Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τετραετες προγραμμα ΟΑΕΔ και ποσο επιδοτησης μετα την μειωση του κατωτατου μισθου


diba

Ερώτηση

Η επιδοτηση του προγραμματος του ΟΑΕΔ Ειδικό τετραετές Πρόγραμμα προώθησης της απασχόλησης με επιχορήγηση των ασφαλιστικών εισφορών, για την πρόσληψη 40.000 ανέργων , ειναι αμεσα συναρτομενο με τον κατωτατο μισθο

Απο το πληροφοριακο εντυπο :Ως βάση για τον ποσοστιαίο υπολογισμό των ανωτέρω ποσών επιχορήγησης λαμβάνονται οι πραγματικές ακαθάριστες αποδοχές των εργαζομένων/ επιχορηγουμένων που αντιστοιχούν μέχρι του ύψους του κατώτατου βασικού μισθού, όπως ορίζεται κάθε φορά από την ΕΓΣΣΕ.

Τι θα γινει αραγε εκει μετα την περικοπη του κατωτατου μισθου κατα 22%?

Για τους κατω απο 25 ετων προσλαμβανομενους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ρώτησα τον ΟΑΕΔ τη Δευτερα για το συγκεκριμενο θέμα, και μου ειπαν οτι θα βγει διευκρινιστική εγκύκλιος. Αλλά εγω βλέπω να πηγαίνει η επιδότηση με το νεο κατώτατο μισθό (22% κατω), καθώς και τον Ιουλιο που ανέβηκε η ΕΓΣΣΕ ανέβηκε και το ποσό της επιδότησης.¨Αρα θα πληρώνουν περισσότερο οι εργοδότες!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aφου πριν η επιδότηση ηταν βάση του 751,39 τωρα θα είναι με βάση τον νεο κατωτατο της ΕΓΣΣΕ δηλαδη με 586,08 ( θα περιμένουμε διευκρινιστική, δεν είναι σίγουρο).Δηλαδή ένας εργοδότης που έχει ενα υπάλληλο που αμοιβεται βάση μιας κλαδικής π.χ 1000 μικτά και πληρωνε λίγότερα 214,6 εργδοτικές εισφορές( στο διατηρησης π.χ) τωρα θα πληρωνει 167,38 λιγότερα, άρα θα πληρώνει 47 περίπου παραπάνω στο ικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δική μου απορία είναι εφόσον προφανώς θα μειωθεί η επιδότηση του οαεδ για τα προγράμματα, ο εργοδότης έχει το δικαίωμα να μειώσει το μισθό του εργαζομένου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα η μειωση αφορα πρωτα στον μισθο και συμπαρασυρει και την επιδοτηση,ετσι δεν ειναι?Το προβλημα γενναται αν ο εργοδοτης αποφασισει να μιν κανει την μειωση ,γιατι τη μειωση στην επιδοτηση προσωπικα την εχω σιγουρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με αυτά...αλλά αναφέρομαι σε εργαζόμενους που δεν αμοίβονται με την ΕΓΣΣΕ αλλά π.χ. με τη ΣΣΕ για επιχ.παροχής υπηρεσιών και μονο η επιδότηση υπολογίζεται στο κατώτατο μισθό.Στην περίπτωση αυτή μπορεί εργοδότης που ειναι σε πρόγραμμα να μειώσει το μισθό σε συμφωνία με τον υπάλληλο μέχρι το μισθό της ΕΓΣΣΕ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μειωση του μισθου δεν αφορα μονο εργαζομενους που αμειβονται με την ΕΓΣΣΕ,απλα την θετει ως κατωτατο οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα προφανώς μπορει να γινει αυτό.. οπότε θα μειωθεί το κόστος του εργοδότη χωρίς να υπάρχει θέμα με το πρόγραμμα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΓΝΩΣΤΟΣ

Αν έχεις υπάλληλο γραφείου με επιδοτούμενο τετραετές πρόγραμμα ΟΑΕΔ και οι καθαρές μηνιαίες αποδοχές του είναι 700€. Απο αρχές Μαρτίου που έχει ορισθεί οτι όποιος εργοδότης θέλει μπορεί να κάνει μείωση μισθού.

Πόσο μπορείς να μειώσεις τις καθαρές αποδοχές του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και έαν ισχύσει απο 14/2 ? αυτά είναι τα καλά

Ήρθαν και τα καλά... αναδρομική ισχύς απο 14/2... και τώρα?

Άλλο το ποσό επιδότησης μεχρι 14/2 και άλλο μετά τις 14??

Και ο πίνακας του προσωπικού για την μείωση του μισθού που έχει 15 μερες περιθώριο να κατατεθεί??

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ για ακόμα μια φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι έγω που απευθύνθηκα την Παρασκευή σε Υπηρεσία του ΟΑΕΔ μου είπαν πως δεν γνωρίζουν κάτι επίσημο για να μου απαντήσουν με σιγουριά.Να περιμένω διευκρινήσεις μου είπαν....Υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήρθε διατάγη σήμερα σ'όλα τα ΟΑΕΔ ότι από 14/2/2012 ο υπολογισμός της επιδότησης σε όλα πραγραμμάτα που βρίσκονται σε εξέλιξη θα γίνει πάνω στο νέ κατώτατο μισθό δηλαδή στα 586,08 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήρθε διατάγη σήμερα σ'όλα τα ΟΑΕΔ ότι από 14/2/2012 ο υπολογισμός της επιδότησης σε όλα πραγραμμάτα που βρίσκονται σε εξέλιξη θα γίνει πάνω στο νέ κατώτατο μισθό δηλαδή στα 586,08 ευρώ.

Υπάρχει κάποιο έγγραφο στο διαδίκτυο?Δε το λέω για να σε αμφισβητήσω,απλά για να το εκτυπώσω ωστε να το κατανοήσουν και οι πελάτες που ίσως στραβώσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανένα εγγραφο απο τον ΟΑΕΔ μήπως διέρρευσε?Πάντως οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ ακόμα δε γνωρίζουν σαφώς πως θα γίνει ο υπολογισμός της επιδότησης για τον Φεβρουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχουμε κανένα νέο επι του συγκεκριμένου θέματος?Μέχρι την Παρασκευή που μας πέρασε πάντως ο ΟΑΕΔ δεν ήταν σε θέση να μου υπολογίσει για το πως θα υπολογίσω το Φεβρουάριο το ποσό της επιδότησης!!!Αλήθεια,εσείς τα υπολογίσατε ή τα έχετε αφήσει μεχρι να δωθούν οδηγίες?Εχουν αρχίσει να σπάνε τα νεύρα μου......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνάδελφοι έχουμε κανένα νέο επι του συγκεκριμένου θέματος?Μέχρι την Παρασκευή που μας πέρασε πάντως ο ΟΑΕΔ δεν ήταν σε θέση να μου υπολογίσει για το πως θα υπολογίσω το Φεβρουάριο το ποσό της επιδότησης!!!Αλήθεια,εσείς τα υπολογίσατε ή τα έχετε αφήσει μεχρι να δωθούν οδηγίες?Εχουν αρχίσει να σπάνε τα νεύρα μου......

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙΠΟΤΕ

ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΑΝ Η ΜΕΙΩΣΗ ΑΡΧΙΣΗ ΑΠΟ 14/2 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 2/2012

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΚΑ ??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Κι έγω που απευθύνθηκα την Παρασκευή σε Υπηρεσία του ΟΑΕΔ μου είπαν πως δεν γνωρίζουν κάτι επίσημο για να μου απαντήσουν με σιγουριά.Να περιμένω διευκρινήσεις μου είπαν....Υπομονή!

Ήρθε διατάγη σήμερα σ'όλα τα ΟΑΕΔ ότι από 14/2/2012 ο υπολογισμός της επιδότησης σε όλα πραγραμμάτα που βρίσκονται σε εξέλιξη θα γίνει πάνω στο νέ κατώτατο μισθό δηλαδή στα 586,08 ευρώ.

Υπάρχει κάποιο έγγραφο στο διαδίκτυο?Δε το λέω για να σε αμφισβητήσω,απλά για να το εκτυπώσω ωστε να το κατανοήσουν και οι πελάτες που ίσως στραβώσουν...

Κάποια διαταγή ρε συνάδελφοι..

ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙΠΟΤΕ

ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΑΝ Η ΜΕΙΩΣΗ ΑΡΧΙΣΗ ΑΠΟ 14/2 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ 2/2012

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΘΑ ΑΠΟΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΚΑ ??????????

Αγαπητοί συνάδερφοι καλησπέρα.

Ο ΟΑΕΔ με την με αρ. πρωτ. B108435 05-03-12 εγκύκλιο, αποφάσισε ότι το ποσό της επιχορήγησης ότι θα υπολογίζεται σύμφωνα με το νέο κατώτατο μισθό (586.08 €, ή ημερ. 26.18 €.

Αυτό όμως ίσχυσε μόνο για μία ημέρα.!!!!!

Γιατί με το νέο έγγραφό του στις 06/03/12 με αρ.πρωτ. 176/6, ανακάλεσε το προηγούμενο.

Συγκεκριμένα η ανάκληση αναφέρει:

«Σχετικά με το με αρ. πρωτ. Β108435/05-03-12 σας γνωρίζουμε ότι το ανωτέρω έγγραφό μας ανακαλείται και θα ενημερωθείτε σχετικά με νεώτερο έγγραφο».

Κατά την άποψή μου για το μήνα Φεβρουάριο, θα πρέπει να περιμένουμε –και γι’ αυτό όπως και για πολλά άλλα- λίγες ημέρες πριν ενημερώσουμε για το ποσό του ΙΚΑ που πρέπει να πληρώσουν οι πελάτες μας.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον ΟΑΕΔ που ρώτησα σήμερα μου ειπαν ότι τους ήρθε καινούρια εγκύκλιος όπου ήταν ίδια με την με αρ. πρωτ. B108435 05-03-12 εγκύκλιο με αλλαγή μόνο στην τελευταια παράγραφο που αναφέρει για τη μαθητεία!!!! Δηλαδή από 14/2 το ποσό της επιχορήγησης θα υπλογίζεται σύμφωνα με το νέο κατώτατο μισθό (586,08)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κι εγώ που ρώτησα σε ΟΑΕΔ, δεν τους έχει κοινοποιηθεί κάτι νέο. Αν είχε βγεί κάποια εγκύκλιος θα την στέλνανε σε όλους... (λογικά πάντα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΕΓΓΣΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...