αριθμό! Γ**ώ τα υπουργεία μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχιλλέα,γράφει για ημερομηνία καταχώρησης/υποβολής της δήλωσης και στο παράδειγμα,που έδωσε

ο Γιάννης (Χαλκιδέος) έχει υπογραμμιστεί λανθασμένη πληροφορία.

  • 25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;

  • Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον (8ψήφιο) αριθμό και την ημερομηνία υποβολής της προσωρινής δήλωσης στο TAXISnet, όπως εμφανίζεται από το σύστημα (Αποθηκευμένες Δηλώσεις).
  • Παράδειγμα

Στο παράδειγμα έχουν βάλει σε κόκκινο πλαίσιο την ταυτότητα πληρωμής ενώ έπρεπε να βάλουν τον αριθμό καταχώρησης της δήλωσης και την ημερομηνία,που βρίσκεται πάνω-πάνω στην ταυτότητα πληρωμής και είναι ο οκταψήφιος αριθμός 10000594/16/04/2011

Πόσες οδηγίες έχει βγάλει το taxis; Γιατί εγώ βλέπω αυτό.

  • 25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;

  • Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον 11ψήφιο αριθμό που υπάρχει μετά τον ΑΦΜ σας και την αντίστοιχη ημερομηνία πληρωμής, που έχει ο Αριθμός Ταυτότητας Πληρωμής. Παράδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Συνάδερφοι καλησπέρα

σε περίπτωση επιχειρησης που απασχόλησε το 2011 μόνο έναν υπαλληλο που έκανε την πρακτική του και δεν παρακρατηθηκε καθολου φόρος υποβάλλουμε οριστική δηλωση;

Ναι έχετε υποχρέωση υποβολής !!!

Αγνοήστε την οδηγία της ΓΓΠΣ:

2.Ποιοι υποβάλουν Οριστική Δήλωση Φ.Μ.Υ. ;

Οριστική Δήλωση Φ.Μ.Υ. υποβάλουν όσοι παρακρατούν φόρο από ΜΙΣΘΟΥΣ και ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.

είναι λανθασμένη, υποχρέωση έχουν όλοι όσοι απασχόλησαν προσωπικό.

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.Η ΟΔΗΓΙΑ ΤΗΣ ΓΓΠΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΗΣ ΤΟΝ ΕΝΔΕΚΑΨΗΦΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΑΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΗΡΩΜΗΣ ΠΟΥΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ.

Λυπάμαι αλλά μάλον αυτοί , για άλλη μια φορά τα έχουν χαμένα (¨τρικυμία εν τω κρανίο¨), δείτε πιο πάνω αλλά και στο τέλος.

Καλά, δεν είναι κ τόσο πεντακάθαρη. Η οδηγία της ΓΓΠΣ μιλάει για 8ΨΗΦΙΟ αριθμό! Γ**ώ τα υπουργεία μου!!

Συμφωνώ απόλυτα .

Πόσες οδηγίες έχει βγάλει το taxis; Γιατί εγώ βλέπω αυτό.

  • 25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;

  • Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον 11ψήφιο αριθμό που υπάρχει μετά τον ΑΦΜ σας και την αντίστοιχη ημερομηνία πληρωμής, που έχει ο Αριθμός Ταυτότητας Πληρωμής. Παράδειγμα

εγώ πάντος συνάδερφε βλέπω αυτή :

25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;

Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον (8ψήφιο) αριθμό και την ημερομηνία υποβολής της προσωρινής δήλωσης στο TAXISnet, όπως εμφανίζεται από το σύστημα (Αποθηκευμένες Δηλώσεις).

από : http://www.gsis.gr/f...aq_E7.html#q_25

και στο Παράδειγμα

λέει άλλα , όπως αναφέρει παραπάνω ο άλλος συνάδερφος ... !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΟ......

για τον Αρ.Διπλ. και ημερομηνία...(μέσω TAXISnet)

1).Βάζουμε τον αριθμό καταχώρησης

2.)Βάζουμε την ημερομηνία υποβολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφοι καλησπέρα

εγώ πάντος συνάδερφε βλέπω αυτή :

25.Υπέβαλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση Φ.Μ.Υ και δεν έχω αριθμό διπλοτύπου. Πώς θα συμπληρώσω την οριστική δήλωση Φ.Μ.Υ.;

Στο πεδίο του αριθμού και της χρονολογίας διπλοτύπου , θα συμπληρώσετε τον (8ψήφιο) αριθμό και την ημερομηνία υποβολής της προσωρινής δήλωσης στο TAXISnet, όπως εμφανίζεται από το σύστημα (Αποθηκευμένες Δηλώσεις).

από : http://www.gsis.gr/f...aq_E7.html#q_25

και στο Παράδειγμα

λέει άλλα , όπως αναφέρει παραπάνω ο άλλος συνάδερφος ... !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Τι να πω ρε παιδιά. Πάντως και το link που παραθέτεις όταν το πατάω πάλι με βγάζει στην ανακοίνωση που σου έγραψα προηγουμένως.

Μια άλλη απορία, όταν έχουμε τρία δίμηνα χωρίς παρακράτηση φόρου και άλλα τρία με παρακράτηση οι οδηγίες λένε αυτό:

  • 21.Πώς θα υποβάλω Οριστική ΦΜΥ όταν έχω και περίπτωση για την οποία δεν οφειλόταν φόρος και συνεπώς δεν όφειλα να αποδώσω Προσωρινή ΦΜΥ ;

  • Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να προσθέσω τις ακαθάριστες αποδοχές για τις οποίες δεν όφειλα να υποβάλω Προσωρινή ΦΜΥ στην αντίστοιχη στήλη της αμέσως προηγούμενης ή επόμενης εγγραφής του Πίνακα «Ανάλυση των Ποσών Φόρου, Τελών Χαρτ. και Εισφοράς ΟΓΑ που αποδόθηκαν κατά Δίμηνο ή Μήνα», ώστε να συμφωνήσουν οι Συνολικές Ακαθάριστες Αποδοχές. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Δηλάδή από ό,τι λέει βάζουμε π.χ. στο 3ο δίμηνο (σύμφωνα με το παράδειγμά μου) το άθροισμα των ακαθαρίστων αποδοχών των τριών πρώτων διμήνων χωρίς ποσά φόρου και 4, 5, 6 δίμηνο ξεχωριστά με το φόρο που παρακρατήθηκε, διπλότυπα κτλ. Πέρυσι αν δεν κάνω λάθος δεν λειτουργούσαμε έτσι. Βάζαμε τα τρία πρώτα δίμηνα μαζί με το τέταρτο που είχε φόρο, και 5, 6 δίμηνο ξεχωριστά. Θυμάμαι κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI,μια χαρά τα λες,πώς θα πάρει στο παρδειγμά σου ''στο 3ο δίμηνο (σύμφωνα με το παράδειγμά μου) το άθροισμα των ακαθαρίστων αποδοχών των τριών πρώτων διμήνων χωρίς ποσά φόρου'' 'οπου δεν θα έχεις πληρωμή με αρ.διπλ. και ημερομηνία είναι ένα βασικό ερώτημα!!!ΑΣ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ θα εκδωθεί ΠΟΛ.-Έχει πάει προς υπογραφή μάλλον-,όπως κάθε χρόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...