Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MARINA

ποιος ο μισθος υπαλληλου γραφειου (επιχ.παρ.υπηρ.) σημερα

Question

ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. ΠΟΙΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ? ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΒΓΗΚΕ ΤΟ 2009. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η ομοιεπαγγελματικη για υπαλλήλους Γραφείων δεν έχει λήξει (αν δεν κανω λαθος) κ άρα θα ισχύει αυτή κ όχι η ΕΓΣΣΕ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι, οι νεοπροσλαμβανόμενοι πηγαίνουν με την ΕΓΣΣΕ.

παροχής υπηρεσιών.

από 14/05/2012 με την νεα ΕΓΣΣΕ σίγουρα οι νέοι.

από 14/05/2012 με την νεα ΕΓΣΣΕ μετά από διευκρινιστική για τους παλιούς, μονομερώς από τον εργοδότη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Cel, αυτό προτείνει και το Υπ.Εργασίας με το Έγγρ.20381/1435/10.11.2011, όπως επίσης γράφει ότι οι νεοπροσλαμβανόμενοι δεν καλύπτονται από την κλαδική και άρα μπορούν να αμείβονται με βάση την ΕΓΣΣΕ. (ΔΕΝ 1596, σσ.139-140).

Θεωρώ λίαν επιεικώς γελοία τη ρύθμιση μόνο για την ΕΓΣΣΕ.

Πιστεύω ότι θα έπρεπε είτε να μη γίνει καμία μείωση είτε να γίνει σε όλες τις ΣΣΕ, είτε να καταργούνταν όλες οι κλαδικές/ομοιεπαγγελματικές και να ίσχυε μόνο η ΕΓΣΣΕ.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα απίστευτο μπέρδεμα το οποίο θα ωθήσει όλους τους εργοδότες να συνάψουν επιχειρησιακές ΣΣΕ διότι δεν μπορούν να περιμένουν έναν χρόνο για να μειώσουν το μισθολογικό τους κόστος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παροχής υπηρεσιών.

από 14/05/2012 με την νεα ΕΓΣΣΕ σίγουρα οι νέοι.

από 14/05/2012 με την νεα ΕΓΣΣΕ μετά από διευκρινιστική για τους παλιούς, μονομερώς από τον εργοδότη.

Σωτήρη, πάει η παροχής. Έληξε και δεν ξαναγυρνά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μετά τη λήξη και της μετενέργειας, "υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης των υφιστάμενων όρων των εργαζομένων [...] κατόπιν ελεύθερης συμφωνίας εργαζόμενου και εργοδότη. Οι νέοι όροι αμοιβής και εργασίας που τυχόν θα συνφαθούν, δεν επιτρέπεται να υπολείπονται των όρων της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε." (Έγγραφο Υπ.Εργασίας 20381/1435/10.11.2011, ΔΕΝ 1596 σ.140).

Η παραπάνω απάντηση του Υπ.Εργασίας αφορά ερώτηση σχετικά με την υπ'αρ. 51/2010 Δ.Α. για τις επιχειρήσεις Παροχής Υπηρεσιών, η οποία δεν χαρακτηρίστηκε ως υποχρεωτική, καταγγέλθηκε και έληξε το εξάμηνο της μετανέργειας (το ως άνω έγγραφο του Υπ.Εργ. έχει εκδοθεί τον Νοέμβριο του 2011 και ίσχυε η εξάμηνη διάρκεια της μετενέργειας).

Όσον αφορά το θέμα των νεοπροσλαμβανόμενων, στο ίδιο έγγραφο αναφέρεται ότι εφόσον καταγγελθεί η κλαδική (ή ομοιοεπαγγελματική) Σ.Σ.Ε. και παρέλθει η περίοδος της μετενέργειας (διάρκειας τριών μηνών σύμφωνα με τις τελευταίες αλλαγές) τότε "οι νεοπροσληφθέντες εργαζόμενοι δεν καλύπτονται από την κλαδική [...]. Άρα οι όροι αμοιβής και εργασίας γι'αυτούς θα συναφθούν με ελεύθερη συμφωνία και δεν επιτρέπεται να υπολείπονται των όρων της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. (άρθρο 8 του Ν.1876/90)".

Προβλέπω συντόμως αυτοδιάλυση των εργοδοτικών οργανώσεων και κατάργηση όλων των κλαδικών και ομοιοεπαγγελματικών Σ.Σ.Ε. Επίσης προβλέπω καταιγίδα κατάρτισης επιχειρησιακών Σ.Σ.Ε. που θα αναφέρονται μισθολογικά στην Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. Έτσι όπως τα έκαναν, κανένας εργοδότης δεν θα πληρώνει με κλαδικές ή ομοιοεπαγγελματικές Σ.Σ.Ε. καθώς πλέον μεταξύ της νέας Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. (με τη μείωση του 22%) και των κλαδικών και ομοιοεπαγγελματικών Σ.Σ.Ε. θα υπάρχει χάσμα και διαφορές που θα είναι από 30% και πάνω.

Άρα, όταν ψηφιστεί επίσημα η μείωση της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε., όλοι οι εργοδότες θα πιέσουν για υπογραφές επιχειρησιακών (με εξαναγκασμό των εργαζομένων να συστήσουν ενώσεις προσώπων και να συμβληθούν επιχειρησιακές ΣΣΕ με μισθούς ΕΓΣΣΕ) και έτσι μέχρις ότου λήξουν και επίσημα οι κλαδικές (το αργότερο στις 31/3/2013 αφού λήγουν στις 31/12/2012 σχεδόν όλες οι ισχύουσες) θα έχουν αντικατασταθεί σταδιακά με επιχειρησιακές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Cel, αυτό προτείνει και το Υπ.Εργασίας με το Έγγρ.20381/1435/10.11.2011, όπως επίσης γράφει ότι οι νεοπροσλαμβανόμενοι δεν καλύπτονται από την κλαδική και άρα μπορούν να αμείβονται με βάση την ΕΓΣΣΕ. (ΔΕΝ 1596, σσ.139-140).

Θεωρώ λίαν επιεικώς γελοία τη ρύθμιση μόνο για την ΕΓΣΣΕ.

Πιστεύω ότι θα έπρεπε είτε να μη γίνει καμία μείωση είτε να γίνει σε όλες τις ΣΣΕ, είτε να καταργούνταν όλες οι κλαδικές/ομοιεπαγγελματικές και να ίσχυε μόνο η ΕΓΣΣΕ.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα απίστευτο μπέρδεμα το οποίο θα ωθήσει όλους τους εργοδότες να συνάψουν επιχειρησιακές ΣΣΕ διότι δεν μπορούν να περιμένουν έναν χρόνο για να μειώσουν το μισθολογικό τους κόστος.

Είναι κ η άποψη του ΔΕΝ , νομίζω στο τεύχος του Οκτωβριου 2011 .

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=84008

εδώ έχουμε ξανασυζητησει για την ΣΣΕ ΠΥ κ κατά την άποψη μου καμία ουσιαστική αλλαγή δεν έγινε με τον νέο μνημόνιο για τις κλαδικές κτλ

Το μεγάλο λάθος είναι ότι η "δηθεν" επιμονη για σωτηρία του 13-14 μισθού, οι κουτοπονηριές κ οι τσαμπουκαδες, οδηγούν σε μεγάλες μειώσεις κ εκπτώσεις για τους εργαζόμενους κ όχι μόνο μισθολογικές .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...