Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μείωση μισθών.. και τώρα τι κάνουμε?


internet

Ερώτηση

Το κόστος από την μείωση του μισθού του υπαλλήλου μου θα μειωθεί κατά 2500 ευρώ το έτος. βάζω στοίχημα όμως ότι η μείωση από αυτό το μέτρο στις εισπράξεις μου θα είναι πολλαπλάσιες. Αυτό δεν μπορούν να τα καταλάβουν οι απο πάνω? Όταν πριν αρκετούς μήνες μου έλεγε ένας φίλος ότι θέλουν να μας κάνουν Κίνα γελούσα. Χθες άκουσα το Πρωθυπουργό και το είπε και έπαθα σοκ. Είπε '' η μέιωση μισθών θα επιφέρει μεσοπρόθεσμα αύξηση των εξαγωγών άρα και ανάπτυξη''.. ανάπτυξη για τους λίγους και φτώχια για 9.000.000 Έλληνες.

Στο θέμα μας τώρα. έχει καταλάβει κανείς πόσο θα είναι η μειώσεις και από πότε θα ισχύσουν? Άκουσα στην ενημερωτική εκπομπή της κυρίας Στεφανίδου ότι θα ισχύσουν από το νέο έτος.

Λογικά καταθέτουμε νέο πίνακα προσωπικού και είμαστε οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

για όλα τα νέα μέτρα θα ακολουθήσει νέος εφαρμοστικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω τι ακριβώς είπε η στεφανίδου ,

πάντως το μνημόνιο που έγινε και Νόμος απο εχθές αναφερει συγκεκριμένα πράγματα .

Στο κεφάλαιο Ε΄ «Διαρθρωτικές Μεταρρυθμίσεις», παράγραφοι 28 και 29 του Μνημονίου Οικονομικής και Χρηματοπιστωτικής Πολιτικής και στο Κεφάλαιο 4 «Διαρθρωτικές Μεταρρυθμίσεις για την Ενίσχυση της Ανάπτυξης», παράγραφος 4.1: «Διασφάλιση της ταχείας προσαρμογής της αγοράς εργασίας και ενίσχυση των θεσμών της αγοράς εργασίας» του Μνημονίου Συνεννόησης στις Συγκεκριμένες Προϋποθέσεις Οικονομικής Πολιτικής, περιλαμβάνεται αναφορά ως προς το ύψος των ελάχιστων μισθών σε εθνικό επίπεδο.

Συμφώνως προς αυτήν: α) Οι ελάχιστοι μισθοί που ορίζονται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση εργασίας (ΕΓΣΣΕ) θα μειωθούν κατά 22% σε σύγκριση με το επίπεδο που ίσχυε την 1η Ιανουαρίου 2012. Για τους νέους (ηλικίας κάτω των 25), οι μισθοί που ορίζονται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση εργασίας θα μειωθούν κατά 32%, χωρίς περιοριστικούς όρους και β) αναστέλλονται οι διατάξεις του νόμου και των συλλογικών συμβάσεων που προβλέπουν αυτόματες αυξήσεις μισθών, περιλαμβανομένων εκείνων περί ωριμάνσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

της επι χρήμασι εκδιδομένη γυνής το σιδηρούν κιγκλήδωμα...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μια απορία

η εκπομπή της κυρίας Στεφανίδου οικονομική είναι, και ποιο κανάλι την έχει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ομιλητής στην εκπομπή είπε ότι οι συμβάσεις ισχύουν μέχρι να λήξουν. οπότε οι μειώσεις θα μπορέσουν να ισχύσουν μετά την λήξη τους... και η ΓΣΣΕ λήγει 31/12/12

Μου φάνηκε παράξενο κι εμένα γιατί ότι γίνεται τα τελευταία 2 χρόνια ισχύει αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μια απορία

η εκπομπή της κυρίας Στεφανίδου οικονομική είναι, και ποιο κανάλι την έχει ?

Κουτσομπολίστικη . έδειχνε πολύ στεναχωρημένη πάντως που ο νέος κάτω των 25 θα παίρνει 410 καθαρά το μήνα κι αυτή παίρνει 10.410.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κουτσομπολίστικη . έδειχνε πολύ στεναχωρημένη πάντως που ο νέος κάτω των 25 θα παίρνει 410 καθαρά το μήνα κι αυτή παίρνει 10.410.

στο βασανιστικό ερώτημα του "δίκαιου μισθού" έχει απάντηση στο παραπάνω..

το κόστος ανά μονάδα εργασίας της αγαπητής τηλεπερσόνας Τατιάνας είναι ίσο ή μικρότερο του μισθού της, άρα σωστά αμοίβεται.

η εξίσωση του φτωχού εργάτη, βρίσκει ισσοδύναμα στο προιόν που παράγει, άρα σωστά αμοίβεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ομιλητής στην εκπομπή είπε ότι οι συμβάσεις ισχύουν μέχρι να λήξουν. οπότε οι μειώσεις θα μπορέσουν να ισχύσουν μετά την λήξη τους... και η ΓΣΣΕ λήγει 31/12/12

Μου φάνηκε παράξενο κι εμένα γιατί ότι γίνεται τα τελευταία 2 χρόνια ισχύει αναδρομικά.

Στο κεφάλαιο Ε΄ «Διαρθρωτικές Μεταρρυθμίσεις», παράγραφοι 28 και 29 του Μνημονίου Οικονομικής και Χρηματοπιστωτικής Πολιτικής και στο Κεφάλαιο 4 «Διαρθρωτικές Μεταρρυθμίσεις για την Ενίσχυση της Ανάπτυξης», παράγραφος 4.1: «Διασφάλιση της ταχείας προσαρμογής της αγοράς εργασίας και ενίσχυση των θεσμών της αγοράς εργασίας» του Μνημονίου Συνεννόησης στις Συγκεκριμένες Προϋποθέσεις Οικονομικής Πολιτικής, περιλαμβάνεται αναφορά ως προς το ύψος των ελάχιστων μισθών σε εθνικό επίπεδο.

Συμφώνως προς αυτήν: α) Οι ελάχιστοι μισθοί που ορίζονται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση εργασίας (ΕΓΣΣΕ) θα μειωθούν κατά 22% σε σύγκριση με το επίπεδο που ίσχυε την 1η Ιανουαρίου 2012. Για τους νέους (ηλικίας κάτω των 25), οι μισθοί που ορίζονται από την εθνική γενική συλλογική σύμβαση εργασίας θα μειωθούν κατά 32%, χωρίς περιοριστικούς όρους και β) αναστέλλονται οι διατάξεις του νόμου και των συλλογικών συμβάσεων που προβλέπουν αυτόματες αυξήσεις μισθών, περιλαμβανομένων εκείνων περί ωριμάνσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αχ βρε Σωτήρη

αυτά τα μαθηματικά που τα έμαθες ?

μισθός/προιόν τηλεπερσόνας αντικαθιστώ .. 10.410/1.000.000 κόστος ανά μονάδα εργασίας 0,01041

μισθό εργάτη/προίον αντικαθιστώ .. 410/10.000 κόστος ανά μονάδα εργασίας 0,041

εσύ τι θα διαλέξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή έχει σπασει το τηλέφωνο μου σήμερα απο μισθωτούς αλλα και επιχειρήσεις τι κανουμε εμείς με την μισθοδοσια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επειδή έχει σπασει το τηλέφωνο μου σήμερα απο μισθωτούς αλλα και επιχειρήσεις τι κανουμε εμείς με την μισθοδοσια ?

εγω θα περιμενω το ΣΚ να ακουσω τον Αυτια μέχρι τότε δε θα κανω καμια μειωση ,αυτή η Κατιανα σκετη παραπληροφόρηση είναι ασε που σημερα δε φορουσε κ τπτ της προκοπης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα καλά αλλά ενημερωτική η εκπομπή της Στεφανίδου???? Πως να πάμε μπροστά όταν λογιστές παρακολουθούν τέτοιου είδους εκπομπές και μάλιστα περιμένουν να ενημερωθούν από αυτές????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα καλά αλλά ενημερωτική η εκπομπή της Στεφανίδου???? Πως να πάμε μπροστά όταν λογιστές παρακολουθούν τέτοιου είδους εκπομπές και μάλιστα περιμένουν να ενημερωθούν από αυτές????

Julie καλησπέρα ,

βάλε το χιούμορ στη ζωή σου ,

τότε θα καταλάβεις πότε κάποιος αστειεύεται και πότε μιλάει σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όλα καλά αλλά ενημερωτική η εκπομπή της Στεφανίδου???? Πως να πάμε μπροστά όταν λογιστές παρακολουθούν τέτοιου είδους εκπομπές και μάλιστα περιμένουν να ενημερωθούν από αυτές????

Εχεις δικιο! Απο αυριο θα ενημερωνομαι απο την Μενεγακη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι το μόνο που μπορώ να προσθέσω στα παραπάνω είναι ότι ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ όλα ισχύουν άμεσα, αλλά ας περιμένουμε κάποιες διευκρινήσεις τις αμέσως επόμενες ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Julie καλησπέρα ,

βάλε το χιούμορ στη ζωή σου ,

τότε θα καταλάβεις πότε κάποιος αστειεύεται και πότε μιλάει σοβαρά.

Οι προλαλήσαντες ανέφεραν τον ομιλητή καθώς και τα λεγόμενα του. Οπότε δεν μιλάμε για χιούμορ αλλά για μια θλιβερή πραγματικότητα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αρθρο 1 ισχύει απο την ψηφιση του νόμου, Το ξέρουν και στις επιθεωρησεις !

Οπότε εσυ πότε θα κανεις τις αλλαγες μισθοδοσιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξέρω τι ακριβώς είπε η στεφανίδου ,

πάντως το μνημόνιο που έγινε και Νόμος απο εχθές αναφερει συγκεκριμένα πράγματα .

Aρα σε όσους κάναμε από 01/01/2012 αύξηση λόγω ωρίμανσης ( τριετίας ) η οποία προβλέπεται από την σύμβασή τους είναι λάθος???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι βιάζεστε περισσότερο από όσο πρέπει.

Παράδειγμα.......

Εχω υπ΄ όψιν μου κλαδική σύμβαση που λήγει το 2013 και προβλέπει κάποια πράγματα.

η μείωση του κατώτατου μισθού της εγσσε με νόμο από τα κόμματα της μειοψηφίας δεν νομίζω ότι καταργεί και αυτήν.

λέει άλλωστε το μνημόνιο.......

.......

4 ΔΙΑΡΘΡΩΤΙΚΕΣ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΗΣ

ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

4.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...