Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Ληξιπρόθεσμων Οφειλών βάσει ν. 4038/2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΗ ΔΕ ΠΟΛ 1047 /24.02.2012 ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ? ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΩ , ΑΛΛΑ Η ΠΟΛ ..... ΑΦΑΝΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν στο νόμο αυτό μπορούν να μπούν και οι οφειλές ΦΠΑ όπως κάναμε με το αρ.18 του 4002 πριν λίγο καιρό.

Δηλαδη οφειλες ΦΠΑ που δεν είχαν τακτοποιηθεί μετον 4002 μπορούν τώρα να ενταχθούν στον 4038;

Τι πρέπει να κάνουμε, εμαθε καποιος κάτι σήμερα απο κάποια ΔΟΥ;

Η προθεσμία για αύριο αφορά ΜΟΝΟ την δυνατότητα των > 24 δόσεων , οχι όλη τη ρύθμιση σωστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εγώ πάντως έσπευσα σήμερα στη ΔΟΥ, αφήνοντας το γραφείο μου, για να εξακριβώσω αν ισχύει το μέηλ περί οφειλής και η βασανισμένη υπάλληλος μου είπε ότι έχουν στείλει σε όλο τον κόσμο, ακόμα και σε όσους δεν έχουν καμία οφειλή και ότι τελικά δεν χρωστάω... Δηλαδή αν εγώ στείλω στο Διευθυντή της ΔΟΥ μέηλ από την ΕΙσαγγελία ότι έχει σχηματισθεί εις βάρος του δικογραφία για πχ εκβίαση και απάτη ή για τροχαίο ή για οτιδήποτε, θα μπορώ μετά να πω "Είναι ένα μέηλ που το στέλνω σε όλους, μην το λάβετε υπόψη σας"; Και θα έχω την απαίτηση να μην ελεγχθώ για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΕ.... ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ Η ΠΟΛ.   ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΘΕΛΕΙ!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλάκα είναι πως 7 στις 10 απο τις ρυθμίσεις αυτές θα "χαθούν" στους επόμενους 6-8 μήνες λόγω αδυναμίας πληρωμής αφού αν δεν πληρωθούν 3 δόσεις πάει περίπατο....ειμαι βέβαιος γι' αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία που χρωστά ΦΠΑ για όλο το έτος 2011 δεν μπορεί να μπεί στην ανωτέρω ρύθμιση δεδομένου ότι δεν έχουν βεβαιωθεί τα ποσά . (Υποβλήθηκαν οι χρεωστικές δηλώσεις και δεν πληρώθηκαν ποτέ). Τι μπορώ να κάνω προκειμένου να μπορέσει να μπει στην ρύθμιση?? Πρέπει να γίνει έλεγχος τακτικός ή προσωρινός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία που χρωστά ΦΠΑ για όλο το έτος 2011 δεν μπορεί να μπεί στην ανωτέρω ρύθμιση δεδομένου ότι δεν έχουν βεβαιωθεί τα ποσά . (Υποβλήθηκαν οι χρεωστικές δηλώσεις και δεν πληρώθηκαν ποτέ). Τι μπορώ να κάνω προκειμένου να μπορέσει να μπει στην ρύθμιση?? Πρέπει να γίνει έλεγχος τακτικός ή προσωρινός ?

Προσωρινος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα

αυριο τελικα ληγει η προθεσμια για αυτους που θελουν επιπλεον δοσεις των 24 η ολη η ρυθμιση¨?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής ειδοποίησης με θέμα "Ένταξη στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών" που σας αποστείλαμε, σχετικά με την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων χρεών σας σε Δ.Ο.Υ., θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι σας εστάλη εκ παραδρομής και για το λόγο αυτό ΜΗΝ τη λάβετε υπόψη σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία ρύθμιση που δυστυχώς θα φέρει πενιχρά αποτελέσματα ...... Στην αρχική μορφή του νόμου πιστεύω ότι ήταν μέσα στο πνεύμα της εποχής ....Τώρα με ελάχιστες δόσεις και για να πας στις 60 πρέπει να βάλεις ένα κάρο δικαιολογητικά (γραφειοκρατία τέλος δεν είπανε ...)

Ο κόσμος χρωστάει , θέλει να μπει σε ρυθμίσεις , αλλά θέλει να έχει και 2 φράγκα από το ελάχιστο εισόδημα του για να διαβιεί , αυτό δυστυχώς δεν το αντιλαμβάνονται οι Διοικούντες ή ακόμη και αν το βλέπουν , δεν μπορούν να σταθούν μπροστά στη Τρόικα . Χώρια του ότι νόμος του Ελληνικού Κράτους γίνεται απλά ένα κωλόχαρτο .... (θα μου πεις το υπέρτατο νομοθετικό κείμενο το Σύνταγμα και έχει γίνει κουρελόχαρτο σε ένα παλιονόμο θα κώλωναν .....)

Άρα λοιπόν συνεχίζεται η φαρσοκωμωδία , βεβαιώνονται οφειλές που πιθανότατα δεν θα εισπραχθούν παρά μόνο θα αυξάνονται και στο βάθος του ορίζοντα να φαίνεται κύμα κατασχέσεων , ενώ με πιο λογική ρύθμιση και με μεγαλύτερα ποσά να μπορούν να ρυθμιστούν, θα ήταν όλοι ευχαριστημένοι και επιτέλους θα λειτουργούσε κάτι .

Κάτι δεν πάει καλά, είναι βέβαιο...

Από Παρασκευή απόγευμα, έως Τετάρτη μεσημέρι..! Τι ληγμένα παίρνουν..? Δεν δίνουν και σε εμάς..! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα .. ληγμένα τάχουν πάρει εδώ και πολύ καιρό , μόνο που παρά το ο΄τι φαινόταν οι παρενέργειες δεν θέλαμε να πιστέψουμε σ΄αυτά που βλέπαμε- γι αυτό μόνο κοιτάζαμε..... Μεγάλη κουβέντα τέλος πάντων .

Αυτή τη στιγμή δεν δίνουν ούτε παράταση ούτε τίποτα επιδή τούς ενδιαφέρει το ΑΥΡΙΑΝΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ.

Η παράταση θα δοθεί ετεροχρονισμένα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να το αφιερωσω σε ΟΛΟΥΣ τους Συλλογους μας,Ομοσπονδιες κλπ που "μας εκπροσωπουν"

http://www.uniteforf.../2011/01/6.html

(ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΧΘΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!)

Θυμηθηκα αυτο που ειχα διαβασει καποτε..

" δεν προκειται να αλλαξεις ποτε μια κατασταση ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΕΣΥ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα μου ηρθε το mail και στην αρχη λεει:

Αποδεκτης: (και εχει ενα ονομα που δεν ειναι δικο μου) και κλασσικα username:OVERDUEMAILER.

Τι πιστευετε? Να το αγνοησω?

Ειμαι 19 χρονων σπουδαζω και δεν εχω δουλεψει ποτε.

Το μονο μικρο κερδος που εχω βγαλει ειναι απο ιντερνετικο ποκερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.uniteforf.../2011/01/6.html

(ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΘΥΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΧΘΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!!!!)

+1000!!! πότε περιμένουμε ν'ανοίξουμε τα δικά μας παράθυρα και να το φωνάξουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα μου ηρθε το mail και στην αρχη λεει:

Αποδεκτης: (και εχει ενα ονομα που δεν ειναι δικο μου) και κλασσικα username:OVERDUEMAILER.

Τι πιστευετε? Να το αγνοησω?

Ειμαι 19 χρονων σπουδαζω και δεν εχω δουλεψει ποτε.

Το μονο μικρο κερδος που εχω βγαλει ειναι απο ιντερνετικο ποκερ

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!

Πιάστε τον παιδιά... ο φοροφυγάς που γονάτισε την εθνική οικονομία μας. Την IP του στο Υπ.Οικ. και ΓΡΗΓΟΡΑ.

Αγαπούλα... την κουκούλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνουν ειδοποιητήρια για ρύθμιση σε φορολογούμενους που δεν χρωστάνε!

Νέα γκάφα του ΚΕΠΥΟ, που ενημερώνει με mail ενήμερους φορολογούμενους να ρυθμίσουν ανύπαρκτα χρέη.

Κι όμως, το είδαμε και αυτό ! Μετά από την ταλαιπωρία, που υπέστησαν πέρυσι εκατοντάδες χιλιάδες φορολογούμενοι λόγω των των προβλημάτων του TAXIS και του TAXISNET, μια ακόμα δυσάρεστη έκπληξη περίμενε σήμερα πολλούς από αυτούς.

Πολίτες απόλυτα ενήμεροι στις φορολογικές τους υποχρεώσεις, δηλαδή χωρίς ληξιπρόθεσμα χρέη, δέχθηκαν mail, το οποίο ανέφερε:

«Μετά από έλεγχο, που διενεργήθηκε στα ηλεκτρονικά αρχεία της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών στις 12/02/2012, διαπιστώθηκε ότι έχετε ληξιπρόθεσμες δόσεις οφειλών σας, βεβαιωμένες στις Δ.Ο.Υ.. Για το λόγο αυτό, με την παρούσα σας γνωστοποιούμε τις δυνατότητες, που παρέχονται από τις διατάξεις του άρθρου 3 του ν. 4038/2012, όπως τροποποιήθηκε με την παράγραφο 9 του πέμπτου άρθρου του ν. 4047/2012, για την εξόφληση με ευνοϊκούς όρους των μέχρι την ημερομηνία της αίτησής σας ληξιπρόθεσμων οφειλών σας».

Μετά από αυτό το mail, πολλοί εξ αυτών των φορολογουμένων, που επαναλαμβάνουμε δεν χρωστούν ούτε ένα ευρώ στην εφορία, επικοινώνησαν – είτε απευθείας, είτε μέσω των λογιστών τους – για διευκρινίσεις. Έτσι, στη συνέχεια, όσοι είχαν τη δυνατότητα να το ψάξουν, έλαβαν δεύτερο mail, το οποιο ανέφερε:

«Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής ειδοποίησης με θέμα "Ένταξη στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών" που σας αποστείλαμε, σχετικά με την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων χρεών σας σε Δ.Ο.Υ., θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι σας εστάλη εκ παραδρομής και για το λόγο αυτό ΜΗΝ τη λάβετε υπόψη σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας».

Αυτοί, λοιπόν, που μπόρεσαν, βρήκαν την άκρη. Όσοι, όμως, δεν είχαν το χρόνο ή τη δυνατότητα να δουν γιατί τους ζητείται να ρυθμίσουν οφειλές, που ουδέποτε είχαν, θα χάσουν πολύ περισσότερο χρόνο – ίσως και χρήμα – επισκεπτόμενοι την εφορία, όπου ανήκουν και περιμένοντας επί ώρες στις ουρές μέχρι να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

Νεκτάριος Β. Νώτης

24h NewsRoom

Πάνω από 4 ώρες στην ουρά για τη ρύθμιση χρεών

Εάν αποφασίσετε να πάτε σε κάποια εφορία, βεβαιωθείτε ότι είστε οπλισμένοι με ψυχραιμία και κάτι να περνά δημιουργικά το χρόνο Δεν έχει τελειωμό η ταλαιπωρία που υφίστανται χιλιάδες φορολογούμενοι σε όλη τη χώρα οι οποίοι έσπευσαν από το πρωί να υποβάλλουν αίτηση υπαγωγής στη ρύθμιση για τα ληξιπρόθεσμα χρέη. Λόγω των ασφυκτικών προθεσμιών (που λήγουν αύριο, δηλαδή οι φορολογούμενοι έχουν μόνο 48 ώρες για να τακτοποιήσουν τις υποθέσεις τους εάν δεν δοθεί παράταση) και των απίστευτα γραφειοκρατικών διαδικασιών που εξακολουθούν να τηρούνται ευλαβικά στις εφορίες, ο χρόνος για την τελική υπαγωγή στη ρύθμιση ξεπερνά τις 4 ώρες.

Δείτε γιατί:

Ο φορολογούμενος πρέπει να περιμένει σε μια ουρά για το δικαστικό τμήμα όπου και αιτείται καταρχήν της υπαγωγής στη ρύθμιση.

Σε δεύτερη ουρά για να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου για την αίτηση υπαγωγής στη ρύθμιση, πρέπει να επιστρέψει στο δικαστικό τμήμα (εκεί παρακάμπτει την ουρά), για να πάρει την οριστική έγκριση.

Μετά από αυτό υπάρχει αναμονή σε άλλη ουρά στο τμήμα Εσόδων για να παραλάβει το διπλότυπο είσπραξης ώστε κατόπιν να περιμένει στην ουρά του ταμείου για να πληρώσει την πρώτη δόση.

Αφού τα κάνει όλα αυτά θα επιστρέψει ξανά στο δικαστικό τμήμα το οποίο θα του παραδώσει το επίσημο χαρτί με το δοσολόγιο, δηλαδή, την εξέλιξη των δόσεων που θα κλήθεί να πληρώσει. Κατόπιν όλων αυτών και με δεδομένα ότι οι ουρές ξεπερνούν τα 50 άτομα και πως οι εφοριακοί δεν επαρκούν σε κάθε ΔΟΥ για να σηκώσουν το βάρος και αυτής της διαδικασίας πέραν όλων των άλλων είναι κατανοητό για ποιο λόγο ο μέσος χρόνος αναμονής του φορολογούμενου ξεπερνά τις 4 ώρες.

Ν.Ν.

24h NewsRoom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής ειδοποίησης με θέμα "Ένταξη στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών" που σας αποστείλαμε, σχετικά με την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων χρεών σας σε Δ.Ο.Υ., θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι σας εστάλη εκ παραδρομής και για το λόγο αυτό ΜΗΝ τη λάβετε υπόψη σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Το αυτό ,

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛ.ΕΛΕΓΧΩΝ & ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΗΜ. ΕΣΟΔΩΝ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Αποδέκτης: Κ ΝΙ. Π , Username: WW..........U....

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής ειδοποίησης με θέμα "Ένταξη στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών" που σας αποστείλαμε, σχετικά με την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων χρεών σας σε Δ.Ο.Υ., θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι σας εστάλη εκ παραδρομής και για το λόγο αυτό ΜΗΝ τη λάβετε υπόψη σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνση μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνουν ειδοποιητήρια για ρύθμιση σε φορολογούμενους που δεν χρωστάνε!

Νέα γκάφα του ΚΕΠΥΟ, που ενημερώνει με mail ενήμερους φορολογούμενους να ρυθμίσουν ανύπαρκτα χρέη.

Κι όμως, το είδαμε και αυτό ! Μετά από την ταλαιπωρία, που υπέστησαν πέρυσι εκατοντάδες χιλιάδες φορολογούμενοι λόγω των των προβλημάτων του TAXIS και του TAXISNET, μια ακόμα δυσάρεστη έκπληξη περίμενε σήμερα πολλούς από αυτούς.

Πολίτες απόλυτα ενήμεροι στις φορολογικές τους υποχρεώσεις, δηλαδή χωρίς ληξιπρόθεσμα χρέη, δέχθηκαν mail, το οποίο ανέφερε:

«Μετά από έλεγχο, που διενεργήθηκε στα ηλεκτρονικά αρχεία της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών στις 12/02/2012, διαπιστώθηκε ότι έχετε ληξιπρόθεσμες δόσεις οφειλών σας, βεβαιωμένες στις Δ.Ο.Υ.. Για το λόγο αυτό, με την παρούσα σας γνωστοποιούμε τις δυνατότητες, που παρέχονται από τις διατάξεις του άρθρου 3 του ν. 4038/2012, όπως τροποποιήθηκε με την παράγραφο 9 του πέμπτου άρθρου του ν. 4047/2012, για την εξόφληση με ευνοϊκούς όρους των μέχρι την ημερομηνία της αίτησής σας ληξιπρόθεσμων οφειλών σας».

Μετά από αυτό το mail, πολλοί εξ αυτών των φορολογουμένων, που επαναλαμβάνουμε δεν χρωστούν ούτε ένα ευρώ στην εφορία, επικοινώνησαν – είτε απευθείας, είτε μέσω των λογιστών τους – για διευκρινίσεις. Έτσι, στη συνέχεια, όσοι είχαν τη δυνατότητα να το ψάξουν, έλαβαν δεύτερο mail, το οποιο ανέφερε:

«Σε συνέχεια της ηλεκτρονικής ειδοποίησης με θέμα "Ένταξη στη ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών" που σας αποστείλαμε, σχετικά με την ύπαρξη ληξιπρόθεσμων χρεών σας σε Δ.Ο.Υ., θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι σας εστάλη εκ παραδρομής και για το λόγο αυτό ΜΗΝ τη λάβετε υπόψη σας.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση σας».

Αυτοί, λοιπόν, που μπόρεσαν, βρήκαν την άκρη. Όσοι, όμως, δεν είχαν το χρόνο ή τη δυνατότητα να δουν γιατί τους ζητείται να ρυθμίσουν οφειλές, που ουδέποτε είχαν, θα χάσουν πολύ περισσότερο χρόνο – ίσως και χρήμα – επισκεπτόμενοι την εφορία, όπου ανήκουν και περιμένοντας επί ώρες στις ουρές μέχρι να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες.

Νεκτάριος Β. Νώτης

24h NewsRoom

Πάνω από 4 ώρες στην ουρά για τη ρύθμιση χρεών

Εάν αποφασίσετε να πάτε σε κάποια εφορία, βεβαιωθείτε ότι είστε οπλισμένοι με ψυχραιμία και κάτι να περνά δημιουργικά το χρόνο Δεν έχει τελειωμό η ταλαιπωρία που υφίστανται χιλιάδες φορολογούμενοι σε όλη τη χώρα οι οποίοι έσπευσαν από το πρωί να υποβάλλουν αίτηση υπαγωγής στη ρύθμιση για τα ληξιπρόθεσμα χρέη. Λόγω των ασφυκτικών προθεσμιών (που λήγουν αύριο, δηλαδή οι φορολογούμενοι έχουν μόνο 48 ώρες για να τακτοποιήσουν τις υποθέσεις τους εάν δεν δοθεί παράταση) και των απίστευτα γραφειοκρατικών διαδικασιών που εξακολουθούν να τηρούνται ευλαβικά στις εφορίες, ο χρόνος για την τελική υπαγωγή στη ρύθμιση ξεπερνά τις 4 ώρες.

Δείτε γιατί:

Ο φορολογούμενος πρέπει να περιμένει σε μια ουρά για το δικαστικό τμήμα όπου και αιτείται καταρχήν της υπαγωγής στη ρύθμιση.

Σε δεύτερη ουρά για να πάρει αριθμό πρωτοκόλλου για την αίτηση υπαγωγής στη ρύθμιση, πρέπει να επιστρέψει στο δικαστικό τμήμα (εκεί παρακάμπτει την ουρά), για να πάρει την οριστική έγκριση.

Μετά από αυτό υπάρχει αναμονή σε άλλη ουρά στο τμήμα Εσόδων για να παραλάβει το διπλότυπο είσπραξης ώστε κατόπιν να περιμένει στην ουρά του ταμείου για να πληρώσει την πρώτη δόση.

Αφού τα κάνει όλα αυτά θα επιστρέψει ξανά στο δικαστικό τμήμα το οποίο θα του παραδώσει το επίσημο χαρτί με το δοσολόγιο, δηλαδή, την εξέλιξη των δόσεων που θα κλήθεί να πληρώσει. Κατόπιν όλων αυτών και με δεδομένα ότι οι ουρές ξεπερνούν τα 50 άτομα και πως οι εφοριακοί δεν επαρκούν σε κάθε ΔΟΥ για να σηκώσουν το βάρος και αυτής της διαδικασίας πέραν όλων των άλλων είναι κατανοητό για ποιο λόγο ο μέσος χρόνος αναμονής του φορολογούμενου ξεπερνά τις 4 ώρες.

Ν.Ν.

24h NewsRoom

Κ Β Σ και εγώ ,

θα φυγω να παω στο χωριό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ Β Σ και εγώ ,

θα φυγω να παω στο χωριό .

Δεν ξέρω τι γινόταν σε άλλες ΔΟΥ , πάντως εδώ ήταν χαλαρά ...... Δε πα να βγουν 500 ρυθμίσεις , όταν ο άλλος δεν έχει μαντηλί να κλάψει, να και αν είναι ως αύριο να και αν δεν είναι .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει πουθενα στην ΠΟΛ 1047 ότι

"στη ρύθμιση μπορούν να υπαχθούν: - Ληξιπρόθεσμες οφειλές βεβαιωμένες στις ΔΟΥ ή στα Τελωνεία ως τις 31 Δεκεμβρίου 2011." ?

ή στον 4038 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα

αυριο τελικα ληγει η προθεσμια για αυτους που θελουν επιπλεον δοσεις των 24 η ολη η ρυθμιση¨?

Γνωρίζει κανείς αν λήγει σήμερα η ρύθμιση γενικά ή μόνο για > 24 δόσεων.Γιατί η μισή Ελλάδα θα είναι στις ΔΟΥ σήμερα. Ξέρει κανείς κάτι για παράταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παράταση εξαρτάται απο την τρόικα.Αν ενδώσει η τρόικα θα παρει παραταση ενα μήνα,Το υπουργείο θέλει...αλλά δεν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...