Προς το περιεχόμενο

Αλληλεγγυη απο τον κλαδο Λ/Φ προς τις ευπαθεις ομαδες της πατριδας μας


1953

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού κατά την ταπεινή σου άποψη δεν υπάρχει ανεργία, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί η δική μου κόρη εκτός από ένα διάστημα 6 μηνών που δούλεψε σε μιά επιχείρηση χωρίς ένσημα και δεν την πλήρωνε κιόλας, είναι άνεργη κοντά 2 χρόνια τώρα; Και θα μπορούσα να σου πω για δεκάδες ανθρώπους που γνωρίζω στη γειτονιά μου, για ανθρώπους που τους απέλυσαν, και δεν βρίσκουν καμμία δουλειά, γιατί είναι πάνω από 30 χρονών. Και σε πληροφορώ δεν είναι επιλεκτικοί. Δεν νομίζω να είναι στη φαντασία μου όλοι αυτοί που ψάχνουν τα σκουπίδια, που κοιμούνται σε σκάλες και σε υπόγεια, που κάνουν ουρά στα συσσίτια...

Τώρα ποιά μπορεί να είναι η λύση που δύναται να βρεί ο καθένας,εξαρτάται από την κατάσταση που βρίσκεται. Δεν έχουν όλοι δικό τους σπίτι, υπάρχουν και άνθρωποι - και δεν είναι λίγοι - μονάχοι.

Άνεργη και εγώ έχω υπάρξει, αλλά το τότε απέχει παρασάγγας από το σήμερα. Μην συγκρίνουμε ανόμοιες εποχές και καταστάσεις.

Ειρηνη, μην το συνεχισουμε, διοτι εχουμε τελειως διαφορετικη νοοτροπια ως προς το πως μεταφραζουμε καταστασεις. Και λογικο ειναι διοτι υπαρχει διαφορα ηλικιας μεταξυ μας. Εχω ζησει ως παιδι αυτα που εζησες εσυ ως μεγαλυτερη μου, σε αλλες εποχες και σε αλλες συνθηκες. Οσο για την κορη σου, το να μην βρισκει δουλεια, δεν θα επρεπε να προβληματιζει εσενα, αλλα την ιδια ετσι ωστε να σκεφθει αλλες λυσεις. Π.χ.. αν εγω ημουν ανεργος η μανα μου, ουτε καν θα το αγγιζε το θεμα. θα ελεγε... εισαι 34.. ψαξε μονος σου τις λυσεις για το μελλον σου. Εγω σε σπουδασα και εκει τελειωσα.

Αλλα επειδη βλεπουμε τα πραγματα τελειως διαφορετικα, κραταω την αποψη σου, κρατα την δικη μου, και ας μην το συνεχισουμε διοτι θα μας παρει ολη η νυχτα. :)

για εμενα δεν υπαρχει ανεργια. υπαρχει αλλη προοπτικη ως προς την ευκαιρια απασχολησης. και δεν το λεω μονο εγω. το αναφερουν sites ευρεσεως εργασιας, πολυ γνωστα περιοδικα οικονομικου περιεχομενου και ξενοι οικονομολογοι. ξερω βεβαια οτι πολλοι θα πουν οτι λεω μ..... αλλα ετσι μεταφραζω εγω τις συνθηκες, εξαλλου δικαιωμα μου ειναι και ειμαι καθετος στην αποψη μου ως το πως τις μεταφραζω.

οσο για τα σκουπιδια.. εχεις δικιο αλλα θα ηταν καλο να βαλεις μεσα και το εξης παραγοντα. τα συσσιτια, τα σκουπιδια και ο υπνος εξω, δεν ειναι μονο αποτελεσμα απωλειας εργασιας. ειναι και αποτελεσμα επιλογων κατα την διαρκεια που καποιος ειχε εργασια. διαχειρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν θα το συνεχίσουμε, γιατί ναι έχουμε διαφορετική νοοτροπία,μόνο που αυτή δεν έχει να κάνει με την ηλικία, αλλά με την θεώρηση των πραγμάτων. Και η δική μου είναι ανθρωποκεντρική, ξεκάθαρα.

Εγώ δεν βιάζομαι να καταδικάσω τους ανθρώπους, όλοι κάνουν λάθη, και κανείς εκτός από τους ίδιους δεν γνωρίζει τις συνθήκες που τους οδήγησαν εκεί. Μην είσαι τόσο υπερόπτης, γιατί τα βάσανα, οι αρρώστιες και οι κακουχίες για τους ανθρώπους είναι.

"Ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω"

Υστ.Δηλαδή θες να πείς, αν η κόρη μου δεν βρίσκει δουλειά, θα πρέπει να της πω να κόψει το λαιμό της, και να πάει στα συσσίτια; Ενδιαφέρουσα άποψη, Τι ναπω με εκπλήσσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα το συνεχίσουμε, γιατί ναι έχουμε διαφορετική νοοτροπία,μόνο που αυτή δεν έχει να κάνει με την ηλικία, αλλά με την θεώρηση των πραγμάτων. Και η δική μου είναι ανθρωποκεντρική, ξεκάθαρα.

Εγώ δεν βιάζομαι να καταδικάσω τους ανθρώπους, όλοι κάνουν λάθη, και κανείς εκτός από τους ίδιους δεν γνωρίζει τις συνθήκες που τους οδήγησαν εκεί. Μην είσαι τόσο υπερόπτης, γιατί τα βάσανα, οι αρρώστιες και οι κακουχίες για τους ανθρώπους είναι.

"Ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω"

Υστ.Δηλαδή θες να πείς, αν η κόρη μου δεν βρίσκει δουλειά, θα πρέπει να της πω να κόψει το λαιμό της, και να πάει στα συσσίτια; Ενδιαφέρουσα άποψη, Τι ναπω με εκπλήσσεις....

Εμενα Εηρηνη με καλυψες 100%.ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα το συνεχίσουμε, γιατί ναι έχουμε διαφορετική νοοτροπία,μόνο που αυτή δεν έχει να κάνει με την ηλικία, αλλά με την θεώρηση των πραγμάτων. Και η δική μου είναι ανθρωποκεντρική, ξεκάθαρα.

Εγώ δεν βιάζομαι να καταδικάσω τους ανθρώπους, όλοι κάνουν λάθη, και κανείς εκτός από τους ίδιους δεν γνωρίζει τις συνθήκες που τους οδήγησαν εκεί. Μην είσαι τόσο υπερόπτης, γιατί τα βάσανα, οι αρρώστιες και οι κακουχίες για τους ανθρώπους είναι.

"Ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω"

Υστ.Δηλαδή θες να πείς, αν η κόρη μου δεν βρίσκει δουλειά, θα πρέπει να της πω να κόψει το λαιμό της, και να πάει στα συσσίτια; Ενδιαφέρουσα άποψη, Τι ναπω με εκπλήσσεις....

Αυτο ειπα εγω Ειρηνη?!!! Καταδικασα εγω τον οποιοδηποτε??? Σε παρακαλω Ειρηνη.... Σε παρακαλω παρα πολυ....

Ειναι ξεκαθαρο το τι ειπα Ειρηνη. Ειπα - και ομολογω οτι ξαφνιαστικα που κρατησες μονο αυτο - οτι υπαρχει αλλη ευκαιρια απασχολησης σε κατι που δεν θα σκεφτοσουν καν να το κανεις και αυτο μονο και μονο επειδη το επιβαλει η ιδια η ζωη και οι κανονες της. Ειναι ξεκαθαρο το τι ειπα. Μην δανειζεσαι απο ενα κειμενο μονο αυτο που δημιουργει εντυπωση αρνητικη ή θετικη στους αλλους.

Και αν καποιος ειναι υπεροπτης σιγουρα , και οι ανθρωποι που με ξερουν πολυ καλα μπορουν να στο πουν, δεν ειμαι εγω. Διοτι στα συσσιτια ή εξω παραλιγο να βρεθει η οικογενεια μου καποτε...

Επομενως αυτο το λες σε λαθος ανθρωπο. Και επισης μεσα στις τοσες διαφορες εχουμε και μια ομοιοτητα.

Ειμαστε και οι 2 ανθρωποι που σκεφτονται ανθρωποκεντρικα. Καποια στιγμη ευχομαι να το καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα το συνεχίσουμε, γιατί ναι έχουμε διαφορετική νοοτροπία,μόνο που αυτή δεν έχει να κάνει με την ηλικία, αλλά με την θεώρηση των πραγμάτων. Και η δική μου είναι ανθρωποκεντρική, ξεκάθαρα.

Εγώ δεν βιάζομαι να καταδικάσω τους ανθρώπους, όλοι κάνουν λάθη, και κανείς εκτός από τους ίδιους δεν γνωρίζει τις συνθήκες που τους οδήγησαν εκεί. Μην είσαι τόσο υπερόπτης, γιατί τα βάσανα, οι αρρώστιες και οι κακουχίες για τους ανθρώπους είναι.

"Ο αναμάρτητος πρώτος τω λίθω βαλέτω"

Υστ.Δηλαδή θες να πείς, αν η κόρη μου δεν βρίσκει δουλειά, θα πρέπει να της πω να κόψει το λαιμό της, και να πάει στα συσσίτια; Ενδιαφέρουσα άποψη, Τι ναπω με εκπλήσσεις....

Και συμπληρωνω σχετικα με το Υστ. το εξης πολυ σημαντικο για εμενα.

Η καλυτερη διαπαιδαγωγηση που πηρα, ήταν ακριβως αυτη. Κοψε το λαιμο σου. Αυτο ειναι που κανει καποιον να αντεχει στα δυσκολα. να στηριζεται αποκλειστικα στον εαυτο του. Αλλα αυτο εχει να κανει απο τα χαρακτηριστικα και τις πεποιθησεις του καθε γονεα. Δεν ειναι ολοι οι γονεις το ιδιο ή τοσο "δυνατοι" συναισθηματικα να πουν κατι τετοιο. Ευτυχως ομως που ειχα αυτη την διαπαιδαγωγηση. Τωρα σε αυτη την ηλικια το καταλαβαινω.

Αυτος ειναι και ενας λογος που θαυμαζω τον δικο μου γονιο. Οτι οταν βρεθηκα στις λασπες, μου ειπε τι θες...? βγες μονος σου... εγω παω για καφε. Το ιδιο θα μου πει οταν ξαναβρεθω καποια στιγμη.

Υστ. Και στο δικο μου παιδι αυριο μεθαυριο ακριβως αυτο θα κανω. Κοψε το λαιμο σου θα του πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχομαι να μην υπαρξουν ποτε οι συνθηκες ωστε να αναγκασθεις να συμβουλευσης το παιδι σου με το κοψε τον λαιμο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουμπαρε Βαλε ενα τραγουδι απο το καπνισμενο τσουκαλι .Τιτλος αυτα τα κοκκινα σημαδια.Ριτσος, Λεοντης.

Υ/Γ Δεν κανεις οποιον και οποιον κουμπαρο.Ειναι θεμα εμπιστοσυνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξατε σημερα τος ημερομηνιες λήξης απο τα νηστήσιμα?

Μήπως ηταν ληγμένα??

:lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξατε σημερα τος ημερομηνιες λήξης απο τα νηστήσιμα?

Μήπως ηταν ληγμένα??

:lol: :lol:

Eξαξα στα σκουπιδια και πραγματι οι κονσερβες ηταν ληγμενες.Θα ειδοποιησω και τους πεντε γνωστους που εφαγαν στο τραπεζι μου και θα τους ζητησω συγνωμη για την απροσεξιο μου αυτη.Ελπιζω να ειναι καλα απο υγεια οπως ειμαι εγω..

Υ/Γ Προσωπικα εγκαταλειπω την προσπαθεια αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειπα εγω Ειρηνη?!!! Καταδικασα εγω τον οποιοδηποτε??? Σε παρακαλω Ειρηνη.... Σε παρακαλω παρα πολυ....

Ειναι ξεκαθαρο το τι ειπα Ειρηνη. Ειπα - και ομολογω οτι ξαφνιαστικα που κρατησες μονο αυτο - οτι υπαρχει αλλη ευκαιρια απασχολησης σε κατι που δεν θα σκεφτοσουν καν να το κανεις και αυτο μονο και μονο επειδη το επιβαλει η ιδια η ζωη και οι κανονες της. Ειναι ξεκαθαρο το τι ειπα. Μην δανειζεσαι απο ενα κειμενο μονο αυτο που δημιουργει εντυπωση αρνητικη ή θετικη στους αλλους.

Οι "πυραμιδο-πωλήσεις" πάλι ;;;;

Μα να ταιριάζουν σχεδόν σε κάθε θέμα ;;; !!!

Ε Λ Ε Ο Σ

Ο κόσμος δεν έχει να φάει κι εμείς.... "το τυρί κουμπάρε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "πυραμιδο-πωλήσεις" πάλι ;;;;

Μα να ταιριάζουν σχεδόν σε κάθε θέμα ;;; !!!

Ε Λ Ε Ο Σ

Ο κόσμος δεν έχει να φάει κι εμείς.... "το τυρί κουμπάρε"

MDASK, διαβασε μια ιστορια σε παρακαλω.

οταν ο παππους μου ηταν στη Τζεντα μηχανικος, εκει υπηρχε ενας ρουφανιος διοτι ηταν πολυ καλος στη δουλεια του και ο αλλος ηθελε να του φαει τη θεση με ραδιουργιες. Ο οποιος συνεχεια του κολλαγε και ηθελε να τον αποφυγει...

σκεφτοταν πολλες μερες τι πρεπει να κανει και τελικα τον βρηκε μια ημερα και του ειπε το εξης...

Μανωλη ειδα ενα ονειρο.. ειμασταν λεει μαζι σε ενα αεροπλανο. Α.. καλο λεει ο Μανωλης... πεταγαμε.. καλο ονειρο Κωστη..

Περιμενε Μανωλη.. δεν τελειωσε... Εκει που πεταγαμε καποια στιγμη σταματησαν οι μηχανες... αμεσως του λεει του Μανωλη, πηδηξαμε απο το αεροπλανο... και πεφταμε πεφταμε.. και ξαφνικα βλεπουμε 2 τρυπες στο εδαφος.. η μια ηταν γεματη μελι και η αλλη γεματη ακαθαρσιες (το λεω ευγενικα). Εσυ Μανωλη επεφτες στη τρυπα με το μελι... Ελα ρε Κωστη, ειδες... σε νικησα ακομα και στον υπνο σου... Κατσε Μανωλιο... δεν τελειωσε το ονειρο εχει και συνεχεια...

Πεσαμε που λες στις 2 αυτες τρυπες. Εσυ με το μελι λογικο ειναι να ειχες κολλησει καπως ενω εγω με τις ακαθαρσιες συνεχως γλιστρουσα στην προσπαθεια μου να βγω... Παλευαμε με τις ωρες Μανωλη... Τελικα... τα καταφεραμε... ξεφυγαμε απο τις τρυπες... και με ρωτας εσυ Μανωλιο... και τωρα Κωστη.. τι γινεται...? Πως θα στεγνωσουμε...?

Κοιτα Μανωλη... Εσυ θα γλειφεις τις ακαθαρσιες... και εγω το μελι...

Μετα το ονειρο αυτο δεν του ξαναμιλησε συναδελφε.

Φυσικα, οπως και πιο πανω, δεν περιμενω να καταλαβεις τι εγραψα.

Καλο βραδυ συναδελφε. Και οταν εχεις κατι να πεις προσπαθησε τουλαχιστον να καταλαβαινεις αυτα που διαβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν περιμένεις να καταλάβει η Μαρία, τότε γιατί γράφεις; :blink:

Και μετά μου γράφεις ότι κάνω λάθος που σου έγραψα να μην είσαι υπερόπτης....

Βέβαια η υπεροψία, πολλές φορές υποκρύπτει ανασφάλειες, όπως και η εμμονή να ασπαστούν οι άλλοι τις ιδέες μας.

Και δεν το βρίσκω παράλογο που η σκέψη της Μαρίας πήγε εκεί...

Αλήθεια, εσύ πως γνωρίζεις τι μπορεί να σκεφτώ, και τι είμαι σε θέση να κάνω και τι όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν περιμένεις να καταλάβει η Μαρία, τότε γιατί γράφεις; :blink:

Και μετά μου γράφεις ότι κάνω λάθος που σου έγραψα να μην είσαι υπερόπτης....

Βέβαια η υπεροψία, πολλές φορές υποκρύπτει ανασφάλειες, όπως και η εμμονή να ασπαστούν οι άλλοι τις ιδέες μας.

Και δεν το βρίσκω παράλογο που η σκέψη της Μαρίας πήγε εκεί...

Αλήθεια, εσύ πως γνωρίζεις τι μπορεί να σκεφτώ, και τι είμαι σε θέση να κάνω και τι όχι;

Ειρηνη,

Δεν με πηρες τηλεφωνο, οποτε αναγκαζομαι να σου απαντησω δημοσιως.

Αρχιζουμε απο τα βασικα. Εγω δεν εχω ιδεες. Εχω κανει προταση. Την οποια ακολουθουν παρα πολλοι πλεον, δεν εχεις παρα να δεις τι κανει ο κοσμος. Που στρεφεται.

Επισης, σταματα σε παρακαλω αυτην την καραμελα με την υπεροψια την οποια εχεις λιωσει πλεον.Εμενα με ενδιαφερει η σοβαρη ενημερωση. Με επιχειρηματα και αντιεπιχειρηματα. Αλλα η σοβαρη ενημερωση. Και απο εκει και περα στα σπιτια μας.

Π.χ. για να στο εξηγησω και αυτο. 1 συναδελφος διαβασε το θεμα που καποτε, και ακομα και τωρα διαβαζεται, ειχε αναλυθει. Ο συναδελφος ανεφερε σε ξενοδοχειο, τα εξης. Το διαβασα εκει, μου εκανε μεγαλη εντυπωση η επιθεση που δεχθηκε ο συναδελφος, εκατσα και το εψαξα, και το μονο λαθος που βρηκα, ειναι για ποιο λογο να μην ασχολουνται και αλλοι. Ειναι πολυ ενδιαφερον αυτο το συστημα. Ανω των 50 ετων ο συναδελφος, με συζυγο που ασχολειται με εμποριο οπως μου ειπανε.Δεν ηρθε να με βρει, ουτε μηνυμα μου εστειλε ουτε τιποτα...

Παμε τωρα στη αλλη καραμελα που καποτε την ειχες ξαναπει. Αυτη της ανασφαλειας. Ανασφαλης θεωρειται αυτος του οποιου του λειπει η σιγουρια. Ειτε αφορα οικογενεια, ειτε επαγγελματικα ειτε στις προτασεις που κανει. Ξεκαθαριζω λοιπον και λεω το εξης. Μια χαρα οικογενεια εχω. Επαγγελματικα δεν με εχει παρει η κατω βολτα. Και οσο αφορα προτασεις μου, θα σου ελεγα οτι εκει ειναι που εχω την μεγαλυτερη σιγουρια.

Παμε παρακατω Ειρηνη. Για την σκεψη της συναδελφου που πηγε εκει. Λαθος Ειρηνη.

Π.χ Νο.2.

Οταν ημουν ανεργος, και δεν ειχα λυσεις Ειρηνη, κατι επρεπε να κανω. Να σκεφθω κατι που δεν το ειχα κανει. Δεν ηξερα καν αν μου "πηγαινε"..

Πηγα και εργαστηκα σε περιπτερο. Βαρδιες... αστο καλυτερα... κινδυνος? Μην το αναλυσουμε... Καποτε με ειχαν κλεψει...

Αρα οταν αναφερομαι οτι ισως θα χρειαστει καποιος να κανει κατι που πριν δεν το ειχε σκεφθει δεν εννοουσα αυτο που κανω εγω. Και για να στο κανω ακομα πιο ξεκαθαρο τι κανω εγω θα σου πω το εξης. Παω στο παραγωγο απευθειας. Και καταργω τους μεσαζοντες. Φυσικα αυτο ειναι και επαγγελμα αν το δεις και πιο σοβαρα, οπως το ειδαν 6 συναδελφοι εκ των οποιων 1 εκανε εισηγηση στα τελη του Φεβρουαριου.

Παμε τωρα στο τελευταιο κομματι.

Το τι θα σκεφθεις εσυ Ειρηνη, ειναι δικο σου θεμα. Το τι μπορεις να κανεις ειναι και παλι δικο σου θεμα.

Αρα εγω δεν γνωριζω τιποτα.

Εν κατακλειδι,

Σταματα την καραμελα του υπεροπτη και του ανασφαλη. Τουλαχιστον εγω απο θεμα δουλειας εχω 2. Αρα ανασφαλης δεν ειμαι. Και αν ημουν υπεροπτης την δευτερη θα την κρατουσα μονο για εμενα.

Συμπληρωνω.

Υπαρχουν συναδελφοι εδω μεσα που ενημερωνονται απο εμενα, απο αλλη πηγη ενημερωσης που εχω φτιαξει Ειρηνη.

Επομενως οταν εχεις αφιερωσει ωρες, χρηματα, και πολλα αλλα για να μοιραστεις κατι, αυτο Ειρηνη δεν λεγεται υπεροψια. Λεγεται επαγγελματισμος και αισθημα ευθυνης απεναντι σε αυτους που σε διαβαζουν. Ασχετα αν επικοινωνησουν ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που το λέω, αλλά η απάντηση σου μάλλον ενισχύει την κρίση μου.

Και εξηγούμαι...

1. Νομίζεις ότι η μόνη έννοια που έχω είναι να μπαίνω στο forum, για να ελέγχω τα pm που μπορεί να έχω πάρει; Σήμερα τα είδα και θα έπαιρνα από βδομάδα. Αυτό βέβαια το να μην τα πεις δημόσια, δεν το καταλαβαίνω, δεν υπάρχει κάτι να με θίξει, γιατί απλούστατα δεν θεωρώ ότι είμαι το κέντρο του κόσμου.

2. Ο ορισμός της ανασφάλειας (στην ψυχολογία) δεν συναρτάται με την οικονομική ασφάλεια η την οικογενειακή κατάσταση. Και 5 δουλειές να έχει κάποιος, δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να είναι ανασφαλής. Γιατί ο ανασφαλής "χτίζεται" στην παιδική του ηλικία κατά πολύ μεγάλο ποσοστό, και μεταξύ άλλων δείχνει μια υπερβολική ενασχόληση με αυτό που οι άλλοι σκέπτονται για αυτόν. Εν αντιθέσει , ένα άτομο με υψηλή αυτοεκτίμηση δείχνει ανθεκτικότητα στις αρνητικές κριτικές των άλλων, και ανεκτικότητα και σεβασμό για τους άλλους.

3. Μάλλον έχεις λίγο μπερδέψει τις έννοιες. Το κριτήριο που έθεσες δεν δείχνει έλλειψη ούτε ύπαρξη υπεροψίας. Ο τρόπος που εκφράζεσαι , το δείχνει. Όλες αυτές οι εκφράσεις περί καραμέλας κ.λπ. κάθε άλλο παρά διαλεκτικές είναι.

[< αρχ. υπεροψία < υπερόψομαι, μελλ. του υπερορώ (= βλέπω από πάνω, παραβλέπω, περιφρονώ, αδιαφορώ)]

4. Τη μια λες αυτό - η υπογράμμιση είναι δική σου -

Ειναι ξεκαθαρο το τι ειπα Ειρηνη. Ειπα - και ομολογω οτι ξαφνιαστικα που κρατησες μονο αυτο - οτι υπαρχει αλλη ευκαιρια απασχολησης σε κατι που δεν θα σκεφτοσουν καν να το κανεις και αυτο μονο και μονο επειδη το επιβαλει η ιδια η ζωη και οι κανονες της. Ειναι ξεκαθαρο το τι ειπα. Μην δανειζεσαι απο ενα κειμενο μονο αυτο που δημιουργει εντυπωση αρνητικη ή θετικη στους αλλους.

Και μετά γράφεις αυτό....

Το τι θα σκεφθεις εσυ Ειρηνη, ειναι δικο σου θεμα. Το τι μπορεις να κανεις ειναι και παλι δικο σου θεμα.

Αρα εγω δεν γνωριζω τιποτα.

Τι από τα δύο τελικά ισχύει τελικά; :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα της αλληλεγγυης του κλαδου προς τις ευπαθεις ομαδες δεν ειχε ανταποκριση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Υ/Γ ??????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

To θεμα της αλληλεγγυης του κλαδου προς τις ευπαθεις ομαδες δεν ειχε ανταποκριση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Υ/Γ ??????????????????

Y/Γ ???????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα της αλληλεγγυης του κλαδου προς τις ευπαθεις ομαδες δεν ειχε ανταποκριση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Υ/Γ ??????????????????

Και εμείς στις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες ανήκουμε.Εμας ποιος θα μας κοιτάξει? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερτατη αναγκη του καθε ενος απο ημας η στηριξη και ενδυναμωση συλλογικων προσπαθειων....! (τρανο παραδειγμα η συλλογη υπογραφων....!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Η ΕΦΕΑΠ έχει διευθυνση και email αν την θέλεις κάτι

κι επειδη εχω ακομα χρεωστικες ΦΠΑ να δωσω δεν προλαβαινω να διαβασω ολα τα κατεβατα οποτε για την πρωτοβουλια κανω copy paste οτι εγραψα στις ανακοινωσεις

Οι κοινωνικές δράσεις που ο κάθε ευαισθητοποιημένος άνθρωπος μπορεί να συμμετάσχει είναι πολλές γίνονται με την καρδιά μας και δεν ανακοινώνονται καν. Στην ομάδα αυτή σκεφτήκαμε πως δίνοντας λίγο απο τον μη ελεύθερο χρόνο μας να βοηθήσουμε ομάδες ευπαθείς όπως π.χ. άνεργοι με υποχρέωση υποβολής δήλωσης.τι να αναφερω τωρα σε επαγγελματιες απευθυνομαι τα ξέρετε.... . Γιατι το δημοσιοποιησαμε; εννοείτε όχι για να ακουσουμε ΜΠΡΑΒΟ φιλάνθρωποι. Χρειάζονται πολλοί εθελοντές για να πετύχει.τωρα αν γινουμε αποδεκτες όλων των απωθημενων που ο καθενας μας μαζευει απ τις αγγαροδουλειές...δεν πειράζει καλή καρδιά.Εδω θέλουμε να κάνουμε ένα καλό και να το ρίξουμε στο γυαλό έτσι απλά. Οσοι τρελλοί κι αδέσποτοι ρομαντικοί προσέλθετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το πνεύμα συμφωνω και επαυξάνω ότι η κοινωνική δράση αλληλεγγύης είναι κρίσιμη για την δύσκολη εποχή. Ομως το forum αυτο είναι επαγγελματικό και ο καθε επαγγελματιας την κοινωνικη του βοηθεια και την προσωπικη του μαχη την δίνει στην γειτονιά -στο χωριο του- στην πολη του του όχι ως λογιστης αλλα σαν απλός πολίτης. Σιγουρα στην γειτονιά του καθενός μας υπάρχουν κινήσεις συμπαραστασης και αλληλεγύης. Πολλοί που γνωριζω απ το φορουμ συμμετεχουν - συμμετεχουμε.Ειναι πράγματι παρήγορο ότι η κρίση μας ένωσε και υπάρχει αλληλοβοήθεια στην πράξη.Εύχομαι αυτες οι τόσο όμορφες πράξεις να συνεχιστούν και όταν με το καλό περάσει η δύσκολη αυτη εποχή.

Υ/Γ Η σιωπη ειναι χρυσος.........!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...