Προς το περιεχόμενο

ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΧΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΡΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΩ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΧΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΡΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΩ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ?

Ενοειται κια μπορεις και εγω ετσι ειμαι και μισθωτος και ελευθ.επαγγελματιας.και μαλιστα σαν παλαιος ασφαλισμενοςπου ειμαι (πριν το 93) καθε χρονο εως 28/2 , παω χαρτι στον ΟΑΕΕ απο ΙΚΑ ,οτι εχω ιατροφαρμεκευτικη περιθαλψη απο ΙΚΑ,και δεν την πληρωνω στον ΟΑΕΕ.οποτε στον ΟΑΕΕ πληρωνω γυρω στα 550 ευρω. εσυ ομως αν εισαι νεος ασφαλισμενος (μετα το 1993)υποχρεωτικα πρεπει να επιλεξης μια ασφαληση ή το ΙΚΑ ή τον ΟΑΕΕ. ζητωντας βεβαιωση απο τον φορεα που θελεις να εξαιρεθης.Δες σχετικα και το πιο κατω

Έστω ότι υπάρχει μισθωτή εργασία ασφαλιστέα στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ και ταυτόχρονα επαγγελματική δραστηριότητα ασφαλιστέα στον ΟΑΕΕ ( πρώην ΤΕΒΕ ) , εάν ο ασφαλισμένος ασφαλίστηκε για πρώτη φορά από 1/1/1993-23/ 12/1997 θα πρέπει να επιλέξει τον ασφαλιστικό φορέα μέσα σε 3 μήνες και σε 6 μήνες αν πρωτοασφαλίστηκε από 24/12/1997 και μετά.

Στην περίπτωση που επιλέξει τον ΟΑΕΕ ως φορέα ασφάλισης , που καλύπτει τους κλάδους ασθένειας σε είδος και σύνταξης , τότε αφού πάρει σχετική Βεβαίωση εξαίρεσης , θα ασφαλιστεί στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ για τους κλάδους ασθένειας σε χρήμα, ΟΕΚ, ΟΕΕ, ΟΑΕΔ και ΤΕΑΜ για επικουρική σύνταξη, εκτός και αν υπάρχει άλλο επικουρικό ταμείο για την ειδικότητά του.

Προκειμένου να εξαιρεθεί της ασφάλισης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ο θα πρέπει μέσα στις προαναφερόμενες προθεσμίες να υποβάλει ΑΙΤΗΣΗ και Υπεύθυνη Δήλωση του ν.1599/86 δηλώνοντας ότι επιθυμεί να εξαιρεθεί από την ασφάλιση του ΙΚΑ -ΕΤΑΜ, λόγω ασφάλισης του στον ΟΑΕΕ. Παράλληλα θα πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα που επιλέγει από την οποία να προκύπτει ασφαλιστική σχέση.

Στην περίπτωση που επιλέξεις το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ως φορέα ασφάλισης, θα εξαιρεθεί από τον ΟΑΕΕ για όλους τους κλάδους του.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΣΤΟ ΙΚΑ - ΕΤΑΜ εάν ο ασφαλισμένος επιλέξει τον ΟΑΕΕ για τους κλαδους ασθένειας σε είδος και σύνταξης:

Ασφαλισμένος : 7,18 %

Εργοδότης : 10 , 43 %

Ρωτα ομως διοτι,εχω ακουσει οτι εαν στο ΙΚΑ δεν εχεις 25 ημερομισθια ,ο ΟΑΕΕ σου ζητα την διαφορα οποτε μηπως τελικα ετσι και αλλιως , σε συμφερει ο ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΕΧΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΡΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΣ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΩ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ?

Καταλαβαίνω ότι μιλάς στην ίδια εταιρία. ΟΧΙ δεν μπορείς. Το ΙΚΑ θα καταλογίσει εισφορές και στην ΑΠΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι μιλάς στην ίδια εταιρία. ΟΧΙ δεν μπορείς. Το ΙΚΑ θα καταλογίσει εισφορές και στην ΑΠΥ.

Γιατι δεν μπορει?εγω δηλαδη στην επιχειρηση που δουλευω δεν τηρω βιβλια?απεξω με τον ΟΑΕΕ τηρω ολους τους αλλους ,εκτος απο αυτον.

Βεβαια ξεχασα και παραλειψη μου που δεν το διαχωρησα ,με την προυποθεση οτι εργαζεται καθε μερα,και οχι π.χ μια φορα την εβδομαδα.τοτε ειναι ευνοητο οτι δεν μπορει ,διοτι, φαινεται οτι δεν ειναι σχεση εξαρτημενης εργασιας.αν ειναι ετσι εχεις δικιο και δεν μπορει.ομως απορω...αν ειναι για μια φορα,τι νοημα εχει η μισθωτη εργασια και το ρωταει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν μπορει?εγω δηλαδη στην επιχειρηση που δουλευω δεν τηρω βιβλια?απεξω με τον ΟΑΕΕ τηρω ολους τους αλλους ,εκτος απο αυτον.

Βεβαια ξεχασα και παραλειψη μου που δεν το διαχωρησα ,με την προυποθεση οτι εργαζεται καθε μερα,και οχι π.χ μια φορα την εβδομαδα.τοτε ειναι ευνοητο οτι δεν μπορει ,διοτι, φαινεται οτι δεν ειναι σχεση εξαρτημενης εργασιας.αν ειναι ετσι εχεις δικιο και δεν μπορει.ομως απορω...αν ειναι για μια φορα,τι νοημα εχει η μισθωτη εργασια και το ρωταει?

Δεν καταλαβαίνω τι λές. Εγώ λέω ότι στην ίδια επιχείρηση δεν μπορεί να είσαι μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας συγχρόνως, διότι θα αναζητηθούν εισφορές για όλες τις αμοιβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Ειμαι λογιστης και εχω πελατη ατομικη επιχειρηση που βρισκεται σε αλλη πολη και τηρω τα βιβλια του στο γραφειο μου.

Μπορω να απασχοληθω με ΙΚΑ σε αυτον τον πελατη 1-2 μερες τον μηνα σαν υπαλληλος γραφειου. Δηλαδη θα πηγαινω 2 φορες τον μηνα στο μαγαζι του, θα κανω καποιες εξωτερικες πληρωμες και καποιες αλλες εργασιες οχι ομως λογιστικες. Εννοειται οτι θα συνεχισω να του κοβω ΤΠΥ (πλεον) για τις λογιστικες εργασιες που του κανω καθε μηνα στο γραφειο μου. Δηλαδη συμβαση εξαρτημενης εργασιας για ορισμενες δουλειες (οχι λογιστικες) που θα γινονται στην εδρα του οποτε ΙΚΑ και ανεξαρτητες λογιστικες εργασιες στην εδρα μου, οποτε ΤΠΥ. Γινετε αυτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι λογιστης και εχω πελατη ατομικη επιχειρηση που βρισκεται σε αλλη πολη και τηρω τα βιβλια του στο γραφειο μου.

Μπορω να απασχοληθω με ΙΚΑ σε αυτον τον πελατη 1-2 μερες τον μηνα σαν υπαλληλος γραφειου. Δηλαδη θα πηγαινω 2 φορες τον μηνα στο μαγαζι του, θα κανω καποιες εξωτερικες πληρωμες και καποιες αλλες εργασιες οχι ομως λογιστικες. Εννοειται οτι θα συνεχισω να του κοβω ΤΠΥ (πλεον) για τις λογιστικες εργασιες που του κανω καθε μηνα στο γραφειο μου. Δηλαδη συμβαση εξαρτημενης εργασιας για ορισμενες δουλειες (οχι λογιστικες) που θα γινονται στην εδρα του οποτε ΙΚΑ και ανεξαρτητες λογιστικες εργασιες στην εδρα μου, οποτε ΤΠΥ. Γινετε αυτο???

 

 

Δεν ξέρω γιατί θέλετε να κάνετε αυτό το σύστημα , αλλά θα σας συνιστούσα για τις υπηρεσίες που θα παρέχετε ως ελεύθερος επαγγελματίας  να εκδίδετε απλά ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και όχι ΤΠΥ. Αυτό το στοιχείο (το ΤΠΥ δηλαδή , δεν είναι στοιχείο του ΚΦΑΣ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί θέλετε να κάνετε αυτό το σύστημα , αλλά θα σας συνιστούσα για τις υπηρεσίες που θα παρέχετε ως ελεύθερος επαγγελματίας  να εκδίδετε απλά ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και όχι ΤΠΥ. Αυτό το στοιχείο (το ΤΠΥ δηλαδή , δεν είναι στοιχείο του ΚΦΑΣ )

Σκεφτομαι να το κανω για να παρω απαλλαγη απο τον ΟΑΕΕ και να εχω ΙΚΑ (στην περιοχη μου και με 1-2 ενσημα ΙΚΑ δινουν απαλλαγη απο ΟΑΕΕ). Ενταξει τιμολογιο θα εκδιδω. Το θεμα ειναι αν γινεται στην ιδια επιχειρηση να δουλευω στην εδρα της ως μισθωτος (συμβαση εργασιας) με ειδικοτητα υπαλληλος γραφειου με ΙΚΑ για 1-2 μερες τον μηνα και παραλληλα να τηρω τα βιβλια της και λοιπες λογιστικες εργασιες στην εδρα μου (ανεξαρτητες λογιστικες υπηρεσιες για τις οποιες θα κοβω τιμολογιο)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσθε βέβαιος ότι ο ΟΑΕΕ δεν θα σας ζητήσει εισφορές αν έχετε μόνο 1-2 ένσημα του ΙΚΑ ?

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μην σας έρθπυν αναδρομικά..! Να σας δώσουν εγγράφως ότι με 1-2 ένσημα ΙΚΑ απαλλάσεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκύκλιος του ΟΑΕΕ υπάρχει 43/2010..

Μεχρι πριν λίγο καιρό στο τοπικό ΟΑΕΕ έδιναν απαλλαγή με 1-2 ένσημα..κακώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αν γινεται στην ιδια επιχειρηση να δουλευω στην εδρα της ως μισθωτος (συμβαση εργασιας) με ειδικοτητα υπαλληλος γραφειου με ΙΚΑ για 1-2 μερες τον μηνα και παραλληλα να τηρω τα βιβλια της και λοιπες λογιστικες εργασιες στην εδρα μου (ανεξαρτητες λογιστικες υπηρεσιες για τις οποιες θα κοβω τιμολογιο)???

Την γνωριζω την αποφαση και το μπερδεμα με τον ΟΑΕΕ. Το θεμα ειναι αν γινεται το παραπανω που γραφω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι αν γινεται στην ιδια επιχειρηση να δουλευω στην εδρα της ως μισθωτος (συμβαση εργασιας) με ειδικοτητα υπαλληλος γραφειου με ΙΚΑ για 1-2 μερες τον μηνα και παραλληλα να τηρω τα βιβλια της και λοιπες λογιστικες εργασιες στην εδρα μου (ανεξαρτητες λογιστικες υπηρεσιες για τις οποιες θα κοβω τιμολογιο)???

Την γνωριζω την αποφαση και το μπερδεμα με τον ΟΑΕΕ. Το θεμα ειναι αν γινεται το παραπανω που γραφω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την γνωριζω την αποφαση και το μπερδεμα με τον ΟΑΕΕ. Το θεμα ειναι αν γινεται το παραπανω που γραφω???

Γιατί να μην γίνεται; Δεν μπορώ εγώ δηληδή να είμαι σερβιτόρος σε μια καφετέρια και ταυτόχρονα να τηρώ και τα βιβλία της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το θεμα ειναι αν γινεται στην ιδια επιχειρηση να δουλευω στην εδρα της ως μισθωτος (συμβαση εργασιας) με ειδικοτητα υπαλληλος γραφειου με ΙΚΑ για 1-2 μερες τον μηνα και παραλληλα να τηρω τα βιβλια της και λοιπες λογιστικες εργασιες στην εδρα μου (ανεξαρτητες λογιστικες υπηρεσιες για τις οποιες θα κοβω τιμολογιο)???

Συνάδελφε έκανα πρόσφατα μία παρόμοια αλλαγή σε εμένα (είμαι μισθωτός σε μία εταιρεία σαν λογιστής, παράλληλα είχα κάνει πριν 4 χρόνια έναρξη και σαν ελ. επαγγελματίας με απαλλαγή από ΟΑΕΕ, και μετέφερα την τήρηση των βιβλίων της επιχείρησης στην έδρα μου μηχανογραφικά).

Ρωτώντας έναν υπάλληλο στο μητρώο της ΔΟΥ μου σχετικά με αυτό, μου είπε ότι από τη στιγμή που έχω κανονικά έναρξη και αμοίβομαι για τις υπηρεσίες μου (ασχέτως αν γίνεται με τιμολόγιο, ή με μισθό που απορέει από τη σχέση εργασίας) δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...