Προς το περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Φ.Π.Α. χρήσης 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να καταλαβω , τι δυσκολια εχει φετος η εκκαθαριστικη και δεν μπορει να βγει το εντυπο ? για ποιο λογο η παραταση ?

Τον μονο σοβαρο λογο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι πολλοι εχουν εκκρεμοτητες και οφειλες με τις περιοδικες. Αλλα αυτο ουτε πιστευω τους απασχολει ουτε τους εμποδιζει να επικυρωσουν το εντυπο , ωστε να μπορεσουμε να εχουμε μια σειρα στη δουλεια μας ?

κι επιτελους οι συλλογοι ας βρουν εναν σοβαροτερο και καλουτερο λογο για να ζητανε παρατασεις, απο το οτι οι λογιστες φοροτεχνικοι εχουν πολυ δουλεια και δεν προλαβαινουν.

Για το Ε9 που εχει πολλους λογους να παραταθει ποτε θα ξερουμε ?

.....και ναι ξερω, ειμαι σε λαθος θεμα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γ

για να καταλαβω , τι δυσκολια εχει φετος η εκκαθαριστικη και δεν μπορει να βγει το εντυπο ? για ποιο λογο η παραταση ?

Τον μονο σοβαρο λογο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι πολλοι εχουν εκκρεμοτητες και οφειλες με τις περιοδικες. Αλλα αυτο ουτε πιστευω τους απασχολει ουτε τους εμποδιζει να επικυρωσουν το εντυπο , ωστε να μπορεσουμε να εχουμε μια σειρα στη δουλεια μας ?

κι επιτελους οι συλλογοι ας βρουν εναν σοβαροτερο και καλουτερο λογο για να ζητανε παρατασεις, απο το οτι οι λογιστες φοροτεχνικοι εχουν πολυ δουλεια και δεν προλαβαινουν.

Για το Ε9 που εχει πολλους λογους να παραταθει ποτε θα ξερουμε ?

.....και ναι ξερω, ειμαι σε λαθος θεμα ....

Υπάρχει ένας σοβαρός λόγος για όλα νομίζω. Όλα διαλυμμένα είναι. Και το κράτος και τα υπουργεία μας και τα.... δεν ξέρω τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ

Υπάρχει ένας σοβαρός λόγος για όλα νομίζω. Όλα διαλυμμένα είναι. Και το κράτος και τα υπουργεία μας και τα.... δεν ξέρω τι.

.........τα υπουργεια τους ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβω , τι δυσκολια εχει φετος η εκκαθαριστικη και δεν μπορει να βγει το εντυπο ? για ποιο λογο η παραταση ?

Τον μονο σοβαρο λογο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι πολλοι εχουν εκκρεμοτητες και οφειλες με τις περιοδικες. Αλλα αυτο ουτε πιστευω τους απασχολει ουτε τους εμποδιζει να επικυρωσουν το εντυπο , ωστε να μπορεσουμε να εχουμε μια σειρα στη δουλεια μας ?

κι επιτελους οι συλλογοι ας βρουν εναν σοβαροτερο και καλουτερο λογο για να ζητανε παρατασεις, απο το οτι οι λογιστες φοροτεχνικοι εχουν πολυ δουλεια και δεν προλαβαινουν.

Για το Ε9 που εχει πολλους λογους να παραταθει ποτε θα ξερουμε ?

.....και ναι ξερω, ειμαι σε λαθος θεμα ....

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σεμινάριο χθες μας είπαν ότι κατα πάσα πιθανότητα για τις εκκαθαριστικές το σύστημα θα ανοίξει 29/02 και η προθεσμία εώς 10/04 αλλά μπορούμε να καταθέτουμε και χειρόγραφες στην Δ.Ο.Υ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί και λοιποί συνάδερφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Μεταξύ των πολλών προβλημάτων που έχω (και έχουμε) είναι να προσπαθώ να λύσω και τα κακώς κείμενα των «συνεργατών» εταιρειών λογισμικού που χρησιμοποιώ για να κάνω την δουλειά μου υποτίθεται πιο εύκολα, έγκυρα και γρήγορα.

Η ανάρτησή μου αυτή έχει να κάνει με την διαπίστωση ότι οι Δ.Ο.Υ (και ορθώς και ας τους μαλώσει-καταγγείλει εδώ ο συνάδερφος που δεν είναι πλήρως ενημερωμένος) παραλαμβάνουν εκκαθαριστικές Φ.Π.Α. για την χρήση 2011 όχι μόνο στις περιπτώσεις (και είναι πάρα πολλές) των διακοπών δραστηριότητας τους τελευταίους μήνες το 2011 και ιδιαίτερα τον Δεκέμβριο αλλά και για όλη την χρήση.

Επίσης δεν μπορεί να αγνοήσει κανείς το γεγονός το οποίο έχει να κάνει με το, αν με ή μας ενδιαφέρει το θέμα το οποίο αποδεικνύει και το πλήθος των συναδέρφων που το έχουν διαβάσει.

Πληροφοριακά (συγνώμη από τους πιο πολλούς συναδέρφους που τα γνωρίζουν):

Η υποβολή στην αρμόδια Δ.Ο.Υ., σε έντυπη μορφή, των εκκαθαριστικών δηλώσεων προβλέπεται στις εξής περιπτώσεις:

Των αρχικών εμπροθέσμων εφόσον:

  • συντρέχει πραγματική αδυναμία υποβολής των δηλώσεων με ηλεκτρονικό τρόπο, κατά την κρίση των Προϊστάμενων των Δ.Ο.Υ. Πραγματική αδυναμία υποβολής ενδεικτικά συντρέχει στην περίπτωση υποκειμένων, εγκατεστημένων σε απομακρυσμένες περιοχές και χωρίς εξοικείωση με τη χρήση του διαδικτύου.
  • την καταληκτική ημερομηνία υποβολής διαπιστώνεται ότι υπάρχει τεχνική αδυναμία του ειδικού δικτύου (TAXISnet) να κάνει αποδεκτή την υποβολή των εκκαθαριστικών δηλώσεων μέσω της ηλεκτρονικής μεθόδου, ως προθεσμία στην περίπτωση αυτή ορίζεται η μεθεπόμενη τοπικά εργάσιμη ημέρα.
  • υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά μέσω του ειδικού δικτύου TAXISnet και απορρίφθηκαν λόγω λανθασμένης καταβολής του χρεωστικού υπολοίπου, η προθεσμία υποβολής στην περίπτωση αυτή παρατείνεται έως την πέμπτη εργάσιμη ημέρα που ακολουθεί την καταληκτική ημερομηνία υποβολής.

Των αρχικών εμπροθέσμων τις οποίες υποβάλλουν υποκείμενοι που:

  • επήλθε οριστική παύση εργασιών τους λόγω θανάτου εντός του 2010.
  • Υπάγονται στις διατάξεις περί μετασχηματισμού, μετατροπής, συγχώνευσης, διάσπασης ή απορρόφησης εντός του έτους 2010. Στην περίπτωση που είναι δυνατή η υποβολή της εκκαθαριστικής δήλωσης μέσω του ειδικού δικτύου TAXISnet αίρεται η υποχρέωση υποβολής της δήλωσης στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σε έντυπη μορφή.
  • Υποβάλλουν την εκκαθαριστική τους δήλωση πριν την 25 Φεβρουαρίου από την οποία παρέχεται η δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής της εκκαθαριστικής δήλωσης. (για το συνάδερφο που θέλει να κάνει καταγγελία)
  • Έχουν εποχιακή επιχείρηση ή επιχείρηση σε νησί που δεν εδρεύει Δ.Ο.Υ. και αποστέλλουν την δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. με συστημένη επιστολή στην περίπτωση που δεν είναι δυνατή η υποβολή της ηλεκτρονικά.
  • Των τροποποιητικών και εκπροθέσμων.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,ΟΙ ΔΟΥ ΠΩΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ?????????

Δες παραπάνω.

Και γιατί δεν μας λες και ποιες είναι οι άλλες εταιρείες ....??? ............Μυστικό είναι ??

Δεν τις γνωρίζω και επι της παρούσης ΔΕΝ με ενδιαφέρει !!!

Βρε Μπάμπη Κ. άλλαξε επιτέλους εταιρεία σε βαρέθηκα!!! Και από 1-1-2012 όλες οι δηλώσεις Φ.Π.Α ηλεκτρονικά, και μιας και λές ότι Δ.Ο.Υ παραλαμβάνουν δηλώσεις χειρόγραφες πες μας ποιες είναι αυτές να κάνουμε καταγγελία στο Υπουργείο

Για την αλλαγή σου γνωρίζω (χωρίς να έχω υποχρέωση) ότι δουλεύω πάνω σε αυτό, για το άλλο δες παραπάνω !!! δεν μπορώ να πω ότι με ενδιαφέρει αν βαρέθηκες ή όχι. Συμβουλή ταπεινή αν βαρέθηκες μπορείς απλά να μη διαβάζεις άλλο...

Γιατι τοση φασαρια για την εκκαθαριστικη ΦΠΑ , οσο αφορα την προθεσμια υποβολης???

Αφου δεν εχει ανοιξει ακομη η εφαρμογή στο ταχις και εφ'οσον υποχρεοτικα κατατηθεται μεσω συστηματος , γιατι θα πρεπει να τρεχω στην ΔΟΥ και να παρακαλω τον καθε υπάληλο να την παραλαβει χειρόγραφα???

Ετοιμάζουμετις δηλώσεις και όταν με το καλο ανοιξει το ταχις τις στέλνουμε ..... η μηπως όχι .... εχω χασει κανενα επεισόδιο μήπως??????

Δες παραπάνω. Και για τις επιχειρήσεις που έχουν κάνει διακοπή και οι προθεσμίες έληξαν ή λήγουν και πίστεψέ με είναι πάρα πολλές ; τι λες;

Σωστός... Πολύ Χολή βγάζεις βρε Μπάμπη Κ. ... Κουλάρησε...... δεν χάνεις ευκαιρία, , ,

Καταρχάς πρέπει να βγεί ΑΥΟ που θα ορίζει το έντυπο της Εκκαθαριστικής..., όπως γίνεται κάθε χρόνο.. και συνάμα θα κοινοποιεί και το έντυπο.

Ακόμη υποβάλλονται έντυπα του 2010 (Ε9, ΚΦΑ),ακόμα δεν άνοιξε η πύλη για τις έγγραφες συμφωνίες μηχανικών και δικηγόρων, με λήξη 20/2/12, δηλαδή σε 3 μέρες........

και κάτι τελευταίο...... δεν μας πείθεις................

Αν έχουν υποβληθεί εκκαθαριστικές 2011 χειρόγραφα που δεν το πιστευω, θα τις υποβάλλουν σίγουρα και ηλεκτρονικά.

Δες παραπάνω.Δεν προσπάθησα να σε πείσω και δεν με αφορά η άποψη σου. Δεν μας απαντάς όμως για τις πολλές διακοπές επιχειρήσεων κλπ. που πάνε μόνο στις Δ.Ο.Υ

Αποτυπωμένες σε τι έντυπο ;;;

Αυτό ρωτάω και εγώ !!! υπάρχουν εταιρείες με το νεό έντυπο !!! Δεν ξέρω αν είναι μακέτα ή όχι αλλά οι Δ.Ο.Υ τις παραλαμβάνουν!

Καλημέρα - καλημέρα

Από το αίτημα του συλλόγου Αθηνών διαβάζω.....

Επιπρόσθετα, κυρίως λόγω μεγάλου όγκου εργασίας των λογιστών - φοροτεχνών, ζητάμε την ΠΑΡΑΤΑΣΗ και για την ημερομηνία υποβολής Εκκαθαριστικών Δηλώσεων Φ.Π.Α. η οποία λήγει στις 28 Φεβρουαρίου 2012, μέχρι τέλος Μαρτίου 2012.

Παιδιά, πότε ανακοινώθηκαν προθεσμίες για τέλη Φεβρουαρίου και δεν ενημερωθήκαμε? Ισχύει κάτι από πέρυσι βάσει νόμου και δεν το γράφει το ημερολόγιο των υποχρεώσεων του Taxheaven ???

Σου απάντησε άλλος συνάδερφος, γιά τις πολλές διακοπές έχεις να προτείνεις κάτι;

Καλησπέρα ,

Δεν μπορούμε να υποβάλλουμε εκκαθαριστική ΦΠΑ όταν δεν έχει πληρωθεί το ΦΠΑ , έτσι δεν είναι .

Εγώ η ίδια πληρώνω με δόσεις το τελευταίο τρίμηνο του 2011. Τέλος Μάρτη 2012 είναι η τελευταία δόση , επόμενος πως είναι δυνατό να λήγουν στις 28/02 ;;;;

Ευχαριστώ.

Και εδώ φαίνεται ότι πολλοί συνάδερφοι δεν έχουν διαβάσει . (ζητώ συγνώμη δεν είναι προσωπική μομφή)

H εκκαθαριστική ΦΠΑ θα πάρει παράταση για Απρίλιο Το έχουμε ξαναπεί σε άλλο θέμα.

Για τις επιχειρήσεις που έχουν διακόψει και οι προθεσμίες λήγουν σήμερα αύριο ;

Σε σεμινάριο χθες μας είπαν ότι κατα πάσα πιθανότητα για τις εκκαθαριστικές το σύστημα θα ανοίξει 29/02 και η προθεσμία εώς 10/04 αλλά μπορούμε να καταθέτουμε και χειρόγραφες στην Δ.Ο.Υ .

Ναι μπορούμε πριν την έναρξη του GSIS και στις Δ.Ο.Υ , γι'αυτό άλλωστε και τις παραλαμβάνουν.

Φιλικά ή όχι

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί και λοιποί συνάδερφοι καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Μεταξύ των πολλών προβλημάτων που έχω (και έχουμε) είναι να προσπαθώ να λύσω και τα κακώς κείμενα των «συνεργατών» εταιρειών λογισμικού που χρησιμοποιώ για να κάνω την δουλειά μου υποτίθεται πιο εύκολα, έγκυρα και γρήγορα.

Η ουσία συνάδελφε είναι σε αυτό που έγραψες και εγώ υπογράμμισα. Αλήλθεια πως μπορείς σήμερα να έχεις το έντυπο της εκκ/κης έγκυρο;

Σήμερα φωνάζεις εσύ για ο έντυπο που δεν έβαλε η Data κι ας μην υπάρχει. Άυριο θα φωνάξω εγώ αν το έντυπο δεν είναι σωστό και θα έχω και αξίωση για αποζημίωση.

Κι εγώ κατέθεσα εξι εκκ/κες στην ΔΟΥ λόγω διακοπής στο παλιό έντυπο την περασμένη εβδομάδα.

υ.γ. Αλλά συνάδελφε είδες το νέο έντυπο και δεν πήρες ένα αντίγραφο να το αναρτήσεις ναο το δούμε κι εμείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε καλωσορίσω στο ταπεινό μας forum ή θα σε χάσουμε πάλι ? :)

Υ.Γ. όπου forum βλ. ερωταπαντήσεις επί λογιστικών θεμάτων.

Eδω ειμαι και μαθαινω !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεβαλα Εκκαθαριστικη ΦΠΑ 2011 για ατομικη που εκανε διακοπη 31/12/2011 στο παλιο εντυπο της εκκαθαριστικης (αυτο με τους πολλους συντελεστες εκδοση 2010). Αυτο μου ζητησε η αρμοδια ΔΟΥ και αυτο προσκομισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά συνάδελφοι , δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε ?

Το Έντυπο Εκκαθαριστικής 2011 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ή αν υπάρχει το "κατέχουν" ελάχιστοι εξ' ημών !!!!

Η πύλη δεν έχει ανοίξει και προφανώς όταν πρόκειται για διακοπή εντός του 2011 ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ εκκαθαριστική με το έντυπο του 2010.Προσωπικά έχω καταθέσει με το έντυπο 2009 , εκκαθαριστική εντός του 2010 (με όλους τους συντελεστές που άλλαξαν 2 φορές) λόγω διακοπής.

Ας μην παιδεύουμε(άλλο) τους εαυτούς μας , η Εκκαθαριστική θα πάει και αυτή μακρυά....όπως και οι δηλώσεις που ξεκινούν σε 10 ημέρες(θεωρητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά συνάδελφοι , δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε ?

Το Έντυπο Εκκαθαριστικής 2011 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ή αν υπάρχει το "κατέχουν" ελάχιστοι εξ' ημών !!!!

Η πύλη δεν έχει ανοίξει και προφανώς όταν πρόκειται για διακοπή εντός του 2011 ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ εκκαθαριστική με το έντυπο του 2010.Προσωπικά έχω καταθέσει με το έντυπο 2009 , εκκαθαριστική εντός του 2010 (με όλους τους συντελεστές που άλλαξαν 2 φορές) λόγω διακοπής.

Ας μην παιδεύουμε(άλλο) τους εαυτούς μας , η Εκκαθαριστική θα πάει και αυτή μακρυά....όπως και οι δηλώσεις που ξεκινούν σε 10 ημέρες(θεωρητικά)

σωστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση

για να καταλαβω , τι δυσκολια εχει φετος η εκκαθαριστικη και δεν μπορει να βγει το εντυπο ? για ποιο λογο η παραταση ?

Τον μονο σοβαρο λογο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι πολλοι εχουν εκκρεμοτητες και οφειλες με τις περιοδικες. Αλλα αυτο ουτε πιστευω τους απασχολει ουτε τους εμποδιζει να επικυρωσουν το εντυπο , ωστε να μπορεσουμε να εχουμε μια σειρα στη δουλεια μας ?

κι επιτελους οι συλλογοι ας βρουν εναν σοβαροτερο και καλουτερο λογο για να ζητανε παρατασεις, απο το οτι οι λογιστες φοροτεχνικοι εχουν πολυ δουλεια και δεν προλαβαινουν.

Για το Ε9 που εχει πολλους λογους να παραταθει ποτε θα ξερουμε ?

.....και ναι ξερω, ειμαι σε λαθος θεμα ....

η απάντηση

Σε σεμινάριο χθες μας είπαν ότι κατα πάσα πιθανότητα για τις εκκαθαριστικές το σύστημα θα ανοίξει 29/02 και η προθεσμία εώς 10/04 αλλά μπορούμε να καταθέτουμε και χειρόγραφες στην Δ.Ο.Υ .

Αν όλα δουλευαν ρολόι οι κεφαλες των υπουργειων δεν θα εκαναν σεμιναρια ,

ουτε θα ηταν συγγραφεις με μηνιαίες αναβαθμίσεις των γραπτών τους ,

ουτε , ουτε , ουτε ................. αλλα τί ψαχνουμε να βρουμε τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας δινεται προθεσμια.......δεν την προλαβαίνουμε!!!(δικαιολογημενα)

δεν μας δινεται προθεσμία.....παμε προκαταβολικα!!(αδικαιολογητα)

ειμαστε καραγκιοζηδες!! τελος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω νευρα σημερα.....και θα πω καμια κουβεντα μου φαινεται!!

ποσο ανωμαλοι ειστε εσεις που καταθετετε εκκαθαριστικες δηλωσεις χειρογραφα ενω δεν ηρθε η ωρα τους?? (δεν αναφερομαι στις περιπτωσεις διακοπης δραστηριοτητας)

φτιαξτε τις......αποθηκευστε τις στο συστημα σας......κι οταν ανοιξει το σύστημα πατήστε το ρημαδιασμένο ...send!!!

πλακα με κάνετε??θα πανικοβληθούμε και για τις προθεσμίες που δεν ήρθαν??? :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που λες πολυδιαβασμένε Μπάμπη ήταν σε ισχύ για τη χρήση 2010!!!! μάλλον δεν βιαβάζεις καλά

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο και δεν θα απολογηθώ … τουλάχιστον σε σένα.

Όμως «αγαπητέ συνάδερφε» … πάρε και κάνε καταγγελία στο υπουργείο … όπως προανέφερες !!! και πες τους «γιατί παραλαμβάνουν εκκαθαριστικές οι Δ.Ο.Υ; τιμωρήστε τους γιατί δεν κάνουν καλά την δουλειά τους… ».

Επίσης έχε υπόψη σου και ότι:

η ανάρτηση έγινε κάτω από το θέμα "Θέματα Προγραμμάτων Εταιρίας DATA-COMMUNICATION" . και όχι στα Θέματα Φ.Π.Α, και αφορούσε μόνο το πρόγραμμα της Data Communication και στο ότι άλλες (που δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή ποιες και αν είναι μακέτα ή όχι) εταιρείες εκτυπώνουν σε νέο έντυπο. Δεν είπα ποτέ ότι δεν μπορώ, (και αυτό έκανα μέχρι προχτές που η εταιρεία ενσωμάτωσε το νέο) να υποβάλλω στις Δ.Ο.Υ το παλιό έντυπο για τις πολλές διακοπές επιχειρήσεων που είχαμε στο τέλος Δεκέμβρη.

Μάλλον όμως, για το ιδιαίτερο ενδιαφέρων πολλών συναδέρφων για το νέο έντυπο και τις προθεσμίες, η ανάρτηση πήρε μεγάλες διαστάσεις, στην πλειοψηφία τους ίσως εκτός θέματος αλλά μάλλον δικαιολογημένα !!!.

Εκτος βέβαια από κάποιες μεταξύ των οποίων και οι δικές σου, που κάνεις υποδείξεις και μάλλον είσαι της άποψης των "καταγγελιών" ...

Σημειωτέον το νέο έντυπο εκκαθαριστικών που είδα να παραλαμβάνουν οι Δ.Ο.Υ από συναδέρφους δεν ήταν για διακοπές όπως οι δικές μου αλλά και για ενεργές επιχειρήσεις και αυτό είναι μάλλον το μόνο, άξιο λόγου ... όχι γιατί τις παραλαμβάνουν οι Δ.Ο.Υ, αλλά γιατί τις υποβάλλουν οι συνάδερφοι.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα δουλευαν ρολόι οι κεφαλες των υπουργειων δεν θα εκαναν σεμιναρια ,

ουτε θα ηταν συγγραφεις με μηνιαίες αναβαθμίσεις των γραπτών τους ,

ουτε , ουτε , ουτε ................. αλλα τί ψαχνουμε να βρουμε τώρα

Εδώ και ένα μήνα κάνουν σεμινάρια οι κεφαλές για το πως να συμπληρώσουμε τις φορολογικές δηλώσεις και ακόμη εμείς ούτε το έντυπο δεν έχουμε δει.

Τι ψάχουμε να βρούμε τώρα?

Ολόκληρη βιομηχανία φίλε Κίμωνα.

Παρασιτική βιομηχανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Εδώ και ένα μήνα κάνουν σεμινάρια οι κεφαλές για το πως να συμπληρώσουμε τις φορολογικές δηλώσεις και ακόμη εμείς ούτε το έντυπο δεν έχουμε δει.

Τι ψάχουμε να βρούμε τώρα?

Ολόκληρη βιομηχανία φίλε Κίμωνα.

Παρασιτική βιομηχανία.

Συνάδερφε αυτή είναι και η δικιά μου ταπεινή άποψη και ταυτίζομαι μαζί σου.

Αυτοί στην καλοστημένη "βιομηχανία" αφεντικά και εμείς τα "πελατάκια",

που όχι μόνο είμασθε άμισθα ...

αλλά πληρώνουμε κιόλας !!!

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,,,,,,,

Επίσης έχε υπόψη σου και ότι:

η ανάρτηση έγινε κάτω από το θέμα "Θέματα Προγραμμάτων Εταιρίας DATA-COMMUNICATION" . και όχι στα Θέματα Φ.Π.Α, και αφορούσε μόνο το πρόγραμμα της Data Communication και στο ότι άλλες (που δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή ποιες και αν είναι μακέτα ή όχι) εταιρείες εκτυπώνουν σε νέο έντυπο. Δεν είπα ποτέ ότι δεν μπορώ, (και αυτό έκανα μέχρι προχτές που η εταιρεία ενσωμάτωσε το νέο) να υποβάλλω στις Δ.Ο.Υ το παλιό έντυπο για τις πολλές διακοπές επιχειρήσεων που είχαμε στο τέλος Δεκέμβρη.

.......................

Σημειωτέον το νέο έντυπο εκκαθαριστικών που είδα να παραλαμβάνουν οι Δ.Ο.Υ από συναδέρφους δεν ήταν για διακοπές όπως οι δικές μου αλλά και για ενεργές επιχειρήσεις και αυτό είναι μάλλον το μόνο, άξιο λόγου ... όχι γιατί τις παραλαμβάνουν οι Δ.Ο.Υ, αλλά γιατί τις υποβάλλουν οι συνάδερφοι.

Μπάμπης Κ.

Ρε συναδερφε (επειδη εξακολουθω να εχω νευρα) ....δε μου λες κι εμενα ποια εταιρεια εχει το νεο εντυπο??

Epsilon εχω ...η οποια θεωρείται μια απο τις καλύτερες.....και ακομα του 2010 μας δίνει!!

Ποια ειναι εκεινη η πρωτοπόρα εταιρεία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Ρε συναδερφε (επειδη εξακολουθω να εχω νευρα) ....δε μου λες κι εμενα ποια εταιρεια εχει το νεο εντυπο??

Epsilon εχω ...η οποια θεωρείται μια απο τις καλύτερες.....και ακομα του 2010 μας δίνει!!

Ποια ειναι εκεινη η πρωτοπόρα εταιρεία???

Καλημέρα καλή δύναμη, έχω απαντήσει ότι δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει, όμως από προχτές η Data Communication το έχει. Τώρα αν είναι τελικό ή όχι, δεν γνωρίζω.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιαννης Αιγαλεω

εχω νευρα σημερα.....και θα πω καμια κουβεντα μου φαινεται!!

ποσο ανωμαλοι ειστε εσεις που καταθετετε εκκαθαριστικες δηλωσεις χειρογραφα ενω δεν ηρθε η ωρα τους?? (δεν αναφερομαι στις περιπτωσεις διακοπης δραστηριοτητας)

φτιαξτε τις......αποθηκευστε τις στο συστημα σας......κι οταν ανοιξει το σύστημα πατήστε το ρημαδιασμένο ...send!!!

πλακα με κάνετε??θα πανικοβληθούμε και για τις προθεσμίες που δεν ήρθαν??? :angry: :angry:

αντε ρε συναδελφισα , κυκλοφορησε η εκκ/κη φπα .

Παρε τηλ την ΄¨μια απο τις καλυτερες ετιαριες¨εταιρια σου και πες τους να την βαλει στο προγραμμα σου.

Τι να πω ρε παιδια ...

5-6 εταιριες με λογιστικα προγραμματα κυκλοφορουν και ειναι ολες ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ !!!!!

ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

ΜΑΛΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω φτιάξει ούτε μια Εκκαθαριστική... γιατί δεν έχει ανοίξει το taxisnet... τι να κάνω δηλαδή? να τις ετοιμάζω να τις εκτυπώνω να τις καμαρώνω να τις κορνιζώνω και όταν ανοίξει το taxisnet να τις στέλνω και να ξανατυπώνω το pdf? όλα μαζί και τελείωσα. Μου θυμίζετε ένα συνάδερφο που τον Ιούνιο είχε λησάξει γιατί η DATA δεν είχε έτοιμο ακόμα το έντυπο των αναμορφώσεων. σε λίγο θα έχει περάσει ένας χρόνος και οι αναμορφώσεις ακόμα δεν έληξαν.

Με την data εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος , αυτό που μου την παίζει όμως είναι το ότι για να μιλήσω μαζί τους πρέπει να περιμένω 1 ώρα στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ετοιμάζεις με το πρόγραμμα της union (απο προχθές είναι έτοιμο το Φ1) τις ελέγχεις και ΑΝ ανοίξει το taxis τις στέλνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εκκαθαριστική ΦΠΑ θα πάρει παράταση για Απρίλιο Το έχουμε ξαναπεί σε άλλο θέμα.

Πριν τις εκλογές ....η μετά ..?? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...