Προς το περιεχόμενο

Μετα απο 2 μηνες χρηση του προγραμματος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 μηνες περιπου αποφασισα να βαλω στο γραφειο μου την καινουργια σουιτα της Softone αντικαθιστωντας τα προγραμματα της Εψιλον. Δυστυχως η μονη λεξη που μπορει να περιγραψει με ακριβεια το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.

Καταρχας ειναι απαραδεκτο εν ετει 2012 η υποστηριξη να παρεχεται απο εξωτερικο συνεργατη και οχι απο την ιδια την εταιρεια. Για να γινει αυτο θα πρεπει να δωσω αλλα 250 ευρω το χρονο και αυτο για να εχω υποστηριξη 9-7 απο Δευτερα εως Παρασκευη.

Δεν ξερω για ποιο λογο παρασυρθηκα κ το πηρα αλλα τωρα προσπαθω να βρω τροπους να απεγκλωβιστω και να παρω κ τα λεφτα μου πισω για να επιστρεψω στην Εψιλον που παρολα τα προβληματα της παρεμενε για μενα η κορυφαια.

Δεν υπαρχει περιπτωση το συγκεκριμενο προγραμμα της Soft1 να εχει γινει σε συνεργασια με καποιον συναδελφο και αν εχει γινει δεν μπορω να φανταστω οτι συναδελφος δε γνωριζει τα βασικα.

Απο την αρχη του ετους μεχρι σημερα οσες μισθοδοσιες υπολογισα ηταν λαθος και αναγκαστηκα να κανω δεκαδες διορθωσεις. Αν ειναι να βγαζω τη μισθοδοσια με τα χερια τοτε τι να το κανω το προγραμμα να το πληρωνω τσαμπα?

Ολες οι εκτυπωσεις λαθος, ακομα και οι βασικες οπως ειναι η προσληψη και η κατασταση ωρων εργασιας.

Σε λιγο καλυτερη κατασταση τα εσοδα-εξοδα αν και εκει υπαρχουν θεματα που δυσκολευουν ιδιαιτερα το χρηστη χωρις λογο.

Μετα απο 2 μηνες χρησης εχω γεμισει 5 σελιδες Α4 με παρατηρησεις-παραλειψεις-προβληματα που αφορουν τη λειτουργια του προγραμματος!

Με λιγα λογια συνιστω στους συναδελφους να μεινουν μακρια απο τα προγραμματα της συγκεκριμενης εταιρειας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Πριν 2 μηνες περιπου αποφασισα να βαλω στο γραφειο μου την καινουργια σουιτα της Softone αντικαθιστωντας τα προγραμματα της Εψιλον. Δυστυχως η μονη λεξη που μπορει να περιγραψει με ακριβεια το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ.

Καταρχας ειναι απαραδεκτο εν ετει 2012 η υποστηριξη να παρεχεται απο εξωτερικο συνεργατη και οχι απο την ιδια την εταιρεια. Για να γινει αυτο θα πρεπει να δωσω αλλα 250 ευρω το χρονο και αυτο για να εχω υποστηριξη 9-7 απο Δευτερα εως Παρασκευη.

Δεν ξερω για ποιο λογο παρασυρθηκα κ το πηρα αλλα τωρα προσπαθω να βρω τροπους να απεγκλωβιστω και να παρω κ τα λεφτα μου πισω για να επιστρεψω στην Εψιλον που παρολα τα προβληματα της παρεμενε για μενα η κορυφαια.

Δεν υπαρχει περιπτωση το συγκεκριμενο προγραμμα της Soft1 να εχει γινει σε συνεργασια με καποιον συναδελφο και αν εχει γινει δεν μπορω να φανταστω οτι συναδελφος δε γνωριζει τα βασικα.

Απο την αρχη του ετους μεχρι σημερα οσες μισθοδοσιες υπολογισα ηταν λαθος και αναγκαστηκα να κανω δεκαδες διορθωσεις. Αν ειναι να βγαζω τη μισθοδοσια με τα χερια τοτε τι να το κανω το προγραμμα να το πληρωνω τσαμπα?

Ολες οι εκτυπωσεις λαθος, ακομα και οι βασικες οπως ειναι η προσληψη και η κατασταση ωρων εργασιας.

Σε λιγο καλυτερη κατασταση τα εσοδα-εξοδα αν και εκει υπαρχουν θεματα που δυσκολευουν ιδιαιτερα το χρηστη χωρις λογο.

Μετα απο 2 μηνες χρησης εχω γεμισει 5 σελιδες Α4 με παρατηρησεις-παραλειψεις-προβληματα που αφορουν τη λειτουργια του προγραμματος!

Με λιγα λογια συνιστω στους συναδελφους να μεινουν μακρια απο τα προγραμματα της συγκεκριμενης εταιρειας!

Κύριε dead_poet,

Σχετικά με την ανώνυμη καταχώρηση σας αναφέρω τα παρακάτω:

Καταρχάς σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεται θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η SoftOne ιδρύθηκε το 2002 με συμμετοχή καταξιωμένων στελεχών στο χώρο της πληροφορικής και με 26ετή εμπειρία στην ανάπτυξη εφαρμογών πληροφορικής και παροχής υπηρεσιών.

Σήμερα περισσότερα από 1000 λογιστικά γραφεία χρησιμοποιούν την λογιστική μας σουίτα. Σύμβουλοι μας για την ανάπτυξη της λογιστικής σουίτας είναι κάποια από τα μεγαλύτερα λογιστικά γραφεία της Αθήνας και ειδικότερα για την μισθοδοσία η γνωστή σε όλους PIM.

Η υποστήριξη των λογιστικών εφαρμογών γίνεται τόσο από τους εξουσιοδοτημένους συνεργάτες μας όσο και από την ίδια την SoftOne με μεγάλη επιτυχία. Φυσικά σε κάθε περίπτωση έχει κόστος το οποίο αναφέρεται στους τιμοκαταλόγους μας και ενημερώνεται ο πελάτης από την αρχή της συνεργασίας μας.

Όσον αφορά την εκτύπωση κατάσταση ωρών εργασίας είναι σύννομη με τις προδιαγραφές της επιθεώρησης εργασίας.

Επιτρέψτε μου να σας πω ότι η γενική αναφορά σε μια πληθώρα παρατηρήσεων χωρίς να γίνεστε συγκεκριμένος, δεν βοηθά ούτε εσάς να τις λύσετε, ούτε τα υπόλοιπα μέλη του Forum να αξιολογήσουν αντικειμενικά την εφαρμογή μας.

Σε περίπτωση που βλέπεται καλοπροαίρετα την περεταίρω συνεργασία με την εταιρεία μας, σας παρακαλώ να μας στείλετε επώνυμα τις 5 σελίδες παρατηρήσεων που έχετε καταγράψει ώστε να σας απαντήσουμε διεξοδικά.

Για την SoftOne

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Διευθυντής υπηρεσιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
Κύριε dead_poet, Σχετικά με την ανώνυμη καταχώρηση σας αναφέρω τα παρακάτω: Καταρχάς σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεται θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η SoftOne ιδρύθηκε το 2002 με συμμετοχή καταξιωμένων στελεχών στο χώρο της πληροφορικής και με 26ετή εμπειρία στην ανάπτυξη εφαρμογών πληροφορικής και παροχής υπηρεσιών. Σήμερα περισσότερα από 1000 λογιστικά γραφεία χρησιμοποιούν την λογιστική μας σουίτα. Σύμβουλοι μας για την ανάπτυξη της λογιστικής σουίτας είναι κάποια από τα μεγαλύτερα λογιστικά γραφεία της Αθήνας και ειδικότερα για την μισθοδοσία η γνωστή σε όλους PIM. Η υποστήριξη των λογιστικών εφαρμογών γίνεται τόσο από τους εξουσιοδοτημένους συνεργάτες μας όσο και από την ίδια την SoftOne με μεγάλη επιτυχία. Φυσικά σε κάθε περίπτωση έχει κόστος το οποίο αναφέρεται στους τιμοκαταλόγους μας και ενημερώνεται ο πελάτης από την αρχή της συνεργασίας μας. Όσον αφορά την εκτύπωση κατάσταση ωρών εργασίας είναι σύννομη με τις προδιαγραφές της επιθεώρησης εργασίας. Επιτρέψτε μου να σας πω ότι η γενική αναφορά σε μια πληθώρα παρατηρήσεων χωρίς να γίνεστε συγκεκριμένος, δεν βοηθά ούτε εσάς να τις λύσετε, ούτε τα υπόλοιπα μέλη του Forum να αξιολογήσουν αντικειμενικά την εφαρμογή μας. Σε περίπτωση που βλέπεται καλοπροαίρετα την περεταίρω συνεργασία με την εταιρεία μας, σας παρακαλώ να μας στείλετε επώνυμα τις 5 σελίδες παρατηρήσεων που έχετε καταγράψει ώστε να σας απαντήσουμε διεξοδικά. Για την SoftOne Παναγιώτης Αντωνόπουλος Διευθυντής υπηρεσιών

Καταρχας γνωριζω πολυ καλα πως αν και ανωνυμος στο διαδικτυο εσεις ξερετε πολυ καλα την ταυτοτητα μου. Εχετε τη δυνατοτητα να τη μαθετε οπως την εμαθαν και αλλες εταιρειες παραγωγης λογισμικου που επικοινωνησαν μαζι μου.

Επισης θα επρεπε να γνωριζατε πριν μου απαντησετε οτι προσπαθησα επανειλημενως να επικοινωνησω τηλεφωνικως με το τμημα εξυπηρετησης πελατων της εταιρειας και οι απαντησεις που πηρα δεν ηταν ικανοποιητικες. Αυτος ηταν και ο λογος που αποφασισα να αενβασω το συγκεκριμενο θεμα στο Ταξ Χεβεν!

Αυτα ως προς την ανωνυμια.

Παμε τωρα στα υπολοιπα. Δεν αμφισβητω την πορεια της εταιρειας, ουτε και την εμπειρια της στην "αναπτυξη εφαρμογων πληροφορικης" οπως λετε. Αμφισβητω ομως οτι η αναπτυξη εφαρμογων λογιστικων προγραμματων της εταιρειας εγινε σε συναργασια με καταξιωμενους συναδελφους, δικους μας και οχι δικους σας. Ενα προγραμμα λογιστικο πρεπει να βασιζεται σε λογιστικες γνωσεις και εμπειριες και οχι σε γνωσεις και εμπειριες πληροφορικης.

Η υποστηριξη οπως αναφερεται γινεται απο εσας με κοστος 250 ευρω το χρονο αρα δεν ειστε φθηνοτεροι απο αλλα προγραμματα της αγορας οπως διαφημιζεστε και αυτο γιατι το ετησιο κοστος ανεβαινει κατα πολυ. Στα περισσοτερα προγραμματα της αγορας δεν αγοραζεις εξτρα την υποστηριξη συμπεριλαμβανεται στο πακετο αγορας. Επισης πρεπει να αντιληφθειτε οτι εχετε να κανετε με λογιστικα γραφεια και οχι με ΔΥ που δουλευουν 9-5. Δεν ειναι δυνατον να σταματα η υποστηριξη στις 5 το απογευμα μονο τις καθημερινες οταν οι περισσοτεροι απο εμας δουλευουμε μεχρι αργα το βραδυ και πολλα ΣΚ το χρονο ειδικα την περιοδο των δηλωσεων. Η υποστηριξη θα πρεπει να εργαζεται 9 με 9 τις καθημερινες και οπωσδηποτε τα Σαββατα εστω και λιγοτερες ωρες (οπως κανουν οι μεγαλες εταιρειες της αγορας)!

Ουτε μπορω εγω να στηριχτω στον ντιλερ ο οποιος μπορει να εχει ολη την καλη διαθεση να με εξυπηρετησει αλλα πολλες φορες δεν εχει το χρονο ή το απαραιτητο προσωπικο. Η τεχνικη υποστηριξη πρεπει παντα απαραιτητως να παρεχεται απο τα κεντρικα για αυτους ακριβως τους πρακτικους λογους.

Συνεχιζουμε τωρα με καποιες απο τις παρατηρησεις:

Καταρχας ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχει εργαλειο μεταφορας εταιρειων και συναλλασομενων απο το παλιο προγραμμα (Εψιλον-νετ συγκεκριμενα) στο δικο σας. Τετοιο αντιστοιχο εργαλειο διαθετει η Ντατα και μαλιστα η μεταφορα γινεται πολυ ευκολα, γρηγορα και χωρις κοστος απο τον ιδιο τον χρηστη. Αυτο σημαινει οτι εγω θα πρεπει να ανοιξω 100+ εταιρειες με το χερι και να καταχωρησω χιλιαδες συναλλασομανους που σημαινει πολλες χαμενες εργατοωρες που για ενα λογιστικο γραφειο ειναι υπερπολυτιμες.

Δεν υπαρχει ενιαιο λογιστικο σχεδιο με αποτελεσμα μια αλλαγη ή προσθηκη λογαρισμου να πρεπει να γινει σε ολες τις εταιρειες. Χαμενος χρονος.

Δεν υπαρχει ενιαιο αρχειο συναλλασομενων (ή εστω πελατων-προμηθευτων) με αποτελεσμα μεχρι στιγμης να εχω καταχωρησει 30 φορες την Κοσμοτε, 50 φορες τη Βονταφον και 100 φορες τα δικα μου στοιχεια. Χαμενος χρονος.

Ενδοκοινοτικες αποκτησεις κ παραδοσεις στο προγραμμα ανυπαρκτες. Ουτε καν λογαριασμος δεν υπαρχει.

Τα ιδια και με τις αυτοπαραδοσεις παγιων.

Οσο για τις εκτυπωσεις μισθοδοσιας? Η κατασταση ωρων εργασιας ειναι συννομη οπως λετε με τις προδιαγραφες της επιθεωρησης εργασιας μονο που εκτυπωνεται υποχρεωτικα σε 2 σελιδες. Μαλιστα σε τηλεφωνικη παρατηρηση που σας εκανα για το συγκεκριμενο η απαντηση σας ηταν οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα εκτυπωσεις σε μια σελιδα. Ποσο λογικο σας ακουγεται αυτο?

Και γενικα ολες οι εκτυπωσεις μισθοδοσιας ειναι φτωχες ειδικοτερα αυτες που αναφερονται στις συμβασεις. Υπαρχουν πανω απο 5 διαφορετικα ειδη και το προγραμμα καλυπτει μονο τις 2. Που ειναι η συμβαση διαλειπουσας απασχολησης για παραδειγμα? Που ειναι η βεβαιωση προυπηρεσιας?

Στα σταθερα στοιχεια της επιχειρησης δεν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης απο ενα σταθερο αρχειο επαγγελματιων (λογιστης, τεχνικος ασφαλειας, υποχρεος, νομιμος εκπροσωπος κτλ) με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να καταχωρω τα ιδια κ τα ιδια στοιχεια ξανα και ξανα.

Τωρα λοιπον που εγινα πιο συγκεκριμενος αλλαζει κατι?

Να δουμε λοιπον ποσο καλη διαθεση εχει η εταιρεια σας για να επιλυσει τα συγκεκριμενα θεματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Κύριε dead_poet,

Η δουλειά μας είναι να φτιάχνουμε προγράμματα και να υποστηρίζουμε όσο μπορούμε καλύτερα τους πελάτες μας και όχι να κάνουμε τους ντετέκτιβ.

Όσον αφορά ανάπτυξη της λογιστικής σουίτας, οι συνάδελφοί σας που συμμετείχαν σαν σύμβουλοι και που προανέφερα στην προηγούμενη επικοινωνία μου, μάλλον προσβάλλονται από την αμφισβήτησή σας.

Επίσης θα πρέπει να ζητήσετε εκπαίδευση από τον συνεργάτη που σας υποστηρίζει, γιατί από τις παρατηρήσεις σας φαίνεται, ότι δεν γνωρίζεται κάποιες λειτουργίες της εφαρμογής μας, όπως το ότι υπάρχει η δυνατότητα χρήσης ενιαίου λογιστικού σχεδίου εταιριών και ανά χρήση ή ότι στα παραστατικά των εσόδων εξόδων, μπορεί να πραγματοποιηθεί ανεύρεση του εκάστοτε συναλλασσομένου με βάση το ΑΦΜ του ανεξαρτήτως από την εταιρία που έχει δημιουργηθεί.

Δε θα συνεχίσω τo διάλογο μέσω του Forum, γιατί αυτό δεν ωφελεί κανέναν και σας προτείνω να προσπαθείτε να βρίσκετε τρόπους να εκπαιδεύεστε όσο το δυνατόν καλύτερα στην εκάστοτε εφαρμογή που θα χρησιμοποιείτε και όχι να αναλώνεστε σε συγκρίσεις με τις άλλες εταιρείες, γιατί η κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της τα οποία δεν θα μπορέσετε να τα αλλάξετε με τις συγκρίσεις.

Στην προηγούμενη επικοινωνία μου ανέφερα τα στοιχεία μου και παραμένω στην διάθεση σας, για να επιλύσουμε οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζεται, είτε τηλεφωνικώς είτε στέλνοντάς μας email στο [email protected], αλλά αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει μέσω του Forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
επισκέπτη ΜΑΡΕΝΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Kαλό θα ήταν dead_poet πριν κάνετε παρατηρήσεις και μάλιστα σ'ένα ανοιχτό site σαν το taxheaven να έχετε διαβάσει η να έχετε ρωτήσει τον Dealer σας για τις δυνατότητές του προγράμματός σας ..απ'τα λεγόμενά σας προκύπτει το συμπέρασμα ότι δεν έχετε την απαραίτητη γνώση ..επίσης καλό θα ήταν η παράθεση οποιασδήποτε αρνητικής άποψης να γίνεται επώνυμα για την ακεραιότητα και τη γνησιότητα των παρατηρήσεων ...επίσης μου κάνει εντύπωση το ότι ενω είχατε ένα τόσο καλό πρόγραμμα όσο λέτε μπήκατε στην διαδικασία να το αλλάξετε ,χωρίς φαντάζομαι να ελέγξετε σε κάποια επίδειξη τις δυνατότητες του νέου προγράμματος, ώστε να διατυπώσετε εγκαίρως τις παρατηρήσεις σας και να διαπιστώσετε οτι τελικά γίνονται πολλά απ'αυτά που ισχυρίζεστε ότι δεν κάνει η συγκεκριμένη εφαρμογή ...

Μαρέντης Γιώργος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Πλακωσανε οι καλοθεληταδες.

Δεν ξερω αν το προσεξατε αλλα σχεδον ολοι εδω μεσα ανωνυμοι ειμαστε.

 

Περιμενω ακομα να ενσωματωθουν στην εφαρμογη βασικα εντυπα οπως τα εντυπα των ενδοκοινοτικων (ιντραστατ, ανακεφαλαιωτικος και τα συναφη) και το εντυπο ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΩΝ.

Τα εντυπα των ενδοκοινοτικων υπαρχουν (απ' οσα εμαθα) μονο στο εμπορικο και οχι στα εσοδα-εξοδα

 

Η παραμετροποιηση των λογαριασμων σε οτι αφορα τα εντυπα (περιοδικη-εκκαθαριστικη και Ε3) γινεται με το χερι απο τον ιδιο το χρηστη σε καθε εταιρεια χωριστα.

Εχω μεχρι σημερα καταχωρησει εκατονταδες κωδικους για να μπορεσω να υπολογισω σωστα τις εκκαθαριστικες ΦΠΑ.

 

Επικοινωνω σχεδον καθε μερα με τον ντηλερ μου και πιστεψτε με εχει πελαγωσει κι αυτος.

 

Σημερα διαπιστωσα οτι υπολογιζεται λαθος και το Ε3

 

Πολλες παραλειψεις, πολλα λαθη, πολλα γενικως.

 

Αμφισβητειται τις παρατηρησεις μου αγαπητε;

Ωραια περιμενω λοιπον αναλυτικα τις απαντησεις στα θεματα που σας εθεσα.

 

Kαλό θα ήταν dead_poet πριν κάνετε παρατηρήσεις και μάλιστα σ'ένα ανοιχτό site σαν το taxheaven να έχετε διαβάσει η να έχετε ρωτήσει τον Dealer σας για τις δυνατότητές του προγράμματός σας ..απ'τα λεγόμενά σας προκύπτει το συμπέρασμα ότι δεν έχετε την απαραίτητη γνώση ..επίσης καλό θα ήταν η παράθεση οποιασδήποτε αρνητικής άποψης να γίνεται επώνυμα για την ακεραιότητα και τη γνησιότητα των παρατηρήσεων ...επίσης μου κάνει εντύπωση το ότι ενω είχατε ένα τόσο καλό πρόγραμμα όσο λέτε μπήκατε στην διαδικασία να το αλλάξετε ,χωρίς φαντάζομαι να ελέγξετε σε κάποια επίδειξη τις δυνατότητες του νέου προγράμματος, ώστε να διατυπώσετε εγκαίρως τις παρατηρήσεις σας και να διαπιστώσετε οτι τελικά γίνονται πολλά απ'αυτά που ισχυρίζεστε ότι δεν κάνει η συγκεκριμένη εφαρμογή ...

Μαρέντης Γιώργος .

 

Δε θελω να ειμαι κακοπροαιρετος αλλα δεν μπορω να κανω και το μαλακα.

Και στην τελικη εδω μεσα ειμαστε για να βοηθησουμε ο ενας συναδελφο τον αλλον και οχι τις εταιρειες λογισμικου.

Οι παρατηρησεις μου λοιπον απευθυνονται στους συναδελφους και οχι στα στελεχη των εταιρειων και ως εκ τουτου οι συναδελφοι καλουνται να τις αξιολογησουν και οχι εσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Singular και παλι Singular που εχει και τις καλυτερες τιμες και τις ποιο πολλες δυνατοτητες σε ολα τα προγραμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Singular και παλι Singular που εχει και τις καλυτερες τιμες και τις ποιο πολλες δυνατοτητες σε ολα τα προγραμματα

 

Προσωπική μου άποψη.

Singular. Κορυφαία στο χώρο της πριν από 20 χρόνια όμως. Το Eurofasma ήταν κλασικό πρόγραμμα αλλά αυτό το πράγμα να αυξάνω το μέγεθος των αρχείων με είχε κουράσει, όπως και τα προβληματάκια στις γέφυρες. Παρόλα αυτά όμως έκανε δουλειά. Βέβαια έπαθα πλάκα όταν ανέλαβα έναν πελάτη πρόσφατα που είχε το Eurofasma και για να μιλήσω με την τεχνική υποστήριξη έπρεπε να πάρω τηλέφωνο σε νούμερο που με χρέωνε κάποια ευρώ το λεπτό. Λες και παίρνω σε αστρολόγους ένα πράγμα. Τότε την ετήσια σύμβαση γιατί την έχω? 

 

Epsilon. Δεν έχω καθόλου εικόνα. Δεν έτυχε να ασχοληθώ. Ένα demo μιας μισθοδοσίας είχα κάποτε αλλά μόνος μου δεν κατάφερα πολλά πράγματα και δεν υπήρχε χρόνος να ασχοληθώ. Πολλά παράπονα όμως ακούω για την τιμολογιακή πολιτική της και είναι ένας από τους λόγους που δεν θα την προτιμούσα.

 

Data. Η μισθοδοσία της νομίζω είναι πολύ καλή, αλλά βέβαια πρέπει να σπαταλήσεις πολλές ώρες για να μάθεις καλά το πρόγραμμα γιατι είναι σε κάποια πράγματα λίγο χαώδες. Δεν την αλλάζω όμως με τίποτα, τώρα ειδικά που θεωρώ ότι την έχω μάθει. Η λογιστική της και τα έσοδα-έξοδα είναι στην ίδια φιλοσοφία αλλά για μένα είναι λίγο κουραστικά, δεν είναι γρήγορα στις καταχωρήσεις και όπως είπα και σε αυτά είναι λίγο χαώδης.

 

Altec. Το Κεφάλαιο είναι πολύ καλό θεωρώ. Ανταγωνίζεται άνετα το Eurofasma (στην Dos του μορφή πάντα) και περιμένω να κάνω το update του 5 για να μου λύσει κάποια προβληματάκια με τις οθόνες.

 

Union. Για μένα τα πιο σταθερά προγράμματα. Στην φιλοσοφία του Dos αλλά με εκτυπώσεις windows. Γρήγορα, απλά και κατανοητά. Ελάχιστα λάθη. Λογιστική, μια μεταφορά του Eurofasma στην απλή του μορφή (όπως θα έπρεπε να είναι), με γέφυρες στο εμπορικό που τις κάνεις ότι θέλεις και με κλείσιμο ισολογισμού για σεμινάριο. Έσοδα-έξοδα επίσης πολύ καλό. Δεν ξέρω για τη μισθοδοσία, την δούλευα παλιά, ήταν ενδιαφέρουσα. Και παίζω τώρα με τις δηλώσεις τους. Σε γενικές γραμμές έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και με σταθερές και πολύ καλές τιμές για τα λογιστικά γραφεία. (Δεν τα αλλάζω με τίποτα).

 

Prosvasis. Τα έσοδα-έξοδα ήταν κορυφαία. Όταν τα γυρίσανε σε windows κρέμασε το σύμπαν. Οι δηλώσεις τους φυσάνε. 

 

Softone. Την άφησα τελευταία μιας και το post ξεκίνησε για αυτή. Δούλεψα την λογιστική τους πριν αρκετά χρόνια. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα όμορφο πρόγραμμα. Ήμασταν και στην μετάβαση από τα dos προγράμματα σε windows και μας άρεσε πολύ. Έβγαζε ότι εκτύπωση θέλαμε σε excel και pdf και λέγαμε ότι θα μας λύσει τα χέρια. Το πρόγραμμα όμως από πίσω ήταν χρέπι. Δεν υπήρχε τίποτα έτοιμο, έπρεπε να στήσουμε εμείς τα πάντα από μορφές εκτύπωσης, από μητρώα παγίων από αξιόγραφα, τα πάντα. Το γέλιο κάποια στιγμή ήταν που είχαμε χάσει κάποιες εγγραφές. Ο λόγος ήταν ότι ήμουν πολύ γρήγορος για το πρόγραμμα (χρησιμοποιούσα τα πλήκτρα για τις καταχωρήσεις) και το πρόγραμμα δεν με προλάβαινε οπότε δεν καταχωρούσε τις εγγραφές. Σε γενικές γραμμές είχε δυνατότητες αλλά δεν μπορείς να βγάζεις ένα πρόγραμμα στην αγορά ημιτελές. Τελείωσέ το και απλά μετά διόρθωσε τυχόν bugs ή τυχόν ιδιαιτερότητες πελατών.

 

Τέλος και γενικά μιλώντας, όλα τα προγράμματα έχουν τα προβλήματά τους, είναι κάποια που τα λύνεις μόνος σου, κάποια που θα σε βοηθήσει η εταιρεία και κάποια που θα σου κάνουν πολύ κακή εντύπωση για το πρόγραμμα που έχεις μπροστά σου. Τα πάντα λύνονται είτε με εκπαίδευση είτε με updates της εταιρείας αλλά το θέμα είναι πότε, πως και πόσο. Και δυστυχώς και τα τρία είναι πολύτιμα στον κλάδο μας. Υπάρχουν κι άλλα μικρά προγραμματάκια που έχουν περάσει από τα χέρια μου αλλά μίλησα για αυτά που έχω δουλέψει πιο πολύ. Το χρυσό πακέτο είναι ευκολία χρήσης, αξιοπιστία, τιμή,  υποστήριξη-εξυπηρέτηση. Ο καθένας διαλέγει αυτό που του ταιριάζει.

 

Υ.Γ. Ξέρω ότι θα με ζαλίσουν τώρα για αυτά που έγραψα αλλά θα πω κάτι τελευταίο, ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, σαν εταιρεία δεν τον βάζεις στον τοίχο, προσπαθείς να τον βοηθήσεις και όχι να τον ειρωνευτείς ή να τον κρίνεις γιατί δεν έμαθε το πρόγραμμά σου. Απάντησέ του σε ότι μικρό τον προβληματίζει γιατί από εκεί θα μάθει και όταν μάθει θα σε διαφημίσει. Αν δεν μάθει θα σε κρίνει, και πρέπει να δέχεσαι την κριτική γιατί ειδικά η συγκεκριμένη δεν είναι κακοπροαίρετη. Δεν είμαστε ανταγωνιστές σας αλλά συνεργάτες σας. Και το τελευταίο αφορά όλες τις εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...