Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Ληξιπρόθεσμων Οφειλών βάσει ν. 4038/2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το υπουργείο και θέλει και μπορεί και θα το κάνει.. απλά είναι σαδιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή απορία...αυτοί οι λαλίστατοι που βγάζουν τις προθεσμίες, έχουν περάσει ποτέ από καμμία Δ.Ο.Υ. να δουν τι γίνεται ;;; Ζουν εδώ ή τους έφεραν χθες ;;; Επαφή με τον έξω κόσμο ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή απορία...αυτοί οι λαλίστατοι που βγάζουν τις προθεσμίες, έχουν περάσει ποτέ από καμμία Δ.Ο.Υ. να δουν τι γίνεται ;;; Ζουν εδώ ή τους έφεραν χθες ;;; Επαφή με τον έξω κόσμο ;;;

Θα είναι οι Γερμανοί εφοριακοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς παράταση της προθεσμίας για ρύθμιση των ληξιπρόθεσμων οφειλών

NAFTEMPORIKI.GR Τετάρτη, 29 Φεβρουαρίου 2012 09:38

<p id="articleTools">

  • icons_story_facebook.jpg

Την παράταση της προθεσμίας υπαγωγής στη ρύθμιση των ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το Δημόσιο, που λήγει κανονικά σήμερα, αναμένεται να ανακοινώσει το υπουργείο Οικονομικών.

Σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων, πρόκειται να δοθεί παράταση έως τα τέλη Μαρτίου, καθώς η προσέλευση των φορολογουμένων στις εφορίες την Τρίτη, για την υπαγωγή τους στη ρύθμιση, ήταν αυξημένη [Βλέπε άρθρο] .

Σημειώνεται ότι στη ρύθμιση μπορούν να υπαχθούν όσοι έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές ως 10.000 ευρώ, ρυθμίζοντας την εξόφληση των χρεών τους σε έως 24 μηνιαίες δόσεις. Οι φορολογούμενοι που δεν μπορούν αποδεδειγμένα λόγων της οικονομικής τους κατάστασης ή για λόγους υγείας να εξοφλήσουν το χρέος τους σε έως 24 δόσεις, μπορούν να ζητήσουν από την Δ.Ο.Υ στην οποία ανήκουν να τους εγκρίνει περισσότερες δόσεις.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώσεις ΦΠΑ που δεν έχουν υποβληθει και δεν έχει καταβληθει ο φόρος (2006-2007-2008) και μηδενικές που δεν έχουν υποβληθεί εώς σήμερα για να μπούν στη ρύθμιση αυτή θα πρέπει να προηγηθεί προσωρινός έλεγχος ΦΠΑ.Σωστα;

Η ημερομηνία βεβαιωσης της οφειλής πρέπει να ειναι προγενεστερη της δημοσίευσης του νόμου και εώς πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράταση έως 30/3 για τη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών αναφέρει η Ναυτεμπορική

http://www.naftempor....asp?id=2143744

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράταση έως 30/3 της προθεσμίας υποβολής αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών

29 | 02 | 2012

Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών Παντελή Οικονόμου παρατείνεται έως τις 30 Μαρτίου 2012 η προθεσμία υποβολής αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών.

Η παράταση αφορά σε οφειλές οι οποίες κατέστησαν ληξιπρόθεσμες μέχρι και τις 29 Φεβρουαρίου 2012.

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/contentObject/id/a54ed3f9-4e97-4afa-809a-7cdf6adc0163

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γινόταν σε άλλες ΔΟΥ , πάντως εδώ ήταν χαλαρά ...... Δε πα να βγουν 500 ρυθμίσεις , όταν ο άλλος δεν έχει μαντηλί να κλάψει, να και αν είναι ως αύριο να και αν δεν είναι .......

Αρθρο 3. Επείγουσες ρυθμίσεις για την είσπραξη ληξιπρόθεσμων οφειλών Ν.4038<p id="article_12043" style="color: rgb(19, 19, 19); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 17px; line-height: 18px; ">



8. ...........................................................

ε. αα) Στην παρούσα ρύθμιση υπάγονται όλες οι ανωτέρω οφειλές, που είναι βεβαιωμένες και ληξιπρόθεσμες μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης για υπαγωγή στη ρύθμιση, με τις προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής που τις επιβαρύνουν μέχρι την ημερομηνία αυτή, χωρίς δικαίωμα του οφειλέτη να ζητήσει την εξαίρεση μέρους αυτών.

ββ) Στην ίδια ρύθμιση υπάγονται, μόνο αν ζητηθεί από τον οφειλέτη:

i) οι οφειλές που τελούν σε αναστολή είσπραξης,

ii) οι οφειλές που έχουν υπαχθεί σε διευκόλυνση τμηματικής καταβολής κατά τις διατάξεις των άρθρων 13-21 του ν.2648/1998(Α' 238), καθώς και οι οφειλές που έχουν υπαχθεί σε άλλη ρύθμιση, των οποίων οι όροι τηρούνται κατά την υποβολή του αιτήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δρομολόγιο για ρύθμιση: Δικαστικό-πρωτόκολλο-δικαστικό-βεβαιώσεις-έκδοση διπλοτύπων-προϋστάμενο-ταμείο και ξανά δικαστικό. Σύνολο: 3,5 ώρες ...! Ελλαδάρα αθάνατη δεν αλλάζεις με τίποτα! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι οι Γερμανοί εφοριακοί...

Οι Γερμανοί εφοριακοί ανακοίνωσαν από σήμερα τις ημερομηνίες των δηλώσεων?

Θα φανεί από το πότε θα βγουν τα έντυπα και οι διευκρινιστικές. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράταση έως 30/3 της προθεσμίας υποβολής αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών

29 | 02 | 2012

Με απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Οικονομικών Παντελή Οικονόμου παρατείνεται έως τις 30 Μαρτίου 2012 η προθεσμία υποβολής αίτησης υπαγωγής στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών.

Η παράταση αφορά σε οφειλές οι οποίες κατέστησαν ληξιπρόθεσμες μέχρι και τις 29 Φεβρουαρίου 2012.

http://www.minfin.gr...9a-7cdf6adc0163

δηλαδη για να καταλαβω οποιος μ.......κας εκανε σημερα ρυθμιση τα χρεη που εληγαν σημερα δεν μπορουσε

να τα βαλει μεσα στην ρυθμιση ενω αυριο θα μπορει ? Ειμαι ενας απο αυτους τους μ........κες τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για να καταλαβω οποιος μ.......κας εκανε σημερα ρυθμιση τα χρεη που εληγαν σημερα δεν μπορουσε

να τα βαλει μεσα στην ρυθμιση ενω αυριο θα μπορει ? Ειμαι ενας απο αυτους τους μ........κες τοτε

Δυστυχώς φίλε μου έχεις δίκιο....Δε ξερεις πόσες φορές έχω κάνει την ιδια σκέψη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε μου έχεις δίκιο....Δε ξερεις πόσες φορές έχω κάνει την ιδια σκέψη !!!

δε ολες τις εφοριες ελεγαν οτι ο νομος λειε για οφειλς εως 31/1/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι χαζο αλλα ολα γινονται σ αυτο το κρατος.....

αυριο μπορουμε να κανουμε νεα ρυθμιση για τα σημερινα ληξιπροθεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λιγότερο 4 ώρες(και λίγα λέτε)....ήμουν σήμερα από τις 9,00 έως τις 14,30!!!

Ένας χαμός και τίποτα άλλο!!! Και ο λόγος που έκατσα τόσες ώρες δεν ήταν άλλος παρά το γεγονός ότι ο εργοδότης μου δεν έχει τη δυνατότητα να πληρώσει σε 24 δόσεις αλλά ήθελε 60,λογικό μια και το ποσό της οφειλής ξεπερνούσε τα 60,000€. Δυστυχώς όμως ενώ έκατσα χθες υπερωρίες και μάζεψα ένα σκασμό χαρτιά η τελική απόφαση είναι του διευθυντή (εφόρου). Μετά από παρακάλια, φωνές, κανάλια, 2 ελεγκτές για να ελέγξουν ότι όντως η εταιρία δηλώνει τα τελευταία τρία χρόνια ζημιά, η απόφαση βγήκε στις 14,00 και ήταν τελικά 48 δόσεις κάτι που δεν ικανοποίησε απόλυτα αλλά τουλάχιστον έχει μεγάλη διαφορά από ότι οι 24!!!!

Τελικά όταν πήγαν στον γκισέ για την έκδοση του διπλοτύπου, την κοιτούσαν και την ξανακοιτούσαν γιατί πολύ απλά ήταν η πρώτη ρύθμιση με 48 δόσεις. Από έγκυρες πηγές έμαθα ότι και στην άλλη μεγάλη Δ.Ο.Υ. του νομού είχαν κάνει άλλες 2!!!!! Όλοι οι εφόροι έχουν εντολή το 99% να είναι 24 δόσεις άντε το πολύ 36. Όποτε αν έχετε σκοπό να πάτε για πιο πολλές βεβαιωθείτε ότι έχετε όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά (μου ζήτησαν τους δημοσιευμένους ισολογισμούς και όταν είπα οτι το ΦΕΚ του 2011 δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα μου ζήτησαν τη βεβαίωση κατάθεσης των δικαιολογητικών στη διεύθυνση εμπορίου!!!) πολυυυυυυυυυυυυυ υπομονή και υπογλώσια. Επίσης καλό θα είναι να έχετε και μια πρόσφατη εξουσιοδότηση ή ακόμα καλύτερα ένα πληρεξούσιο!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής ειδοποίησης με θέμα "Ένταξη στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών" που σας αποστείλαμε, σχετικά με την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων χρεών σας σε Δ.Ο.Υ., θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι σας εστάλη εκ παραδρομής και για το λόγο αυτό ΜΗΝ τη λάβετε υπόψη σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Και δεν τους απάντησες ρε Αλέκο "Μην ανησυχείτε, γραμμένη στ΄@ρχ#δ#ια μας την έχουμε"....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ένα «ίσον» στοίχισε την ηρεμία σε πολίτες, που δεν χρωστούσαν ούτε ένα ευρώ στην εφορία

Το πιεστικό της διαδικασίας σε ό,τι αφορά τη ρύθμιση για τα ληξιπρόθεσμα χρέη, αφού οι φορολογούμενοι έχουν μόλις δύο μέρες για να αιτηθούν το σχετικό διακανονισμό, οδήγησε και σε – ένα ακόμη – λάθος το σύστημα. Όπως αποκάλυψε το 24h.gr, χιλιάδες φορολογούμενοι δέχθηκαν mail για να υπαχθούν στη ρύθμιση, χωρίς όμως να χρωστούν ούτε μισό ευρώ. Το KΕΠΥΟ τους απέστειλε στη συνέχεια απολογητικό μήνυμα. Τι έγινε, όμως και το TAXISNET τρελάθηκε;

Το 24h.gr επικοινώνησε με τον αρμόδιο γενικό γραμματέα, Θεοχάρη Θεοχάρη, ο οποίος απέδωσε το σφάλμα στην πίεση που είχαν οι εφοριακοί να καταρτίσουν λίστα με 1,5 εκατομμύριο φορολογούμενους. Σύμφωνα με τον ίδιο, έπεσε μια λάθος συνθήκη στην εντολή και σε ένα υποσύνολο, αναγράφηκε «μεγαλύτερο ή ίσο του μηδενός» αντί για «μεγαλύτερο του μηδενός».

Μόλις έγινε γνωστό στο ΚΕΠΥΟ το συγκεκριμένο και μαζικό λάθος, έγινε σύσκεψη, στην οποία αποφασίστηκε να ακολουθηθεί μια διαδικασία, που θα διασφαλίζει όσο το δυνατόν περισσότερο την αποφυγή τέτοιων σφαλμάτων.

Το συμπέρασμα, πάντως, είναι ότι, όταν για προαποφασισμένες ρυθμίσεις, οι εντολές για την εφαρμογή τους δίνονται στο παραπέντε, τέτοια λάθη – και ακόμα πιο κοστοβόρα – θα εμφανίζονται όλο και πιο συχνά.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9486

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................................

Νικολή διαφωνείς με αυτό που γράφω ?

Και επαναλμβάνω την αρχική μου τοποθέτηση , η ρύθμιση αν δε κάνω λάθος στην αρχική της μορφή ήταν για 60 δόσεις σε όλους και θα ήταν πράγματι μια ανάσα και για το Κράτο και για την αγορά , δυστυχώς όμως υπό την πίσεη(?) της Τρόικα το μαζέψαν στιι το πολύ 24 και με προύποθέσεις για παραπάνω (καλά για 60 πρέπει να είσαι στο χαμό) , βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έβαλαν περισσότερους φορολογύμενους μέσα (άνω των 10000 και 75000 αντίστοιχα) .

Η διοίκηση ττου Υπουργείο στη πρεμούρα της να φναεί ότι μαζεύει χρήματα έχει βάλει σκοπό να ΓΑΜΗΣΕΙ την αγορά τελείως , εκτός αν νομίζει κάποιος ότι΄υπα΄ρχει επιχείρηση ή φυσικό πρόσωπο χωρίς οφειλές (και όχι μόνο προς ΔΟΥ) .

Απλά πράγματα :

Πολλές δόσεις με όσο το δυνατότερο χαμηλότερο ποσό και με γενναία μείωση προσαυξήσεων , όλα τα άλλα περί εσόδων κλπ είναι παπαριές μιας και έτσι θα είχαν και περισσότερο χρήμα στα ταμεία τους και ανακουφισμένο (λέμε τώρα) τον κόσμο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Έλενα

Καλημέρα σας! Να σας κάνω μια ερώτηση; Τα περίφημα e-mail που φτάνουν στους φορολογούμενους κανονικά δε θα έπρεπε να εμφανίζονται και στα "εισερχόμενα μηνύματα" μπαίνοντας στο λογαριασμό μας στο taxinet; Σας ρωταω γιατί εγώ στο e-mail στα στοιχεια επικοινωνίας εχω αυτό του λογιστη μου. Μεσω των κωδικων μου όμως μπαινω συχνά για ελεγχο στο λογαριασμό μου στο taxisnet. Αν λοιπόν υπήρχε κάποια ειδοποίηση δεν θα την εμφάνιζε εκεί, στην κατηγορία εισερχόμενα μηνύματα;

Ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη αν είναι σε λάθος topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Χρήστος

Συγνωμη επειδη μου ηρθε και εμενα αυτο το email οτι χρωσταω..εγω εχω μια επιχειρηση η οποια εχει κλεισει απο το 2008 ( 7 μηνες την κρατησα ) εχω κλεισει βιβλια απο το 2008 και δεν εχω καμια φορολογικη υποχρεωση . Ουτε μου εχει ερθει 3 χρονια τωρα τιποτα στην φορολογικη μου αντιθετως μου ειχε βγει πρασινη οτι μου χρωστανε κιολας.. Να ανησυχω? με χρεωσαν κατι που δεν ξερω? Μπηκα στο TAXIS και δεν βλεπω καπου να λεει οτι χρωσταω κατι τιποτα...

Τι νακανω εχω αγχωθει ... :( ειμαι ανεργος 2 χρονια αν μου στειλουν κατι τοτε με τελειωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...