Προς το περιεχόμενο
  • 0

Οροι Ατομικης συμβαση εργασιας


ΣΩΤΗΡΗΣ

Ερώτηση

Καλημερα,

Σε μερικη απασχοληση,απο 6 ωρες την ημερα,θα δουλευει 5 ωρες.Πινακας προσωπικου στην

Επιθεωρηση και υποβολη στην Επιθεωρηση νεας ατομικης συμβασης.Αυθημερον ?????

Σε μειωση μισθου,οχι κατω απο την Συλλογικη Συμβαση.Πινακας προσωπικου,

συναψη ατομικης συμβαση ,υπευθυνη δηλωση εργαζομενου οτι δεχεται την μειωση,και ολα

στην Επιθεωρηση εργασιας ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ????

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα,

Σε μερικη απασχοληση,απο 6 ωρες την ημερα,θα δουλευει 5 ωρες.Πινακας προσωπικου στην

Επιθεωρηση και υποβολη στην Επιθεωρηση νεας ατομικης συμβασης.Αυθημερον ????? Ναι

Σε μειωση μισθου,οχι κατω απο την Συλλογικη Συμβαση.Πινακας προσωπικου,

συναψη ατομικης συμβαση ,υπευθυνη δηλωση εργαζομενου οτι δεχεται την μειωση,και ολα

στην Επιθεωρηση εργασιας ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ???? σε 15 μέρες

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Με αφορμή το ερώτημα του Σωτήρη, συν ότι έχω μπερδευτεί με όλες τις εξελίξεις στα εργασιακά,

έτσι απλά με μια υπεύθυνη δήλωση του εργαζόμενου μας κάνουν μείωση μισθών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Με αφορμή το ερώτημα του Σωτήρη, συν ότι έχω μπερδευτεί με όλες τις εξελίξεις στα εργασιακά,

έτσι απλά με μια υπεύθυνη δήλωση του εργαζόμενου μας κάνουν μείωση μισθών?

Δηλωνεις οτι συμφωνεις στη μειωση μισθου.Αν δεν θελεις μπορεις να ακολουθησεις και τη λυση της απολυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση σχετικά με το παραπάνω

"Σε μειωση μισθου,οχι κατω απο την Συλλογικη Συμβαση.Πινακας προσωπικου,

συναψη ατομικης συμβαση ,υπευθυνη δηλωση εργαζομενου οτι δεχεται την μειωση,και ολα

στην Επιθεωρηση εργασιας ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ????

Σε ΝΠΙΔ το προσωπικό αμοίβεται βάσει κλαδικής σύμβασης ( ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ). Απο εδώ και πέρα, μπορεί να ισχύσουν κανονικά όσα αναφέρονται στην παραπάνω παράθεση που επισύναψα? Δηλαδή, μείωση μισθού , όχι κατώτερου της Σ.Σ.Ε. , με υπεύθυνη δήλωση εργαζομένου? Υποθέτω ότι οι μειωμένες εισφορές επι του νέου μειωμένου μισθού, γίνονται αποδεκτές απο το ΙΚΑ, χωρίς κάποια πρόσθετη δήλωση στην Υπηρεσία του ΙΚΑ. Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση σχετικά με το παραπάνω

"Σε μειωση μισθου,οχι κατω απο την Συλλογικη Συμβαση.Πινακας προσωπικου,

συναψη ατομικης συμβαση ,υπευθυνη δηλωση εργαζομενου οτι δεχεται την μειωση,και ολα

στην Επιθεωρηση εργασιας ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ ????

Σε ΝΠΙΔ το προσωπικό αμοίβεται βάσει κλαδικής σύμβασης ( ΝΠΙΔ μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ). Απο εδώ και πέρα, μπορεί να ισχύσουν κανονικά όσα αναφέρονται στην παραπάνω παράθεση που επισύναψα? Δηλαδή, μείωση μισθού , όχι κατώτερου της Σ.Σ.Ε. , με υπεύθυνη δήλωση εργαζομένου? Υποθέτω ότι οι μειωμένες εισφορές επι του νέου μειωμένου μισθού, γίνονται αποδεκτές απο το ΙΚΑ, χωρίς κάποια πρόσθετη δήλωση στην Υπηρεσία του ΙΚΑ. Σωστά?

Μείωση μπορεί να γίνει με τη σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου. Υπεύθυνη δήλωση για κάλυψη με γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ, νέα σύμβαση και υποβολή τροποποιητικού πίνακα εντός 15 ημερών και όχι αυθημερόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτησω και εγω κατι.Εχτες με αναγκασαν απο την εταιρια που δουλευα με συμβαση αοριστου χρονου,μερικης απασχολησης απο τον απριλιο του 2009 και υπεγραψα οικιοθελη αποχωρηση.Ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος και δεν μπορω να μπω ταμειο ανεργιας.Ψαχνω για εργασια για να με απολυσουν.Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν πρεπει να γνωριζει ο μελλοντικος μου εργοδοτης οτι ειμαι ηδη εγκυος η αν μπορω να μην το αποκαλυψω και απλα να υπογραψω διμηνη συμβαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χωρις να σε ξερω ειμαι εξωφρενων μαζι σου :angry: και σου ζητω συγνωμη για αυτο.εχουμε δει απειρες φορες πλεον, αλλους που ξερουν οτι αν δεν δεχθουν τους ορους του εργοδοτη θα τους απολυση , και παλι το παλευουν οσο μπορουν ,να μην υποκυψουν στους εκβιαμους του καθε καρ...λη που καποιες φορες ,εκμεταλευεται την κριση ,για να κερδιση περισσοτερα, στις πλατες των εργαζομενων,και ΕΣΥ εγκυος ,που ηταν η μονη περιπτωση που δεν μπορουσε να περαση ο εκβιασμος του διοτι, δεν μπορουσε να σε απολυση,οσο και να βαραγε τον κ...λο του ,δεχτηκες να υπογραψης οικιοθελη αποχωρηση? γιατι?τμε τι τροπο σε αναγκασε? δεν ηξερες οτι εσενα δεν μπορουσε να σε αναγκαση? το εκανες ενω απο οτι φαινεται ηξερες οτι δεν...θα παρης ουτε ταμειο ανεργιας.αρα..μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας.και τωρα μπαινεις στην διαδικασια ψαχνεις εργοδοτη,κανονατας μονη σου την ζωη σου δυσκολη.τελος παντων αστα γιατι κατι τετοια...δεν μπορω εγω τουλαχιστον με το <φτωχο μου>το μυαλο να τα καταλαβω με τιποτα. οσο για αυτο που ρωτας,ναι μπορεις να μην το πεις ,ο εργοδοτης ,δεν ειναι υποχρεωτικο να γνωριζη οτι εισαι εγκυος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

χωρις να σε ξερω ειμαι εξωφρενων μαζι σου :angry: και σου ζητω συγνωμη για αυτο.εχουμε δει απειρες φορες πλεον, αλλους που ξερουν οτι αν δεν δεχθουν τους ορους του εργοδοτη θα τους απολυση , και παλι το παλευουν οσο μπορουν ,να μην υποκυψουν στους εκβιαμους του καθε καρ...λη που καποιες φορες ,εκμεταλευεται την κριση ,για να κερδιση περισσοτερα, στις πλατες των εργαζομενων,και ΕΣΥ εγκυος ,που ηταν η μονη περιπτωση που δεν μπορουσε να περαση ο εκβιασμος του διοτι, δεν μπορουσε να σε απολυση,οσο και να βαραγε τον κ...λο του ,δεχτηκες να υπογραψης οικιοθελη αποχωρηση? γιατι?τμε τι τροπο σε αναγκασε? δεν ηξερες οτι εσενα δεν μπορουσε να σε αναγκαση? το εκανες ενω απο οτι φαινεται ηξερες οτι δεν...θα παρης ουτε ταμειο ανεργιας.αρα..μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας.και τωρα μπαινεις στην διαδικασια ψαχνεις εργοδοτη,κανονατας μονη σου την ζωη σου δυσκολη.τελος παντων αστα γιατι κατι τετοια...δεν μπορω εγω τουλαχιστον με το <φτωχο μου>το μυαλο να τα καταλαβω με τιποτα. οσο για αυτο που ρωτας,ναι μπορεις να μην το πεις ,ο εργοδοτης ,δεν ειναι υποχρεωτικο να γνωριζη οτι εισαι εγκυος.

Εχεις δικιο να σε τσαντισε το ερωτημα μου και δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη.Καταρχας να αναφερω οτι εργαζομουν σε ιδιωτικη εταιρια με καθημερινο τζιρο σε ενα απλο οχταωρο μου τουλαχιστον 2500 ευρω(και εργαζομασταν 25 ατομα σε βαρδιες) Στα 3 χρονια εργασιας μου εκει τους εκανα συνολικα ελλειματα και λαθη που στοιχισαν στην εταιρια γυρω στα 1500 ευρω.Με απειλησαν λοιπον πως αν δεν υπογραψω οικιοθελη αποχωρηση θα μου εκαναν μηνυση για υπεξαιρεση χρηματων και θα αναλαμβανε το νομικο τμημα της εταιριας.Εκει καπου τα εκανα πανω μου γιατι παρολο που τα λαθη ηταν 4-5 ευρω την φορα οταν μου ειπαν οτι θα κανουν κατι τετοιο τα παιξα.Στην ιδια εταιρια εργαζονται ο αντρας μου και η αδερφη μου.Ξερω οτι το οτι υπεγραψα δεν σημαινει οτι δεν θα ειναι οι επομενοι αλλα μεχρι να ειμαι σε θεση να εργαστω κανονικα δεν μπορουμε να χασουμε αμεσα και αλλα εισοδηματα.Και μου ειπε ξεκαθαρα ο εργοδοτης μου οτι δεν θα τους πειραξουν αν υπογραψω (εστω και προς το παρον).Αν ειμαι πολυ λαθος η εκανα κατι που θα εκανες και εσυ στην θεση μου,δεν ειμαι σε κατασταση να το κρινω.Παντως ξερω οτι δεν εισαι ο μονος που μου τα ψαλλε για αυτη την αποφαση μου.Φοβηθηκα και υπεκυψα. Τωρα μπορω μονο να ευχομαι να κρατησουν τον λογο τους εκει μεσα γιατι ειναι ηδη δυσκολα τα πραγματα.

Υ.Γ Σε ευχαριστω και για την απαντηση σου στον αν πρεπει η οχι να ενημερωσω οτι ειμαι εγκυος στην νεα μου δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι για αυτο το λογο που μου λες ,παλι ΚΑΚΩΣ επραξες αφου τα λαθη φαινονται οτι εχουν γινει 4-5 ευρω την φορα,ας στα κραταγε καθε φορα απο τον μισθο σου αφου διαχειριζοσουν ταμειο,που κανονικα επρεπε να σου δινει και επιδομα ταμειου σου εδινε?τι μου λες τωρα...φοβηθηκες αυτο που εκανε μπαμ οτι,ηταν μικρολαθη της καθε μερας,και οχι 1,2,3 φορες ωστε να ισχυριστη και κατι? και γιατι δεν σε πηγαινε για υπεξαιρεση....1,2 χρονια πιο πριν,δηλαδη εβλεπε οτι τον κλεβεις.... και σε αφηνε???και αν αναλαμβανε το νομικο τμημα? τι θα σου εκανε? γιατι τσιμπησες?αμ..τι να σου κανω επρεπε να ημουν εγω ...θα κινουσα γη και ουρανο να την πληρωση πρωτα που με προσβαλε ως ατομο ,και να αποδειχθη οτι με αναγκασε να παραιτηθω μονο και μονο ημουν εγκυος.

Τι να σου πω..ομως αφου εργαζονται ακομη εκει οι δικοι σου ανθρωποι? μονο για αυτο σε...καταλαβαινω και για τιποτε αλλο ολα ταλλα αποδεικνυονταν , οτι ηταν δικα του τεχνασματα για να σε...ξεφορτωθη.

αν...και δεν σου υπογραψε και κανενα συμβολαιο οτι...θα τους κρατηση μακαρι αλλα ....επιπροσθετως αφου ξερει και τον ανδρα σου ,και η αδελφη σου επρεπε και εσενα τρια χρονια,δεοντολογικα ,επρεπε να σε μεταχειριστη,καπως...αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χρήστος

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με τις ατομικές συμβάσεις εργασίας. Η εταιρία μου από την 1η Δεκεμβρίου του 2011 μου έχει κάνει ατομική σύμβαση χωρίς ημερομηνία λήξης, όπως και σε όλους τους υπόλοιπους εργαζομένους. Η ατομική αυτή ορίζει την μείωση 10% του μισθού από τα καταβαλόμενα και επιπλέον ότι θα δουλεύουμε 6,5 ώρες (μερικη απασχόληση) αντί για 8, δηλ. η μειωση του εισοδήματος φτάνει στο - 27% περίπου.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι με νέα εργασικά μέτρα που ισχύουν μπορεί να αλλάξει κάτι μονομερώς ο εργοδότης ή επειδή έχω ατομική συμβάση θα πρέπει να υπογράψω νέα ατομική σύμβαση;

Να προσθέσω μόνο με την σύμβαση που υπογράψαμε πλέον η συλλογικη σύμβαση έγινε σε όλους (υπάλληλοι γραφείου) 961 + το επίδομα γάμου = 1037 ευρώ (η παλαιά κλαδική ήταν στα 1830 ευρώ) και πλέον τα καταβαλλόμενα είναι περισσότερα από την νέα συλλογική.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή εαν κατόπιν πιέσης του εργοδότη πρός τον εργαζόμενο και εφ όσον είναι σε ισχύ η σσε ,μπορεί να υπογραφεί

ατομική σύμβαση με έναν η με όλους τους εργαζόμενους που να προβλέπει μείωση κατω απο την σσε και έως την εγσεε?

η χρειάζεται σωματείο η ένωση προσώπων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα καλησπερα!!!!!! εχω καποιες αποριες. οποιος μπορει να με βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων. εργαζομενος σε εταιρεια 10 χρονια με 25 ενσημα/μηνα, εχει υπογραψει κατα την προσληψη του συμβαση αοριστου χρονου εμπορικων επιχειρησεων με την ειδικοτητα αυτη του ανιδεικευτου εργατη(ναι ναι 10 χρονια δεν εχει ειδικευθει σε τιποτα.....)εδω και 2 χρονια εχει παντρευτει και σημερα εν ετη 2012 δηλωνεται ως αγαμος. σημερα ο εργοδοτης του του σνσκοινωσε πως ενδεχεται να του κανει μειωση μισθου. αυτο γινεται μονο με υπευθυνη δηλωση του εργαζομενου θεωρημενη απο το κεπ για το γνησιο της υπογραφης και μονο επειδη η κλαδικη του δεν εχει ληξει???

και κατι ακομα ενω δουλευει δευτερα εως σαββατο δικαιολογειται να του βαζουν 22 ενσημα ανα μηνα ενω κανονικα στον πινακα που εχει κατατεθει στην επιθεωρησης εργασιας να φαινεται οτι εργαζεται δευτερα εως παρασκευη 8 ωρες ημερησιως..............

οποιος μπορει ας με βοηθησει. σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα καλησπερα!!!!!! εχω καποιες αποριες. οποιος μπορει να με βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων. εργαζομενος σε εταιρεια 10 χρονια με 25 ενσημα/μηνα, εχει υπογραψει κατα την προσληψη του συμβαση αοριστου χρονου εμπορικων επιχειρησεων με την ειδικοτητα αυτη του ανιδεικευτου εργατη(ναι ναι 10 χρονια δεν εχει ειδικευθει σε τιποτα.....)εδω και 2 χρονια εχει παντρευτει και σημερα εν ετη 2012 δηλωνεται ως αγαμος. σημερα ο εργοδοτης του του σνσκοινωσε πως ενδεχεται να του κανει μειωση μισθου. αυτο γινεται μονο με υπευθυνη δηλωση του εργαζομενου θεωρημενη απο το κεπ για το γνησιο της υπογραφης και μονο επειδη η κλαδικη του δεν εχει ληξει???

και κατι ακομα ενω δουλευει δευτερα εως σαββατο δικαιολογειται να του βαζουν 22 ενσημα ανα μηνα ενω κανονικα στον πινακα που εχει κατατεθει στην επιθεωρησης εργασιας να φαινεται οτι εργαζεται δευτερα εως παρασκευη 8 ωρες ημερησιως..............

οποιος μπορει ας με βοηθησει. σας ευχαριστω

Εμενα ολα αυτα μου μοιαζουν καπως..περιεργα..και θα ρωτησω

1)τον εχουν ανιδεικευτο εργατη τι κανει δηλαδη?

2)αν δεν γνωστοποιησε οτι παντρευτικε πιθανως...η εταιρεια ναμην ξερει τιποτα...αν ξερει μπορει να διεκδικηση το 10% τωρα αν αξιζει ή αν τελικα και ποτα θα το παρη..ειναι αλλου παπα ευαγγελια.βεβαια εκει ωφειλονται και εισφορες, και θα εχει και αλλη καμπανα και απο ΙΚΑ, με τα ισχυοντα εως

σημερα.

3)δηλωση μισθου με υπευθυνη δηλωση... στο ΚΕΠ...?η μειωση μισθου γινεται με ατομικη συμβαση υπογεγραμμενη και απο τα δυο μελη,η οποια εντος 15 ημερων κατατιθεται και στην επιθεωρηση,και δεν χρειαζεται να παη στα ΚΕΠ.μηπως θελει να καλυψη κατι αλλο?...σε πασα βεβαια περιπτωση πεστου ,οτι ισχυει το γνωστο <την ψ.... σου και την υπογραφη σου> παντα προσεχεις που την βαζεις :)

4)Με εργασια Δευτερα-Σαββατο!!! (η σσε του εμποριου ειναι με νομο πενθημερη) και 8 ωρες! τα 22 ενσημα δεν κολλανε πουθενα, ακομη και 5 μερες και λιγοτερες απο 8 ωρες να δουλευε.ποσο μαλλον με 8ωρο και εξαημερο!!.

Τελειωνοντας, δεν μπορω να μην διερωτηθω,γιατι ενω εργαζεται 10 χρονια!!!! στην ιδια επειχειρηση , ξυπνησε τωρα,... τωρα που διαλυθηκαν τα παντα, αυτος θυμηθηκε ωραρια,ενσημα,οικογ.κατασταση,μισθο και γενικα τα οποια δικαιωματα του??

τωρα που μονο παιρνουν-παιρνουν και μαλιστα <νομιμα>, και δεν δινουν τιποτα?,μακαρι! αλλα εμενα πλεον ,ολα χλωμα μου φαινονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ.....

ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ: ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΠΡΟΊΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ, ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΜΕ 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ , ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΩΝ ΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟΘΗΚΗΣ. ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αργύρης Λ.

Καλησπέρα,

όποιος μπορεί ας με βοηθήσει στα παρακάτω παρακαλώ:

Θέλω να με προσλάβουν σε εστιατόριο σαν λαντζέρη για 6 μήνες.

Μπορώ να αμοίβομαι με μισθό και να δουλεύω καθημερινά(Δευτέρα έως Παρασκευή) αλλά για 4 ώρες αντί για 8 ώρες?

Έτσι θα θεωρείται μερική απασχόληση σωστά?

Τί μισθό πρέπει να παίρνω αν έχω 3 χρόνια προυπηρεσία στον ίδιο εργοδότη και 2 παιδιά? Που μπορώ να βρω την ΣΣΕ που ισχύει τώρα? Κάτι άκουσα ότι άλλαξε....

Ευχαρστώ σε όποιον ασχοληθεί με το θέμα μου και μου απαντήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

καλησπέρα!!θέλω επειγόντως μία βοήθεια!!!είμαι ξενοδοχουπάλληλος με πρόσληψη 01/09/2012. Στην ατομική μου σύμαση αορίστου χρόνου είμαι μισθωτός υπάλληλος ενώ η επιχείρηση με πληρώει σαν ημερομίσθιο!!!!Δηλαδη, αν κάνω περισσότερα ρεπό , κόβει μισθό.Η απόλυτη κλοπή!!!! Τι μπορω να κάνω ωστε να διεκδικησω τισ χαμένεσ ημερεσ εργασίασ,(από 01/01/12 εως και σημερα με εχουν ξεσκισει σε ρεπό και στην ουσία παιρβω ψίχουλα.

μπορς να καταγγειλω αυτη την απάτη??

Επίσης, σε περιπτωση που με απολύσουν (γιατι κάτι τέτοιο υπάρχει σαν ενδεχόμενο), μπορώ να βγω στο επίδομα ανεργίας??με πόσα ένσημα??επισημαίνω πως για πρώτη φορά θα βγω σε επίδομα?? για τους ξενοδοχουπαλλήλους ισχύει το ιδιο με όλους τους εργαζόμενουσ???

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Κ.Λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αργύρης Λ.

Καλησπέρα,

όποιος μπορεί ας με βοηθήσει στα παρακάτω παρακαλώ:

Θέλω να με προσλάβουν σε εστιατόριο σαν λαντζέρη για 6 μήνες.

Μπορώ να αμοίβομαι με μισθό και να δουλεύω καθημερινά(Δευτέρα έως Παρασκευή) αλλά για 4 ώρες αντί για 8 ώρες?

Έτσι θα θεωρείται μερική απασχόληση σωστά?

Τί μισθό πρέπει να παίρνω αν έχω 3 χρόνια προυπηρεσία στον ίδιο εργοδότη και 2 παιδιά? Που μπορώ να βρω την ΣΣΕ που ισχύει τώρα? Κάτι άκουσα ότι άλλαξε....

Ευχαρστώ σε όποιον ασχοληθεί με το θέμα μου και μου απαντήσει!

κάποιος να με βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην επιθεωρηση εργασιας που πηγα προσφατα αναφερθηκε απο υπαλληλο οτι η κλαδικη των επισιτιτικων εχει καταγγελθει και ισχυει η μετενεργεια μεχρι 10-08-2012. ο μισθος υπολογιζεται στα 1042,81 μεικτα για 8 ωρες αρα περιπου 522€ μεικτα για 4ωρη απασχοληση. 435,87€ καθαρα. χωρις επιδομα τεκνων αυτο που σου αναφερω. μονο επιδομα γαμου και επιδομα ανθυγιεινης εργασιας σου εχω υπολογισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ευάκι

Καλημέρα σας..Βρίσκομαι σε αδιέξοδο με τη δουλειά μου. Εργάζομαι σε 1 παιδικό σταθμό από τους 5 που έχουν την ίδια επωνυμία..

Υπάρχουν δύο μέτωπα, το διοικητικό συμβούλιο και ο εκπρόσωπος εργαζομένων που είναι συνδικαλιστής κάποιου κόμματος.

Και οι 5 σταθμοί, μέχρι τώρα έπαιρναν επιχορήγηση από το υπουργείο υγείας(όπου τώρα μεταφέρθηκε στο εργασίας) και από το ΙΚΑ. Από το Μάρτιο σταμάτησε το ΙΚΑ να μας πληρώνει και τωρα 8 Αυγούστου σταματάει και η χρηματοδότηση από το υπουργείο με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε να κλείσουμε από Σεπτέμβριο..

Ο εκπρόσωπος και γονείς κάνουν διαμαρτυρίες στο υπουργείο εργασίας και ο υπουργός δεσμεύτηκε να μας δώσει κάποια επιχορήγηση και να μην κλείσει ο σταθμός στο Κερατσίνη, που μας είπαν έκλεισε, λόγω μη άδειας.. Επίσης, χθες θα πήγαινε στον ΕΟΠΥ για να βαλουν υπογραφή..Μπήκαμε στο ΕΣΠΑ εν τω μεταξύ για του χρόνου, μέχρι κ τον Ιούλιο δλδ..

Η διοίκηση παραιτήθηκε χθες.....και σήμερα με πήραν τηλέφωνο, η μία μου λέει οτι ο γενικός διευθυντής όλων των στεγών είπε ότι [πρέπει να υπογράψουμε την νέα σύμβαση όλες, γιατί διαφορετικά θα κλείσουμε και ο εκπρόσωπος λέει, να μην υπογράψουμε τη νέα σύμβαση και να περιμένουμε να μας μιλήσει ο υπουργός εργασίας τη δευτέρα το απόγευμα που θα πάμε στο υπουργείο ως διαμαρτυρία... Η νέα σύμβαση είναι μείωση του μισθού στα 22%.. Η γραμματέας του διευθυντή όλων των στεγών μου είπε ότι κι αυτή θα υπογράψει, ότι δε χάνουμε τα επιδόματα κλπ και τη στιγμή που δεν έχουμε κάτι καλύτερο, δεν μας συμφέρει να μην υπογράψουμε.. Βέβαια αυτά μου τα είπε πριν παραιτηθεί το διοικητ. συμβούλιο..

Τι να κάνω κι εγώ... δεν ξέρω τι με συμφέρει πραγματικά.. μας εκφοβίζουν και με έχουν μπερδέψει κι εμένα...

Από τη μια ακούγεται ότι αν υπογράψουμε χάνουμε όλα τα δικαιώματα μας και την αποζημίωση, αν δεν υπογράψουμε απολυόμαστε. Θέλουν να μας βάλουν να υπογράψουμε ατομικές συμβάσεις..

​Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας..Βρίσκομαι σε αδιέξοδο με τη δουλειά μου. Εργάζομαι σε 1 παιδικό σταθμό από τους 5 που έχουν την ίδια επωνυμία..

Υπάρχουν δύο μέτωπα, το διοικητικό συμβούλιο και ο εκπρόσωπος εργαζομένων που είναι συνδικαλιστής κάποιου κόμματος.

Και οι 5 σταθμοί, μέχρι τώρα έπαιρναν επιχορήγηση από το υπουργείο υγείας(όπου τώρα μεταφέρθηκε στο εργασίας) και από το ΙΚΑ. Από το Μάρτιο σταμάτησε το ΙΚΑ να μας πληρώνει και τωρα 8 Αυγούστου σταματάει και η χρηματοδότηση από το υπουργείο με αποτέλεσμα να κινδυνεύουμε να κλείσουμε από Σεπτέμβριο..

Ο εκπρόσωπος και γονείς κάνουν διαμαρτυρίες στο υπουργείο εργασίας και ο υπουργός δεσμεύτηκε να μας δώσει κάποια επιχορήγηση και να μην κλείσει ο σταθμός στο Κερατσίνη, που μας είπαν έκλεισε, λόγω μη άδειας.. Επίσης, χθες θα πήγαινε στον ΕΟΠΥ για να βαλουν υπογραφή..Μπήκαμε στο ΕΣΠΑ εν τω μεταξύ για του χρόνου, μέχρι κ τον Ιούλιο δλδ..

Η διοίκηση παραιτήθηκε χθες.....και σήμερα με πήραν τηλέφωνο, η μία μου λέει οτι ο γενικός διευθυντής όλων των στεγών είπε ότι [πρέπει να υπογράψουμε την νέα σύμβαση όλες, γιατί διαφορετικά θα κλείσουμε και ο εκπρόσωπος λέει, να μην υπογράψουμε τη νέα σύμβαση και να περιμένουμε να μας μιλήσει ο υπουργός εργασίας τη δευτέρα το απόγευμα που θα πάμε στο υπουργείο ως διαμαρτυρία... Η νέα σύμβαση είναι μείωση του μισθού στα 22%.. Η γραμματέας του διευθυντή όλων των στεγών μου είπε ότι κι αυτή θα υπογράψει, ότι δε χάνουμε τα επιδόματα κλπ και τη στιγμή που δεν έχουμε κάτι καλύτερο, δεν μας συμφέρει να μην υπογράψουμε.. Βέβαια αυτά μου τα είπε πριν παραιτηθεί το διοικητ. συμβούλιο..

Τι να κάνω κι εγώ... δεν ξέρω τι με συμφέρει πραγματικά.. μας εκφοβίζουν και με έχουν μπερδέψει κι εμένα...

Από τη μια ακούγεται ότι αν υπογράψουμε χάνουμε όλα τα δικαιώματα μας και την αποζημίωση, αν δεν υπογράψουμε απολυόμαστε. Θέλουν να μας βάλουν να υπογράψουμε ατομικές συμβάσεις..

​Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Από το να ακούτε φήμες και να παίζετε το σκουριασμένο τηλέφωνο, κανονίστε μία γενική συνέλευση όλοι οι εργαζόμενοι για να συζητήσετε για το τι μέλλει γενέσθαι. Χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω, διαβάζοντας τα όσα γράφετε, κατάλαβα ότι το "μαγαζί" ζει με επιχορηγήσεις από μία αγελάδα που δεν έχει άλλο γάλα και διαισθάνομαι λουκέτο πολύ σύντομα ή μεγάλη συρρίκνωση της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαριλιζα

Καλησπέρα

Μπορει σε συμβαση εργασίας αορίστου χρόνου να μην αναφερεται ο τοπος παροχής της εργασίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Μπορει σε συμβαση εργασίας αορίστου χρόνου να μην αναφερεται ο τοπος παροχής της εργασίας ?

Μόνο αν η φύση της εργασίας είναι τέτοια που να μην υπάρχει τόπος εργασίας, π.χ. περιοδεύων πωλητής, τεχνικός αλυσίδας καταστημάτων, μάγειρας σε διαστημικό σταθμό κ.λπ....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...